سامانه های تحصیلی

سامانه سیدا sida.medu.ir

وزارت آموزش و پرورش طی چند سال اخیر جهت گسترش خدمات غیر حضوری و رفاه حال معلمان، دانش آموزان، کارکنان و همچنین دانشجو معلمان اقدامات مهمی را انجام داده تا از طریق راه اندازی سامانه های مختلفی مانند سامانه سیدا میزان مراجعات حضوری به ادارات آموزش و پرورش، مدارس و دانشگاه فرهنگیان را کاهش دهد. خوشبختانه سامانه های قابل دسترسی که آموزش و پرورش راه اندازی کرده تا حد خوبی در جهت رفع نیاز به مراجعات حضوری مفید عمل کرده اند.

سیدا سامانه ای می باشد که جهت ثبت و مشاهده نمرات دانش آموزان در تمامی پایه ها و مقاطع تحصیلی به کار گرفته شده است. با توجه به غیر حضوری شدن کلاس های درسی با شیوع ویروس کرونا، سامانه های آموزش و پرورش نظم خاصی را به روند آموزشی، اعلام نمرات، هدایت تحصیلی، دریافت کارنامه و… داده اند.

با توجه به ضروری بودن یادگیری نحوه کار با بخش های مختلف سیدا برای معلمان و دانش آموزان، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی نحوه ورود و همچنین ثبت نمرات در سامانه سیدا بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه سیدا

سیدا سامانه ای کارآمد برای ثبت نمرات دانش آموزان تمامی مقاطع تحصیلی وزارت آموزش و پرورش است که امکان مشاهده نمرات و دریافت کارنامه را نیز برای دانش آموزان تمامی پایه های تحصیلی فراهم کرده، بنابراین تمامی معلمان آموزش و پرورش و دانش آموزان امکان دسترسی و ورود به سامانه سیدا را دارند.

در سیدا شرایطی فراهم شده تا معلمان بدون نیاز به مراجعه حضوری به مدارس بتوانند از طریق رایانه شخصی نمرات مستمر اول، دوم و پایانی اول و دوم را در سامانه ثبت کرده و جهت مشاهده در اختیار دانش آموزان قرار دهند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سایت همگام بر روی لینک کلیک کنید.

همانطور که گفتیم وزارت آموزش و پرورش تاکنون سامانه ها و بسترهای مختلفی را در جهت گسترش خدمات غیر حضوری و رفاه حال معلمان و دانش آموزان طراحی و راه اندازی کرده که هدف اصلی سیدا ثبت نمرات دانش آموزان در تمامی پایه ها و مقاطع تحصیلی می باشد تا از این طریق دانش آموزان نیز بتوانند به صورت آنلاین نمرات خود را مشاهده نمایند. لازم به ذکر است که برای ورود به سامانه سیدا کاربران باید نام کاربری و رمز عبور خود را از مدرسه دریافت کنند.

ورود به سامانه سیدا sida.medu.ir

برای ورود به سامانه دانش آموزی سیدا ابتدا باید نام کاربری و رمز عبور خود را از مدرسه دریافت کرده و سپس با درج و جستجو نشانی اینترنتی sida.medu.ir در مرورگر وارد صفحه ای مطابق با تصویر زیر شوید. حال باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید و بر روی گزینه ورود کاربران کلیک کنید.

ورود به سامانه سیدا

زمانی که برای اولین بار به سامانه سیدا وارد می شوید بعد از درج نام کاربری و رمز عبور از شما خواسته می شود رمز عبور خود را تغییر دهید. لازم به ذکر است که این مرحله فقط یکبار انجام می شود و در دفعات بعدی فقط نیاز است که رمز عبور جدید خود را وارد کنید.

تغییر رمز عبور در سامانه سیدا

نکات ورود به سامانه سیدا sida.medu.ir

هدف اصلی سیدا ثبت نمرات توسط معلمان تمامی مقاطع و پایه های تحصیلی و همچنین مشاهده نمرات توسط تمامی دانش آموزان می باشد که البته در این میان صدور و مشاهده کارنامه نیز توسط سامانه سیدا امکان پذیر است. برای ورود به سیدا ذکر چند نکته ضروری است که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

 • رمز عبور و نام کاربری برای ورود لازم است و از مدرسه نیز قابل دریافت می باشند.
 • در اولین ورود به سیدا، سامانه از شما می خواهد که رمز عبور خود را تغییر دهید.
 • امکان ورود برای تمامی معلمان وزارت آموزش و پرورش و تمامی دانش آموزان با هر پایه، مقطع و رشته تحصیلی فراهم می باشد.
 • برای ورود به سیدا بهتر است از مرورگر کروم با آپدیت 49 به بالا استفاده نمایید.
 • همچنین می توانید برای تسهیل ورود به سامانه از مرورگر فایرفاکس با آپدیت 30 به بالا استفاده کنید.
 • مرورگر اینترنت اکسپلورر با آپدیت 11 به بالا نیز شرایط مطلوبی را برای ورود به سیدا فراهم می کند.
 • امکان ورود به سیدا با گوشی های تلفن همراه اندرویدی یا iOS و همچنین رایانه فراهم می باشد.

برای اطلاع از بخش های سامانه امین بر روی لینک کلیک کنید.

ثبت نمرات در سامانه سیدا sida.medu.ir

همانطور که گفتیم هدف اصلی طراحی و راه اندازی سیدا ثبت و مشاهده نمرات مستمر اول و دوم، پایانی اول و دوم تمامی دانش آموزان می باشد. بنابراین معلمان باید نحوه کار با سامانه و ثبت نمرات دانش آموزان را آموزش ببینند. به همین منظور برای ثبت نمرات ابتدا باید نشانی اینترنتی sida.medu.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا بعد از ثبت نام کاربری و رمز عبور خود وارد فضای اصلی سامانه شوید. حال باید مطابق با تصویر زیر از سمت راست صفحه سامانه گزینه “عملیات ضمن سال” و سپس “لیست کلاس و ورود نتایج” را انتخاب کنید.

ثبت نمرات در سامانه سیدا

در مرحله جدید باید از میان دو گزینه نمایش داده شده بر روی گزینه “ورود نتایج از طریق کلاس” کلیک نمایید.

درج نمره در سامانه sida.medu.ir

سپس مطابق با تصویر زیر باید در کادر مشخص شده برای فیلد اول “پایه تحصیلی” و در فیلد دوم “درس مورد نظر” در نهایت نیز در فیلد سوم “نوبت تحصیلی اول یا دوم” را انتخاب کنید.

انتخاب کلاس در سامانه سیدا

در مرحله جدید صفحه ای را مطابق با تصویر زیر مشاده می کنید که در سمت چپ آن مشخصات دانش آموزان و ستون مربوط به درج نمرات مستمر و پایانی وجود دارند ولی نمی توانید در قسمت های مربوطه نمرات را درج کنید زیرا باید از سمت راست تصویر بر روی گزینه های “مستمر یا پایانی” کلیک نمایید تا امکان وارد کردن نمرات برای شما فراهم شود.

انتخاب نیم سال در سامانه سیدا

یکی از امکانات سامانه سیدا که جهت رفاه حال معلمان طراحی شده امکان وارد کردن یک نمره مشخص برای تمامی دانش آموزان می باشد، یعنی به جای تکرار چندین مرتبه یک نمره، می توان به یکباره نمره مورد نظر را در قسمت اطلاعات تمامی دانش آموزان وارد کرد. به این منظور باید مطابق با تصویر زیر از سمت راست در قسمت تکرار نمره، نمره مورد نظر را وارد کرده و بر روی گزینه “ثبت” کلیک نمایید.

تکرار نمره در سامانه sida.medu.ir

در مرحله آخر بعد از وارد کردن نمرات باید تمامی نمرات را با یکدیگر جمع زده و مجموع آن ها را در قسمت مشخص شده سمت راست صفحه وارد کرده و در نهایت بر روی گزینه “ثبت” کلیک نمایید.

ثبت نهایی در سامانه سیدا
با توجه به چند مرحله ای بودن ثبت نمرات در سامانه دانش آموزی سیدا، برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید با کارشناسان سامانه رسمی به شماره 9099075308 تماس حاصل فرمایید.

نحوه ثبت نام در سامانه سیدا

همانطور که گفتیم وزارت آموزش و پرورش به منظور ثبت نمرات دانش آموزان به صورت غیر حضوری و همچنین دریافت کارنامه آنلاین، اقدام به راه اندازی سامانه سیدا کرده است. نکته مهم این موضوع امکان پذیر بودن دسترسی آن دسته از کادر آموزشی و اجرایی مدارس و دانش آموزانی است که در این سامانه ثبت نام شده اند.

ثبت نام هم به صورت شخصی انجام نمی شود و یکی از کادر اجرایی مدارس که معمولا مدیران هستند این کار را انجام می دهند. برای ثبت نام باید بعد از ورود به سامانه دانش آموزی سیدا، به بخش “تعریف کاربری” مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

با توجه به لزوم ثبت نام کادر آموزشی و اجرایی مدارس مانند معلمان برای ثبت نمرات در سامانه دانش آموزی سیدا، برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید با کارشناسان سامانه رسمی تماس حاصل فرمایید.

برای اطلاع از نحوه لغو تعهد آموزش رایگان در سامانه سجاد بر روی لینک کلیک کنید.

راهنمای دریافت کارنامه از سامانه سیدا sida.medu.ir

طی چند سال اخیر وزارت آموزش و پرورش تعدادی از خدمات خود را به صورت غیر حضوری در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. دریافت کارنامه هم جزء همین خدمات بوده و در حال حاضر امکان دریافت کارنامه آنلاین از طریق سامانه سیدا فراهم است. برای دریافت کارنامه باید پس از ورود به پنل کاربری خود از سمت راست صفحه بر روی گزینه “عملیات ضمن سال” کلیک نمایید.

 • سپس گزینه “کارنامه” را انتخاب کنید.
 • بعد از انجام مراحل قبلی، حال باید بر روی گزینه “کارنامه تحصیلی تربیتی و کیفی” کلیک کنید.
 • سپس از کادر بالایی صفحه بر روی گزینه “انتخابات” کلیک کنید تا امکان انتخاب پایه تحصیلی، رشته و سایر مشخصات برای شما فراهم شود.
 • بعد از مشاهده کارنامه می توانید با انتخاب علامت پرینتر، کارنامه مورد نظر را چاپ کنید.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه جذب نخبگان بر روی لینک کلیک کنید.

بازیابی رمز عبور در سامانه سیدا

فراموشی رمز عبور حساب های کاربری که در سامانه های مختلف ایجاد کرده اید، موضوعی رایج و عادی است. تعدد ثبت نام در سامانه های آنلاین مختلف باعث فراموشی رمز عبور برخی از آن ها می شود. به همین علت در سامانه سیدا به منظور افزایش خدمت رسانی، کاهش نگرانی و همچنین کاهش مراجعات حضوری به مدارس؛ بخش بازیابی رمز عبور فراهم شده است. به همین منظور باید بعد از ورود به صفحه اصلی این سامانه مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “فراموشی کلمه عبور” کلیک نمایید.

فراموشی کلمه عبور سامانه سیدا

سپس باید نام کاربری خود را به همراه عبارت امنیتی که برای شما نمایش داده می شود در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ثبت و اعتبار سنجی” را انتخاب کنید.

بازیابی رمز عبور سامانه سیدا

برای اطلاع از امکانات سامانه برپا بر روی لینک کلیک کنید.

راهنمای تعریف کاربر توسط مدیر در سامانه سیدا sida.medu.ir

همانطور که گفتیم امکان ورود به سامانه دانش آموزی سیدا و استفاده از خدمات آن برای آن دسته از کادر اجرایی و آموزشی مدارس و دانش آموزانی فراهم است که در این سامانه ثبت نام شده باشند. این کار معمولا توسط مدیران مدارس انجام می شود. حال چنانچه قصد تعریف کاربر در سامانه سیدا را دارید باید بعد از ورود به پنل کاربری خود باید گزینه “عملیات اولیه” را از سمت راست صفحه انتخاب کنید.

چنانچه قصد ثبت نام کادر غیر رسمی مدرسه را دارید باید مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “مشخصات پرسنل غیر رسمی مدرسه” کلیک نمایید.

تعریف کاربر در سامانه سیدا

پس از آن گزینه “ایجاد” را انتخاب کنید.

عملیات تعریف کاربر غیر رسمی در سامانه سیدا

با انجام مراحل قبلی وارد صفحه ای خواهید شد که باید مشخصات خواسته شده فرد مورد نظر را درج کنید. توجه داشته باشید در این مرحله باید به جای کد پرسنلی، کد ملی فرد را وارد کنید و عملیات تایید و اعتبار سنجی را انجام دهید.

برای ثبت نام کادر رسمی مدرسه نیز باید مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “لیست پرسنل مدرسه در دوره جاری” کلیک نمایید.

ثبت نام کادر رسمی مدارس در سامانه سیدا

پس از آن باید گزینه “ایجاد” را انتخاب کنید.

تعریف کاربر رسمی در سامانه سیدا

سپس وارد مرحله ای خواهید شد که باید مشخصات خواسته شده را در قسمت های مربوطه درج کرده و عملیات تایید و اعتبار سنجی را انجام دهید.

پس از انجام مراحل قبلی حال باید مراحل ایجاد دسترسی برای ورود کاربران ثبت شده را طی کنید. به همین منظور باید مطابق با تصویر زیر گزینه “مدیریت کاربران” و سپس از بخش “انتصاب و دسترسی” گزینه “تعریف کاربران” را انتخاب کنید.

برای اطلاع از خدمات سامانه مهر رضوی اعضای هیات علمی بر روی لینک کلیک کنید.

ایجاد دسترسی در سامانه سیدا

در مرحله جدید باید بر روی گزینه “انتخاب” کلیک نمایید تا لیست پرنسل ثبت شده برای شما نمایش داده شود.

صدور اجازه دسترسی برای کاربران سامانه سیدا

سپس باید بعد از مشاهده اطلاعات کاربر ثبت شده، گزینه “اعتبار سنجی و تایید” را انتخاب کنید تا اجازه دسترسی صادر شود.

با توجه به چند مرحله ای بودن تعریف کاربر در سامانه دانش آموزی سیدا و اهمیت ثبت دقیق اطلاعات، برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید با کارشناسان سامانه رسمی به شماره 9099075308 تماس حاصل فرمایید.

دانلود برنامه سیدا برای موبایل

با گسترش استفاده از تلفن های همراه هوشمند و امکان نصب برنامه های آنلاین مختلف، اغلب مردم تمایل دارند به جای استفاده از نسخه تحت وب سامانه های مورد نظر خود، از اپلیکیشن آن ها استفاده کنند. در مورد سامانه سیدا هم این امکان فراهم شده است. در حال حاضر برنامه ای قابل نصب بر روی موبایل های هوشمند طراحی و عرضه شده که می توانید فایل آن را در ادامه مطلب دانلود کنید.

برای دریافت فایل برنامه سیدا بر روی لینک کلیک کنید.

سایر امکانات سامانه سیدا

وزارت آموزش و پرورش یکی از مراجع کشور است که تاکنون اقدام مهم و کارآمدی را در جهت گسترش خدمات غیر حضوری به معلمان، دانش آموزان و کارکنان خود انجام داده است. این وزارتخانه با راه اندازی سامانه های متفاوت سعی در برطرف کردن نیازهای مختلف دانش آموزان و کارکنان دارد تا میزان مراجعات حضوری به مدارس و ادارات آموزش و پرورش را کاهش دهد.

سیدا سامانه ای کارآمد است که با هدف ثبت نمرات تمامی دانش آموزان توسط معلمان و مشاهده نمرات توسط دانش آموزان طراحی و راه اندازی شده است، بنابراین از امکانات این سامانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ثبت نمرات مستمر اول دوم، پایانی اول و دوم تمامی دانش آموزان در هر پایه و مقطع تحصیلی توسط معلمان
 • امکان مشاهده نمرات تمامی دانش آموزان در هر پایه و مقطع تحصیلی
 • ثبت کارنامه دانش آموزان
 • امکان مشاهده کارنامه

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه هدایت تحصیلی بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه سیدا وارد شد؟

برای ورود به سامانه مذکور باید نشانی اینترنتی sida.medu.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

چگونه می توان رمز عبور سامانه سیدا را دریافت کرد؟

برای دریافت نام کاربری و رمز عبور سامانه سیدا باید به مدرسه خود مراجعه نمایید.

ورود به سامانه سیدا برای چه دانش آموزانی فراهم می باشد؟

ورود به این سامانه برای تمامی دانش آموزان در هر مقطع و پایه تحصیلی و همچنین تمامی معلمان وزارت آموزش و پرورش فراهم می باشد.

آیا علاوه بر ثبت نمرات، امکان مشاهده نمره نیز در سامانه سیدا وجود دارد؟

بله، این امکان در سیدا فراهم می باشد.

5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *