سامانه های اجتماعی

پیگیری پرونده اداره کار

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای پیگیری پرونده اداره کار توسط متقاضیان و به صورت غیر حضوری، سامانه ای آنلاین را راه اندازی کرده است. افرادی که برای کارفرمایان دیگر کار می کنند و در این رابطه قصد ثبت شکایت و تشکیل پرونده دارند، می توانند بدون نیاز به مراجعات حضوری از طریق سامانه جامع روابط کار، پرونده را تشکیل داده و پیگیری کنند. همچنین امکان مشاهده رای هیات تشخیص اداره کار نیز از طریق همین سامانه برای متقاضیان فراهم است.

البته تمامی این موارد زمانی در دسترس هستند که ثبت نام در سامانه جامع روابط کار و احراز هویت انجام شده باشند. با توجه به اهمیت موضوع ثبت شکایت و تشکیل پرونده اداره کار، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف پیگیری پرونده اداره کار بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

راهنمای پیگیری پرونده اداره کار

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه های آنلاین مختلفی مانند سامانه بیمه بیکاری را راه اندازی کرده تا متقاضیان برای انجام اغلب امورات مورد نظر خود نیازی به مراجعات حضوری نداشته باشند. در نتیجه از اتلاف وقت جلوگیری شده و رضایت مردم نیز افزایش می یابد. یکی دیگر از سامانه های کاربردی که این وزارتخانه راه اندازی کرده، سامانه جامع روابط کار است که با انجام احراز هویت و ثبت نام در سامانه امکان ثبت شکایت، تشکیل و پیگیری پرونده اداره کار برای متقاضیان فراهم می شود. از جمله دیگر امکانات این سامانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ثبت درخواست مشاغل سخت و زیان آور
  • بررسی آئین نامه های مربوط به انضباط کار
  • انجام مراحل پیگیری پرونده، صدور دادنامه، ابلاغیه و دعوت نامه
  • ثبت دادخواست کار یا همان شکایت کارگر از کارفرما
  • تایید صلاحیت مسئولیت های ایمنی
  • ثبت درخواست بیمه بیکاری
  • ثبت قراردادهای کاری کارگران

برای اطلاع از نحوه خرید کالا از سامانه ستکا بر روی لینک کلیک کنید.

حال با توجه به توضیحات گفته شده ابتدا باید شکایت، درخواست و به طور کلی پرونده مورد نظر را در سامانه جامع روابط کار به ثبت برسانید، برای انجام این کار باید مراحل نامبرده در ادامه مطلب را طی کنید:

ابتدا با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به یکی از پیشخوان های دولت یا شعب بانک رفاه کارگران مراجعه کرده و مراحل احراز هویت را انجام دهید.

با انجام مراحل احراز هویت، نام کاربری و رمز عبور سامانه جامع روابط کار برای شما ارسال خواهد شد.

حال از طریق نشانی اینترنتی prkar.mcls.gov.ir به صفحه اصلی سامانه پیگیری پرونده اداره کار وارد شده، نام کاربری، رمز عبور و عبارت امنیتی را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

مراحل پیگیری پرونده اداره کار

سپس با ورود به صفحه جدید مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “پنجره واحد خدمات” کلیک نمایید.

روش پیگیری پرونده اداره کار

با انجام مراحل قبلی وارد صفحه ای خواهید شد که باید گزینه “پنجره خدمات” را انتخاب کنید.

نحوه پیگیری پرونده اداره کار
  • سپس مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “ثبت دادخواست بدوی” کلیک نمایید.
  • حال می توانید درخواست خود را ثبت کرده و گزینه “قبول” را انتخاب کنید تا درخواست شما ارسال شود. بعد از گذشت چند روز نیز می توانید نسبت به پیگیری پرونده اداره کار از طریق مرحله قبلی و گزینه “پیگیری” اقدام کنید.

برای اطلاع از نحوه پیگیری کد فراگیر اتباع بر روی لینک کلیک کنید.

مدت زمان رای هیات تشخیص اداره کار

درخواست ها و شکایت هایی که به صورت غیر حضوری در سامانه جامع روابط کار به ثبت می رسند توسط هیات تشخیص اداره کار مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت رای صادره به اطلاع متقاضی می رسد. بنابراین افرادی که در این سامانه درخواستی را ثبت کرده اند باید نسبت به پیگیری نتیجه بررسی ها نیز اقدام کنند.

لازم به ذکر است که پیگیری پرونده اداره کار از طریق سامانه جامع روابط کار انجام می شود، ولی نکته مهم این است که مدت زمان اعلام نتیجه و رای هیات تشخیص اداره کار چند روز است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم مدت زمان اعلام رای به عوامل مختلفی اعم از نوع شکایت و شعبه ای که پرونده به آن ارجاع شده وابسته است، ولی به طور معمول 2 تا 3 هفته برای اعلام نتیجه زمان لازم است.

برای اطلاع از روش های اعتراض به جریمه رانندگی بر روی لینک کلیک کنید.

نمونه رای هیات تشخیص اداره کار

در قسمت های قبلی همین مقاله نحوه ثبت درخواست و تشکیل پرونده در سامانه جامع روابط کار را توضیح دادیم. همچنین مدت زمان اعلام رای هیات تشخیص اداره کار را نیز بیان کردیم. حال بهتر است در ادامه مطلب با نمونه ای از رای صادر شده توسط هیات تشخیص اداره کار آشنا شوید:

نمونه رای پرونده اداره کار

برای اطلاع از روش های استعلام غیبت سربازی بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توانیم پرونده های اداره کار را پیگیری کنیم؟

برای پیگیری پرونده اداره کار باید مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا پیگیری پرونده اداره کار به صورت غیر حضوری انجام می شود؟

بله، برای انجام مراحل پیگیری پرونده باید در سامانه جامع روابط کار ثبت نام کنید.

آیا برای ورود به سامانه جامع روابط کار باید حساب کاربری ایجاد کنیم؟

بله، بدون ثبت نام در این سامانه امکان ورود به آن وجود ندارد.

آیا امکان مشاهده رای صادره از هیات تشخیص اداره کار به صورت آنلاین وجود دارد؟

بله، امکان پیگیری و مشاهده نتیجه درخواست ها با ورود به سامانه جامع روابط کار امکان پذیر است.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *