سامانه های مالی و سرمایه

لغو چک در سامانه صیاد

یکی از ابهاماتی که در مورد چک های جدید وجود دارد، امکان لغو چک در سامانه صیاد است. در واقع افرادی که دسته چک های صیادی دارند با این سوال مواجه هستند که آیا امکان لغو، حذف و یا ابطال چک در سامانه صیاد وجود دارد؟ براساس قوانین جدید چک، فرد صادر کننده و دریافت کننده باید اطلاعات چک را در سامانه صیاد به ثبت برسانند، در غیر این صورت چک قابلیت نقد شدن ندارد.

از طرفی احتمال وارد کردن اطلاعات اشتباه در سامانه صیاد، صفر نیست. بنابراین اطلاع از پاسخ سوال ذکر شده در مورد ابطال چک های صیادی، ضروری است. به همین علت ما در این مقاله قصد داریم به بررسی جوانب مختلف لغو چک در سامانه صیاد بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آیا لغو چک در سامانه صیاد امکان پذیر است؟

روش لغو چک در سامانه صیاد

براساس قوانین جدید چک، اطلاعات تمامی چک های صیادی به هنگام صدور، انتقال و دریافت باید در سامانه پیچک یا همان سامانه صیاد به ثبت برسند، در غیر این صورت چک قابلیت نقد شدن ندارد. اجراسازی طرح چک های صیادی و لزوم ثبت اطلاعات آن ها در سامانه صیاد با هدف کاهش جرایم مالی و کلاهبرداری در مورد چک های بانکی است. حال ممکن است فرد صادر کننده به هنگام ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، مواردی همچون تاریخ، مبلغ، نام گیرنده و… را اشتباه درج کند.

در چنین مواقعی سوالی که پیش می آید این است که آیا امکان لغو چک در سامانه صیاد وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر، گزینه ای به عنوان لغو، ابطال یا حذف چک در سامانه صیاد وجود ندارد. البته این موضوع به معنای غیر قابل انجام بودن لغو چک های صیادی نیست، بلکه در این مواقع فرد صادر کننده چک باید به یکی از شعب بانک عامل مراجعه کرده و به صورت حضوری چک را لغو کند.

برای اطلاع از خدمات سامانه ستاره سهام بر روی لینک کلیک کنید.

راهنمای لغو چک در سامانه صیاد

راهنمای لغو چک در سامانه صیاد

سامانه صیاد امکانات مختلفی اعم از ثبت اطلاعات، تایید انتقال و همچنین تایید دریافت چک را در اختیار کاربران قرار می دهد. از طرفی علاوه بر سایت بانک مرکزی، سامانه های صیاد نیز استعلام چک و اعلام وضعیت خوش حسابی فرد صادر کننده را انجام می دهند. این در حالی است که هیچ گزینه ای برای حذف، ابطال و یا لغو چک در سامانه صیاد وجود ندارد.

چنانچه یک یا چند مورد از اطلاعات چک را در سامانه صیاد به اشتباه درج کرده اید باید با در دست داشتن مدارک هویتی و لاشه چک مورد نظر به یکی از شعب بانک عامل مراجعه کرده و به صورت حضوری چک را لغو کنید. البته این کار زمانی امکان پذیر است که فرد دریافت کننده، دریافت چک را در سامانه صیاد تایید نکرده باشد.

برای اطلاع از امکانات سامانه چکاد بر روی لینک کلیک کنید.

نکات لغو چک در سامانه صیاد

مراحل لغو چک در سامانه صیاد

همانطور که در قسمت های قبلی همین مقاله توضیح دادیم، ثبت اطلاعات چک توسط صادر کننده در سامانه صیاد اجباری است، در غیر این صورت چک قابلیت نقد شدن ندارد. از طرفی امکان لغو چک های اشتباه در سامانه صیاد وجود نداشته و در چنین مواقعی فرد باید به صورت حضوری به یکی از شعب بانک عامل مراجعه کند. برای انجام این کار در نظر داشتن چند نکته ضروری است که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

  • لغو چک صیادی با مراجعات حضوری زمانی امکان پذیر است که فرد دریافت کننده، دریافت چک را در سامانه صیاد به تایید نرسانده باشد.
  • به هنگام مراجعه حضوری به شعب بانک جهت لغو چک صیادی باید کارت شناسایی و لاشه چک را به همراه داشته باشید.
  • بهترین راهکار برای جلوگیرس از ایجاد مشکل لغو چک های صیادی این است که به هنگام ثبت اطلاعات در سامانه صیاد، مشخصات را بررسی کرده و سپس گزینه تایید و ثبت نهایی را انتخاب کنید.

با توجه به توضیحات گفته شده متوجه شدیم که تا به حال گزینه ای تحت عنوان ابطال، حذف و لغو چک در سامانه صیاد فعال نشده است.

برای اطلاع از نحوه خرید سفته الکترونیکی بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توانیم چک صیاد ثبت شده را لغو کنیم؟

برای انجام این کار باید به صورت حضوری به یکی از شعب بانک عامل مراجعه کنید.

آیا امکان حذف چک در سامانه صیاد وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر این امکان در سامانه صیاد فراهم نیست.

برای ابطال چک صیادی چه مدارکی مورد نیاز است؟

برای لغو و ابطال چک صیادی باید کارت شناسایی و لاشه چک را در اختیار داشته باشید.

آیا امکان لغو چک صیادی بعد از تایید گیرنده نیز وجود دارد؟

خیر، لغو چک قبل از تایید دریافت چک توسط گیرنده امکان پذیر است.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *