سامانه های حقوقی

قرار نهایی چیست؟

اموراتی که در دادگستری انجام می شوند دارای عناوین مختلفی همچون قرار نهایی هستند. یکی از موضوعاتی که افراد کمتری با آشنا بوده و معنی آن برای همه مردم واضح و مشخص نیست، قرارهای نهایی است. کسانی که در دادگاه ها و دادسراها، پرونده قضایی به ثبت رسانده و موضوع شکایت آن ها مورد بررسی قرار گرفته، ممکن است با پیامک یا دادنامه قرارهای نهایی مواجه شوند ولی از معنای آن اطلاعی نداشته باشند. با توجه به اهمیت اطلاع از معنی و انواع قرارهای نهایی برای افرادی که پرونده قضایی در دادگستری دارند، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی موضوع مهم قرار نهایی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

قرار نهایی چیست؟

قرار نهایی چیست

حوزه موضوعات حقوقی آنقدر گسترده است که به جزء افراد متخصص، عموم مردم اطلاعات کافی در مورد همه موضوعات حقوقی ندارند. برای مثال کمتر افرادی می دانند که قرار نهایی چیست و به چه علت صادر می شود. البته انواع مختلفی از قرار مانند اعدادی، مقدماتی و نهایی وجود دارد که نوع نهایی نیز خود دارای چندین شکل مختلف است. به طور کلی قرار چگونگی رسیدگی، نتیجه بررسی ها و تصمیم دادگاه را بیان می کند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سایت انحصار وراثت اینترنتی بر روی لینک کلیک کنید.

هر پرونده ای که در دادگستری به ثبت می رسد و به دادسراها و دادگاه ها ارجاع می شود، مورد بررسی های دقیق و کارشناسی قرار می گیرد. در برخی از مواقع دادگاه یا دادسرا تشخیص می دهد که ادامه دادن انجام تحقیقات و بررسی ها در مورد یک پرونده، فایده ای نداشته و باید حکم مناسب صادر گردد. در چنین مواقعی قرار نهایی صادر شده و این موضوع به اطلاع طرفین پرونده قضایی می رسد.

منظور از صادر شدن قرار نهایی چیست؟

براساس قانون چنانچه رای دادگاه راجع به ماهیت دعوا و قاطع آن به طور جزئی یا کلی باشد، حکم و در غیر این صورت قرار نامیده می شود. منظور از قرار نهایی نیز تصمیم دادگاه یا دادسرا مبنی بر پایان رسیدگی به پرونده مربوطه است. بنابراین زمانی که بیان می شود قرار نهایی صادر شده یعنی دیگر به پرونده رسیدگی قانونی نمی شود و رای قاضی صادر می گردد. البته برای برخی از قرارها مانند قرار منع و موقوفی امکان ثبت اعتراض وجود دارد.

برای اطلاع از نحوه ثبت لایحه در سامانه ثنا بر روی لینک کلیک کنید.

ابلاغ دادنامه قرار نهایی چیست؟

انواع قرار نهایی

در حوزه حقوقی منظور از دادنامه، رای کتبی دادگاه است. بنابراین زمانی که دادگاه تصمیم می گیرد رسیدگی به پرونده ای را متوقف کرده و یکی از انواع قرارهای نهایی را صادر کند، این موضوع از طریق ابلاغ دادنامه قرار نهایی، یعنی به صورت دادنامه کتبی به اطلاع طرفین پرونده می رسد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه ثبت شکایت اینترنتی بر روی لینک کلیک کنید.

منظور از اس ام اس و پیامک قرار نهایی چیست؟

در سیستم اطلاع رسانی دادگستری به هنگام صدور ابلاغ قرار، ابتدا یک پیامک با عنوان “قرار نهایی صادر شد” برای طرفین پرونده ارسال می شود. در این مواقع افراد متوجه می شوند که رسیدگی به پرونده خاتمه یافته و حکم صادر می شود. معمولا حدود 3 روز بعد از ارسال این پیامک، حکم صادر شده در سامانه ثنا قرار گرفته و افراد می توانند با مراجعه به سامانه ابلاغ، حکم صادر شده را مشاهده و دریافت کنند.

برای اطلاع از نحوه پیگیری و استعلام حکم جلب بر روی لینک کلیک کنید.

بعد از پیامک قرار نهایی چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که گفتیم قرارهای نهایی نیز خود دارای چند نوع مختلف هستند که شرایط آن ها با یکدیگر متفاوت است. چنانچه قرار منع، موقوفی یا ترک تعقیب صادر شده باشد، بعد از دریافت پیامک قرار نهایی می توان اعتراض خود را به ثبت رساند. در صورتی که قرار جلب دادرسی صادر شده باشد یعنی انجام ادامه بررسی ها فایده ای نداشته، مجرم شناسایی شده و حکم مجازات برای او صادر می شود.

برای اطلاع از نحوه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی بر روی لینک کلیک کنید.

قرار نهایی با ردیف فرعی 1 صادر شد چیست؟

پیامک قرار نهایی

قبل از اینکه به بررسی این موضوع بپردازیم بهتر است با تفاوت عملکرد دادگاه و دادسرا آشنا شویم. به طور کلی دادسرا بررسی های لازم را در مورد پرونده های قضایی انجام می دهد، متهم را شناسایی می کند و در صورتی که بررسی های انجام شده نشان دهنده این موضوع باشد که متهم همان مجرم است، پرونده را به دادگاه جهت تعیین میزان مجازات و نوع آن، ارجاع می دهد. بنابراین قرار نهایی با ردیف فرعی 1 صادر شد، یعنی دادسرا تصمیم بر توقف انجام بررسی ها گرفته و پیامک قرار صادر خواهد شد.

برای اطلاع از خدمات درگاه ملی قوه قضاییه بر روی لینک کلیک کنید.

قرار نهایی با ردیف فرعی 2 صادر شد چیست؟

در قسمت قبلی همین مقاله تفاوت دادسرا و دادگاه را به طور کلی توضیح دادیم، همچنین معنی قرار نهایی با ردیف فرعی 1 صادر شد را نیز بیان کردیم. حال بهتر است بدانیم معنی قرار نهایی با ردیف فرعی 2 صادر شد یعنی این قرار را دادگاه صادر کرده و تصمیم بر این است که انجام ادامه بررسی ها بی فایده بوده و این روند متوقف می شود.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه جذب مرکز وکلا بر روی لینک کلیک کنید.

آشنایی با قرار نهایی در امور کیفری

قرار نهایی در امور کیفری در مقابل قرار مقدماتی، قرار می گیرد و صدور آن به معنای خاتمه انجام بررسی های پرونده مورد نظر در دادگاه یا دادسرای کیفری است. قرار جلب دادرسی، موقوفی تعقیب، ترک یا منع تعقیب از این دسته هستند.

برای اطلاع از آموزش گام به گام ثبت نام در سامانه ثنا بر روی لینک کلیک کنید.

منظور از قرار نهایی چیست؟

براساس قانون چنانچه رای دادگاه راجع به ماهیت دعوا و قاطع آن به طور جزئی یا کلی باشد، حکم و در غیر این صورت قرار نامیده می شود.

آیا برای قرار نهایی صادر شده امکان ثبت اعتراض وجود دارد؟

بله، برای برخی از قرارهای صادر شده امکان ثبت اعتراض فراهم است.

آیا صدور قرار نهایی از طریق پیامک نیز اطلاع رسانی می شود؟

بله، پیامکی با همین عنوان ارسال خواهد شد.

آیا دادسراها نیز قرار نهایی صادر می کنند؟

بله، دادسراها نیز امکان صدور این نوع از قرار را دارند.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *