سامانه های اجتماعی

سامانه صدور کارت سوخت المثنی + ثبت، اعلام و پیگیری مفقودی

با توجه به سهمیه بندی سوخت در کشور، مالک هر وسیله نقلیه ای نیاز به داشتن کارت سوخت دارد در غیر این صورت باید سوخت وسیله نقلیه را با هزینه آزاد خریداری کند. حال اگر کارت سوخت مفقود شود ضروری است که چند مرحله برای دریافت کارت سوخت جدید توسط مالک وسیله نقلیه طی شود. سامانه صدور کارت سوخت المثنی به همین منظور طراحی و راه اندازی شده تا افرادی که با مشکل مفقود شدن کارت سوخت مواجه هستند بتوانند برای دریافت کارت جدید ثبت نام کنند.

البته لازم و ضروری است که قبل از ثبت نام برای دریافت کارت المثنی، اعلام مفقودی انجام شود تا از سوء استفاده های احتمالی مربوط به کارت سوخت پیشگیری گردد.

با توجه به وجود احتمال مفقودی برای هر کارت سوختی، ما در این مقاله نحوه اعلام مفقودی، ثبت نام و پیگیری صدور کارت سوخت المثنی را توضیح می دهیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

همچنین اگر سوالی در مورد هر یک از بخش های ذکر شده داشتید می توانید با کارشناسان سامانه رسمی تماس حاصل نموده یا برایمان کامنت بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

معرفی سامانه صدور کارت سوخت المثنی

معرفی سامانه صدور کارت سوخت المثنی

همانطور که گفتیم در حال حاضر مالک هر وسیله نقلیه ای برای تامین سوخت مورد نیاز خودرو یا موتور به کارت سوخت نیاز دارد، در غیر این صورت باید به جای دریافت سوخت یارانه ای، سوخت با نرخ آزاد را خریداری کند. بنابراین کسانی که کارت سوخت وسیله نقلیه خود را گم می کنند ضروری است نسبت به دریافت کارت المثنی اقدام نمایند.

طی چند سال اخیر تا قبل از آذر ماه سال 1400 اعلام مفقودی و ثبت نام کارت سوخت المثنی به صورت حضوری و در دفاتر پلیس 10+ انجام می شد ولی از آذر ماه سال 1400 سامانه صدور کارت سوخت المثنی برای ثبت درخواست صدور مجدد کارت سوخت راه اندازی شد. سامانه نام برده توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی جزیی از سایت “خدمات هوشمند دولت همراه” قرار گرفت تا از این طریق میزان مراجعات حضوری به دفاتر پلیس 10+ کاهش یافته و روند پیگیری نیز تسهیل یابد.

برای اطلاع از نحوه پیگیری گواهینامه بر روی لینک کلیک کنید.

لازم به ذکر است به دلیل مشکلات به وجود آمده در حال حاضر سامانه صدور کارت سوخت المثنی خدماتی را در اختیار مردم قرار نمی دهد و متقاضیان باید طبق روال سابق تمامی مراحل اعلام مفقودی، ثبت نام و پیگیری درخواست را در دفاتر پلیس 10+ طی کنند.

ورود به سامانه صدور کارت سوخت المثنی

با توجه به ضروری بودن استفاده از کارت سوخت برای بهرمندی از سوخت سهمیه بندی که یارانه دولتی به آن تعلق گرفته و ارزان تر از سوخت با نرخ آزاد می باشد، افرادی که کارت سوخت وسیله نقلیه خود را گم می کنند باید چند مرحله را برای دریافت کارت المثنی طی نمایند.

مرحله اول مراجعه به دفاتر پلیس 10+ جهت اعلام مفقودی می باشد، زیرا در صورتی که اعلام مفقودی انجام نشود کارت سوخت گم شده فعال مانده و امکان سوء استفاده از آن وجود دارد. از آذر ماه سال 1400 سامانه ای در سایت “خدمات هوشمند دولت همراه” قرار گرفت تا بعد از اعلام مفقودی کارت سوخت و مراجعه حضوری به دفاتر پلیس 10+، متقاضیان وارد سامانه صدور کارت سوخت المثنی شده، درخواست خود را به ثبت برسانند و کد رهگیری نیز دریافت کنند.

به این منظور متقاضیان باید نشانی اینترنتی mob.gov.ir را در مرورگر درج و جستجو کرده تا صفحه اصلی سایت مطابق با تصویر زیر مشاهده شود، سپس باید از سمت راست تصویر گزینه ورود را انتخاب کرده تا متقاضی وارد مرحله بعدی شود.

ورود به سامانه صدور کارت سوخت المثنی

در مرحله جدید باید بر روی گزینه “ورود با شماره همراه” کلیک نمایید.

وارد شدن به سامانه صدور کارت سوخت المثنی

سپس از شما خواسته می شود شماره تلفن همراه خود را در قسمت مربوطه درج کنید تا کد تایید برای شما ارسال شود.

استفاده از سامانه صدور کارت سوخت المثنی

بعد از دریافت کد تایید باید آن را در قسمت مربوطه مطابق با تصویر زیر وارد نمایید.

درج کد تایید در سامانه صدور کارت سوخت

ثبت درخواست در سامانه صدور کارت سوخت المثنی

همانطور که گفتیم با توجه به سهمیه بندی سوخت یارانه ای، مالک هر وسیله نقلیه برای دریافت سوخت باید از کارت سوخت استفاده کند، در غیر این صورت فقط می تواند سوخت با نرخ آزاد را خریداری نماید. به همین علت کسانی که کارت سوخت خود را گم می کنند باید نسبت به ثبت درخواست صدور کارت سوخت المثنی اقدام نمایند.

در قسمت قبلی همین مقاله مراحل ورود به سامانه صدور کارت سوخت المثنی را بیان کردیم، بعد از طی کردن مراحل قبلی در نهایت وارد صفحه اصلی سایت “خدمات هوشمند دولت همراه” شده و باید اطلاعات حساب کاربری خود را تکمیل کنید تا امکان دسترسی به بخش خدمات فراهم شود.

تکمیل اطلاعات در سامانه صدور کارت سوخت

با طی کردن مراحل قبلی می توانید از لیست خدمات این سایت گزینه درخواست کارت سوخت المثنی را انتخاب کنید.

همانطور که گفتیم این سامانه از آذر ماه سال 1400 بخشی از سایت خدمات هوشمند دولت همراه قرار گرفت تا مراحل ثبت و پیگیری درخواست صدور کارت سوخت تسهیل یابد ولی متاسفانه در حال حاضر سامانه از دسترس خارج شده و سایت خدمات هوشمند دولت همراه بخشی را به عنوان ثبت درخواست کارت سوخت المثنی ندارد.

به همین منظور افرادی که کارت سوخت را گم می کنند باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز تمامی مراحل اعلام مفقودی، ثبت درخواست و پیگیری را با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس 10+ انجام دهند.

مدارک لازم برای کارت سوخت المثنی

مدارک لازم برای صدور کارت سوخت المثنی

زمانی که برای اعلام مفقودی کارت سوخت و همچنین ثبت درخواست صدور کارت سوخت المثنی به دفاتر پلیس 10+ مراجعه می کنید باید مدارک مورد نیاز را نیز با خود به همراه داشته باشید، در غیر این صورت نه تنها اعلام مفقودی انجام نخواهد شد بلکه درخواست صدور کارت المثنی نیز به ثبت نخواهد رسید. به همین علت در ادامه به مدارک مورد نیاز اعلام مفقودی کارت سوخت و صدور المثنی آن اشاره می کنیم:

  • اصل کارت وسیله نقلیه و برگ سبز
  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مالک وسیله نقلیه
  • آدرس و کدپستی محل سکونت مالک وسیله نقلیه
  • بیمه نامه شخص ثالث
  • رسید فیش پرداختی مربوط به هزینه ثبت درخواست

برای اطلاع از بخش های سامانه رهگیری مرسولات سازمانی بر روی لینک کلیک کنید.

پیگیری صدور کارت سوخت المثنی

با توجه به اینکه هر فرد تمایل دارد هرچه زودتر کارت سوخت المثنی وسیله نقلیه خود را دریافت کند، بنابراین می توان موقعیت کارت سوخت و زمان حدودی دریافت آن را پیگیری کرد. به این منظور دو روش در اختیار متقاضیان قرار گرفته است که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

پیگیری غیر حضوری

پایگاه اینترنتی خدمات الکترونیک انتظامی این امکان را فراهم کرده تا متقاضیان دریافت کارت سوخت المثنی بتوانند به صورت غیر حضوری کد رهگیری مرسوله خود را از این سایت دریافت کنند. به این منظور باید نشانی اینترنتی epolic.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده شود. سپس بر روی گزینه “درگاه خدمات الکترونیک انتظامی” کلیک نمایید تا وارد صفحه اصلی سایت شوید.

پیگیری صدور کارت سوخت المثنی

در نهایت باید بخش پیگیری کارت سوخت را انتخاب کرده و با وارد کردن شماره پلاک وسیله نقلیه به کد رهگیری مرسوله دسترسی پیدا کنید.

سپس نشانی اینترنتی tracking.post.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه سامانه پیگیری مرسولات اداره پست برای شما نمایش داده شود. حال باید کد رهگیری را در این صفحه وارد کرده تا موقعیت کارت سوخت را مشاهده کنید.

رهگیری مرسوله کارت سوخت

پیگیری حضوری

لازم به ذکر است متاسفانه در حال حاضر دسترسی به کد رهگیری مرسوله از طریق سایت خدمات الکترونیک نیروی انتظامی امکان پذیر نیست، بنابراین برای پیگیری مورد نظر باید به صورت حضوری به دفاتر پلیس 10+ مراجعه نمایید.

پیگیری کارت سوخت المثنی با کد ملی

همانطور که در قسمت های قبلی این مقاله توضیح دادیم در حال حاضر سامانه ای جهت پیگیری صدور کارت المثنی در دسترس نمی باشد، بنابراین باید در نهایت به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرده و از طریق ارائه مدارک هویتی خود و کارت وسیله نقلیه پیگیری را انجام دهید.

مدت زمان صدور کارت سوخت المثنی

با توحه به ضروری بودن استفاده از کارت سوخت، افرادی که درخواست صدور المثنی کارت را به ثبت رسانده اند تمایل دارند هرچه زودتر کارت را دریافت کرده یا از زمان حدودی آن مطلع شوند. بهتر است بدانیم زمان مشخصی برای صدور و دریافت کارت سوخت المثنی وجود ندارد زیرا هرچه میزان صدور کارت بیشتر باشد، زمان دریافت نیز طولانی تر خواهد شد. تاکنون کمترین زمان دریافت حدود 2 هفته بوده ولی ممکن است تا 2 ماه نیز طولانی شود.

برای اطلاع از بخش های سامانه سنهاب بیمه مرکزی بر روی لینک کلیک کنید.

آیا برای ثبت درخواست صدور کارت سوخت المثنی باید هزینه ای بپردازیم؟

بله، با مراجعه به دفاتر پلیس +10 از میزان دقیق هزینه ضروری که باید پرداخت کنید اطلاع پیدا خواهید کرد.

آیا اعلام مفقودی کارت سوخت ضروری می باشد؟

بله، قبل از اقدام به ثبت درخواست صدور کارت المثنی باید اعلام مفقودی را انجام دهید زیرا در غیر این صورت کارت مفقوده شده فعال باقی خواهد ماند و درخواست ثبت کارت جدید برای شما انجام نمی شود.

چگونه می توان درخواست صدور کارت سوخت المثنی را پیگیری کرد؟

در حال حاضر تمامی مراحل اعلام مفقودی، ثبت درخواست صدور کارت المثنی و پیگیری درخواست از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 انجام می شود.

آیا امکان ثبت درخواست جهت صدور کارت سوخت المثنی به صورت غیر حضوری وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر این امکان فراهم نیست.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *