سامانه های تحصیلی

سایت همگام hamgam.medu.ir – ورود به پورتال مدارس

یکی از اقدامات مهم و موثر وزارت آموزش و پرورش طراحی و راه اندازی سایت همگام می باشد، سایتی که در راستای ارائه خدمات مفید غیر حضوری به دانش آموزان و معلمان طراحی شده است. با توجه به گسترش خدمات غیر حضوری و تاثیر آن ها بر زندگی های امروزی، این سایت نیز توانسته بسیاری از نیازهای آموزشی و مرتبط با تحصیل و حتی اوقات فراغت دانش آموزان را برطرف نماید. به دلیل گسترده بودن خدمات و امکانات این سایت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی بخش های مختلف سایت همگام بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سایت همگام چیست؟

معرفی سایت همگام

اگر بخواهیم به طور کلی خدمات این سایت را توضیح دهیم باید بگوییم همگام جامع و به روزترین پورتال آموزشی کشور است که توسط وزارت آموزش و پرورش راه اندازی شده تا از این طریق میزان دسترسی دانش آموزان و معلمان به خدمات غیر حضوری مرتبط با آموزش ارتقاء پیدا کند.

در واقع همگام از میزان مراجعات حضوری و نامه نگاری ها، ثبت نام ها و… به صورت کتبی کاسته است. با توجه به شرایط فعلی که نتیجه گسترش ویروس کرونا می باشد قطعا خدمات همگام برای پیشرفت دانش آموزان در زمینه آموزشی تاثیر به سزایی دارد. همانطور که گفتیم این سایت خدمات متنوع و گسترده ای دارد از این رو آشنایی با بخش های آن لازم و ضروری است تا از این طریق معلمان و دانش آموزان بتوانند تعامل بهتری با یکدیگر داشته باشند.

راهنمای تصویری ورود به سایت همگام hamgam.medu.ir

برای ورود به این سایت باید نشانی اینترنتی آن که hamgam.medu.ir می باشد را در مرورگر رایانه یا گوشی تلفن همراه خود درج کرده و جستجو نمایید تا صفحه اصلی همگام مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده شود.

ورود به سایت همگام

در این مرحله برای ورود به حساب کاربری خود و استفاده از امکانات این سایت باید بر روی گزینه ورود که در سمت راست تصویر قبلی مشخص شده کلیک نمایید تا وارد مرحله بعدی شود. حال مطابق با تصویر زیر صفحه ای را مشاهده می کنید که باید نام کاربری و رمز عبور خود را درج کرده تا بتوانید به مرحله جدید وارد شوید.

حساب کاربری سایت همگام

درمورد ورود به حساب کاربری این سایت ذکر چند نکته ضروری می باشد که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

  • نام کاربری درخواستی همان کدملی شخص می باشد، برای دریافت رمز عبور باید مدیر مدرسه نقش فرد را در سامانه مشخص کند تا رمز عبور و حساب کاربری ایجاد شود.
  • بنابراین هیچ فردی نمی تواند قبل از اینکه از جانب مدیر مدرسه، مدیر فناوری منطقه یا استان برای او حساب کاربری ایجاد شود وارد بخش اصلی این سایت گردد.
  • اگر یکی از کارمندان آموزش و پرورش قصد ورود به همگام را داشته باشد باید به مدیر فناوری منطقه و یا استان مراجعه کند تا از این طریق نقش متناسب با فرد مشخص و تعریف شده و رمز عبور به او اختصاص داده شود.
  • چنانچه با درج نام کاربری و رمز عبور پیامی مبنی بر اشتباه بودن مشخصات دریافت می کنید باید برای اصلاح و دریافت رمز جدید به مدیر فناوری منطقه یا استان مراجعه نمایید.

هدایت تحصیلی سایت همگام

همانطور که در مراحل قبل توضیح دادیم با کلیک بر روی گزینه ورود و سپس درج نام کاربری و رمز عبور وارد بخش خدمات و امکانات این سایت می شوید که صفحه اصلی آن مطابق با تصویر زیر می باشد. همانطور که می دانیم دانش آموزان پایه نهم باید قبل از اتمام سال تحصیلی فرم علاقه مندی مربوط به انتخاب رشته خود را تکمیل نمایند تا در فرآیند انتخاب رشته علایق آن ها نیز در نظر گرفته شود.

در گذشته این فرم به صورت دستی و حضوری تکمیل می شد ولی امروزه با راه اندازی همگام این امکان فراهم شده تا دانش آموزان بتوانند فرم علاقمندی هدایت تحصیلی را به صورت غیر حضوری تکمیل نمایند. بنابراین می توانید برای ورود به صفحه تکمیل این فرم بر روی گزینه هدایت تحصیلی مطابق با تصویر زیر کلیک نمایید.

هدایت تحصیلی در سایت همگام

انتخاب رشته در سایت همگام

از دیگر خدمات این سایت انجام فرآیند انتخاب رشته می باشد. انتخاب رشته بعد از پایان سال تحصیلی و با آماده شدن کارنامه نهایی سال نهم و هدایت تحصیلی که مربوط به نمرات درسی می باشد آغاز می شود. انتخاب رشته نیز در همگام انجام می گردد ولی به دلیل اهمیت این انتخاب و تاثیر آن بر سرنوشت دانش آموزان، توصیه می کنیم ابتدا با مشاورین مدرسه مشورت کرده و سپس اقدام به انتخاب رشته نهایی کنید.

مشاهده نتایج در سایت همگام

با توجه به اینکه آزمون های مختلف درسی، مشاوره ای، سلامت روانی و… در این سایت انجام می شود، بنابراین باید کارنامه ای نیز برای اعلام نتایج آن ها ارائه شود. از این رو بخش کارنامه نیز در همگام قرار گرفته تا دانش آموزان بتوانند کارنامه آزمون های هفتگی، ماهانه و نهایی خود را از این طریق دریافت کنند.

مشاهده کارنامه در سایت همگام

امکانات دیگر سایت همگام

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید امکانات مختلف و گسترده ای در این سایت قرار گرفته اند که دانش آموزان و معلمان می توانند به راحتی از آن ها استفاده نمایند، از جمله این امکانات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکانات سایت همگام

ثبت نام آزمون استعدادهای درخشان و نمونه دولتی

هر ساله برای دانش آموزان پایه ششم و نهم آزمون هایی در جهت ورود به مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی برگزار می شود، ثبت نام در این آزمون ها در موعد مقرر از طریق همگام انجام خواهد شد.

ثبت نام در المپیادهای دانش آموزی

بسیاری از دانش آموزان علاقه مند شرکت در المپیادهای مختلف دانش آموزی هستند، از این رو می توانند با مراجعه به این سایت در زمان های مشخص شده ثبت نام خود را در رشته مورد علاقه انجام دهند.

ثبت نام اوقات فراغت

همگام این امکان را فراهم کرده تا دانش آموزان بتوانند در دوره های مختلف این سایت برای استفاده مفید از اوقات فراغت خود ثبت نام کنند.

آزمون های مشاوره ای مدارس

همانطور که می دانیم مدارس فقط وظیفه آموزش درسی دانش آموزان را بر عهده ندارند بلکه باید دانش آموزان را از لحاظ سلامت روحی، روانی و مشاوره ای بررسی نمایند. همگام این امکان را فراهم کرده تا آزمون های مشاوره ای برای دانش آموزان طراحی و اجرا شود.

مشاهده برنامه کلاسی

دانش آموزان می توانند با مراجعه به این سایت از برنامه کلاسی خود اطلاع یابند.

طراحی آزمون های آنلاین زماندار

معلمان می توانند در همگام آزمون های درسی مورد نظر خود را برای دانش آموزان طراحی کنند و در زمان های مشخص در اختیار آنان قرار دهند.

پاسخ گویی به آزمون های آنلاین

دانش آموزان می توانند در همگام به سوالات آزمون هایی که معلمان طراحی می کنند پاسخ دهند. در واقع یک ارتباط دو طرفه میان معلمان و دانش آموزان در این سایت برقرار می باشد.

ثبت حضور و غیاب

در این سایت امکان ثبت لیست حضور و غیاب دانش آموزان نیز وجود دارد.

ورود به سایت همگام با گوشی

ورود به سایت همگام با گوشی

همانطور که گفتیم ورود به این سایت می تواند از طریق رایانه و یا گوشی تلفن همراه انجام شود، برای این کار کافی است نشانی اینترنتی آن که hamgam.medu.ir می باشد را در مرورگر رایانه یا گوشی تلفن همراه خود درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی همگام برای شما نمایش داده شود.

آیا دانش آموزان می توانند حساب کاربری در سایت همگام ایجاد کنند؟

خیر، تعریف نقش، ایجاد حساب کاربری و رمز عبور توسط مدیران مدارس، مدیران فناوری منطقه یا استان انجام می شود.

آیا امکان ثبت نام در المپیادهای دانش آموزی در سایت همگام وجود دارد؟

بله، ثبت نام المپیادهای دانش آموزی در این سایت انجام می شود.

آیا در سایت همگام آزمون های درسی نیز قرار می گیرند؟

بله، امکان طراحی و پاسخ گویی به آزمون های مختلف در سایت همگام وجود دارد.

آیا غیبت دانش آموزان در سایت همگام ثبت می شود؟

بله، لیست حضور و غیاب در این سایت درج خواهد شد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *