سامانه های تحصیلی

سایت ثبت نام کتاب درسی irtextbook.com

سایت ثبت نام کتاب درسی به نشانی اینترنتی irtextbook.com با هدف انجام مراحل خرید و فروش کتاب های درسی ایجاد شده است. در حال حاضر مثل گذشته خرید و فروش کتاب های درسی در کتاب فروشی ها، لوازم التحریرها و غیره عرضه نمی شود بلکه در سامانه مذکور در اختیار خریداران قرار می گیرد. لذا اگر به دنبال دریافت کتاب های درسی خود هستید می توانید با ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی در آن نام نویسی کنید. شما باید برای این کار در تاریخ مقرر شده به سامانه ثبت نام کتاب درسی مراجعه کنید و با پرداخت هزینه کتاب های درسی مربوط به سال تحصیلی 1401-1402 آن ها را تهیه کنید.

با توجه به این که سایت ثبت نام کتاب درسی irtextbook.com به تازگی راه اندازی شده است. لذا لازم است به عنوان یکی از دانش آموزان و والدین آن ها با نحوه نام نویسی در سامانه آشنایی داشته باشید. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله از سامانه رسمی در مورد این موضوع و مطالب مربوط به آن صحبت کنیم.

ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی

با توجه به این که ثبت نام در کتاب درسی 1401-1402 تنها در سایت irtextbook.com انجام می گیرد. لذا شما باید با نحوه ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی و کار با آن آشنایی داشته باشید. به همین دلیل در ادامه مقاله قصد داریم مراحل ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی را برای شما بیان کنیم:

جهت اطلاع از نحوه ثبت نام سایت تیزهوشان کلیک کنید.

• آدرس اینترنتی irtextbook.com یا سایت ثبت نام کتاب درسی را در گوگل جستجو کنید.

مراحل ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی

• بر روی اولین سایتی که برای شما نشان داده می شود کلیک کنید و وارد آن شوید.

ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی

• شما پروسه ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی را انجام داده اید. حالا می توانید کلیه اطلاعات لازم در مورد ثبت نام کتاب های درسی سال تحصیلی 1401-1402 را مشاهده کنید.

زمان ثبت نام کتاب درسی 1401-1402

اگر به دنبال ثبت نام و خرید کتاب های درسی سال تحصیلی 1401-1402 هستید باید در زمان های مشخص شده ای به سایت ثبت نام کتاب درسی مراجعه کنید و در آن جا پروسه ثبت نام خود را طی کنید. معمولا زمان ثبت نام پایه های تحصیلی مختلف در سامانه مذکور متفاوت است. لذا شما باید طبق جدول زیر که برای سال تحصیلی 1401-1402 نمایش داده شده است، اقدام کنید.

جهت ورود به سامانه روشکا آموزش مجازی کلیک کنید.

ثبت نام هر کدام از دانش آموزان پایه های تحصیلی مختلف در خارج از محدوده زمانی مشخص شده ممنوع است. در واقع وقتی شما در زمان های خارج از نوبت خود به سایت نامبرده مراجعه می کنید، با خطای سیستم مواجه می شوید. لذا باید برای ثبت نام کتاب های درسی سال تحصیلی 1401-1402 باید طبق جدول زمان بندی زیر وارد سایت irtextbook.com شوید:

عنوان فعالیتپایه تحصیلیزمان شروعزمان پایان
ثبت سفارش گروهی و انفرادیپایه های تحصیلی آمادگی 2 (استثنائی)، اول 2 (استثنائی)، اول 3 (استثنائی)، اول تکمیلی (استثنائی)، دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم1401/1/281401/3/21
آمادگی 1 (استثنائی)، اول 1 (استثنائی)، اول مقدماتی (استثنائی)، پایه اول ابتدایی1401/4/51401/6/11
پایه های تحصیلی هفتم، دهم1401/4/51401/6/11
اصلاح سفارشتمامی دوره های تحصیلی1401/4/121401/6/31
توزیع منطقه به مدرسهتمامی دوره های تحصیلی1401/6/101401/6/31
توزیع مدرسه به دانش آموزتمامی دوره های تحصیلی1401/6/14

راهنمای ثبت نام کتاب درسی irtextbook.com

اگر به عنوان یک دانش آموز به دنبال خرید کتاب های درسی خود در سامانه ثبت نام کتاب درسی هستید می توانید به صورت انفرادی یا گروهی در آن نام نویسی کنید. برخی از مدارس به صورت گروهی در سامانه مذکور نام نویسی می کنند. به همین دلیل دیگر لازم نیست به صورت جداگانه و انفرادی در سایت ثبت نام کتاب درسی نام نویسی کنید؛ اما در برخی مواقع مشاهده شده است که نام نویسی در سامانه ثبت نام کتاب درسی به شما و والدینتان سپرده می شود. لذا باید با راهنمای ثبت نام کتاب درسی آشنایی داشته باشید که در زیر به آن اشاره می کنیم:

• ابتدا سامانه ثبت نام کتاب درسی به نشانی اینترنتی irtextbook.com را در مرورگر خود جستجو کنید تا وارد صفحه اصلی آن شوید.
• بر روی گزینه “ورود دانش آموزان” کلیک کنید.

راهنمای ثبت نام کتاب درسی

• برای ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی باید نام کاربری و رمز عبور خود را درج نموده سپس روی گزینه “ورود” کلیک نمایید. معمولا نام کاربری شما به صورت پیش فرض کد ملی و رمز عبورتان معادل شماره سریال است. لذا شما با وارد کردن این دو اطلاعات در سایت می توانید وارد پورتال شخصی خود شوید که در آن جا نام شما مشخص شده است.

جهت اطلاع از نحوه ورود و ثبت نام در سامانه سپند مدارس کلیک کنید.

مراحل ثبت نام کتاب درسی

• از منوی سمت چپ سایت روی گزینه “ثبت سفارش” کلیک کنید.

راهنمای تصویری ثبت نام کتاب درسی در سامانه irtextbook.com

• حالا هزینه مورد نظر برای خرید کتاب های آموزشی را مشاهده خواهید کرد که باید جهت تکمیل سفارش خود این مبلغ را پرداخت کنید. برای این کار روی “بانک ملی-افست” کلیک نموده و بر روی گزینه “ثبت سفارش و پرداخت” کلیک کنید.

پرداخت هزینه کتب درسی

• بعد از پرداخت هزینه خرید کتاب های آموزشی سال تحصیلی 1401-1402 سفارش آن ها جهت خرید کتاب های درسی در سامانه ثبت می شود.

هزینه ثبت نام کتب درسی irtextbook.com

هزینه ثبت نام کتاب درسی برای هر یک از پایه های تحصیلی متفاوت است. به طوری که این هزینه برای سال تحصیلی 1401-1402 اعلام نشده است؛ اما باید دقت کنید که این رقم برای کلیه دانش آموزان در سراسر کشور یکسان است؛ بنابراین اگر قصد دارید در کافی نت ها هزینه ثبت نام کتاب های درسی خود را پرداخت کنید باید تنها مبلغ پشت کتاب های درسی را واریز کنید و نباید هزینه مازادی را پرداخت کنید.

برای ورود به سامانه تاییدیه تحصیلی و نحوه اخذ تاییدیه کلیک کنید.

در زیر به عنوان مثال هزینه ثبت نام کتب درسی سال جاری را بیان کردیم. این رقم مسلما برای سال تحصیلی 1401-1402 افزایش خواهد یافت:

دوره تحصیلیپایه تحصیلیقیمت خرید
ابتداییپایه اول تا ششمبین 24000 تا 34500 تومان
متوسطه اولپایه هفتم تا نهمبین 49500 تا 59500 تومان
متوسطه دومپایه دهم تا دوازدهمبین 52000 تا 71000 تومان

نکات مربوط به سایت ثبت نام کتاب درسی

آموزش وارد کردن شماره سریال شناسنامه:

حال ممکن است به هنگام وارد کردن شماره سریال شناسنامه به مشکل برخورد کنید و سیستم وقتی شماره سریال شما را دریافت می کند ، اخطار دهد. در این مورد لازم است شما به هنگام درج کردن شماره سریال شناسنامه خود تنها 6 رقم کنار هم را وارد کنید و لازم نیست عدد دو رقمی با حروف فارسی و علائم نگارشی مانند اسلش (/) را درج کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام در سامانه هوشمند سرویس مدارس تهران کلیک کنید.

نکات مربوط به سایت ثبت نام کتاب درسی

بنابراین به هنگام ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی لازم است کد ملی دانش آموز را به عنوان نام کاربری و کد 6 رقمی سریال شناسنامه را به عنوان رمز عبور وارد نمایید.

برای ورود به سایت ایران آزمون کلیک کنید.

نحوه ثبت نام کتاب درسی اتباع خارجی:

اگر جزو اتباع خارجی کشور به شمار می آیید و شناسنامه و شماره سریال ندارید می توانید به هنگام ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی کد اتباع خود را به عنوان نام کاربری و شش رقم یک (111111) را به عنوان رمز عبور خود در سامانه irtextbook.com درج کنید.

ارورهای مختلف به هنگام ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی:

در برخی مواقع پیش می آید که به هنگام ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی با ارورهای مختلفی مواجه می شوید. در این گونه مواقع معمولا مشکل از زمان ثبت نام در سامانه کتاب درسی است. به عنوان مثال ممکن است شما در زمان خارج از پایه تحصیلی خود وارد سایت ثبت نام کتاب درسی شده باشید.

جهت اطلاع از شرایط ثبت نام سامانه نوبت دهی پایگاه سنجش سلامت کلیک کنید.

در برخی مواقع ممکن است شما یا والدین‌تان به هنگام ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی کد ملی یا شماره سریال شناسنامه خود را اشتباه وارد کنید. حال در صورتی که هیچ کدام از آن ها اشتباه نباشد، آن گاه ارور می تواند دو حالت مختلف داشته باشد. اول این که هنوز شما در پایه تحصیلی جدید خود در مدرسه ای ثبت نام نکرده باشید یا این که مدرسه هنوز اطلاعات شما را در سامانه سناد ثبت نکرده باشد. در این حالت لازم است به مدرسه مدنظر خود مراجعه کنید و در آن جا با توجه به نوع مشکل خود آن را برطرف کنید.

البته در برخی مواقع مشاهده شده است که اطلاعات هویتی شما مانند شماره سریال یا کد ملی‌تان به درستی در سامانه وارد نشده است. به همین دلیل نمی توانید وارد سایت ثبت نام کتاب درسی شوید. برای حل این مشکل هم لازم است به مدرسه مراجعه کنید و در آن جا اطلاعات خود را بررسی و در صورت لزوم اصلاح کنید.

استفاده از مرورگر توصیه شده برای ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی:

اگر قصد دارید به صورت انفرادی در سایت ثبت نام کتاب درسی 1401-1402 ثبت نام کنید. بهتر است از مرورگرهای کروم یا فایرفاکس استفاده کنید. البته باید مرورگرهایتان بروز و آپدیت شده باشد.

سوالات متداول

هدف از راه اندازی سایت ثبت نام کتاب درسی چیست؟

این سامانه با هدف ثبت نام و توزیع کتاب های درسی دانش آموزان مدارس ابتدایی و متوسطه ایجاد شده است.

آیا کتاب های درسی و تحصیلی دانش آموزان را می توان از کتابخانه ها و لوازم التحریر دریافت کرد؟

خیر، در حال حاضر تمام کتاب های درسی در سامانه irtextbook.com در اختیار دانش آموزان قرار دارد لذا آن ها باید در زمان ثبت نام کتب درسی خود به این سامانه مراجعه کنند.

آیا برای ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی می توان از گوشی استفاده کرد؟

بله ، شما جهت ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی می توانید از مرورگر گوشی یا کامپیوتر خود استفاده کنید؛ اما بهتر است از مرورگرهای بروز رسانی شده کروم یا فایرفاکس بهره ببرید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *