سامانه های اجتماعی

سامانه یارانه دستمزد pyd.mcls.gov.ir + ورود و ثبت نام در سایت

متاسفانه با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارها با مشکل مواجه شده اند، برخی از کارفرمایان تعداد کارکنان خود را کاهش داده و بسیاری از کارگاه ها امکان گسترش و استخدام افراد جویای کار جدید را ندارند. در نتیجه آمار بیکاری افزایش و سطح رفاه زندگی مردم کاهش یافته است. به همین منظور طرحی برای افزایش اشتغال زایی افراد جویای کار توسط دولت ارائه شده و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت اجرا سازی آن را بر عهده دارد. طرح مورد بحث یارانه دستمزد می باشد و برای اجرا سازی آن سامانه یارانه دستمزد توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شده است.

بر اساس این طرح، افراد جویای کار و کارفرمایانی که در حوزه فعالیت خود به نیروی کار جدید نیاز دارند ولی نمی توانند حقوق و مزایای آنان را پرداخت نمایند، در سامانه یارانه دستمزد ثبت نام می کنند تا از این طریق شرایط آنان بررسی شده و اگر واجد شرایط باشند افراد جویای کار به بنگاه یا همان کارگاه مورد نظر معرفی شده و دولت حدود 30 درصد دستمزد این افراد را به عنوان یارانه دستمزد به کارفرمایان مورد نظر پرداخت می کند.

همانطور که گفتیم این طرح با شیوع ویروس کرونا و ایجاد مشکلات در زمینه کسب و کار آغاز شده است، بنابراین به دلیل اهمیت این موضوع ما در این مقاله قصد داریم به بررسی جوانب مختلف سامانه یارانه دستمزد بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

یارانه دستمزد چیست؟

معرفی سامانه یارانه دستمزد

با گسترش شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها، بیکار شدن تعداد زیادی نیروی کار و در نتیجه ایجاد مشکلات متعدد در زندگی مردم، دولت طرح حمایتی را با نام یارانه دستمزد ارائه داده است.

بر اساس این طرح افراد جویای کار و کارفرمایانی که بستر افزایش نیروی کار در حوزه فعالیت خود داشته ولی نمی توانند حقوق و مزایای کارکنان جدید را پرداخت کنند، شناسایی شده و بعد از بررسی شرایط، افراد جویای کار به کارگاه های اشتغال زایی و کارفرمایان معرفی شوند و در عین حال دولت حدود 30 درصد دستمزد این افراد را به کارفرمایان به عنوان یارانه دستمزد پرداخت می کند.

اجرا سازی طرح یارانه دستمزد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سپرده شده و این وزارتخانه نیز جهت شناسایی افراد واجد شرایط چه به عنوان افراد جویای کار و چه کارفرما، سامانه یارانه دستمزد را راه اندازی کرده است.

برای اطلاع از خدمات سامانه راهبر بنیاد مسکن بر روی لینک کلیک کنید.

افراد مشمول این طرح می توانند با مراجعه به سایت یارانه دستمزد و ثبت نام در آن فرم های مربوطه را تکمیل کرده و در انتظار اعلام نتیجه بمانند. البته لازم به ذکر است تمامی استان های کشور تحت پوشش این طرح نیستند و در حال حاضر به دلیل فراهم نبودن شرایط مالی، افراد جدید در سامانه ثبت نام نخواهند شد.

ورود به سامانه یارانه دستمزد

ورود به سامانه یارانه دستمزد

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای تحقق طرح ارائه شده دولت به نام طرح یارانه دستمزد، سامانه ای را راه اندازی کرده تا از این طریق افراد جویای کار و کارفرمایانی که در حوزه فعالیت خود به نیروی کار جدید نیاز دارند ولی به دلیل عدم توانایی در تامین حقوق و دستمزد کارکنان در دوران شیوع ویروس کرونا از پذیرش نیروی جدید خودداری می کنند، در سامانه یارانه دستمزد ثبت نام نمایند.

در صورتی که افراد ثبت نام کننده مشمول این طرح واقع شده و استان محل زندگی آن ها تحت پوشش طرح یارانه دستمزد باشد، افراد جویای کار به کارفرمایان معرفی شوند و دولت نیز حدود 30 درصد دستمزد این افراد را به عنوان یارانه دستمزد به کارفرمایان پرداخت کند.

برای اطلاع از بخش های سامانه جامع روابط کار بر روی لینک کلیک کنید.

از این طریق آمار بیکاری و تعطیلی کسب و کارها به دلیل شیوع ویروس کرونا، کاهش یافته و سطح رفاه زندگی این افراد افزایش می یابد. همانطور که گفتیم افراد جویای کار و کارفرمایان باید در سامانه یارانه دستمزد ثبت نام کنند و منتظر بررسی شرایط و اعلام نتیجه بمانند.

به همین منظور چنانچه قبلا در سامانه یارانه دستمزد ثبت نام کرده و حال قصد ورود به سایت را دارید باید از طریق نشانی اینترنتی pyd.mcls.gov.ir وارد صفحه اصلی سایت شده و مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

وارد شدن به سامانه pyd.mcls.gov.ir
 • در مرحله جدید باید نام کاربری، رمز عبور و عبارت امنیتی مشاهده شده را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ورود” را انتخاب کنید.
نام کاربری در سامانه یارانه دستمزد
 • همچنین در سایت یارانه دستمزد شرایطی فراهم شده تا اگر کاربران رمز عبور خود را فراموش کرده اند از طریق رمز عبور یکبار مصرف به سامانه وارد شوند. به همین منظور باید مطابق با تصویر زیر در همین صفحه بر روی گزینه “ورود با رمز عبور یکبار مصرف” کلیک نمایید.
ورود با رمز یکبار مصرف

راهنمای ثبت نام یارانه دستمزد

طرح پرداخت یارانه دستمزد توسط دولت در زمان شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها ارائه شده است. بر اساس این طرح افراد جویای کار و کارفرمایانی که بستر استخدام نیروی کار جدید در حوزه فعالیت خود داشته ولی امکان پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان جدید را ندارند، می توانند در سامانه یارانه دستمزد که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شده ثبت نام کنند.

زمانی که این افراد در سامانه یارانه دستمزد ثبت نام می کنند شرایط آنان بررسی می شود، اگر محل سکونت افراد در استان های تحت پوشش طرح یارانه دستمزد باشد افراد جویای کار به کارفرمایان معرفی شده و دولت حدود 30 درصد از حقوق و دستمزد این افراد را به کارفرمایان به عنوان یارانه دستمزد پرداخت می کند.

برای اطلاع از نحوه ثبت درخواست در سامانه سامد بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین تمامی استان ها تحت پوشش این طرح نیستند و افراد مشمول طرح یارانه دستمزد ابتدا باید در سایت نام برده ثبت نام خود را انجام دهند. به همین منظور ابتدا باید نشانی اینترنتی pyd.mcls.gov.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سایت برای شما نمایش داده شود، سپس بر روی گزینه “پیش ثبت نام” کلیک کنید.

ثبت نام در سامانه یارانه دستمزد
 • در مرحله جدید دو درگاه ثبت نام مجزا برای افراد جویای کار و کارفرمایان یا همان ثبت نام بنگاه وجود دارد. بنابراین افراد باید از بخش مربوط به خود به مرحله بعدی وارد شده و اطلاعات خواسته شده را در سامانه درج کنند.
پیش ثبت نام متقاضیان در سامانه یارانه دستمزد

استان های تحت پوشش یارانه دستمزد

طرح حمایتی دولت برای آسیب دیدگان شیوع ویروس کرونا یعنی افرادی که شغل خود را از دست داده و یا حوزه فعالیت خود را کوچک تر کرده اند، طرح پرداخت یارانه دستمزد می باشد.

برای اطلاع از خدمات سامانه سیتا جهاد کشاورزی بر روی لینک کلیک کنید.

بر اساس این طرح، افرادی می توانند در سامانه یارانه دستمزد که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شده، ثبت نام کنند که استان محل زندگی آنان تحت پوشش طرح مذکور قرار گرفته باشد. البته لازم به ذکر است در حال حاضر ثبت نام افراد جدید به دلیل تامین نبودن شرایط مالی امکان پذیر نیست.

 • برای اطلاع از استان های تحت پوشش باید از طریق نشانی اینترنتی pyd.mcls.gov.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده و گزینه “استان های تحت پوشش” را انتخاب نمایید.
استان های تحت پوشش یارانه دستمزد
 • تصویر زیر نمایانگر استان های تحت پوشش طرح یارانه دستمزد می باشد.
جدول استان های مشمول طرح یارانه دستمزد
 • برای اطلاع از مفهوم رنگبندی استان ها از تصویر زیر استفاده کنید.
راهنمای رنگبندی سامانه یارانه دستمزد

به طور کلی استان های تحت پوشش طرح یارانه دستمزد موارد زیر هستند:

 • آذربایجان غربی
 • اردبیل
 • ایلام
 • چهارمحال بختیاری
 • بوشهر
 • خراسان جنوبی، خرسان شمالی
 • خوزستان
 • سیستان و بلوچستان
 • کرمانشاه
 • کردستان
 • کهگیلویه و بویر احمد
 • لرستان
 • هرمزگان
 • گلستان
 • مازندران

چگونه می توان به سامانه یارانه دستمزد وارد شد؟

برای ورود به سامانه مذکور باید از نشانی اینترنتی pyd.mcls.gov.ir استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا تمامی افراد جویای کار در سراسر کشور می توانند در سامانه یارانه دستمزد ثبت نام کنند؟

خیر، تمامی استان های کشور تحت پوشش این طرح نیستند بنابراین همه افراد جویای کار امکان ثبت نام در سامانه مذکور را ندارند.

آیا کارگاه های اشتغال زایی و کارفرمایان نیز باید در سامانه یارانه دستمزد ثبت نام کنند؟

کارفرمایانی که تمایل به استفاده از خدمات طرح یارانه دستمزد را دارند و استان آنان نیز تحت پوشش این طرح است باید در سامانه مذکور ثبت نام کنند.

آیا یارانه دستمزد را دولت مستقیما به افراد جویای کار پرداخت می کند؟

خیر، حدود 30 درصد دستمزد افرادی که از طریق سایت یارانه دستمزد به کارفرمایان معرفی می شوند به عنوان یارانه دستمزد به کارفرما پرداخت شده تا آنان بتوانند حقوق و دستمزد کارکنان را پرداخت نمایند.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *