سامانه های اجتماعی

سامانه کاردان اداره کار kardan.mcls.gov.ir + معرفی دوره های آموزشی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دلیل گسترده بودن خدمات خود، چند مرحله ای بودن روند انجام امورات و زمان بر بودن انجام بررسی های لازم، اقدام به راه اندازی سامانه های مختلفی کرده است. یکی از سایت های کاربردی این وزارتخانه سامانه کاردان می باشد که در راستای رسیدگی به اختلافات و شکایت درمورد روابط میان کارگران و کارفرمایان طراحی شده است.

با آغاز به کار سامانه کاردان ثبت شکایات، اطلاع از روند انجام دادرسی و اطلاع از نتیجه حکم صادر شده به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه مذکور انجام خواهند شد، بنابراین از این طریق خدمات غیر حضوری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گسترش یافته، میزان مراجعات حضوری و ازدحام جمعیت به ادارات کار استان ها کاهش و در نتیجه روند انجام امورات مربوطه تسریع می یابد.

علاوه بر امکان ثبت شکایت و اطلاع از روند بررسی درخواست، در سامانه کاردان امکان شرکت در دوره های ایمنی کار برای کارگران و کارفرمایان فراهم شده است. بنابراین به دلیل اهمیت خدمات ارائه شده در سایت مذکور ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه کاردان وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بپردازیم.

معرفی سامانه کاردان

معرفی سامانه کاردان

معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای غیر حضوری شدن ثبت شکایت و بررسی اختلافات میان کارگران و کارفرمایان در کشور اقدام به راه اندازی سامانه ای به نام کاردان کرده است. در واقع سامانه کاردان زیر مجموعه سامانه جامع روابط کار می باشد که با هدف ارائه خدمات به کارگران، کارفرمایان حقیقی و حقوقی راه اندازی شده است.

بدون شک میان تعدادی از کارگران و کارفرمایان در کشور اختلافاتی به وجود خواهد آمد که نیازمند ثبت شکایت و بررسی توسط مراجع قانونی هستند.

برای اطلاع از نحوه رزرو وقت در سامانه نوبت دهی انتقال خون بر روی لینک کلیک کنید.

به دلیل طولانی بودن روند ثبت شکایت و انجام دادرسی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف افزایش رفاه حال کارگران و کارفرمایان سایت کاردان را راه اندازی کرده تا این افراد بتوانند شکایت خود را به صورت غیر حضوری به ثبت رسانده، از روند انجام دادرسی اطلاع پیدا کرده و در نهایت حکم صادر شده را مشاهده نمایند.

لازم به ذکر است امکانات سایت کاردان به ثبت شکایت و دادخواهی ختم نشده و برگزاری دوره های ایمنی کار برای کارگران و کارفرمایان توسط مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت نیز در سایت کاردان انجام می شوند. بنابراین ضروری است کارگران، کارفرمایان حقیقی و حقوقی با بخش ها و جوانب مختلف سامانه کاردان آشنا شوند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی بر روی لینک کلیک کنید.

ورود به سامانه کاردان kardan.mcls.gov.ir

ورود به سامانه کاردان

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از وزارتخانه های کشور است که به طور مستقیم با کارگران و کارفرمایان در ارتباط می باشد و به دلیل گسترده بودن امورات مربوط به این قشر از جامعه، سامانه های مختلفی را راه اندازی کرده است تا از این طریق میزان مراجعات حضوری به ادارات کار استان ها کاهش یابد.

معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که وظیفه نظارت بر روابط کاری میان کارگران و کارفرمایان را برعهده دارد جهت ثبت شکایت و بررسی مشکلات و اختلافات میان کارگران و کارفرمایان، سامانه کاردان را راه اندازی کرده است. از طریق ورود به این سامانه امکان ثبت شکایت و بررسی اختلافات میان کارگران و کارفرمایان، اطلاع از روند انجام دادرسی و مشاهده حکم صادر شده فراهم شده است.

برای اطلاع از خدمات سامانه بنزین من بر روی لینک کلیک کنید.

همچنین لازم به ذکر است سامانه کاردان زیر مجموعه سامانه جامع روابط کار این وزارتخانه می باشد، بنابراین کارگران و کارفرمایانی که قصد ورود به سایت کاردان را دارند ابتدا باید در سامانه جامع روابط کار ثبت نام کنند.

ثبت نام در سایت جامع روابط کار نیز مستلزم انجام احراز هویت می باشد، در حال حاضر احراز هویت این سامانه به دو صورت غیر حضوری و از طریق درگاه های موجود در سامانه جامع روابط کار و همچنین مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت انجام پذیر است.

برای اطلاع از بخش های سامانه یارانه دستمزد بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور چنانچه احراز هویت خود را انجام داده و نام کاربری و گذرواژه سامانه جامع روابط کار را دریافت کرده اید، برای ورود به سامانه کاردان باید نشانی اینترنتی kardan.mcls.gov.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا وارد صفحه اصلی سامانه شوید. سپس مطابق با تصویر زیر نام کاربری، گذرواژه و عبارت امنیتی که مشاهده می کنید را در قسمت های مربوطه درج و بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

وارد شدن به سامانه kardan.mcls.gov.ir

با وارد شدن به پنل کاربری خود امکاناتی که مرتبط با شما به عنوان کارگر یا کارفرما باشد در اختیارتان قرار خواهد گرفت، برای مثال در تصویر زیر مشاهده می کنید که در “پنجره خدمات” فهرست فرآیندها و درخواست های مرتبط با کاربر قرار داده شده است. بنابراین با ورود به این بخش می توانید درخواست های خود را ثبت و یا در دوره های آموزشی شرکت نمایید.

بخش های سامانه کاردان

معرفی دوره های آموزشی سامانه کاردان kardan.mcls.gov.ir

دوره های آموزشی سامانه kardan.mcls.gov.ir

همانطور که گفتیم علاوه بر امکان ثبت شکایت و رسیدگی به اختلافات میان کارگران و کارفریان، در سامانه کاردان امکان برگزاری و شرکت در دوره های آموزشی ایمنی کار نیز فراهم می باشد. لازم به ذکر است این دوره ها توسط مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت برگزار می شوند.

برای اطلاع از امکانات سامانه خودروهای گازسوز بر روی لینک کلیک کنید.

بهتر است بدانیم شرکت در دوره های آموزشی سامانه کاردان برای کارگران و کارفرمایان بلامانع بوده ولی در کنار دوره های عمومی، دیگر دوره ها مختص گروهی از افراد با تخصصی خاص می باشد. به منظور آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی این سامانه در ادامه مطلب هر دوره را به صورت مجزا معرفی خواهیم کرد:

دوره شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک

این دوره با هدف شناسایی خطرات موجود در محیط کار، کاهش احتمال رخ دادن حوادث، جلوگیری از بروز آن ها و همچنین آموزش واکنش سریع به بروز حوادث طراحی شده است. لازم به ذکر است افراد شرکت کننده در دوره شناسایی خطرات باید دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی باشند.

دوره ایمنی برق

دوره نام برده در راستای شناسایی خطرات مرتبط با حوره فعالیت برق، پیشگیری از بروز حوادث، امدادرسانی به موقع و مدیریت صحیح حوادث پیش آمده طراحی و برگزار می شود. بهتر است بدانیم شرکت کنندگان در این دوره باید دارای مدرک تحصیلی حداقل دیپلم بوده و در جایگاه شغلی کارشناسان ایمنی و بهداشت کار، سرپرستان، برقکاران و یا کارشناسان فنی صنایع باشند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه ستاد ایران بر روی لینک کلیک کنید.

دوره اصول مهندسی انسانی (ارگونومی)

دوره مذکور با هدف کاهش بروز حوادث در محیط کار و همچنین کاهش ایجاد عوارض جسمی و روحی کارکنان در حوزه فعالیت برگزار می شود. شرکت کنندگان در دوره اصول مهندسی انسانی شامل کارشناسان ایمنی و بهداشت هستند که حداقل مدرک تحصیلی دیپلم داشته و دارای سابقه کار مرتبط باشند.

دوره ایمنی آسانسور

این دوره در راستای آشنایی با موضوع ایمنی آسانسورها برای کارشناسان ایمنی و بهداشت کار برگزار می شود. در این دوره انواع و اجزاء آسانسور به شرکت کنندگان توضیح داده می شوند، حوادث مرتبط با آسانسور و نحوه انجام بازرسی نیز برای شرکت کنندگان تشریح داده خواهد شد.

برای اطلاع از خدمات سامانه سخا نظام وظیفه بر روی لینک کلیک کنید.

دوره اصول آتش نشانی

دوره نام برده در راستای آشنایی با اصول پیشگیری از بروز آتش سوزی و همچنین آموزش استفاده از وسایل خاموش کننده برای کارشناسان ایمنی و آتش نشانان با حداقل مدرک تحصیلی دیپلم برگزار می شود.

دوره ایمنی کار با مواد شیمیایی

دوره مذکور با هدف آشنایی کارشناسان، سرپرستان و شاغلین واحدهای شیمیایی با حوادث احتمالی چنین محیط هایی، پیشگیری از از بروز حوادث و همچنین آموزش نحوه حمل و نگهداری از مواد شیمیایی برگزار می شود.

برای اطلاع از امکانات سامانه ارزش افزوده بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه کاردان اداره کار وارد شد؟

برای ورود به سایت کاردان باید از نشانی اینترنتی kardan.mcls.gov.ir استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

امکان ورود به سایت کاردان وزارت تعاون برای چه کسانی فراهم شده است؟

دسترسی به بخش های مختلف سایت کاردان برای کارگران، کارفرمایان حقیقی و حقوقی فراهم شده است.

آیا شرکت در دوره های آموزشی ایمنی کار که در سایت کاردان برگزار می شوند، هزینه دارد؟

بله، شرکت در دوره های آموزشی سایت کاردان رایگان نبوده و مستلزم پرداخت هزینه هستند.

آیا می توان حکم صادر شده درمورد شکایت از کارفرما را در سایت کاردان مشاهده کرد؟

بله، این امکان در سایت کاردان وزارت تعاون فراهم می باشد.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *