سامانه های مالی و سرمایه

سامانه پیچک چیست؟ + نحوه ورود، دانلود و نصب این سامانه

همانطور که می دانیم بانک مرکزی در راستای اعتبار بخشی به چک های بانکی، استعلام اصالت و به طور کلی سازمان بندی ایمن خدمات مربوط به چک تغییراتی را ایجاد کرده و با ارائه چک های صیادی گام مهمی را در این جهت برداشته است، از این رو سامانه پیچک برای ارائه دادن خدمات مربوط به چک های صیاد مانند ثبت اطلاعات چک جهت صدور، ثبت اطلاعات چک به منظور دریافت آن، استعلام اعتبار و تایید چک راه اندازی شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

بهتر است بدانیم چک های صیاد شرایطی را فراهم کرده اند تا دریافت کنندگان بتوانند به راحتی از طریق استعلام چک از اصالت آن آگاه شده تا از این طریق مانعی برای گسترش کلاهبرداری در این زمینه ایجاد شود، بنابراین توصیه می کنیم اطلاعات بیشتری در زمینه این نوع از چک ها دریافت کنید تا در مواقع لزوم به راحتی بتوانید چک های خود را جهت صدور ثبت کرده یا به هنگام دریافت اصالت آن ها را مورد بررسی قرار دهید. به همین منظور ما در این مقاله قصد داریم به بررسی سامانه پیچک بانک مرکزی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سامانه پیچک چیست؟

سامانه پیچک چیست

همانطور که گفتیم بانک مرکزی در راستای سازمان دهی به امورات مربوط به چک های بانکی و ایمنی بخشیدن به صدور و دریافت چک اقدام به طراحی و ارائه چک های صیاد کرده که معروف به چک های بنفش نیز می باشند، با توجه به اینکه اطلاعات چک های صیاد باید به هنگام صدور و دریافت در سامانه ای ثبت شوند تا اصالت انتقال به تایید برسد، بانک مرکزی سامانه پیچک را طراحی و راه اندازی کرده است.

در این سامانه افراد به راحتی می توانند چک های صیاد را به ثبت رسانده، انتقال دهند و یا اصالت چک را بررسی کنند. بهتر است بدانیم چک های صیادی که فرد صادر کننده اطلاعات آن ها را در این سامانه به ثبت نرساند فاقد اعتبار می باشند، همچنین افرادی که این چک ها را دریافت می کنند نیز باید اطلاعات چک را در پیچک ثبت کنند تا بتوانند مبلغ آن را به حساب خود انتقال دهند. از این رو آشنایی با پیچک و امکانات آن ضروری می باشد.

برای اطلاع از خدمات سایت بانک ملی بر روی لینک کلیک کنید.

ورود به سامانه پیچک

لازم به ذکر است پیچک سامانه ای واحد و یکتا نیست که فقط از یک طریق خاص بتوان به آن وارد شد، بلکه این امکان فراهم شده تا از بسترها و اپلیکیشن های مختلفی که مورد تایید بانک مرکزی بوده و در سایت شاپرک که همان سایت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت می باشد، به صفحه اصلی پیچک وارد شد.

بنابراین دقت داشته باید که به لینک های جعلی اعتماد نکرده و از طریق هر سایت ناشناسی فایل سامانه ای را تحت عنوان پیچک دانلود و نصب نکنید. همچنین یکی از راه های دیگر در جهت ورود به پیچک استفاده از موبایل بانک های مخصوص به هر بانک می باشد، چنانچه قصد استفاده از موبایل بانک برای ورود به پیچک را دارید باید به بانکی که چک صیاد را برای شما صادر کرده مراجعه کرده و موبایل بانک خود را فعال نمایید.

برای اطلاع از بخش های سایت بانک صادرات بر روی لینک کلیک کنید.

در صورتی که قصد استفاده از موبایل بانک یا اپلیکیشن های مختلفی که مورد تایید بوده و در سایت شاپرک قرار گرفته اند را ندارید، بهتر است از طریق سایت اصلی بانک مرکزی به پیچک وارد شده و استعلام چک را انجام دهید. به این منظور ابتدا آدرس اینترنتی cbi.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سایت بانک مرکزی برای شما نمایش داده شود، سپس از کادر قسمت بالایی سایت، گزینه “نظام های پرداخت و زیر ساخت” را انتخاب کنید.

ورود به سامانه پیچک

در مرحله جدید باید بر روی گزینه “استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی” کلیک نمایید.

استعلام جک در سامانه پیچک

در نهایت صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود که باید شناسه صیادی چک مورد نظر را درج کرده و استعلام را انجام دهید.

در شناسه چک در سامانه پیچک

دانلود و نصب سامانه پیچک

همانطور که گفتیم راه های مختلفی برای ورود به این سامانه و استفاده از امکانات مختلف آن وجود دارد، در ادامه مطلب هرکدام از این روش های را به صورت مجزا توضیح می دهیم:

نصب موبایل بانک

زمانی که چک صیادی خود را از بانک مورد نظر دریافت می کنید باید درخواست کنید که سامانه پیچک از طریق موبایل بانک نیز برای شما فعال شود زیرا پیچک از طریق موبایل بانک بدون فعال سازی از طرف بانک مورد نظر، قابل دسترسی نخواهد بود.

اپلیکیشن های سایت شاپرک

چنانچه تمایلی به استفاده از موبایل بانک ندارید، بهتر است برای ورود به پیچک یکی از اپلیکیشن های مورد تایید بانک مرکزی که در سایت شاپرک قابل دسترس هستند را انتخاب کرده و نصب نمایید. یکی از مزایای این روش عدم نیاز به فعال سازی توسط بانکی خاص می باشد، به این منظور ابتدا نشانی اینترنتی shaparak.ir را در مرورگر درج و جستجو کنید تا صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده شود، سپس گزینه شرکت ها و برنامک های مجاز را انتخاب نمایید.

نصب سامانه پیچک

در مرحله جدید مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه برنامک های طرح چک کلیک کنید، تا اپلیکیشن های مورد تایید قابل مشاهده شوند. با کلیک بر روی نام هر یک از این اپلیکیشن ها، لینک دانلود قابل دسترس خواهد بود.

استفاده از سامانه پیچک
دانلود سامانه پیچکدانلود و نصب

ثبت چک در سامانه پیچک

همانطور که گفتیم طبق قانون جدید صدور چک های صیادی، فرد صادر کننده این نوع از چک ها باید اطلاعات چک را در پیچک به ثبت برساند، در غیر این صورت چک فاقد اعتبار بوده و فرد دریافت کننده نمی تواند از مبلغ آن استفاده نماید. همچنین ضروری است فردی که چک صیاد را نیز دریافت می کند اطلاعات آن را در پیچک به ثبت برساند تا امکان نقد کردن چک برای او ایجاد شود، لازم به ذکر است در این سامانه استعلام چک نیز انجام می شود.

سایر خدمات سامانه پیچک

خدمات سامانه پیچک

در پیچک خدمات مختلفی مربوط به چک های صیادی قابل دسترس می باشند که امنیت صدور و دریافت چک را افزایش می دهند. از جمله این خدمات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ثبت اطلاعات چک جهت صدور
  • تایید، استعلام اصالت و انتقال چک های صادر شده
  • ثبت اطلاعات چک به هنگام دریافت آن

برای اطلاع از بخش های سایت کارگزاری بانک صادرات بر روی لینک کلیک کنید.

آیا از طریق اپلیکیشن آپ می توان وارد سامانه پیچک شد؟

بله، فایل این اپلیکیشن را می توانید از سایت شاپرک دریافت و نصب کنید.

آیا ثبت اطلاعات چک صیاد به هنگام صدور در سامانه پیچک ضروری است؟

بله، در صورتی که اطلاعات چک صیاد را در این سامانه به ثبت نرسانید، چک فاقد اعتبار خواهد بود.

چگونه می توان سامانه پیچک را نصب کرد؟

پیچک سامانه ای یکتا نیست یعنی راه های مختلفی برای ورود به آن وجود دارد، مثلا می توانید با مراجعه به سایت شاپرک لیست اپلیکیشن های مورد تایید برای ورود به سامانه پیچک را مشاهده کنید.

آیا از طریق سایت بانک مرکزی نیز می توان چک صیاد را مورد استعلام قرار داد؟

بله، نحوه ورود به بخش استعلام سامانه پیچک از طریق سایت بانک مرکزی در همین مقاله توضیح داده شده است.

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *