سامانه های اجتماعی

سامانه پاکنا pakna.karmandiran.ir + راهنمای ورود

یکی از اقدامات مهم که در سیستم اداری کشور انجام گرفته است راه اندازی سامانه ای جامع و یکپارچه به نام پاکنا جهت جمع آوری اطلاعات کارکنان دولت می باشد. در سامانه پاکنا اطلاعاتی همچون میزان حقوق دریافتی، اطلاعات شخصی، حکم کارگزینی، قرارداد و مشخصات استخدامی کارمندان دولت جمع آوری می شود تا از این طریق تعادل در پرداخت حقوق و مزایا حفظ شود.

از طریق درج اطلاعات کارمندان دولت در این سامانه تا حدی از پرداخت حقوق های نامتعارف چه کم و چه زیاد جلوگیری شده تا تعادل در این زمینه برقرار شود. با توجه به ضروری بودن درج اطلاعات و مشخصات کارمندان در سامانه مذکور، مدیران و مسئولان دولتی باید با بخش های مختلف پاکنا آشنا شده و نحوه وارد کردن اطلاعات را آموزش ببینند، به همین جهت ما در این مقاله به بررسی بخش های مختلف سامانه پاکنا می پردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه پاکنا

معرفی سامانه پاکنا

پاکنا سامانه جامع و یکپارچه در جهت جمع آوری اطلاعات کارمندان دولت می باشد که به واسطه دستور رئیس جمهور راه اندازی شده تا از این طریق تعادل در پرداخت حقوق و مزایای کارمندان دولت ایجاد شود. پاکنا یکی از سامانه های مربوط به سایت کارمند ایران است که تحت نظارت مستقیم سازمان اداری و استخدامی کشور می باشد. خوشبختانه تاکنون سامانه پاکنا توانسته تا حدودی در راستای هدف تعیین شده عمل کند، به همین جهت تمامی مدیران و مسئولان مربوطه سازمان ها و ادارات دولتی باید مشخصات فردی، اطلاعات استخدامی، حکم کارگزینی و میزان حقوق دریافتی کارمندان خود را در سامانه پاکنا به ثبت برسانند.

در این سامانه که نام آن مخفف عبارت “پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری” می باشد روش های مختلفی برای وارد کردن اطلاعات کارمندان وجود دارد که هر مدیر می تواند با توجه به تعداد کارمندان یکی از روش های راحت و سریع را برای وارد کردن اطلاعات انتخاب کند.

برای اطلاع از بخش های سامانه جامع گارانتی بر روی لینک کلیک کنید.

با راه اندازی این سامانه دیگر نیازی به استعلام از ادارات مربوطه برای بررسی شرایط کارمندان وجود ندارد و مسئولانی که بررسی کننده شرایط هستند می توانند به راحتی از طریق پاکنا اطلاعات لازم را مورد ارزیابی قرار دهند. بنابراین ضروری است مسئولان مربوطه نحوه کار با بخش های مختلف این سامانه را آموزش ببینند.

راهنمای ورود به سامانه پاکنا pakna.karmandiran.ir

همانطور که گفتیم پاکنا سامانه جامع و یکپارچه برای جمع آوری و ثبت اطلاعات کارمندان دولت است تا از این طریق تعادل در حقوق و مزایای پرداختی به کارکنان دولت ایجاد شود. در سامانه پاکنا تمامی اطلاعات مربوط به شرایط استخدامی، حکم کارگزینی، میزان حقوق و مشخصات فردی هر کارمند درج می شود تا مسئولان مربوطه بتوانند در کمترین زمان ممکن و به راحتی شرایط کارکنان را مورد ارزیابی قرار داده و از پرداخت کمتر یا بیشتر حقوق و مزایا جلوگیری به عمل آورند.

به همین منظور مدیران و مسئولان مربوطه باید برای ورود به سامانه مذکور نشانی اینترنتی pakna.karmandiran.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایند تا صفحه اصلی سایت نمایش داده شود، سپس از سمت راست صفحه باید گزینه “ورود به سامانه” را انتخاب نمایند.

ورود به سامانه پاکنا

در مرحله جدید از کاربر خواسته می شود نام کاربری و رمز عبور خود را درج کرده و بر روی گزینه ورود کلیک نماید.

وارد شدن به سامانه پاکنا

بعد از درج نام کاربری و کلمه عبور، وارد مرحله جدیدی می شوید که باید مجددا نام کاربری و سپس شماره تلفن همراه خود را درج کرده و بر روی گزینه “ورود به سامانه” کلیک کنید.

درج شماره همراه در سامانه پاکنا

نحوه ایجاد درخواست ثبت احکام کارگزینی در سایت پاکنا

همانطور که گفتیم هدف طراحی و راه اندازی سامانه پاکنا، جمع آوری اطلاعات کارگزینی کارکنان دولت مانند فیش حقوقی و مزایای دریافتی به دستور رئیس جمهور می باشد تا از این طریق تعادل در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت ایجاد شود. به همین علت باید احکام کارگزینی کارکنان به صورت کامل و با توجه به اطلاعاتی که سامانه لازم دارد توسط مدیران و مسئولان مربوطه وارد شود.

برای وارد کردن اطلاعات کارگزینی مسئولان باید بعد از درج و جستجو نشانی اینترنتی pakna.karmandiran.ir در مرورگر مطابق با مراحل قبلی که در همین مقاله توضیح دادیم وارد فضای اصلی سامانه شده و مطابق با تصویر زیر از میان گزینه های مربوط به خدمات سامانه پاکنا ابتدا بخش “ثبت احکام کارگزینی” و سپس گزینه “ایجاد درخواست ثبت احکام کارگزینی” را انتخاب کنند.

ثبت درخواست در سامانه پاکنا

با وارد شدن به صفحه جدید باید در قسمت مربوط به نام سازمان بر روی قسمت مشخص شده کلیک کرده تا لیست نام سازمان ها قابل مشاهده شود، سپس از میان لیست مربوطه نام سازمان مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی گزینه ایجاد درخواست در سمت چپ صفحه کلیک نمایید.

نام سازمان در سامانه پاکنا

مشخصات درخواست ثبت احکام کارگزینی در سامانه پاکنا

در همین مقاله توضیح دادیم که هدف از طراحی و راه اندازی پاکنا جمع آوری اطلاعات کارکنان دولت در سامانه ای یکپارچه و واحد به منظور حفظ تعادل در پرداخت حقوق و مزایا می باشد، این سامانه که به دستور مستقیم ریاست جمهوری راه اندازی شده از پرداخت حقوق و مزایای بیش از حد زیاد و یا کم به کارکنان دولت جلوگیری به عمل می آورد.

با انجام مراحل قبلی که در این مقاله توضیح دادیم صفحه جدیدی مطابق با تصویر زیر برای مدیر و مسئول مربوطه نمایش داده می شود که آخرین وضعیت ثبت اطلاعات در آن مشخص شده و کد رهگیری در اختیار کاربر قرار داده می شود. همانطور که مشاهده می کنید مطابق با تصویر زیر اطلاعاتی همچون نوع درخواست، آخرین وضعیت، نام دستگاه یا سازمان، کد رهگیری و… در اختیار کاربر قرار می گیرد.

مشاهده مشخصات در سامانه پاکنا

نکته قابل ذکر مربوط به کادری است که در قسمت پایینی تصویر قبلی در سامانه پاکنا درج شده است، مطابق با تصویر زیر این کادر شامل سه بخش است راهنمای مربوط به تکمیل فرم ها و فیلدهایی که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم و همچنین فایل اکسل اطلاعات پایه و قالب بارگذاری احکام کارگزینی وجود دارند. بهتر است بدانیم برای انجام ثبت اطلاعات در سامانه پاکنا به روش بارگذاری اکسل به فایل های موجود در این کادر نیاز دارید.

کادر راهنما در سامانه پاکنا

راهنمای ورود اطلاعات احکام کارگزینی در سامانه پاکنا

پاکنا سامانه ای جامع و یکپارچه با هدف جمع آوری اطلاعات و مشخصات کارگزینی، استخدامی، فردی، حقوق و مزایای دریافتی کارکنان دولت است که به دستور ریاست جمهوری برای حفظ تعادل در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت راه اندازی شده است.

بنابراین مدیران و مسئولان مربوطه باید احکام کارگزینی کارکنان خود را در پاکنا به ثبت برسانند تا امکان بررسی شرایط کارکنان توسط مسئولین فراهم شود. به همین منظور در قسمت های قبلی این مقاله نحوه ورود، ایجاد درخواست ثبت احکام کارگزینی و مشاهده مشخصات درخواست ثبت شده را بیان کردیم.

برای اطلاع از نحوه ثبت چک در سامانه صیاد بانک کشاورزی بر روی لینک کلیک کنید.

حال در ادامه مطلب نحوه ورود اطلاعات احکام کارگزینی را توضیح می دهیم، در قسمت پایینی صفحه “مشخصات درخواست ثبت احکام کارگزینی” عنوان و قسمت “ورود اطلاعات احکام کارگزینی” قابل مشاهده می باشد. در این بخش باید اطلاعات احکام کارگزینی کارکنان را وارد سامانه کنید، همانطور که گفتیم روش های متفاوتی برای درج اطلاعات در سامانه وجود دارد که روش اول مربوط به وارد کردن دستی احکام می باشد.

این روش بیشتر مناسب سازمان ها و اداراتی است که تعداد کارکنان آن کم می باشد. به این منظور باید بر روی گزینه “لیست احکام کارگزینی وارد شده” کلیک کرده تا صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده شود. سپس بر روی گزینه “افزودن” که با کادر نیز مشخص شده کلیک نمایید تا امکان اضافه کردن اطلاعات کارمندان مختلف برای شما فراهم شود.

افزودن دستی اطلاعات در سامانه پاکنا

سپس بعد از کلیک بر روی گزینه “افزودن” صفحه ای مطابق با تصویر زیر قابل مشاهده می شود که باید اطلاعات خواسته شده کارکنان را در آن درج نمایید و در نهایت بر روی گزینه ثبت کلیک کنید.

درج مشخصات در سامانه پاکنا

در تصویر مربوط به ورود اطلاعات احکام کارگزینی قسمتی با عنوان “فیلتر بر اساس وضعیت بررسی حکم” وجود دارد، زمانی که اطلاعات کارکنان را درج می کنید در مقابل این قسمت کلمه در انتظار بررسی نمایان می شود، بعد از تایید و ثبت اطلاعات عبارت نام برده به وضعیت “معتبر” تغییر حالت پیدا خواهد کرد.

در روش دوم وارد کردن اطلاعات در سامانه پاکنا می توانید از فایل اکسل اطلاعات استفاده کنید، این روش برای سازمان هایی که تعداد زیادی کارمند دارند مفید می باشد.

به این منظور ابتدا باید از قسمت “ورود اطلاعات احکام کارگزینی” بر روی گزینه “ورود اطلاعات احکام کارگزینی با فایل اکسل” کلیک کرده تا صفحه آن مطابق با تصویر زیر نمایش داده شود. سپس گزینه افزودن را انتخاب کنید تا امکان وارد کردن فایل اکسل اطلاعات برای شما فراهم شود. سپس باید قالب فایل اکسل را از همین صفحه دانلود کرده و اطلاعات خواسته شده را در آن درج کنید.

وارد کردن فایل اکسل اطلاعات در سامانه پاکنا

در مرحله جدید بعد از اینکه بر روی گزینه افزودن کلیک کردید صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود که باید ابتدا گزینه انتخاب فایل و سپس بارگذاری را انتخاب کنید و بعد از مشاهده پیام “فایل با موفقیت بارگذاری شد” در نهایت بر روی گزینه ثبت کلیک نمایید.

بارکذاری فایل در سامانه پاکنا

صدور شماره پاکنا در سامانه پاکنا pakna.karmandiran.ir

همانطور که گفتیم پاکنا سامانه است که در جهت جمع آوری اطلاعات کارکنان دولت مانند حکم کارگزینی، حقوق دریافتی، شرایط استخدامی و… راه اندازی شده تا از این طریق بررسی های لازم صورت گرفته و تعادل در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت ایجاد شود. در مراحل قبلی این مقاله نحوه ورود و ثبت اطلاعات و احکام کارگزینی را توضیح دادیم، بعد از اینکه با روش های نامبرده احکام اطلاعات کارگزینی را به ثبت رساندید باید بر روی گزینه تایید و ارسال مطابق با تصویر زیر کلیک کنید.

تایید اطلاعات در سامانه پاکنا

با انجام این کار بررسی های لازم آغاز شده و مراحل مختلف آن انجام می شود، در نهایت نیز بعد از تایید کلی شماره پاکنا برای کارمند مربوطه صادر خواهد شد.

برای اطلاع از بخش های سامانه سواد آموزی بر روی لینک کلیک کنید.

آیا کارمندان دولت نیز می توانند وارد سامانه پاکنا شوند؟

امکان دسترسی به خدمات و بخش های این سامانه برای مدیران و مسئولان مربوطه فراهم می باشد نه تمامی کارکنان دولت.

چگونه می توان وارد سامانه پاکنا شد؟

با درج و جستجو نشانی اینترنتی pakna.karmandiran.ir در مروگر و سپس وارد کردن نام کاربری، رمز عبور و در نهایت شماره تلفن همراه امکان ورود مدیران و مسئولان مربوطه فراهم می شود.

در سامانه پاکنا چه مواردی درج می گردد؟

سامانه پاکنا برای درج و جمع آوری اطلاعات کارکنان دولت از قبیل مشخصات فردی، شرایط استخدامی، حکم کارگزینی و میزان حقوق و مزایای دریافتی کارکنان راه اندازی شده تا از این طریق تعادل در پرداخت حقوق و مزایا ایجاد شود.

آیا در سامانه پاکنا تمامی اطلاعات به صورت دستی وارد می شوند؟

خیر، امکان وارد کردن اطلاعات به صورت فایل اکسل نیز فراهم می باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *