سامانه های اجتماعی

سامانه پاسخگویی وزارت صمت

وزارت صنعت، معدن و تجارت با راه اندازی سامانه پاسخگویی وزارت صمت امکان ثبت و پیگیری شکایات عموم مردم از واحدهای صنفی و غیر صنفی را فراهم کرده است. بدون شک افرادی در جامعه وجود دارند که متقاضی ارسال گزارش تخلف و ثبت شکایت در مورد گران یا کم فروشی و سایر تخلفات واحدهای صنفی و غیر صنفی هستند تا از این طریق متخلفان از انجام امورات غیر قانونی خودداری کنند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور افزایش خدمت رسانی به مردم و کاهش اتلاف وقت آنان برای ثبت شکایات، سایت پاسخگویی وزارت صمت را در اختیار عموم مردم قرار داده است. البته در سامانه مذکور خدمات گسترده ای علاوه بر ثبت شکایت وجود دارند که برای مردم بسیار کاربری هستند. باتوجه به اهمیت امکانات سامانه نامبرده، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه پاسخگویی وزارت صمت بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه پاسخگویی وزارت صمت

در حال حاضر اغلب سازمان ها و وزارتخانه های کشور برای اطلاع از انتقاد، پیشنهاد، ثبت تخلفات و گزارشات مردمی سامانه یا سیستم های پاسخگویی را راه اندازی کرده اند. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز از این مورد مستثنی نشده و با فعال سازی سامانه پاسخگویی وزارت صمت امکان ثبت و پیگیری شکایت های مردمی از واحدهای صنفی و غیر صنفی را فراهم کرده است.

در این سامانه امکانی فراهم شده تا افرادی که شکایت مورد نظر را به ثبت رسانده و کد پیگیری دریافت کرده اند نسبت به اطلاع از نتیجه بررسی ها نیز اقدام کنند. همچنین در سامانه پاسخگویی وزارت صمت امکان اطلاع از اخبار و بخشنامه های مربوطه، مشاهده لیست کالاها و استعلام گارانتی نیز فراهم شده است. به طور کلی وزارت صمت سامانه مذکور را به منظور افزایش کیفیت خدمت رسانی به عموم مردم راه اندازی کرده است.

برای اطلاع از خدمات سامانه پیام ایران بر روی لینک کلیک کنید.

ورود به سامانه پاسخگویی وزارت صمت www.124.ir

چنانچه نسبت به ارائه خدمات توسط واحدهای صنفی و غیر صنفی در سراسر کشور شکایتی دارید، وزارت صنعت، معدن و تجارت این امکان را فراهم کرده تا به صورت غیر حضوری نسبت به ثبت و پیگیری شکایت خود اقدام کنید. سامانه پاسخگویی وزارت صمت به همین منظور راه اندازی شده و امکان ورود به آن برای عموم مردم فراهم شده است. ورود مردم به این سامانه نیازی به ثبت نام و ایجاد پنل کاربری ندارد ولی کارشناسان برای ورود به سامانه پاسخگویی ابتدا باید حساب کاربری ایجاد کرده و سپس نسبت به ورود آن اقدام کنند.

برای اطلاع از آموزش تصویری ثبت نام کارت سوخت بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین چنانچه به عنوان کارشناس قصد ورود به سامانه پاسخگویی این وزارتخانه را دارید باید نشانی اینترنتی www.124.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سایت برای شما نمایش داده شود، سپس با مراجعه به انتهای صفحه بر روی گزینه “ورود کارشناسان” کلیک نمایید.

ورود به سامانه پاسخگویی وزارت صمت

در مرحله جدید باید نام کاربری، رمز عبور و عبارت امنیتی را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ورود به سامانه” را انتخاب کنید.

ورود کارشناسان به سامانه www.124.ir

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه استعلام الکترونیکی ملک بر روی لینک کلیک کنید.

ثبت شکایت در سامانه پاسخگویی وزارت صمت

همانطور که گفتیم یکی از اهداف مهم راه اندازی سایت پاسخگویی وزارت صمت، ثبت شکایت های مردمی از واحدهای صنفی و غیر صنفی است. بنابراین چنانچه از رخ دادن تخلف توسط یک واحد صنفی یا غیر صنفی اطمینان دارید باید بعد از ورود به سامانه پاسخگویی وزارت صمت بر روی گزینه “ثبت و پیگیری شکایت” کلیک نمایید.

ثبت شکایت در سامانه پاسخگویی وزارت صمت

در مرحله جدید مطابق با تصویر زیر گزینه “ثبت شکایت” را انتخاب کنید.

مراحل ثبت شکایت در سامانه www.124.ir

سپس عبارت امنیتی که در واقع حاصل یک جمع است را در قسمت مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “بعدی” کلیک نمایید.

نحوه ثبت شکایت در سامانه پاسخگویی وزارت صمت

با ورود به صفحه جدید استان، شهرستان و نوع واحد صنفی را انتخاب کرده و گزینه “بعدی” را انتخاب کنید.

ثبت شکایت در سایت پاسخگویی وزارت صمت

حال باید نام واحد مورد نظر و آدرس آن را در سامانه وارد کرده و بر روی گزینه “بعدی” کلیک نمایید.

روش ثبت شکایت در سایت www.124.ir

با انجام مراحل قبلی باید شرح تخلف صورت گرفته را در سامانه درج کرده و گزینه “ثبت تخلف” و سپس گزینه “بعدی” را انتخاب کنید.

ثبت شرح تخلف در سامانه پاسخگویی وزارت صمت

در صورت تمایل می توانید اطلاعات خود را به عنوان شاکی در سامانه وارد کنید در غیر این صورت گزینه عدم تمایل از ابتدای صفحه و سپس گزینه “بعدی” را از انتهای صفحه انتخاب کنید.

ثبت اطلاعات شاکی در سامانه پاسخگویی وزارت صمت

در نهایت باید ضمائم مربوطه را در مرحله جدید بارگذاری کرده و بر روی گزینه “ثبت شکایت” کلیک نمایید.

بارگذاری ضمائم در سامانه www.124.ir

چنانچه شکایت با موفقیت به ثبت رسیده باشد یک کد پیگیری برای شما نمایش داده خواهد شد.

برای اطلاع از خدمات سامانه معاونت توسعه روستایی بر روی لینک کلیک کنید.

پیگیری شکایت در سامانه پاسخگویی وزارت صمت www.124.ir

بعد از انجام مراحل ثبت شکایت و گذشت مدتی می توانید نسبت به پیگیری نتیجه بررسی های انجام شده اقدام کنید. برای انجام این کار باید به بخش “ثبت و پیگیری شکایت” سایت پاسخگویی وزارت صمت وارد شده و مطابق با تصویر زیر گزینه “پیگیری شکایت” را انتخاب کنید.

پیگیری شکایت در سامانه پاسخگویی وزارت صمت

در مرحله جدید شماره موبایل، کد پیگیری و عبارت امنیتی را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود به سیستم” کلیک نمایید.

نحوه پیگیری شکایت در سایت www.124.ir

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه نوبت دهی اتباع خارجی بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سایت پاسخگویی وزارت صمت وارد شد؟

برای ورود به این سامانه باید از نشانی اینترنتی www.124.ir استفاده کنید و مطابق با توضیحات گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا برای ثبت شکایت در سایت پاسخگویی وزارت صنعت باید مشخصات هویتی خود را نیز وارد کنیم؟

خیر، لزومی به انجام این کار نیست.

آیا می توانیم نتیجه ثبت شکایت در سایت پاسخگویی وزارت صنعت را پیگیری کنیم؟

بله، این امکان در سایت مذکور فراهم شده است.

آیا سایت پاسخگویی وزارت صمت فقط مختص به ثبت شکایت است؟

خیر، امکانات دیگری نیز در این سامانه در اختیار مردم قرار گرفته اند که در همین مقاله به آن ها اشاره شده است.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *