سامانه های تحصیلی

سامانه هشت s-hasht.ir

یکی از سامانه های کاربردی حوزه روانشناسی، سامانه هشت می باشد که با انجام آزمون های علمی، دقیق و بررسی شده به هدایت شغلی و تحصیلی دانش آموزان و همچنین افراد بزرگسال کمک می کند. سامانه مذکور دارای بخش های مختلفی است تا کاربران سایت بتوانند از خدمات ارائه شده استفاده کرده و با دیدگاهی بهتر و دقیق تر برای آینده شغلی و تحصیلی خود تصمیم بگیرند.

متاسفانه کم نیستند افرادی که به دلیل عدم آشنایی با استعداد، توانایی و علایق خود رشته تحصیلی و زمینه شغلی را انتخاب کرده و بعد از گذشت مدت زمانی با عدم موفقیت مواجه شده اند. به دلیل اهمیت موضوع هدایت شغلی و تحصیلی برای تمامی افراد، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه هشت بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه هشت

معرفی سامانه هشت

یکی از موضوعات مهم برای اکثر دانش آموزان، هدایت تحصیلی و در نتیجه شغلی می باشد، متاسفانه در اغلب موارد دانش آموزانی که راهنمای حرفه ای در کنار آنان حضور ندارد با مشکلات جدی مواجه شده و برای انتخاب رشته تحصیلی خود دچار سردرگمی خواهند شد.

بهتر است بدانیم در حال حاضر اکثر افراد زندگی، آینده و شغل خود را وابسته به رشته تحصیلی می دانند در نتیجه این افراد باید به بهترین نحو رشته و سپس شغل خود را انتخاب کنند. البته کم نیستند تعداد افرادی که در دوران دانشگاه و یا بعد از ورود به بازار کار متوجه می شوند راه را اشتباه آمده و نیازمند دریافت مشاوره، کسب اطلاعات و در نهایت تغییر رشته و شغل هستند.

برای اطلاع از خدمات سامانه کارسنج بر روی لینک کلیک کنید.

ذکر این نکته ضروری است که روند هدایت شغلی، تحصیلی و انتخاب هر یک از این دو مورد نیازمند بررسی موارد مختلفی است، متاسفانه انتخاب های اشتباه نیز به دلیل بی توجهی به معیارهای علمی و اثبات شده رخ می دهند.

در همین راستا سامانه هشت که برگرفته از عبارت سامانه “هدایت شغلی و تحصیلی” می باشد توسط موسسه “هدایت فرهیختگان جوان” راه اندازی شده تا نتیجه 10 سال تحقیق، پژوهش، بررسی، استفاده از مقالات علمی و… در اختیار افرادی که قصد بررسی شرایط خود جهت انتخاب رشته تحصیلی و شغل دارند، قرار بگیرد.

برای اطلاع از امکانات سامانه صدیق بر روی لینک کلیک کنید.

سامانه هشت دارای مجوز رسمی و قانونی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور می باشد، بنابراین مشاوره های ارائه شده، آزمون های برگزار شده و… کاملا علمی و صحیح هستند.

حال سوال مهم این است که سایت هشت چگونه در مورد موضوع هدایت شغلی و تحصیلی به متقاضیان کمک می کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم روند ارائه خدمات سامانه مذکور به متقاضیان با شرکت در آزمون آغاز خواهد شد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه سمیم مدارس بر روی لینک کلیک کنید.

در واقع افراد بعد از انجام ثبت نام و شرکت در آزمون هشت، از نتیجه سنجش مطلع شده و مشاوره تخصصی دریافت می کنند. آزمون هایی که متقاضیان برای دریافت هدایت شغلی و تحصیلی باید در آن شرکت کنند شامل موارد زیر می باشند:

آزمون رغبت یا علایق

بدون شک یکی از معیارهای بررسی رشته تحصیلی و یا زمینه شغلی متناسب با هر فرد، رغبت و یا علایق او می باشد. در واقع از طریق این آزمون علایق هر فرد در 6 مورد مختلف سنجیده می شود زیرا هیچ فردی به صورت مطلق به یک مورد خاص علاقمند نیست، بلکه برآیند و نتیجه علایق باید در کنار هم توسط فردی متخصص بررسی و سنجیده شوند.

برای اطلاع از خدمات سامانه هوشمند معلم بر روی لینک کلیک کنید.

آزمون توانایی

یکی دیگر از آزمون هایی که در سامانه هشت برگزار می شود، آزمون توانایی است تا از این طریق توانایی های متقاضیان در 19 مورد مختلف برای هدایت تحصیلی، شغلی و در نتیجه انتخاب رشته تحصیلی و موضوع شغل آینده مورد بررسی قرار بگیرد، زیرا توانایی افراد با تمام رشته های تحصیلی و زمینه های شغلی متناسب نمی باشد.

آزمون ارزش های کاری

بهتر است بدانیم منظور از ارزش های کاری این است که هر عنوان شغلی برای فرد به چه میزان ارزش دارد، بنابراین آزمون ارزش های کاری در 12 مورد و برای افراد با سن بیشتر از 15 سال انجام خواهد شد، زیرا افراد با سنی کمتر از رده نامبرده فاقد درک درست از ارزش های کاری هستند.

برای اطلاع از نحوه ثبت درخواست در سامانه میهمانی وزارت بهداشت بر روی لینک کلیک کنید.

آزمون مشکلات تصمیم گیری

بهتر است بدانیم نتیجه این آزمون در اختیار ثبت نام شدگان قرار نخواهد گرفت بلکه فقط مشاورین سامانه هشت از نتیجه این موارد مطلع می شوند تا مشکل فرد مورد نظر در تصمیم گیری ها شناسایی شود.

لازم به ذکر است آزمون های سامانه هشت در سه رده سنی مختلف انجام خواهد شد که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

 • متوسطه اول (12 تا 15 سال)
 • متوسطه دوم (15 تا 18 سال)
 • بزرگسالان (18 سال به بالا)

برای اطلاع از بخش های پورتال دانشجویی صندوق رفاه بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین علاوه بر دانش آموزان، دانشجویان، فارغ التحصیلان و شاغلین نیز می توانند از خدمات سامانه استفاده کنند. با توجه به توضیحات گفته شده شرکت در آزمون هشت و دریافت تفسیر، خروجی و ارائه مشاوره بعد از اعلام نتیجه به افراد کمک می کند تا علایق و توانایی های خود را شناسایی کرده، با ارزش های کاری مورد نظر خود آشنا شده و در نتیجه رشته تحصیلی و شغل های متناسب و نامتناسب با شخصیت خود را بشناسند. بنابراین نتیجه آزمون هشت شامل سه مورد مسیر تحصیلی، مشاغل پیشنهادی و مشاغل نامتناسب می باشد.

راهنمای ورود به سامانه هشت s-hasht.ir

بدون شک همه ما در میان اطرافیان خود فردی را می شناسیم که بدون انجام بررسی های تخصصی و عدم در نظر گرفتن استعداد، توانایی، علایق و… رشته تحصیلی و یا زمینه شغلی خود را انتخاب کرده و بعد از گذشت مدت زمانی متوجه عدم علاقه به رشته مورد نظر شده است، حتی ممکن است چنین فردی خودمان باشیم.

سامانه هشت با انجام آزمون های مختلف به دانش آموزان، دانشجویان و حتی افراد شاغل و فارغ التحصیل کمک می کند تا به شناختی کافی در مورد شخصیت، علایق و توانایی های خود برسند تا بتوانند برای آینده تحصیلی و شغلی خود به درستی تصمیم بگیرند.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور بر روی لینک کلیک کنید.

در قسمت قبلی همین مقاله به موارد و موضوعات مختلف آزمون هشت و همچنین نتیجه آزمون پرداختیم، حال قصد داریم دو مورد از نمرات اعلام شده در نتیجه آزمون را توضیح دهیم.

بهتر است بدانیم نتیجه آزمون هشت در 24 صفحه در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد که یکی موارد اعلام شده در آن “ملاک اعتبار” می باشد، مقصود از ملاک اعتبار نمره ای است که میزان دقت، تمرکز و صداقت در پاسخگویی به سوالات را بیان می کند.

یکی دیگر از موارد اعلام شده در نتیجه آزمون هشت “وضعیت تصمیم گیری” می باشد که نمره مشخص کننده وضعیت فرد در هر یک از مراحل تصمیم گیری است. مراحل تصمیم گیری نیز شامل موارد زیر می باشند:

 • عدم آمادگی برای تصمیم گیری شغلی
 • در حال جستجوی شغل
 • انتخاب قطعی شغل

برای اطلاع از نحوه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش بر روی لینک کلیک کنید.

لازم به ذکر است علاوه بر اینکه نتیجه آزمون در قالب جداول و نمرات مختلف در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرند، نتیجه توسط مشاورین سامانه هشت نیز برای افراد تفسیر خواهد شد. بنابراین مراحل استفاده از خدمات سامانه مذکور شامل موارد زیر می باشند:

 • ثبت نام (حضوری و غیر حضوری)
 • خرید آزمون
 • شرکت در آزمون
 • مشاهده مشاغل
 • دریافت مشاوره (حضوری و غیر حضوری)

برای اطلاع از امکانات سامانه نماد مدارس بر روی لینک کلیک کنید.

با توجه به توضیحات گفته شده چنانچه قصد ورود به سامانه هشت را دارید باید نشانی اینترنتی s-hasht.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا مطابق با تصویر زیر صفحه اصلی سامانه برای شما نمایش داده شود.

ورود به سامانه هشت

چنانچه قبلا در سامانه هشت ثبت نام کرده و حساب کاربری ایجاد کرده اید حال برای ورود به پنل خود باید از کادر بالایی صفحه، مطابق با تصویر قبلی بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

در مرحله جدید باید نام کاربری و رمز عبور خود را در قسمت های مربوطه درج و گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

وارد شدن به حساب کاربری سامانه s-hasht.ir

در این صفحه امکان بازیابی رمز عبور در صورت فراموشی رمز نیز برای کاربران فراهم شده است.

نحوه ثبت نام در سامانه هشت s-hasht.ir

برای استفاده از خدمات مشاوره ای، شرکت در آزمون و به طور کلی بررسی ویژگی های شخصیت و ارائه هدایت تحصیلی و شغلی باید در سامانه هشت ثبت نام کرده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید، سپس در پنل خود می توانید آزمون متناسب با رده سنی را خریداری کرده و در آزمون شرکت کنید.

برای اطلاع از بخش های پورتال مدارس سما بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور برای ثبت نام در سامانه هشت باید از طریق نشانی اینترنتی s-hasht.ir وارد صفحه اصلی سایت شده و از کادر بالایی صفحه بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک نمایید.

ثبت نام در سامانه هشت

سپس در مرحله جدید مشخصات خواسته شده را در قسمت های مربوطه درج و گزینه “ثبت نام” را انتخاب کنید.

ایجاد حساب کاربری در سامانه هشت

با ایجاد حساب کاربری امکان ورود به پنل شخصی شما فراهم خواهد شد، حال برای شرکت در آزمون هشت باید مطابق با تصویر زیر ابتدا بر روی گزینه آزمون مورد نظر خود کلیک کرده و هزینه آن را با خرید کد شارژ پرداخت کنید. سپس کد شارژ را در قسمت “ورود شارژ” همین صفحه وارد کرده و بر روی گزینه “ثبت” کلیک نمایید.

خرید آزمون هشت

چگونه می توان به سامانه هشت وارد شد؟

برای ورود به سایت هشت باید از نشانی اینترنتی s-hasht.ir استفاده کنید و مطابق با توضیحات گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا شرکت در آزمون هدایت تحصیلی هشت هزینه دارد؟

بله، برای شرکت در آزمون هشت ابتدا باید آزمون متناسب با رده سنی خود را خریداری نمایید.

آیا بعد از شرکت در آزمون هشت نتیجه به صورت مکتوب در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد؟

بله، علاوه بر اینکه نتیجه در قالب 24 صفحه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد بلکه مشاور سامانه نیز با شرکت کنندگان صحبت خواهد کرد.

آیا آزمون هشت فقط مختص دانش آموزان است؟

خیر، آزمون هشت در سه رده سنی مختلف برگزار می شود که یکی از آن ها مختص بزرگسالان یعنی افراد بالای 18 سال می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *