سامانه های تحصیلی

سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم ht.medu.ir + نحوه ورود به سایت

تکمیل فرم های هدایت تحصیلی، انتخاب اولویت های انتخاب رشته بر اساس علاقه و در نهایت انجام انتخاب رشته اصلی در انتهای پایه تحصیلی نهم یکی از موضوعات مهم دوران تحصیلی دانش آموزان می باشد. معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در راستای اطلاع رسانی، ارائه مقالات مشاوره ای و راهنمایی دانش آموزان برای انجام انتخاب رشته به بهترین نحو، سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم را راه اندازی کرده است.

البته در حال حاضر چند سامانه مانند همگام و پادا نیز بخش هایی را برای تکمیل فرم هدایت تحصیلی دارند ولی اطلاع رسانی و ارائه خدمات مشاوره ای در این زمینه در سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم انجام می شود.

متاسفانه هر ساله تعدادی از دانش آموزان پایه نهم به دلیل عدم آگاهی، هیجان زده شدن و تحت تاثیر اطلاعات اشتباه قرار گرفتن، انتخاب رشته ای ناصحیح را انجام داده و آینده خود را دچار مشکل می کنند.

به دلیل اهمیت موضوع انتخاب رشته و تعدد سامانه های ارائه دهنده این خدمت، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم

معرفی سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم

با توجه به گسترش بسترهای الکترونیکی و آنلاین در کشور، وزارت آموزش و پرورش یکی از پیشگامان گسترش خدمات غیر حضوری از طریق راه اندازی سامانه های مختلف می باشد.

در حال حاضر سامانه هایی با اهدافی همچون تشکیل کلاس های درس، برگزاری آزمون آغازین، ثبت نام المپیادهای دانش آموزی، بررسی سوابق تحصیلی، انجام امورات اداری کارکنان و… راه اندازی شده اند تا دانش آموزان، معلمان، مدیران و به طور کلی کارکنان آموزش و پرورش کمتر از قبل به مراجعات حضوری به مدارس یا ادارات آموزش و پرورش نیاز داشته باشند.

همانطور که می دانیم بحث انتخاب رشته و تکمیل فرم های علاقمندی هدایت تحصیلی یکی از موضوعات مهم دوران تحصیل دانش آموزان می باشد. متاسفانه کم نیستند تعداد دانش آموزانی که به دلیل عدم آگاهی انتخاب رشته ای اشتباه انجام داده و آینده خود را دچار مشکلات متعدد و مهم کرده اند.

به همین علت وزارت آموزش و پرورش در کنار سایت همگام و همچنین سامانه پادا اقدام به طراحی و راه اندازی سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم کرده است تا از این طریق علاوه بر دسترسی به فرم های هدایت تحصیلی و تکمیل آنان، دانش آموزان و خانواده هایشان امکان استفاده از خدمات مشاوره ای، مقاله ها و اطلاعیه های با موضوع انتخاب رشته را داشته باشند. بنابراین هدف اصلی سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم آگاهی بخشی بیشتر در زمینه هدایت تحصیلی و انتخاب رشته می باشد.

ورود به سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم ht.medu.ir

بخش های سامانه ht.medu.ir

تا قبل از شیوع ویروس کرونا برخی از امورات مربوط به دوران تحصیل دانش آموزان به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه های متعلق به وزارت آموزش و پرورش به انجام می رسیدند.

ولی با گسترش شیوع ویروس کرونا و همچنین گسترش بسترهای الکترونیکی و آنلاین، تعداد سامانه های فعال آموزش و پرورش نیز افزایش پیدا کردند تا از این طریق دانش آموزان، معلمان، مدیران و دیگر کارکنان این وزارتخانه به مراجعات حضوری کمتری نیاز داشته باشند.

برای اطلاع از امکانات سامانه مدرسه هوشمند بر روی لینک کلیک کنید.

در این میان معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش وپرورش در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بیشتر در زمینه انتخاب رشته و تکمیل فرم های هدایت تحصیلی اقدام به راه اندازی سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم کرده است.

بهتر است بدانیم در حال حاضر یکی از معیارهایی که بر روند انتخاب رشته دانش آموزان تاثیر دارد تکمیل فرم های علاقمندی می باشد که از طریق سامانه هایی همچون همگام، پادا و هدایت تحصیلی پایه نهم تکمیل خواهند شد.

برای اطلاع از بخش های سامانه گلستان فرهنگیان بر روی لینک کلیک کنید.

البته لازم به ذکر است در حال حاضر اطلاعیه ها، خدمات مشاوره ای و مقالات آموزشی در سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم قرار داده می شوند ولی تکمیل فرم های هدایت تحصیلی و انتخاب رشته نهایی در سامانه پادا به انجام خواهند رسید.

همچنین بهتر است بدانیم ورود به سامانه هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم مستلزم ثبت نام در سامانه همگام و درج نام کاربری و رمز عبور این سامانه می باشد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه سناد مدارس بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور چنانچه قصد ورود به سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم را دارید باید نشانی اینترنتی ht.medu.ir را در مرورگر درج و جستجو کرده تا صفحه اصلی سامانه برای شما نمایش داده شود، سپس مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

ورود به سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم

در مرحله جدید باید کد ملی، رمز عبور و کد امنیتی که در صفحه مشاهده می کنید را در قسمت های مربوطه درج و گزینه “ورود” را انتخاب نمایید.

وارد شدن به سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم

نحوه تکمیل فرم هدایت تحصیلی پایه نهم

همانطور که گفتیم در حال حاضر یکی از معیارهای انتخاب رشته نهایی در پایان سال تحصیلی نهم علاوه بر در نظر گرفتن نمرات درسی، موضوع اولویت بندی علاقمندی دانش آموزان به رشته های مختلف می باشد.

برای اطلاع از خدمات سامانه سینا بنیاد ملی نخبگان بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور وزارت آموزش و پرورش از طریق راه اندازی سامانه های مختلفی همچون هدایت تحصیلی پایه نهم اقدام به آگاهی بخشی و ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه رشته های تحصیلی مختلف و آینده آن ها کرده است تا از این طریق دانش آموزان بتوانند با دیدگاهی بهتر فرم های هدایت تحصیلی را تکمیل کنند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه ساهت بر روی لینک کلیک کنید.

ذکر این نکته ضروری است در حال حاضر اطلاع رسانی و ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه تکمیل فرم های هدایت تحصیلی از طریق سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم انجام خواهد شد ولی تکمیل فرم های مربوطه در سامانه پادا.

برای اطلاع از بخش های سامانه پاس بر روی لینک کلیک کنید.

ولی به طور کلی اگر برای سال تحصیلی جدید تکمیل فرم های هدایت تحصیلی نیز در سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم انجام شود باید از طریق نشانی اینترنتی ht.medu.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده و مطابق با تصویر زیر گزینه “ورود” را انتخاب نمایید.

فرم های علاقمندی هدایت تحصیلی

در مرحله جدید چنانچه رمز سامانه همگام را در اختیار دارید باید کد ملی، رمز عبور و کد امنیتی مشاهده شده را در قسمت های مربوطه درج و بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

تکمیل فرم هدایت تحصیلی در سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم

سپس با وارد شدن به پنل کاربری خود در این سامانه بخش “هدایت تحصیلی” را انتخاب کنید.

در صورتی که امکان تکمیل فرم های هدایت تحصیلی در سامانه مذکور فراهم نباشد باید به سایت پادا به نشانی pada.medu.ir مراجعه کنید. البته بهتر است بدانیم برای ورود به سایت پادا باید اطلاعات دانش آموزان در سامانه سیدا به ثبت رسیده باشد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه فاینال بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور چنانچه قصد ورود به بخش هدایت تحصیلی سامانه پادا را دارید باید از طریق نشانی اینترنتی که بیان کردیم وارد صفحه اصلی سامانه شده و مطابق با تصویر زیر گزینه “مشاهده کارنامه” را انتخاب نمایید.

فرم هدایت تحصیلی سایت پادا

در مرحله جدید باید نام کاربری، کلمه عبور و عبارت امنیتی که مشاهده می کنید را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود کاربران” کلیک نمایید.

ورود به سایت پادا

در نهایت با ورود به این بخش گزینه “هدایت تحصیلی” را انتخاب و فرم های مربوطه را تکمیل کنید.

زمان تکمیل فرم هدایت تحصیلی پایه نهم ht.medu.ir

همانطور که گفتیم اطلاع رسانی درمورد تکمیل فرم های هدایت تحصیلی و انجام انتخاب رشته از طریق سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم انجام می شود، بنابراین باید اطلاعیه های این سامانه را پیگیری نمایید. ولی به طور معمول در اواخر پایان سال تحصیلی نهم فرم های هدایت تحصیلی تکمیل خواهند شد.

برای اطلاع از خدمات سامانه سواد آموزی بر روی لینک کلیک کنید.

جواب هدایت تحصیلی پایه نهم

بعد از تکمیل فرم های علاقمندی هدایت تحصیلی، دانش آموزان باید منتظر اعلام نمرات سال نهم و بررسی تمامی نمرات در دوره متوسطه اول باشند تا بررسی های لازم انجام شده، تطابق نمره با اولویت های ثبت شده دانش آموزان انجام شود و در نهایت جواب هدایت تحصیلی اعلام گردد. بنابراین جواب هدایت تحصیلی در اوایل تابستان و بعد از اعلام نتایج و نمرات سال نهم ارائه خواهد شد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه امین فارغ التحصیلی بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم وارد شد؟

برای ورود به این سامانه باید از نشانی اینترنتی ht.medu.ir استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا برای ورود به سایت هدایت تحصیلی پایه نهم باید در این سامانه ثبت نام کنیم؟

خیر، استفاده از خدمات این سامانه مستلزم ثبت نام در سایت همگام و استفاده از رمز عبور همگام می باشد.

آیا برای تکمیل فرم های هدایت تحصیلی در سایت هدایت تحصیلی پایه نهم فایل های راهنمایی وجود دارد؟

بله، در سایت مذکور خدمات مشاوره ای، مقالات آموزشی و فایل هایی مرتبط با رشته های تحصیلی و به طور کلی تکمیل فرم های هدایت تحصیلی وجود دارند.

آیا در سایت هدایت تحصیلی پایه نهم زمان انتخاب رشته و یا تکمیل فرم های هدایت تحصیلی اعلام می شود؟

بله، هدف مهم و اصلی سایت مذکور اطلاع رسانی در چنین زمینه هایی می باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *