سامانه های مالی و سرمایه

سامانه نیما ntsw.ir + نحوه فروش ارز حاصل از صادرات

یکی از سامانه های کاربردی که در جهت سازماندهی بازار ارز و جلوگیری از کلاهبرداری و سوء استفاده های ارزی طراحی و راه اندازی شده، سامانه نیما می باشد. این سامانه با هدف خرید و فروش ارز حاصل از صادرات و واردات توسط فعالان این دو حوزه به صورت غیر حضوری در اختیار کاربران قرار گرفته است. بنابراین کسانی که تمایل به عرضه و فروش ارز حاصل از صادرات کالا دارند و یا برای واردات کالا به خرید ارز نیاز دارند، می توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری به مرکز یا صرافی به صورت غیر حضوری در سامانه مذکور درخواست خود را به ثبت برسانند.

این سامانه توسط بانک مرکزی و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شده و در حال حاضر یکی از سامانه های زیر مجموعه “سامانه جامع تجارت ایران” می باشد. به دلیل اهمیت خرید و فروش ارز به صورت غیر حضوری ما در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه ورود به سامانه نیما و کار با بخش های مختلف آن بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سامانه نیما چیست؟

معرفی سامانه نیما

سامانه نیما که مخفف عبارت “سامانه یکپارچه معاملات ارزی” می باشد با هدف مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شده و برای دسترسی فعالان حوزه واردات و صادرات کالا بخشی از “سامانه جامع تجارت ایران” قرار گرفته است. بنابراین افراد متقاضی خرید یا فروش ارز به صورت غیر حضوری باید برای ورود به سامانه نیما ابتدا وارد سامانه جامع تجارت ایران شده، ثبت نام خود را انجام دهند و سپس با نام کاربری و رمز عبور از خدمات سامانه مذکور استفاده کنند.

برای اطلاع از بخش های سامانه صیاد بانک صادرات بر روی لینک کلیک کنید.

همانطور که گفتیم این سامانه خدمات مربوط به خرید و فروش ارز را به صورت غیر حضوری در اختیار فعالان حوزه واردات و صادرات قرار می دهد تا علاوه بر عدم نیاز به مراجعه حضوری به مراکز مربوطه و صرافی ها، کنترل و نظارت یکپارچه نیز جهت مدیریت بازار ارز اعمال شود. لازم به ذکر است تمام صرافی های کشور به سامانه نیما دسترسی داشته و می توانند با استفاده از این سامانه به متقاضیان خدمت رسانی کنند.

ورود به سامانه نیما ntsw.ir

نیما سامانه ای یکپارچه است که با هدف مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شده تا از این طریق میزان کلاهبرداری و سوء استفاده های ارزی نیز کاهش یابد. به همین جهت فعالان حوزه واردات می توانند ارز مورد نیاز خود را از این سامانه تامین کرده و فعالان حوزه صادرات نیز می توانند ارز حاصل از صادرات کالا را در سامانه مذکور عرضه کنند.

این سامانه زیر مجموعه “سامانه جامع تجارت ایران” است، بنابراین برای استفاده از خدمات سامانه ارزی نیما باید وارد سامانه جامه تجارت ایران شوید، به همین منظور ابتدا نشانی اینترنتی ntsw.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سامانه برای شما نمایش داده شود، سپس از سمت چپ صفحه بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

ورود به سامانه نیما

حال در مرحله جدید باید نام کاربری و رمز عبور خود را در قسمت های مربوطه وارد نمایید.

وارد شدن به سامانه نیما

بهتر است بدانیم برای ورود به سامانه ارزی نیما و استفاده از خدمات آن باید ابتدا در “سامانه جامع تجارت ایران” ثبت نام کرده و نام کاربری و رمز عبور دلخواه خود را به تایید برسانید، در غیر این صورت امکان ورود به سامانه ارزی نیما را نخواهید داشت.

به همین منظور بعد از درج و جستجو نشانی اینترنتی ntsw.ir در مرورگر باید از سمت چپ صفحه اصلی سامانه جامع تجارت الکترونیک بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک کرده و سپس گزینه “ثبت نام کاربران ایرانی” را انتخاب کنید.

ثبت نام در سامانه نیما

در مرحله جدید از شما خواسته می شود مشخصات هویتی خود را درج کرده و نام کاربری و رمز عبور دلخواه خود را وارد نمایید، سپس بر روی گزینه ذخیره اطلاعات و ادامه کلیک کنید.

ثبت اطلاعات در ntsw.ir

دستور العمل فروش ارز در سامه نیما ntsw.ir

فروش ارز در سامانه نیما

همانطور که گفتیم سامانه ارزی نیما با هدف مدیریت بازار ارز و به منظور انجام خرید و فروش ارز به صورت غیر حضوری توسط بانک مرکزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شده و زیر مجموعه “سامانه جامع تجارت ایران” قرار گرفته است.

از این رو فعالان حوزه صادرات کالا می توانند ارز حاصل از صادراتی که کسب کرده را در سامانه ارزی نیما به فروش برسانند. به همین منظور بعد از ورود به سامانه مذکور باید وارد قسمت “عملیات ارزی” شده و گزینه “فروش ارز حاصل از صادرات” را انتخاب کنید، سپس درخواست فروش ارز را به ثبت برسانید.

برای اطلاع از بخش های سامانه پیچک بانک مرکزی بر روی لینک کلیک کنید.

راهنمای خرید ارز واردات کالا در سامانه نیما ntsw.ir

خرید ارز در سامانه نیما

سامانه ارزی نیما در جهت خرید و فروش غیر حضوری ارز حاصل از صادرات و تامین ارز به منظور واردات طراحی و راه اندازی شده است تا از این طریق مدیریت بازار ارز نیز توسط بانک مرکزی تسهیل یابد. سامانه ارزی نیما در حال حاضر زیر مجموعه سامانه جامع تجارت ایران می باشد.

بنابراین افرادی که برای واردات کالا به کشور باید ارز مورد نیاز خود را تامین کنند، می توانند به سامانه جامع تجارت ایران مراجعه کرده و بعد از درج نام کاربری و رمز عبور خود از قسمت “عملیات ارزی” بر روی گزینه “خرید ارز واردات کالا” کلیک نمایند، سپس درخواست تامین ارز را به ثبت برسانند.

برای اطلاع از بخش های سایت بانک ملی بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه نیما وارد شد؟

برای ورود به سامانه ارزی نیما باید ابتدا وارد سامانه جامع تجارت ایران شوید، زیرا سامانه ارزی نیما زیر مجموعه سامانه جامع تجارت ایران می باشد. به همین منظور می توانید از نشانی اینترنتی ntsw.ir استفاده کنید.

آیا در سامانه نیما خرید ارز مورد نیاز واردات کالا نیز انجام می شود؟

بله، برای ثبت درخواست تامین ارز حوزه فعالت خود باید در این سامانه درخواست خود را به ثبت برسانید.

آیا امکان عرضه و فروش ارز حاصل از صاردات کالا در سامانه نیما وجود دارد؟

بله، هدف اصلی راه اندازی سامانه ارزی نیما، خرید و فروش ارز حاصل از صادرات و همچنین ارز مورد نیاز واردات کالا می باشد.

آیا برای ورود به سامانه ارزی نیما باید ثبت نام انجام دهیم؟

بله، برای استفاده از خدمات این سامانه باید ابتدا در سامانه جامع تجارت ایران ثبت نام کرده و سپس با درج نام کاربری و رمز عبور از خدمات سامانه ارزی نیما استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *