سامانه های حقوقی

سامانه میخک + mikhak.mfa.gov.ir ورود به سایت خدمات کنسولی

با گسترش بسترهای الکترونیکی و ارائه خدمات غیر حضوری در اکثر سازمان، وزارتخانه ها و ادارات کشور، وزارت امور خارجه نیز از این مورد مستثنی نشده و در کنار تمامی خدماتی که به صورت غیر حضوری در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد، سامانه میخک را نیز راه اندازی کرده تا ایرانیان مقیم خارج از کشور برای انجام خدمات کنسولی خود به صورت حضوری به دفاتر کسنول گری ایران مراجعه کنند.

با راه اندازی سامانه مذکور شرایطی فراهم شده تا انجام اموراتی از قبیل تمدید پاسپورت، وکالت نامه، گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان و… که قبلا به صورت حضوری و از طریق مراجعه به دفاتر کنسول گری ایران قابل پیگیری بودند حال بدون نیاز به مراجعه حضوری و اتلاف وقت، از طریق سایت میخک به صورت غیر حضوری به انجام برسند.

لازم به ذکر است خدمات سامانه مذکور مختص ایرانیان مقیم خارج از کشور بوده و ایرانیان ساکن داخل کشور امکان استفاده از بخش های مختلف سایت میخک را ندارند.

بنابراین ضروری است ایرانیان مقیم خارج از کشور با بخش های مختلف این سامانه و نحوه ثبت نام در آن آشنا شوند. به همین منظور ما در این مقاله قصد داریم به بررسی جوانب مختلف سامانه میخک بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سامانه میخک چیست؟

معرفی سامانه میخک

میخک برگرفته از عبارت “مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی” بوده و نام سامانه ای مربوط به وزارت امور خارجه می باشد. این وزارتخانه در راستای گسترش خدمات غیر حضوری و رفاه حال ایرانیان مقیم خارج از کشور اقدام به راه اندازی سایت میخک کرده تا از این طریق خدمات کنسولی که مورد نیاز ایرانیان خارج از کشور هستند به صورت غیر حضوری در اختیار متقاضیان قرار بگیرند.

بنابراین ایرانیان ساکن داخل کشور امکان استفاده از خدمات سامانه میخک را ندارند زیرا یکی از مراحل ثبت نام در سامانه درج مشخصات محل زندگی در خارج از کشور می باشد و بدون ثبت نام نیز امکان استفاده از بخش های مختلف سامانه مقدور نخواهد بود.

برای اطلاع از بخش های سامانه ثبت شرکت ها بر روی لینک کلیک کنید.

در سایت میخک خدماتی همچون صدور و تمدید پاسپورت، تمدید وکالت نامه، گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان، دریافت گواهی عدم سوء پیشینه، بررسی اسناد پزشکی برای دریافت کمک هزینه و… در اختیار ایرانیان مقیم خارج از کشور قرار گرفته است تا این افراد برای انجام امورات کنسولی به مراجعات حضوری به دفاتر کنسول گری کشورمان نیازی نداشته باشند.

همانطور که گفتیم برای استفاده از بخش های مختلف سایت میخک ثبت نام و ایجاد پنل کاربری ضروری می باشد ولی نکته مهمی که وجود دارد این است که به هنگام ثبت نام باید در وارد کردن مشخصات و اطلاعات خواسته شده نهایت دقت را به کار بگیرید زیرا امکان ویرایش اطلاعات وارد شده به صورت غیر حضوری وجود ندارد و اگر نیاز به ویرایش اطلاعات داشته باشید باید به صورت حضوری به دفاتر کنسول گری مراجعه نمایید.

البته یکی از مزایای این سامانه امکان بازیابی رمز عبور است، یعنی چنانچه رمز عبور سامانه را فراموش کرده باشید این امکان برای شما فراهم شده تا به صورت غیر حضوری و از طریق همین سامانه رمز عبور جدید را دریافت کنید.

برای اطلاع از امکانات سامانه شمیم بر روی لینک کلیک کنید.

همچنین در سامانه میخک شرایطی فراهم شده تا افراد ثبت نام کننده بتوانند نحوه ورود به سامانه را با رمز عبور یکبار مصرف و یا رمز عبور ثابت انتخاب کنند، یعنی چنانچه قصد استفاده از رمز عبور ثابت را نداشته باشید، می توانید از طریق رمز عبور یکبار مصرف که به نشانی ایمیل شما ارسال می شود به سایت میخک وارد شوید.

بنابراین با توجه به خدمات و امکانات گسترده این سامانه ضروری است ایرانیان مقیم خارج از کشور نحوه کار با بخش های مختلف سامانه مذکور را یاد بگیرند.

ورود و ثبت نام در سامانه میخک mikhak.mfa.gov.ir

میخک سامانه ارائه دهنده خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم خارج از کشور می باشد که توسط وزارت امور خارجه راه اندازی شده است. با آغاز به کار سایت میخک ایرانیان مقیم خارج از کشور برای انجام خدمات کنسولی مانند صدور و تمدید پاسپورت، گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان، بررسی اسناد پزشکی برای دریافت کمک هزینه، تمدید وکالت نامه، دریافت گواهی عدم سوء پیشینه و… نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر کنسول گری ایران در خارج از کشور ندارند.

برای اطلاع از بخش های سامانه ثبت شرکت ها بر روی لینک کلیک کنید.

با راه اندازی این سامانه از اتلاف وقت، رفت و آمد و ازدحام در دفاتر مربوطه کاسته می شود و در عین حال روند انجام خدمات نام برده تسریع می یابند.

همانطور که گفتیم خدمات سامانه میخک مختص ایرانیان مقیم خارج از کشور بوده و ایرانیان ساکن داخل کشور امکان استفاده از بخش های مختلف سامانه را ندارند. همچنین بهتر است بدانیم صدور ویزا از طریق سایت میخک انجام پذیر نیست بلکه برای صدور ویزا باید به سامانه روادید مراجعه کنید.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه استعلام ممنوع الخروجی بر روی لینک کلیک کنید.

همانطور که گفتیم استفاده از امکانات سایت میخک مستلزم ثبت نام در سامانه و ایجاد پنل کاربری است، ولی ویرایش اطلاعات درج شده به هنگام ثبت نام از طریق همین سامانه امکان پذیر نیست و در صورتی که ویرایش اطلاعات ضروری باشد، افراد متقاضی باید به صورت حضوری به دفاتر کنسول گری مربوطه مراجعه نمایند.

چنانچه قصد ورود و ثبت نام در سایت میخک را دارید، ابتدا باید نشانی اینترنتی mikhak.mfa.gov.ir را در مرورگر درج و جستجو کنید تا صفحه اصلی سایت برای شما نمایش داده شود، سپس مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک نمایید.

ورود به سامانه میخک

در مرحله جدید باید نشانی ایمیل، کد ملی و عبارت امنیتی مشاهده شده در صفحه را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “دریافت رمز عبور یکبار مصرف” را انتخاب کنید.

دریافت رمز عبور یکبار مصرف در سامانه میخک

رمز عبور یکبار مصرف به نشانی ایمیل شما ارسال می شود، بعد از دریافت رمز مربوطه آن را در صفحه جدید وارد کنید.

حال باید مراحل ثبت نام را با دقت به انجام برسانید تا نیازی به ویرایش اطلاعات نداشته باشید. در مرحله اول باید فرم مربوط به اطلاعات هویتی و مدارک هویتی را تکمیل کرده و بر روی گزینه “صفحه بعد” کلیک نمایید.

ثبت نام در سامانه میخک

مرحله بعدی ثبت نام در سایت میخک مربوط به تکمیل مشخصات و نشانی محل زندگی، محل اقامت و اطلاعات ارتباط است.

درج نشانی محل اقامت در سامانه mikhak.mfa.gov.ir

بعد از انجام مراحل گفته شده وارد صفحه ای می شوید که تمامی مشخصاتی که در سامانه وارد کرده اید به صورت پیش نمایش قابل مشاهده بوده و برای تایید آن ها باید ابتدا عبارت امنیتی در انتهای صفحه را در قسمت مربوطه درج کرده و گزینه “ثبت اطلاعات” را انتخاب نمایید.

بررسی پیش نمایش

سپس صفحه ای نمایش داده می شود که مطابق با تصویر زیر از شما پرسیده می شود آیا از صحت اطلاعات اطمینان دارید؟ چنانچه اطلاعات مشاهده شده در پیش نمایش را تایید می کنید باید بر روی گزینه “بله” کلیک نمایید.

تایید اطلاعات در سامانه میخک

همانطور که گفتیم در سامانه میخک امکانی فراهم شده که اگر متقاضیان تمایل به تعیین رمز عبور ثابت داشته باشند، سامانه صفحه جدیدی را برای مشخص کردن این رمز برای افراد نمایش دهد. بنابراین در این مرحله باید مطابق با تصویر زیر تیک مربوط به عبارت “میخواهم رمز عبور ثابت دریافت کنم” را تایید کرده و گزینه “ادامه” را انتخاب نمایید.

تعیین رمز عبور ثبات در سامانه mikhak.mfa.gov.ir

در مرحله جدید باید نام کاربری و کلمه عبور مورد نظر را در قسمت های مربوطه درج کرده، کلمه عبور را تکرار کنید و در نهایت بر روی گزینه “تغییر کلمه عبور” کلیک کنید.

وارد کردن رمز عبور ثابت سامانه میخک

نکات استفاده از سامانه میخک mikhak.mfa.gov.ir

میخک سامانه ارائه دهنده خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم خارج از کشور می باشد که توسط وزارت امور خارجه راه اندازی شده است. در این سامانه امکانات مختلفی همچون صدور و تمدید پاسپورت، دریافت گواهی عدم سوء پیشینه، تمدید وکالت نامه، گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان و… در اختیار ایرانیان مقیم خارج از کشور قرار می گیرد.

ولی امکان صدور ویزا از طریق سایت میخک فراهم نمی باشد، چنانچه قصد دریافت ویزا دارید باید به سامانه روادید مراجعه کنید. درمورد سامانه میخک ذکر چند نکته ضروری است که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه ثنا بر روی لینک کلیک کنید.

  • انجام ثبت نام و ایجاد پنل کاربری برای استفاده از خدمات سامانه ضروری است.
  • امکان ویرایش اطلاعات ثبت شده به هنگام ثبت نام از طریق سامانه مقدور نبوده و باید به صورت حضوری به دفاتر کنسول گری مراجعه نمایید.
  • خدمات سامانه میخک مختص ایرانیان مقیم خارج از کشور می باشد.
  • امکان بازیابی رمز عبور فراموش شده به صورت غیر حضوری و از طریق سایت میخک فراهم است.
  • صدور ویزا از طریق سامانه میخک انجام پذیر نبوده و متقاضیان باید به سامانه روادید مراجعه کنند.

چگونه می توان به سامانه میخک وزارت خارجه وارد شد؟

برای ورود به سامانه مذکور باید از نشانی اینترنتی mikhak.mfa.gov.ir استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا در سامانه میخک امکان صدور ویزا نیز فراهم می باشد؟

خیر، برای صدور ویزا باید به سامانه روادید مراجعه کنید.

آیا تمدید پاسپورت ایرانیان ساکن داخل کشور نیز از طریق سامانه میخک وزارت امور خارجه انجام می شود؟

خیر، تمامی خدمات قرار گرفته در سایت میخک مربوط به ایرانیان مقیم خارج از کشور است.

آیا صدور گواهی عدم سوء پیشینه نیز از طریق سامانه میخک انجام می شود؟

بله، این امکان در سامانه مذکور فراهم است.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *