سامانه های تحصیلی

سامانه فاینال final.medu.ir + ورود به سایت امتحانات نهایی 1401

وزارت آموزش و پرورش تاکنون اقدامات متعدد و کارآمدی را در جهت گسترش خدمات غیر حضوری به دانش آموزان، معلمان، کارمندان و دانشجو معلمان خود انجام داده است و می توان گفت در هر زمینه ای مربوط به آموزش، آزمون، مشاهده نمرات، دریافت فیش حقوقی و… سامانه ای را طراحی و راه اندازی کرده است. سامانه فاینال آموزش و پرورش یکی از سامانه های مهم و کاربردی این وزارتخانه است که مختص دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های نظری بوده و علاوه بر این دانش آموزان، معلمان، مدیران و کارکنان آموزش و پرورش نیز به آن دسترسی دارند.

بنابراین دانش آموزان دوازدهم رشته های فنی و حرفه ای، کار و دانش و دانش آموزان دیگر پایه های تحصیلی امکان دسترسی به سامانه مذکور را نداشته چون خدماتی برای آنان در این سامانه در نظر گرفته نشده است.

فاینال سامانه ای است که خدمات گسترده ای را در رابطه با امتحانات نهایی دانش آموزان پایه دوازدهم ارائه می دهد، این خدمات می تواند قابل دسترس برای دانش آموزان باشد یا اینکه فقط معلمان و کارکنان آموزش و پرورش امکان استفاده از برخی بخش های سامانه مذکور را داشته باشند. به دلیل اهمیت بخش های سامانه فاینال، ما در این مقاله به بررسی امکانات این سامانه می پردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سامانه فاینال چیست؟

معرفی سامانه فاینال

وزارت آموزش و پرورش طی چند سال گذشته اقدامات مهمی را در جهت گسترش خدمات غیر حضوری مورد نیاز دانش آموزان، معلمان، مدیران، دیگر کارکنان وزارت آموزش و پرورش و دانشجو معلمان انجام داده به نحوی که با شیوع ویروس کرونا و غیر حضوری شدن مدارس و دانشگاه فرهنگیان، روند آموزشی و همچنین برگزاری آزمون ها در آموزش و پرورش مختل نشده است.

در این میان سامانه ای مختص امتحانات نهایی پایه دوازدهم رشته های نظری که شامل تجربی، ریاضی، انسانی و معارف اسلامی می باشد، طراحی و راه اندازی شده است. سامانه فاینال همان سامانه ای است که امکانات مختلف و مهمی را درمورد امتحانات نهایی پایه دوازدهم رشته های نظری در اختیار دانش آموزان، معلمان، مدیران و کارکنان آموزش و پرورش قرار می دهد. از جمله این امکانات می توان به دریافت کارت ورود به جلسه، مشاهده نمرات، دریافت کارنامه، اعتراض به نمرات و… اشاره کرد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه سوابق تحصیلی بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین در سامانه مذکور امتحان نهایی برگزار نمی شود بلکه خدمات مربوط به امتحانات در فاینال قرار گرفته اند. با توجه به اهمیت تاثیر نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم در کنکور سراسری، همه دانش آموزان پایه دوازدهم باید نحوه کار با بخش های مربوط به خود را در سامانه فاینال آموزش ببینند تا بعد از مشاهده نمرات در صورتی که نسبت به نمره درج شده اعتراض داشته باشند، درخواست و اعتراض خود را به ثبت برسانند.

راهنمای ورود به سامانه فاینال final.medu.ir

فاینال یکی از سامانه های مهم و کاربردی وزارت آموزش و پرورش است که شامل بخش هایی مربوط به امتحانات نهایی دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های نظری می باشد. یعنی دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های فنی و حرفه ای، کار و دانش و دانش آموزان دیگر پایه های تحصیلی امکان ورود به فاینال را ندارند.

لازم به ذکر است تمامی بخش های سامانه مذکور در اختیار دانش آموزان قرار نمی گیرند، بلکه برخی از قسمت های این سامانه جهت دسترسی مدیران، معلمان و کارکنان آموزش و پرورش طراحی شده است. از جمله بخش هایی که برای دانش آموزان قابل دسترس می باشند می توان به دریافت کارت ورود به جلسه، مشاهده نمرات و کارنامه، اعتراض به نمرات و… اشاره کرد.

به همین منظور برای ورود به سامانه فاینال باید نشانی اینترنتی final.medu.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده شود. حال باید نام کاربری و کلمه عبور خود را در قسمت های مربوطه وارد کنید.

ورود به سامانه فاینال

آشنایی با بخش های سامانه فاینال final.medu.ir

فاینال سامانه ای مربوط به وزارت آموزش و پرورش است که در جهت گسترش خدمات غیر حضوری مربوط به امتحانات نهایی دانش آموزان پایه دوازدهم نظری طراحی و راه اندازی شده است. بنابراین فقط دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های نظری که قصد شرکت در امتحانات نهایی خرداد، شهریور و یا دی ماه را دارند می توانند وارد سامانه شده و از امکانات آن استفاده نمایند.

برای اطلاع از امکانات سامانه امین بر روی لینک کلیک کنید.

علاوه بر دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های نظری، معلمان، مدیران و کارکنان آموزش و پرورش نیز به فاینال دسترسی دارند. همانطور که گفتیم بخش های متعددی در سامانه مذکور وجود دارند که برخی از آن ها مختص معلمان و کارکنان آموزش و پرورش بوده و امکان دسترسی دانش آموزان به چنین بخش هایی وجود ندارد. در ادامه مطلب قصد داریم به بررسی دو بخش مهم که امکان دسترسی آن برای دانش آموزان پایه دوازدهم نظری فراهم شده است، بپردازیم:

اعتراض به نمرات امتحانات نهایی

به این منظور باید بعد از اعلام نمره درس موردنظر در بازه زمانی که جهت ثبت اعتراض اعلام می شود، با درج و جستجو نشانی اینترنتی final.medu.ir در مرورگر، وارد سامانه شده و نام کاربری و کلمه عبور خود را مطابق با تصویر زیر در قسمت های مربوطه وارد نمایید.

بخش های سامانه فاینال

سپس با ورود به فضای اصلی سامانه از میان گزینه های موجود در صفحه بر روی گزینه “مدرسه” و سپس گزینه “اعتراضات” کلیک کنید.

اعتراض به نمره در سامانه فاینال

سپس پنجره جدیدی نمایش داده می شود که برای ثبت اعتراض به نمره مورد نظر باید بر روی گزینه “جدید” کلیک نمایید.

ثبت اعتراض به نمرات در سامانه final.medu.ir

بعد از انجام مراحل قبلی، حال باید کد دانش آموزی خود را در قسمت مشخص شده وارد کرده و بر روی گزینه “مشاهده دروس” که در کنار کد دانش آموزی قرار گرفته کلیک کنید.

با انجام مرحله قبلی لیست دروسی که نمرات آن ها اعلام شده برای شما نمایش داده می شوند. حال باید تیک مربوط به درسی که به نمره آن اعتراض دارید را مطابق با تصویر انتخاب کرده و بر روی گزینه “ذخیره و جدید” که با کادر مشخص کرده ایم کلیک نمایید.

با انجام مراحل قبلی اعتراض خود را نسبت به درس مورد نظر به ثبت رسانده اید. اگر به هر دلیلی قصد ویرایش درخواست خود را دارید می توانید از سمت چپ تصویر گزینه “ویرایش” را انتخاب کنید.

برای اطلاع از نحوه ورود به سایت همگام بر روی لینک کلیک کنید.

دریافت کارت ورود به جلسه

همانطور که گفتیم سامانه فاینال امکانات مختلف و مهمی را در اختیار دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های نظری که قصد شرکت در امتحانات نهایی را دارند، قرار می دهد. یکی از این امکانات مربوط به دریافت کارت ورود به جلسه است. همانطور که می دانیم داشتن کارت ورود به جلسه برای حضور در امتحانات نهایی ضروری می باشد و بدون همراه داشتن این کارت دانش آموزان نمی توانند وارد حوزه امتحانی خود شوند.

به همین منظور بعد از ورود به فضای اصلی سامانه فاینال که آن را در قسمت های قبلی همین مقاله توضیح دادیم، باید از میان گزینه های موجود بر روی گزینه “گزارشات” کلیک نمایید.

با انجام مرحله قبلی لیستی از خدمات نمایش داده می شود که باید از میان موارد مشاهده شده، گزینه “کارت ورود به جلسه” را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه “جستجو” کلیک کنید.

امکانات سامانه فاینال

امکانات سامانه فاینال

سامانه امتحانات نهایی دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های نظری یا همان فاینال امکانات مختلف و گسترده ای را در اختیار دانش آموزان، معلمان و کارکنان آموزش و پرورش قرار می دهد که تمامی این امکانات برای دانش آموزان قابل دسترس نیست. در ادامه مطلب به امکانات سامانه فاینال اشاره می کنیم:

  • ثبت نمرات امتحانات نهایی
  • مشاهده نمرات امتحانات نهایی
  • ثبت اعتراض به نمرات اعلام شده
  • ثبت اطلاعات دانش آموزان از جانب کارکنان مدرسه جهت تعیین حوزه امتحانی
  • ثبت گزارشات مربوط به امتحانات نهایی
  • دریافت و مشاهده کارنامه نهایی
  • دریافت کارت ورود به جلسه

برای اطلاع از بخش های سامانه سیدا بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه فاینال امتحانات نهایی وارد شد؟

برای ورود به این سامانه باید نشانی اینترنتی final.medu.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید و سپس نام کاربری و کلمه عبور خود را در صفحه نمایش داده شده وارد کنید.

آیا در سامانه فاینال امکان اعتراض به نمرات اعلام شده امتحانات نهایی وجود دارد؟

بله، یکی از مهم ترین خدمات این سامانه فراهم کردن امکان اعتراض به نمرات امتحانات نهایی می باشد.

آیا سامانه فاینال فقط مختص دانش آموزان است؟

خیر، علاوه بر دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های نظری، معلمان، مدیران و دیگر کارکنان آموزش و پرورش نیز امکان دسترسی به سامانه مذکور را دارند.

آیا می توان از طریق سامانه فاینال کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی را دریافت کرد؟

بله، این امکان در فاینال فراهم می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *