سامانه های مالی و سرمایه

سامانه صیاد بانک ملی sayad.dmi.ir + ثبت و تایید چک

بانک ملی ایران در کنار تمامی خدمات آنلاین و غیر حضوری که به مشتریان خود ارائه می دهد، در راستای اجرا سازی قوانین مربوط به چک های جدید صیادی اقدام به راه اندازی سامانه صیاد بانک ملی کرده است. در سامانه صیاد متعلق به این بانک، تمامی خدماتی که مشتریان در مورد چک های صیادی به آن ها نیاز دارند، فراهم شده و قابل دسترس می باشد.

لازم به ذکر است چک های جدیدی که با عنوان چک صیادی صادر می شوند دارای قوانین و شرایط خاص و متفاوت از چک های قدیمی می باشند، به همین منظور اجرا سازی این قوانین مستلزم راه اندازی سامانه صیاد است.

به دلیل جدید بودن چک های صیادی و گسترده بودن قوانین آن ها ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه صیاد بانک ملی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه صیاد بانک ملی

معرفی سامانه صیاد بانک ملی

بر اساس جدیدترین اقدام بانک مرکزی در راستای کاهش جرایم مالی، کلاهبرداری در زمینه صدور چک، جعل چک های بانکی و همچنین اطلاع دریافت کنندگان چک از میزان خوش حسابی فرد صادر کننده، سامانه ای به نام پیچک یا همان صیاد مانند سامانه صیاد بانک ملی برای انجام امورات مربوط به چک های صیادی راه اندازی شده است.

بهتر است بدانیم چک های جدید صیادی با چک های قدیمی بسیار متفاوت هستند و در صورتی از اعتبار برخوردار خواهند بود که مشخصات آن ها توسط فرد صادر کننده، دریافت کننده و انتقال دهنده در سامانه صیاد به ثبت برسند. در واقع چک های جدید صیادی که در سامانه پیچک به ثبت نرسند فاقد اعتبار بوده و قابلیت نقد شدن ندارند.

برای اطلاع از خدمات سامانه صیاد بانک مسکن بر روی لینک کلیک کنید.

سامانه پیچکی که توسط بانک مرکزی در راستای اجرا سازی قوانین مربوط به چک های صیادی راه اندازی شده، سامانه ای یکتا یا واحد نیست یعنی از طریق بسترهای مختلف می توان به امکانات این سامانه دسترسی پیدا کرد. در حال حاضر ورود به سامانه های صیادی که بانک های مختلف جهت رفاه حال مشتریان خود راه اندازی کرده اند و همگی به سامانه پیچک بانک مرکزی راه پیدا خواهند کرد از سه طریق فراهم می باشد.

اولین راه که در بین تمامی بانک ها نیز مشترک می باشد درگاه ورود به سامانه صیاد از طریق نسخه تحت وب یا همان سایت های بانک ها می باشد. در روش های بعدی افراد باید همراه بانک یا یکی از اپلیکیشن های حوزه پرداخت که مورد تایید بانک مرکزی بوده و لیست آن ها در سایت شاپرک قرار گرفته است را بر روی گوشی های تلفن همراه خود نصب کنند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه صیاد بانک توسعه تعاون بر روی لینک کلیک کنید.

در حال حاضر سامانه صیاد متعلق به بانک ملی از طریق هر سه روش قابل دسترس می باشد و خدمات متنوع مربوط به چک های صیادی این بانک را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

ورود به سامانه صیاد بانک ملی sayad.dmi.ir

بخش های سامانه صیاد بانک ملی

چک های جدید صیادی که جایگزین چک های مختلف قدیمی شده اند ساختاری واحد داشته و مهم ترین مشخصه آن ها شناسه صیادی 16 رقمی درج شده بر روی هر فقره چک می باشد. استفاده از چک های صیادی، مستلزم رعایت قوانین خاصی است که در صورت عدم رعایت این قوانین چک فاقد اعتبار بوده و قابلیت نقد شدن ندارد.

بهتر است بدانیم فرد صادر کننده، دریافت کننده و انتقال دهنده چک های صیاد باید مشخصات و اطلاعات هر فقره چک را در سامانه ای به نام صیاد مانند سامانه صیاد بانک ملی به ثبت برسانند. لازم به ذکر است تمامی موارد نام برده در راستای کاهش جرایم مالی و کلاهبرداری در زمینه چک های بانکی، جلوگیری از صدور چک های جعلی و همچنین افزایش اطمینان خاطر افراد دریافت کننده چک به اجرا گذاشته شده اند.

برای اطلاع از خدمات سامانه اعتبار من بر روی لینک کلیک کنید.

چنانچه مشتری بانک ملی هستید و قصد ثبت چک صیاد بانک ملی در سامانه صیاد را دارید، باید از طریق نشانی اینترنتی sayad.dmi.ir وارد صفحه اصلی سامانه صیاد شده و مطابق با تصویر زیر ابتدا نوع شخص یعنی حقیقی یا حقوقی را انتخاب و سپس بر روی گزینه خدمت مورد نظر خود کلیک نمایید.

ورود به سامانه sayad.dmi.ir

ثبت چک در سامانه صیاد بانک ملی

بر اساس قوانین اجرا شده چک های جدید صیادی، افراد صادر کننده چک باید به هنگام صدور هر فقره چک، اطلاعات و مشخصات آن را در سامانه صیاد به ثبت برسانند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه معین بانک رفاه بر روی لینک کلیک کنید.

در غیر این صورت چک مورد نظر فاقد اعتبار بوده و قابلیت نقد شدن توسط فرد دریافت کننده را نخواهد داشت. به همین منظور چنانچه قصد ثبت چک در سامانه صیاد بانک ملی را دارید باید از طریق نشانی اینترنتی sayad.dmi.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده و بر روی گزینه “ثبت” کلیک نمایید.

ثبت چک در سامانه صیاد بانک ملی
 • در مرحله جدید باید مطابق با تصویر زیر شماره موبایل و کد ملی خود را به همراه کد امنیتی که در تصویر مشاهده می کنید در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “بررسی شماره” کلیک نمایید.
احراز هویت در سامانه صیاد بانک ملی
 • سپس کد تاییدی برای شماره موبایل شما ارسال می شود که باید آن را در مرحله جدید وارد کرده و گزینه “بررسی شناسه” را انتخاب کنید.
درج کد تایید در سامانه sayad.dmi.ir
 • در مرحله جدید باید شماره کارت بانک ملی خود به همراه شماره CVV2 و رمز دوم آن را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “بررسی اطلاعات” کلیک نمایید.
وارد کردن شماره کارت در سامانه sayad.dmi.ir
 • حال باید شناسه 16 رقمی صیادی چک را وارد کرده و گزینه “ادامه” را انتخاب کنید.
ثبت صدور چک در سامانه صیاد
 • در مرحله جدید باید مشخصات چک را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “بررسی اطلاعات” کلیک نمایید.
بررسی اطلاعات چک در سامانه صیاد
 • سپس باید کد ملی و نام کامل گیرنده چک را در سامانه وارد کرده و گزینه “ثبت گیرنده” را انتخاب کنید.
ثبت مشخصات گیرنده چک
 • در مرحله جدید اطلاعاتی که وارد کرده اید برای شما نمایش داده می شوند، در صورتی که صحیح هستند بر روی گزینه “ثبت” کلیک نمایید.
ثبت نهایی چک صیاد

تایید چک در سامانه صیاد بانک ملی sayad.dmi.ir

دریافت چک های جدید صیادی مانند چک های قدیمی نبوده و نیازمند ثبت اطلاعات در سامانه ای مانند سامانه صیاد متعلق به بانک ملی می باشند. بر اساس قوانین جدید چک های صیادی، فرد دریافت کننده چک، باید اطلاعات آن را در سامانه صیاد وارد کرده و دریافت چک توسط خود را تایید کند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه صیاد بانک پاسارگاد بر روی لینک کلیک کنید.

در غیر این صورت چک فاقد اعتبار بوده و قابلیت نقد شدن را نخواهد داشت. به همین منظور چنانچه مشتری بانک ملی هستید و قصد تایید چک این بانک را در سامانه صیاد آن دارید باید از طریق نشانی اینترنتی sayad.dmi.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده و با انتخاب گزینه “تایید یا رد” احراز هویت خود را انجام داده و وارد مراحل اصلی تایید چک شوید.

تایید چک در سامانه صیاد بانک ملی
 • در مرحله جدید باید شناسه 16 رقمی صیادی چک را در قسمت مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “استعلام شناسه” کلیک نمایید.
وارد کردن شناسه صیادی
 • سپس مشخصات چکی که شناسه آن را وارد کرده بودید برای شما نمایش داده می شوند، در صورتی که اطلاعات صحیح هستند باید گزینه “تایید چک” را انتخاب کنید.
تایید کردن چک صیادی

استعلام چک در سامانه صیاد بانک ملی

یکی دیگر از امکانات چک های جدید صیادی، امکان استعلام چک توسط فرد دریافت کننده برای بررسی اطلاعات قبل از تایید دریافت چک می باشد. یعنی فرد دریافت کننده می تواند با درج شناسه صیادی از صحیح بودن اطلاعات مندرج در چک اطمینان حاصل کند.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه صیاد بانک صادرات بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور برای استعلام چک های صیادی بانک ملی از طریق نشانی اینترنتی sayad.dmi.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده، گزینه “استعلام” را انتخاب کرده و احراز هویت شماره موبایل و کد ملی خود را انجام دهید.

استعلام چک صیاد بانک ملی
 • در مرحله جدید باید شناسه صیادی چک مورد نظر را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “استعلام شناسه” کلیک نمایید.
بررسی چک صیاد بانک ملی
 • سپس با انجام مراحل قبلی مشخصات و اطلاعات چک برای شما نمایش داده می شوند.
مشاهده مشخصات چک صیادی

ویرایش چک در سامانه صیاد بانک ملی sayad.dmi.ir

لازم به ذکر است در حال حاضر امکان ویرایش اطلاعاتی که درمورد چک های صیادی در سامانه صیاد به ثبت می رسانید، فراهم نمی باشد. بنابراین ضروری است به هنگام ثبت و درج مشخصات در سامانه صیاد، نهایت دقت و توجه را به کار بگیرید تا از ایجاد خطا و مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آورید.

برای اطلاع از امکانات سامانه سمات بر روی لینک کلیک کنید.

انتقال چک در سامانه صیاد بانک ملی

انتقال چک های جدید صیادی همانند چک های قدیمی نیست که با انجام پشت نویسی و درج امضاء انتقال به راحتی انجام شود. انتقال چک های صیادی مستلزم ثبت اطلاعات آن ها در سامانه صیاد و درج اطلاعات فرد گیرنده جدید می باشد. به همین منظور باید از طریق نشانی اینترنتی sayad.dmi.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده، بر روی گزینه “انتقال” کلیک نمایید و احراز هویت خود را به انجام برسانید.

انتقال چک در سامانه صیاد بانک ملی

سپس در مراحل بعدی از شما خواسته می شود مشخصات چک و اطلاعات فرد گیرنده جدید را در سامانه وارد کرده و انتقال را به تایید برسانید.

دانلود سامانه صیاد بانک ملی sayad.dmi.ir

با توجه به گسترش بسترهای الکترونیکی و آنلاین در کشور، اغلب مردم تمایل دارند به جای استفاده از نسخه تحت وب سامانه های مورد نیاز خود، اپلیکیشن آن ها را بر روی گوشی های تلفن همراه هوشمند خود نصب کنند. درمورد سامانه صیاد بانک ملی این امکان از طریق نصب “همراه بام ملی” فراهم شده است.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه زمرد بانک تجارت بر روی لینک کلیک کنید.

یعنی شما می توانید با نصب این برنامه از درگاه ورود به سامانه صیاد نیز استفاده کنید. به همین منظور از طریق نشانی اینترنتی bmi.ir وارد صفحه اصلی سایت بانک ملی شده و مطابق با تصویر زیر از بخش “خدمات الکترونیک” بر روی گزینه “همراه بام ملی” کلیک نمایید.

دانلود سامانه صیاد بانک ملی
 • سپس در مرحله جدید متناسب با سیستم عامل گوشی تلفن همراه هوشمند خود نسخه اندروید یا iOS همراه بام ملی را دریافت و نصب کنید.
نصب اپلیکیشن سامانه صیاد

جهت دسترسی راحت تر به فایل همراه بام ملی، ما در ادامه مطلب لینک دانلود آن را قرار خواهیم داد:

نسخه اندورید همراه بام ملیدانلود فایل
نسخه ios همراه بام ملیدانلود فایل

چگونه می توان به سایت صیاد بانک ملی وارد شد؟

برای ورود به این سامانه باید از نشانی اینترنتی sayad.dmi.ir استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا فقط مشتریان بانک ملی می توانند به سامانه صیاد متعلق به این بانک وارد شوند؟

بله، امکانات سایت صیاد بانک ملی مختص مشتریان همین بانک می باشد.

آیا از طریق سایت صیاد بانک ملی می توان چک های صیادی را مورد استعلام قرار داد؟

بله، این امکان در سامانه صیاد متعلق به بانک ملی فراهم است.

آیا برای انتقال چک های صیادی وارد کردن مشخصات گیرنده جدید در سامانه صیاد ضروری می باشد؟

بله، در صورتی که مشخصات گیرنده جدید در سامانه صیاد وارد نشود فرد نمی تواند چک مورد نظر را نقد کند.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *