سامانه های مالی و سرمایه

سامانه صیاد بانک ملت + راهنمای ثبت چک

سامانه صیاد بانک ملت چه کاربردی دارد؟ برای ورود به این سامانه و دانلود آن چیکار باید کنیم؟ منظور از سری و سریال چک صیاد بانک ملت چیست؟ طبق قانون بانک مرکزی، کلیه افرادی که چک صیادی یا چک بنفش رنگ دارند باید قبل از صدور آن تمام اطلاعات چک را در سامانه صیاد بانک ملت ثبت کنند و افرادی که چک صیادی دریافت می‌کنند باید اطلاعات آن را در این سامانه تایید کنند. بنابراین این قانون آن‌ها را ملزم می‌کند تا درباره سامانه صیاد بانک ملت، نحوه ورود به آن و غیره اطلاعاتی داشته باشند.

سامانه صیاد بانک ملت، سامانه‌ای است که برای ثبت، تایید و انتقال چک‌های صیادی در بانک ملت ایجاد شده است. به طوری که شما برای دسترسی به این سایت و امکانات آن می‌توانید به آدرس bankmellat.ir مراجعه کنید.

معرفی سامانه صیاد بانک ملت

معرفی سامانه صیاد بانک ملت

چک‌های صیادی یا چک‌های بنفش یکی از چک‌هایی هستند که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. افرادی که در حوزه تجارت و خرید و فروش انواع کالاهای مختلف کار می‌کنند حتما با این چک‌ها برخورد داشته‌اند. در واقع چک‌های صیادی جایگزین دسته چک‌ها و چک‌های پیش‌نویسی شده هستند. لذا کاربرد آن در جامعه بسیار زیاد است.

پس از روی کار آمدن چک‌های صیادی هیچ‌گونه اجباری برای ثبت آن‌ها در سامانه صیاد نبود اما پس از گذشت زمانی در ابتدای سال 1400 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی قانونی ثبت چک‌های صیادی در سامانه صیاد بانک ملت، ملی، تجارت و غیره را وضع کرد. لذا هر کسی که از چک صیادی بانک‌های مختلف استفاده می‌کند باید آن را در سامانه صیاد ثبت و تایید کند.

برای ورود به کارگزاری بانک صادرات کلیک کنید.

در همین راستا نیز بانک ملت، سامانه صیاد بانک ملت را برای ثبت این گونه چک‌ها ایجاد کرده است. به طوری که کاربران در آن می‌توانند تنها چک‌های صیادی بانک ملت را ثبت، تایید و انتقال دهند.

دسترسی به این سامانه از طریق همراه بانک ملت و بانکداری اینترنتی فراهم شده است. بنابراین کاربرانی که قصد استفاده از سامانه مذکور را دارند می‌توانند به کمک هر کدام از روش‌های ذکر شده اقدام کنند.

ورود به سامانه صیاد بانک ملت

در صورتی که می‌خواهید از سامانه صیاد بانک ملت استفاده کنید می‌توانید از طریق سامانه بانکداری الکترونیکی بانک ملت نیز اقدام کنید و از خدمات مختلف آن بهره ببرید. خوب است بدانید که شما برای ورود به این سامانه و استفاده از امکانات آن، یک حساب کاربری فعال در سامانه صیاد بانک ملت داشته باشید. لذا تنها افرادی می‌توانند وارد سامانه مذکور شوند که کلمه کاربری و رمز عبور داشته باشند. بعد از داشتن کلمه عبور و نام کاربری می‌توانید طبق روش زیر وارد سامانه صیاد بانک ملت bankmellat.ir شوید.

  • ابتدا نشانی اینترنتی bankmellat.ir را در مرورگر خود جستجو کنید. سپس با زدن ضربه بر روی بانکداری الکترونیکی بانک ملت وارد صفحه اصلی آن شوید.
راهنمای ورود به سامانه صیاد بانک ملت
  • در صفحه باز شده، کلمه کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. سپس با زدن دکمه “ورود” به سامانه صیاد بانک ملت وارد شوید.
راهنمای ورود به سامانه bankmellat.ir

حالا شما به راحتی می‌توانید طبق روش بالا وارد سامانه صیاد بانک ملت شده و با توجه به خدمات و امکاناتی که برای شما در نظر گرفته است می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

ثبت چک در سامانه صیاد بانک ملت

یکی از خدماتی که سامانه صیاد بانک ملت به کاربران خود ارائه می‌دهد ثبت و تایید چک است. به طوری که در آن کسانی که قصد صدور چک صیادی را دارند باید کلیه اطلاعات آن را در سامانه bankmellat.ir ثبت کنند. برای ثبت کردن چک صیادی در سامانه بانکداری الکترونیکی بانک ملت باید کلمه کاربری و رمز عبور خود در سامانه درج کنند و وارد آن شوند.

ثبت چک در سامانه صیاد بانک ملت

بعد از وارد شدن به سامانه در همان ابتدای صفحه کاربری خود، ثبت چک در سامانه صیاد بانک ملت را مشاهده خواهند کرد. حال برای ثبت چک روی گزینه مربوط به آن کلیک کنید.

ثبت چک

سپس مراحل مختلف آن را از طریق این سامانه انجام دهید. شما برای ثبت چک در سامانه صیاد بانک ملت نیاز به وارد کردن یک سری اطلاعات در مورد چک مانند تاریخ سررسید چک، مبلغ چک، شناسه صیادی چک و غیره دارید. بعد از آن که این اطلاعات را در سامانه ثبت کردید گزینه ثبت را بزنید تا چک شما در سامانه صیاد بانک ملت ذخیره شود.

جهت ورود به سایت بانک ملی کلیک کنید

دانلود سامانه صیاد بانک ملت

بانک ملت برای کاربرانی که امکان دسترسی به سامانه بانکداری الکترونیکی بانک ملت را ندارند اقدام به راه‌اندازی برنامه‌های تحت اندروید و آیفون کرده است. لذا این دسته از افراد می‌توانند از این برنامه‌ها در گوشی موبایل خود استفاده کنند و با دسترسی به اینترنت از سامانه صیاد بانک ملت و همه امکانات آن بدون محدودیت مکانی بهره ببرند.

در حال حاضر سامانه صیاد بانک ملت  دو برنامه مختلف دارد که کاربران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. اولین برنامه، برنامه همراه بانک ملت است که کاربران با مراجعه به یکی از شعب بانک ملت ایران، همراه بانک خود را فعال کنند تا بتوانند از آن استفاده کنند. لذا این افراد باید دارای نام کاربری و کلمه عبور برای استفاده از این سامانه باشند.

دومین برنامه، برنامه سکه (پرداخت ملت) است این نرم‌افزار را نیز همه می‌توانند استفاده کنند که در آن امکان ثبت و تایید چک صیادی وجود دارد. لذا اگر شما قصد استفاده از نرم‌افزارهای صیاد بانک ملت را داشته باشید می‌توانید لینک دانلود سامانه صیاد بانک ملت را دریافت کنید.

سری و سریال چک صیاد بانک ملت

شاید تاکنون به هنگام ثبت چک در سامانه صیاد بانک ملت برای شما سوال پیش آمده باشد که منظور از سری و سریال چک صیاد بانک ملت چیست؟ و برای دریافت آن چیکار باید کرد؟

خوب است بدانید که برای ثبت و تایید چک در سامانه صیاد بانک ملت به اطلاعات و داده‌هایی نیاز دارید که یکی از آن‌ها سری و سریال چک صیاد بانک ملت می‌باشد. در واقع این اعداد یکی از ارقام منحصربه‌فردی هستند که بانک ملت در چک‌های صیادی درج می‌کند. معمولا به سری و سریال چک صیاد بانک ملت، شناسه صیادی نیز می‌گویند که در بالای چک و در سمت چپ آن قرار دارد.

سری و سریال چک صیاد بانک ملت یک عدد 16 رقمی است که برای انجام ثبت و تایید چک در سامانه صیاد بانک ملت به آن نیاز داریم. لذا شما باید در حفظ و ذخیره آن کوشا باشید.

جهت ورود به سایت بانک صادرات کلیک کنید.

تائید چک در سامانه صیاد بانک ملت

استعلام چک از سامانه صیاد بانک ملت

برای تایید چک صیادی لازم است در ابتدا این چک را فرستنده آن ثبت کند تا چک را برای گیرنده ارسال کنند. سپس او نیز از طریق پنل کاربری خود وارد سامانه صیاد بانک ملت شود و محتوای چک را بررسی کند. حال در صورتی که تمام اطلاعات درج شده در چک را قبول کند آن را تایید خواهد کرد. برای این کار باید روی گزینه مربوط به آن کلیک کند. در صورتی که محتوای چک را قبول ندارد می‌تواند روی گزینه ابطال چک در سامانه صیاد بانک ملت ضربه بزند تا چک برای بازنویسی و اصلاح به فرستنده آن ارسال شوند.

مراحل تایید چک در سامانه صیاد بانک ملت به صورت بالا می‌باشد که انجام کلیه مراحل آن بسیار آسان و ساده هستند. اما اگر شما به هنگام کار با سامانه صیاد بانک ملت به هر گونه مشکلی در خصوص ثبت و تایید چک برخورد کردید می‌توانید جهت راهنمایی بیشتر با کارشناسان سامانه رسمی صحبت کنید.

راهنمای استعلام چک از سامانه صیاد بانک ملت

سامانه صیاد بانک ملت فقط برای ثبت، تایید و انتقال چک‌های صیادی ایجاد شده است. بنابراین در این سامانه امکاناتی مانند استعلام چک در سامانه صیاد بانک ملت انجام نمی‌گیرد. لذا شما برای استعلام چک‌های صیادی بانک ملت خود باید به سایت اینترنتی بانک مرکزی مراجعه کنید تا از این طریق از وضعیت اعتبار چک‌های صیادی خود مطلع شوید. برای این کار لازم است به سایت بانک ملت مراجعه کرده و به بخش استعلام وضعیت اعتباری چک‌های صیادی وارد شوید. سپس مراحل بعدی را طبق دستورات آن در سامانه بانک مرکزی انجام دهید. لذا اگر شما هر گونه سوالی در مورد استعلام چک در سامانه بانک مرکزی دارید می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان سامانه رسمی صحبت کنید.

خلاصه مطلب

تائید چک از سامانه صیاد بانک ملت

سامانه صیاد بانک ملت، یکی از سامانه‌های بانک ملت است که برای ثبت، تایید و انتقال چک راه‌اندازی شده است. شما برای انجام هر کدام از اقدامات ذکر شده باید یک حساب کاربری فعال در بانک ملت داشته باشید. حال اگر تاکنون هیچ‌گونه حساب کاربری در سامانه صیاد بانک ملت نداشته باشید می‌توانید برای انجام این کار به یکی از شعب بانک ملت مراجعه کنید. سپس با در دست داشتن کلمه کاربری و رمز عبور وارد این سامانه شوید.

شما برای ثبت چک صیادی اطلاعاتی مانند سری و سریال چک صیاد بانک ملت و غیره را در آن ثبت کنید که برای این کار می‌توانید طبق روش ذکر شده در بالا اقدام کنید. بعد از آن که اطلاعات خواسته شده را ذکر کردید، گزینه ثبت را بزنید. سپس بانک ملت آن را به حساب گیرنده چک انتقال خواهد داد و گیرنده چک نیز با ورود به سامانه صیاد بانک ملت می‌تواند چک صیادی دریافتی را مشاهده و محتوای آن را مطالعه کند. در صورتی که اطلاعات درج شده در چک درست باشند آن را تایید خواهد کرد. در غیر این صورت گزینه ابطال چک را می‌زند تا برای بازنویسی به فرستنده چک ارسال شود.

خوب است بدانید که در سامانه bankmellat.ir امکان استعلام گیری چک‌های صیادی وجود ندارد و شما برای این کار باید به بانک مرکزی مراجعه کنید. حال اگر شما با مطالعه این مقاله به سوالات خود در پیرامون چک صیادی بانک ملت نرسیده باشید یا هر گونه مشکلی در خصوص انجام ثبت، انتقال و تایید چک در سامانه صیاد بانک ملت داشته باشید می‌توانید از کارشناسان سامانه رسمی کمک بگیرید.

سوالات متداول

سری و سریال چک صیاد بانک ملت در کجا ذخیره شده است؟

این شناسه 16 رقمی در بالا و در سمت چپ چک صیادی ذخیره شده است که شما باید به هنگام ثبت چک صیادی آن را در سامانه صیاد بانک ملت ذکر کنید.

آیا امکان ورود به سامانه صیاد بانک ملت برای گوشی‌های آیفون نیز فراهم شده است؟

بله، کلیه کسانی که گوشی آیفون یا اندروید دارند می‌توانند با دانلود سامانه صیاد بانک ملت آن را در گوشی خود نصب و راه‌اندازی کنند. سپس با در دست داشتن کلمه کاربری و رمز عبور وارد سامانه bankmellat.ir شوند.

تکلیف چک‌هایی که قبل از سال 1400 منتشر شده‌اند، چه می‌شود؟

تمام چک‌هایی که قبل از سال 1400 صادر شده‌اند، طبق روال قبل از سال 1400 به فرآیند خود ادامه خواهند داد. اما کلیه چک‌هایی که در سال 1400 و بعد از آن صادر شده‌اند باید طبق قانون جدید در سامانه صیاد بانک ملت ثبت و تایید شوند.

5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *