سامانه های مالی و سرمایه

سامانه صیاد بانک مسکن

در دنیای امروزی سعی بر این است که از بسترهای الکترونیکی و آنلاین در جهت بهبود انجام امورات مختلف استفاده شود، در این میان بانک مرکزی در راستای کاهش جرایم مالی و کلاهبرداری در زمینه صدور چک های بانکی طرحی را به مرحله اجرا رسانده است که طی آن چک های جدید صیاد جایگزین چک های قدیمی شده اند. یکی از بسترهایی که برای تحقق اجرا سازی این طرح لازم و ضروری است فعال سازی سامانه هایی به نام پیچک یا صیاد می باشد، مانند سامانه صیاد بانک مسکن.

بر طبق قوانین به تصویب رسیده مربوط به چک های صیادی، افراد صادر کننده و دریافت کننده این چک ها باید اطلاعات و مشخصات هر فقره چک را در سامانه صیاد به ثبت برسانند در غیر این صورت چک فاقد اعتبار بوده و قابلیت نقد شدن ندارد.

تمامی مراحل و امورات مربوط به بررسی چک های صیاد به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه پیچک به انجام خواهند رسید. به دلیل اهمیت سیستم چک های بانکی و جدید بودن سامانه های صیاد راه اندازی شده، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه صیاد بانک مسکن بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ورود به سامانه صیاد بانک مسکن

معرفی سامانه صیاد بانک مسکن

بدون شک شما نیز تا به حال در قبال خدمتی که انجام داده اید یا کالایی که به فروش رسانده اید حداقل یکبار چک بانکی دریافت کرده اید، احتمالا در لحظه اول این نگرانی برای شما ایجاد شده که چطور به فرد مقابل اطمینان داشته باشید که آیا چک جعلی نیست و یا اینکه او فردی خوش حساب است و چک را به موقع پاس می کند یا نه.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه صیاد بانک کشاورزی بر روی لینک کلیک کنید.

تمامی این نگرانی ها مربوط به سیستم چک های قدیمی بودند که هر بانک چک مربوط به خود را به صورت مجزا در اختیار مشتریان قرار می داد. در حال حاضر بانک مرکزی با اجرا سازی طرح چک های صیاد سیستمی یکپارچه ای را راه اندازی کرده تا در مرحله اول ظاهر چک های تمامی بانک ها یکسان شود و فقط نام و علامت هر بانک بر روی چک متغیر باشد.

در مرحله دوم نیز سامانه ای را به نام پیچک یا همان صیاد راه اندازی کرده تا اطلاعات و مشخصات تمامی چک های صیاد به هنگام صدور، دریافت و انتقال به دیگران در این سامانه به ثبت برسند، در غیر این صورت چک فاقد اعتبار بوده و قابلیت نقد شدن ندارد.

بهتر است بدانیم پیچک سامانه ای یکتا یا واحد نیست یعنی امکان ورود به بخش های مختلف آن از طریق بسترهای مختلف امکان پذیر می باشد، به همین منظور در ادامه مطلب به بسترهای ورود به سامانه صیاد اشاره می کنیم:

سایت رسمی بانک ها

در حال حاضر تمامی بانک های کشور در صفحه سایت خود بخشی با عنوان سامانه صیاد را قرار داده اند تا مشتریان بانک به راحتی اطلاعات چک های خود را در سامانه وارد کنند.

همراه بانک

امکانی دیگر که برخی از بانک ها اقدام به فعال سازی آن کرده اند، قرار دادن بخش سامانه صیاد در همراه بانک یا همان موبایل بانک می باشد. همانطور که می دانیم برای فعال سازی موبایل بانک ها باید به صورت حضوری به شعب بانک مورد نظر مراجعه نمایید.

اپلیکیشن های حوزه پرداخت

راهی آسان که تقریبا هر فردی در کشور به آن دسترسی دارد، اپلیکیشن های حوزه پرداخت هستند که مختص بانکی خاص نبوده ولی تا حد امکان خدمات مربوط به تمامی بانک ها را به انجام می رسانند. لیست اپلیکیشن هایی که مورد تایید بانک مرکزی هستند و درگاه ورود به سامانه صیاد را دارند در حال حاضر در سایت شاپرک قرار گرفته است.

برای اطلاع از خدمات سامانه سمات بر روی لینک کلیک کنید.

در این میان بانک مسکن نیز در راستای خدمت رسانی به مشتریان خود در زمینه خدمات مربوط به چک های صیادی سامانه صیاد بانک مسکن را راه اندازی کرده که در ادامه مطلب نحوه ورود به آن را توضیح خواهیم داد.

برای ورود به سامانه صیاد این بانک باید از طریق نشانی اینترنتی bank-maskan.ir وارد صفحه اصلی سایت این بانک شده و مطابق با تصویر زیر از بخش “خدمات الکترونیک” بر روی گزینه “قانون جدید چک” کلیک نمایید.

ورود به سامانه صیاد بانک مسکن

با وارد شدن به مرحله بعد باید از کادر بالایی صفحه گزینه “سامانه صیاد” را انتخاب نمایید.

درگاه سامانه صیاد بانک مسکن

با انجام مراحل قبلی توضیحاتی در صفحه جدید برای شما نمایش داده می شود مبنی بر اینکه دسترسی به خدمات سامانه صیاد بانک مسکن از طریق اپلیکیشن های حوزه پرداخت که لیست آن ها در سایت شاپرک به نشانی shaparak.ir قرار داده شده است، امکان پذیر می باشد.

وارد شدن به سامانه صیاد بانک مسکن

بنابراین در مرحله جدید باید از طریق نشانی shaparak.ir به صفحه اصلی این سایت وارد شده و مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “شرکت ها و برنامک های مجاز” کلیک نمایید.

دانلود سامانه صیاد بانک مسکن از سایت شاپرک

سپس گرینه “برنامک های طرح چک” را انتخاب کرده و یکی از اپلیکیشن های موجود در این قسمت را نصب کنید.

اپلیکیشن های سامانه صیاد

ثبت چک در سامانه صیاد بانک مسکن

بانک مرکزی در راستای کاهش جرایم مالی و کلاهبرداری در زمینه چک های بانکی، همچنین افزایش اطمینان خاطر در دریافت چک از دیگران و کاهش ریسک معاملاتی که بر مبنای چک های بانکی انجام می شوند، طرح چک های صیاد را اجرا سازی کرده است.

بر اساس قوانین این طرح، اطلاعات و مشخصات هر فقره چک صیاد به هنگام صدور باید توسط صاحب چک در سامانه ای به نام صیاد مانند سامانه صیاد بانک مسکن به ثبت برسد، در غیر این صورت چک فاقد اعتبار بوده و قابلیت نقد شدن ندارد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه اعتبار من بر روی لینک کلیک کنید.

همانطور که گفتیم ورود به سامانه صیاد بانک مسکن از طریق اپلیکیشن های موجود در سایت شاپرک امکان پذیر می باشد، به همین منظور ما در ادامه مطلب نحوه ثبت چک صیاد در اپلیکیشن آپ را توضیح خواهیم داد. به همین منظور بعد از نصب این برنامه مطابق با تصویر زیر گزینه “چک صیادی” را انتخاب نمایید.

بخش چک صیادی برنامه آپ

در مرحله جدید از میان خدمات مربوط به چک های صیادی باید گزینه “ثبت چک صیادی” را انتخاب کنید.

ثبت چک صیادی بانک مسکن

سپس مطابق با تصویر زیر بانک صادر کننده چک و شناسه 16 رقمی صیادی آن را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “مرحله بعد” کلیک نمایید.

ثبت کرئن چک صیادی

حال لازم است اطلاعات کارت بانکی خود را جهت انجام احراز هویت وارد کرده و گزینه “استعلام” را انتخاب کنید.

احراز هویت برای چک های صیادی

تایید چک در سامانه صیاد بانک مسکن

بر اساس قانون چک های صیادی علاوه بر فرد صادر کننده چک، فرد دریافت کننده نیز باید از طریق وارد کردن اطلاعات مربوط به چک در سامانه ای مانند سامانه صیاد بانک مسکن، صحت اطلاعات چک و دریافت آن را تایید کند، در غیر این صورت چک فاقد اعتبار بوده و قابلیت نقد شدن ندارد. به همین منظور بعد از وارد شدن به بخش چک صیادی اپلیکیشن آپ باید گزینه “تایید دریافت و مندرجات برگه چک” را انتخاب نمایید.

تایید چک در سامانه صیاد بانک مسکن

سپس شناسه 16 رقمی صیاد را وارد کرده و بر روی گزینه “استعلام” کلیک نمایید.

تایید مشخصات چک صیاد بانک مسکن

در مرحله جدید جهت انجام احراز هویت باید مشخصات کارت بانکی خود را مطابق با تصویر زیر در قسمت های مشخص شده وارد کنید.

درج شماره کارت در سامانه صیاد بانک مسکن

سپس مشخصات و اطلاعات چک مورد نظر نمایش داده می شود، در صورتی که اطلاعات صحیح هستند باید گزینه “تایید و دریافت چک” را انتخاب نمایید.

دریافت چک صیاد بانک مسکن

راهنمای استعلام چک صیادی بانک مسکن

یکی دیگر از امکاناتی که در سامانه صیاد وجود دارد، استعلام چک های صیادی می باشد. یعنی افراد می توانند بر اساس شناسه 16 رقمی صیادی بررسی کنند که فرد صادر کننده چک خوش حساب است یا نه، آیا چک برگشتی دارد؟ میزان خوش حسابی او چقدر است و… در واقع این امکان جهت افزایش اطمینان در دریافت و یا انتقال چک های صیادی می باشد.

برای اطلاع از امکانات سامانه صیاد بانک پاسارگاد بر روی لینک کلیک کنید.

در مورد چک های صیاد بانک مسکن علاوه بر اینکه می توانید آن ها را از طریق اپلیکیشن آپ مورد استعلام قرار دهید بلکه دو روش دیگر نیز وجود دارند که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

استعلام از طریق سایت بانک مرکزی

تمامی چک های صیادی مانند چک های بانک مسکن را می توانید از طریق سایت بانک مرکزی مورد استعلام قرار دهید. به همین منظور باید از طریق نشانی اینترنتی cbi.ir وارد صفحه اصلی این سایت شده و مطابق با تصویر زیر از بخش “نظام های پرداخت و زیر ساخت” بر روی گزینه “استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی” کلیک نمایید.

استعلام چک صیادی از بانک مرکزی

در مرحله جدید باید شناسه صیادی چک را در قسمت مربوطه درج کرده، کد امنیتی که مشاهده می کنید را وارد و گزینه “استعلام چک صیادی” را انتخاب کنید.

استعلام چک صیادی بانک مسکن

برای اطلاع از بخش های سامانه صیاد بانک ملت بر روی لینک کلیک کنید.

استعلام چک صیاد از طریق پیامک

روش دیگری که برای استعلام چک های جدید صیادی در نظر گرفته شده است، ارسال شناسه 16 رقمی صیادی بدون هیچ فاصله یا کاراکتر به شماره 701701 می باشد. بر طبق این روش حداکثر تا 15 دقیقه بعد از ارسال شناسه صیادی، نتیجه استعلام را دریافت خواهید کرد.

نحوه انتقال چک در سامانه صیاد بانک مسکن

چنانچه قصد انتقال چک صیادی را به فرد دیگر داشته باشید باید مشخصات چک را در سامانه صیاد مانند سامانه صیاد بانک مسکن وارد کرده و مشخصات فرد دریافت کننده جدید را نیز به تایید برسانید در غیر این صورت فرد دریافت کننده جدید نمی تواند چک مورد نظر را نقد کند. به همین منظور بعد از ورود به بخش چک صیادی اپلیکیشن آپ باید گزینه “انتقال چک صیادی” را انتخاب نمایید.

انتقال چک در سامانه صیاد بانک مسکن
  • سپس باید شناسه صیادی و نام بانک صادر کننده را در قسمت های مربوطه درج کنید.
  • در مرحله جدید احراز هویت مشخصات کارت بانکی شما انجام می شود.
  • سپس مشخصات و اطلاعات فعلی چک صیاد برای شما نمایش داده خواهد شد.
  • در مرحله جدید باید مشخصات دریافت کننده جدید را وارد و تایید نمایید.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه صیاد بانک صادرات بر روی لینک کلیک کنید.

دانلود برنامه ثبت چک در سامانه صیاد بانک مسکن

همانطور که گفتیم چند روش برای ورود به سامانه صیاد بانک مسکن وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از همراه بانک یا همان موبایل بانک مسکن می باشد. بنابراین چنانچه قصد نصب این برنامه و استفاده از امکانات آن را دارید باید به صفحه اصلی سایت بانک مسکن مراجعه کرده و از بخش “خدمات الکترونیکی” مطابق با تصویر زیر گزینه “سامانه همراه بانک” را انتخاب نمایید.

دریافت همراه بانک مسکن

سپس یکی از نسخه های موجود در صفحه را انتخاب کرده و فایل برنامه را دانلود کنید.

نسخه های همراه بانک مسکن

با نصب همراه بانک مسکن ابتدا باید مطابق با تصویر زیر مشخصاتی مانند کد ملی، شماره موبایل و نشانی ایمیل خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “تایید” کلیک نمایید.

احراز هویت موبایل بانک مسکن

برای اطلاع از بخش های سایت بانک ملی بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه صیاد بانک مسکن وارد شد؟

برای ورود به این سامانه باید از نشانی اینترنتی bank-maskan.ir استفاده کنید و مطابق با توضیحات گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا امکان ثبت چک صیادی بانک مسکن در سایت همین بانک فراهم می باشد؟

خیر، برای انجام خدمات مربوط به چک های صیاد بانک مسکن باید از طریق یکی از اپلیکیشن های موجود در سایت شاپرک استفاده کنید، توضیحات کامل این موضوع در همین مقاله بیان شده است.

آیا امکان تایید چک های صیاد بانک مسکن وجود دارد؟

بله، تمامی خدمات مربوط به چک های صیاد بانک مسکن از طریق ورود به اپلیکیشن هایی مانند آپ فراهم می باشد.

چگونه می توان چک های صیاد بانک مسکن را مورد استعلام قرار داد؟

برای استعلام چک های صیادی بانک مسکن چند روش وجود دارد که در همین مقاله به آن ها اشاره شده است.

4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *