سامانه های اجتماعی

سامانه سکوی خدمات شهروندان (سایت امید کرونا)

از آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور سامانه های مختلفی برای ارائه خدمات غیر حضوری به مردم راه اندازی شده اند، سامانه های آموزشی، اداری، نوبت دهی مراکز مختلف و… تا از این طریق میزان مراجعات حضوری، ازدحام جمعیت و گسترش شیوع ویروس کرونا کاهش یابد. در این میان سامانه سکوی خدمات شهروندان به عنوان سامانه مدیریت بحران های سلامت به وجود آمده در کشور فعال شده و خدمات گسترده ای را درمورد شیوع ویروس کرونا در اختیار عموم مردم قرار می دهد.

در واقع از طریق فعال سازی سامانه مذکور، شهروندان در کنار مسئولین به کنترل شیوع ویروس کرونا کمک خواهند کرد، در نتیجه میزان گسترش این بیماری کاهش یافته و سلامت مردم جامعه حفظ می شود.

به دلیل اهمیت رعایت دستورالعمل های جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا و همچنین راهکارهای ارائه شده، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه سکوی خدمات شهروندان بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه سکوی خدمات شهروندان

معرفی سامانه سکوی خدمات شهروندان

طی چند سال اخیر با توجه به گسترش بسترهای الکترونیکی و آنلاین در کشور، سامانه های متعدد و کارآمدی در زمینه های مختلف راه اندازی شده اند. سامانه هایی که تا حد امکان خدمات مورد نیاز مردم را به صورت غیر حضوری ارائه داده و از مراجعات حضوری، ازدحام جمعیت در مراکز مربوطه، اتلاف وقت و هزینه های اضافی جلوگیری به عمل آورده اند.

گسترش سامانه های آنلاین در کشور با آغاز شیوه ویروس کرونا از اهمیت بیشتری برخوردار شدند به نحوی که اکثر سازمان ها، ادارات، ارگان ها و وزارتخانه های کشور بر تعداد سامانه های خود افزوده تا خدمات بیشتری را به صورت غیر حضوری به مردم ارائه دهند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه سازمان اموال تملیکی بر روی لینک کلیک کنید.

در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور علاوه بر انجام امورات روزمره و همیشگی، انجام یکسری از اقدامات جهت کنترل شرایط و سپس کاهش شیوع بیماری نیز ضرورت دارد.

از این رو سامانه سکوی خدمات شهروندان در راستای کمک به کنترل شیوع بیماری کرونا، افزایش آگاهی مردم، اطلاع از سلامت واحدهای ارائه دهنده خدمات و به طور کلی افزایش توانایی مقابله با این بیماری راه اندازی شده است.

برای اطلاع از بخش های سامانه ترخیص کالا بر روی لینک کلیک کنید.

در حال حاضر بخش ها و امکانات متنوعی در سامانه سکوی خدمات شهروندان قرار داده شده ولی برخی از بخش ها غیر فعال هستند. به طور کلی بخش های سامانه سکوی خدمات شهروندان شامل موارد زیر می باشند:

  • بخش واکسیناسیون
  • سکوی مدیریت حمل و نقل عمومی
  • بخش مدیریت اصناف
  • سکوی مدیریت مسافران (مرزبانی)

به دلیل اهمیت خدمات ارائه شده در سامانه مذکور توصیه می شود تمامی شهروندان با بخش های مختلف سامانه آشنا شده و از خدمات ارائه شده در آن استفاده نمایند.

ورود به سایت سامانه سکوی خدمات شهروندان omid.gov.ir

سایت سکوی خدمات شهروندان در واقع سامانه مدیریت بحران های سلامت به وجود آمده در جامعه می باشد. یعنی دولت در راستای آگاهی مردم، افزایش توان مقابله شهروندان با بیماری به وجود آمده و در نهایت کنترل و کاهش شیوع ویروس کرونا اقدام به راه اندازی سامانه سکوی خدمات شهروندان کرده است.

در حال حاضر بخش های مختلفی در سامانه مذکور قرار گرفته اند که دسترسی به آن ها برای عموم مردم فراهم بوده و محدودیتی در این مورد وجود ندارد.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه جامع اقدام ملی مسکن بر روی لینک کلیک کنید.

شهروندان می توانند از طریق مراجعه به سامانه مذکور از سلامت رانندگان وسایل نقلیه عمومی، ارائه دهندگان خدمات واحدهای صنفی، همچنین نتیجه آزمایش کرونا خود مطلع شده و وضعیت واکسن های کرونایی که تزریق کرده اند را مشاهده نمایند.

بنابراین از طریق مراجعه به سامانه مذکور شهروندان می توانند از خدمات واحدهای صنفی و همچنین وسایل نقلیه عمومی که ارائه دهندگان آن ها در وضعیت سلامت قابل قبولی نیستند، استفاده نکنند.

برای اطلاع از امکانات سامانه ثبت نام واکسن کرونا بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور چنانچه قصد ورود به سامانه سکوی خدمات شهروندان را دارید ابتدا باید نشانی اینترنتی omid.gov.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سامانه برای شما نمایش داده شود.

سپس باید کد ملی، تاریخ تولد، شماره تلفن همراه و کد امنیتی که در صفحه مشاهده می کنید را در قسمت های مربوطه درج و بر روی گزینه “ارسال کد فعال سازی” کلیک نمایید.

ورود به سامانه سکوی خدمات شهروندان

با دریافت کد فعال سازی باید آن را در مرحله جدید وارد کرده و گزینه “ثبت” را انتخاب کنید.

درج کد فعال سازی در سایت امید کرونا

با انجام مراحل قبلی وارد صفحه اصلی پنل شهروندی خود می شوید که امکان استفاده از خدمات سامانه سکوی خدمات شهروندان از منو پایین صفحه فراهم می باشد.

پنل شهروندی سامانه سکوی خدمات شهروندان

معرفی بخش واکسیناسیون سایت سکوی خدمات شهروندی

همانطور که گفتیم یکی از بخش های سامانه سکوی خدمات شهروندان مربوط به اطلاعات واکسن های تزریق شده، ارائه کارت واکسن و همچنین اعلام نتایج آزمایش های تشخیصی انجام شده می باشد.

بنابراین چنانچه قصد دریافت کارت واکسن و یا نتیجه آزمایش خود را دارید باید به سامانه خدمات شهروندان و بخش واکسیناسیون مراجعه کنید.

برای اطلاع از نحوه دریافت نوبت از سامانه پذیرش24 بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور بعد از ورود به پنل شهروندی خود از طریق نشانی اینترنتی omid.gov.ir باید مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “واکسیناسیون” کلیک کنید.

بخش واکسیناسیون سامانه سکوی خدمات شهروندان

با وارد شدن به مرحله جدید صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود که می توانید از امکانات آن استفاده کنید.

امکانات بخش واکسیناسیون در سایت امید کرونا

دریافت گواهی واکسیناسیون بین المللی

بهتر است بدانید در حال حاضر امکان ورود و خروج از مرزهای کشورهای مختلف با ارائه کارت واکسن بین المللی فراهم خواهد شد، به همین منظور می توانید از این بخش سامانه سکوی خدمات شهروندان کارت واکسیناسیون بین المللی خود را دریافت کنید.

دریافت گواهی واکسیناسیون داخلی

طبق اطلاعیه های اعلام شده ممکن است ارائه خدمات در برخی از مراکز کشور بدون داشتن کارت واکسیناسیون امکان پذیر نباشد. به همین منظور می توانید با مراجعه به سامانه سکوی خدمات شهروندان کارت واکسیناسیون داخلی خود را نیز دریافت نمایید.

برای اطلاع از خدمات سامانه سامح وزارت بهداشت بر روی لینک کلیک کنید.

نتایج آزمایش

چنانچه نسبت به انجام آزمایش تشخیص کرونا اقدام کرده اید، این امکان برای شما فراهم می باشد تا بدون نیاز به مراجعات حضوری از نتیجه آزمایش خود مطلع شوید.

معرفی بخش مسافران سامانه سکوی خدمات شهروندان omid.gov.ir

یکی دیگر از امکانات و بخش های سامانه مذکور، بخش مسافران یا همان مرزبانی می باشد. در این بخش امکانات مختلفی در رابطه با بررسی سلامت مسافران و همچنین اطلاع از شرایط اعمال شده در شهرهای مقصد مسافران ارائه شده است.

بهتر است بدانیم در سامانه سکوی خدمات شهروندان برای هر فرد یک شناسه QR کد به ثبت رسیده تا امکان استعلام وضعیت سلامت و تزریق واکسن های کرونا افراد فراهم شود.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه دفاتر خدمات سلامت بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور می توانید از طریق نشانی اینترنتی omid.gov.ir وارد صفحه پنل شهروندی خود شده و از میان گزینه های موجود مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “مسافران” کلیک نمایید.

بخش مسافران سامانه سکوی خدمات شهروندان

با وارد شدن به بخش مسافران گزینه های مختلفی در اختیار شما قرار داده شده اند که متاسفانه در حال حاضر هیچ یک از این گزینه ها فعال نمی باشند.

خدمات بخش مسافران در سایت امید کرونا

مجوز تردد خودرو شخصی

در این بخش از سامانه امکان استعلام مجوز تردد خودروهای شخصی فراهم شده است.

مسافران پروازهای خارجی

بر طبق قوانین این سامانه می توانید از طریق این بخش وضعیت سلامت مسافران پروازهای خارجی را بررسی کنید.

مسافران پروازهای داخلی

در کنار تمامی امکانات سامانه مذکور، امکان بررسی وضعیت سلامت مسافران پروازهای داخلی نیز فراهم شده است.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه ارمغان بهزیستی بر روی لینک کلیک کنید.

مسافران قطار

امکان بررسی وضعیت سلامت مسافرانی که مسیر ریلی را برای سفر خود انتخاب می کنند نیز در سامانه مدیریت بحران سلامت فراهم می باشد.

پایانه های جاده ای

یکی از امکانات بسیار مهم سامانه سکوی خدمات شهروندان اطلاع از وضعیت شرایط شیوع بیماری در شهرهای مقصد مسافران است.

مسافران دریایی

در نهایت امکانی در سامانه خدمات شهروندان فراهم شده تا وضعیت سلامت مسافران دریایی نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

برای اطلاع از بخش های سامانه اهدای عضو بر روی لینک کلیک کنید.

استعلام وضعیت سلامت رانندگان از سامانه سکوی خدمات شهروندان

همانطور که گفتیم هدف از راه اندازی سامانه مذکور افزایش آگاهی و توان مقابله با بیماری کرونا برای شهروندان و در نتیجه کنترل و کاهش شیوع ویروس کرونا می باشد.

در همین راستا یکی از امکانات ارائه شده در سامانه خدمات شهروندان بررسی وضعیت سلامت رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی می باشد، به همین منظور می توانید از طریق نشانی اینترنتی omid.gov.ir به پنل شهروندی خود وارد شده و مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “حمل و نقل عمومی” کلیک نمایید.

بخش حمل و نقل سامانه سکوی خدمات شهروندان

سپس با ورود به مرحله جدید شماره پلاک وسیله نقلیه عمومی مورد نظر را در قسمت مربوطه درج کرده و گزینه “بررسی پلاک” را انتخاب کنید.

استعلام وسایل حمل و نقل عمومی

استعلام واحد صنفی از سامانه سکوی خدمات شهروندان omid.gov.ir

احتمالا تا به حال واحدهای صنفی مختلفی را دیده اید که یک QR کد را چاپ کرده و در محل فعالیت خود قرار داده اند. بهتر است بدانیم این کد جهت استعلام وضعیت فعالیت، شرایط اعمال شده برای حوزه واحد صنفی و همچنین سلامت ارائه دهندگان خدمات در واحدهای صنفی استفاده می شود.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه نوبت دهی انتقال خون بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین می توانید از طریق نشانی اینترنتی omid.gov.ir وارد پنل شهروندی خود در سایت امید کرونا شده و مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “واحدهای صنفی” کلیک نمایید.

بخش واحدهای صنفی سامانه سکوی خدمات شهروندان

در مرحله جدید امکان اسکن QR کد و همچنین درج شناسه عددی QR کد برای شما فراهم می باشد.

استعلام وضعیت واحدهای صنفی در سایت امید کرونا

از جمله امکانات و بررسی هایی که در این بخش از سامانه قابل دسترس هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استعلام وضعیت فعالیت واحدهای صنفی
  • بررسی وضعیت سلامت افراد شاغل در هر واحد صنفی
  • مشاهده دستورالعمل های صادر شده برای هر واحد صنفی

برای اطلاع از امکانات سامانه ستاد ایران بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه سکوی خدمات شهروندان وارد شد؟

برای ورود به این سامانه باید از نشانی اینترنتی omid.gov.ir استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا در سایت سکوی خدمات شهروندان تعداد دز واکسن کرونایی که هر فرد تزریق کرده است مشخص می باشد؟

بله، تمامی دزهای تزریق شده واکسن کرونا برای هر فرد در سامانه مذکور به ثبت رسیده است.

آیا می توان به جای اسکن QR کد، شناسه آن را در سایت سکوی خدمات شهروندان وارد کرد؟

بله، این امکان در سامانه خدمات شهروندان فراهم می باشد.

آیا می توان از طریق سایت سکوی خدمات شهروندان، کارت واکسن بین المللی دریافت کرد؟

بله، یکی از بخش های مهم این سامانه دریافت کارت واکسن بین المللی و همچنین داخلی می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *