سامانه های اجتماعی

سامانه سمیع saamie.ir + سایت ملی یکپارچه عوارض خودرو

در راستای گسترش خدمات غیر حضوری و راه اندازی سامانه های مختلف در تمامی ادارات، سازمان ها و ارگان های کشور، اتحادیه های سازمان ملی حمل و نقل نیز اقدام به طراحی و راه اندازی سامانه سمیع کرده اند تا از این طریق رانندگان و مالکان خودروها بتوانند به صورت غیر حضوری و بدون نیاز به مراجعه حضوری به مراکز مربوطه، عوارض خودروی خود را بپردازند.

بدون شک این اقدام بسیار کارآمد بوده و پرداخت عوارض خودرو را برای رانندگان و مالکان وسایل نقلیه تسهیل بخشیده است. در زندگی امروزی برای پرداخت اکثر هزینه هایی که بابت دریافت خدمات گوناگون به ما تعلق می گیرند، بسترهایی فراهم شده تا به صورت غیر حضوری و در کمترین زمان ممکن پرداخت هزینه مورد نظر انجام شود.

در حال حاضر اکثر هزینه های مربوط به خودرو مانند: عوارض، جریمه رانندگی، مالیات و… به صورت آنلاین پرداخت شده و نیازی به مراجعه حضوری ندارند. با توجه به اهمیت پرداخت به موقع عوارض خودرو و همچنین غیر حضوری شدن این مورد، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی بخش های مختلف سامانه سمیع بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سامانه سمیع چیست؟

معرفی سامانه سمیع

سمیع برگرفته از عبارت “سامانه ملی یکپارچه عوارض” می باشد، این سامانه توسط اتحادیه های سازمان ملی حمل و نقل راه اندازی شده تا بستری جهت استعلام و پرداخت غیر حضوری عوارض خودرو فراهم شود. با توجه به گسترش خدمات غیر حضوری در تمامی سازمان ها، ادارات و ارگان های کشور، اتحادیه های سازمان ملی حمل و نقل نیز از این مورد مستثنی نشده و با طراحی و راه اندازی سامانه سمیع امکانی را برای استعلام و پرداخت عوارض خودرو فراهم کرده است.

برای اطلاع از نحوه نوبت دهی سایت تعویض پلاک بر روی لینک کلیک کنید.

بدون شک این اقدام به کاهش میزان مراجعات حضوری به مراکز مربوطه و همچنین رفاه حال رانندگان و مالکان خودرو کمک به سزایی کرده است. بنابراین می توانید از این پس برای استعلام و همچنین پرداخت عوارض خودرو خود بدون نیاز به مراجعه حضوری به مراکز مربوطه، به صورت آنلاین و اینترنتی عوارض خودرو را پرداخت نمایید.

ورود به سامانه سمیع saamie.ir

سمیع سامانه ملی یکپارچه عوارض خودرو می باشد که توسط اتحادیه های سازمان ملی حمل و نقل راه اندازی شده است تا از این طریق به گسترش خدمات غیر حضوری این سازمان کمک به سزایی شده باشد. با فعال شدن سامانه سمیع رانندگان و مالکان خودرو دیگر نیازی به مراجعات حضوری جهت استعلام و پرداخت عوارض ندارند، این افراد می توانند بدون اتلاف وقت به صورت آنلاین علاوه بر استعلام عوارض خودروی خود نسبت به پرداخت آن نیز اقدام نمایند.

همچنین لازم به ذکر است ورود به این سامانه برای تمامی رانندگان و مالکان خودرو فراهم بوده و در کنار این افراد مسئولان شهرداری های مختلف نیز می توانند به این سامانه وارد شوند، زیرا تایید درخواست پرداخت عوارض توسط مسئولان مربوطه در شهرداری ها انجام می شود.

برای اطلاع از نحوه استعلام گواهینامه بر روی لینک کیلک کنید.

به همین منظور برای ورود به سمیع باید نشانی اینترنتی saamie.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سامانه مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده شود، پس با توجه به درخواستی که دارید، گزینه مربوطه را از صفحه اصلی سایت انتخاب کنید.

ورود به سامانه سمیع

پرداخت عوارض خودرو در سامانه سمیع

سامانه ملی یکپارچه عوارض خودرو یا همان سمیع توسط اتحادیه های سازمان ملی حمل و نقل راه اندازی شده تا از این طریق اقدام مهمی در جهت گسترش خدمات غیر حضوری این سازمان به رانندگان و مالکان خودرو انجام شود. سامانه مذکور امکانی را فراهم کرده تا رانندگان و مالکان خودروها بتوانند علاوه بر استعلام عوارض خودروی خود نسبت به پرداخت آن نیز اقدام نمایند.

در این سامانه دو بخش مجزا برای استعلام و پرداخت عوارض وجود دارد که برای ورود به بخش پرداخت عوارض خودرو باید نشانی اینترنتی saamie.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید و بعد از مشاهده صفحه اصلی سامانه که در بخش قبلی همین مقاله آن را نمایش دادیم، از قسمت انتهایی آن مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “پرداخت عوارض خودرو” کلیک نمایید.

پرداخت عوارض در سامانه سمیع
  • در مرحله جدید صفحه ای برای شما نمایش داده می شود که باید مشخصات خواسته شده را به دقت وارد کرده و سپس گزینه “استعلام” را انتخاب کنید.
درج اطلاعات در سامانه saamie.ir

استعلام عوارض خودرو از سامانه saamie.ir

نام سامانه سمیع برگرفته از عبارت “سامانه ملی یکپارچه عوارض” می باشد که توسط اتحادیه های سازمان ملی حمل و نقل با هدف گسترش خدمات غیر حضوری، رفاه حال رانندگان و مالکان خودروها و کاهش میزان مراجعات حضوری به مراکز مربوطه جهت استعلام و پرداخت عوارض راه اندازی شده است.

بنابراین با ورود به این سامانه دیگر نیازی به مراجعات حضوری جهت استعلام و پرداخت خودروی خود ندارید، با توجه به تسهیل فرآیند پرداخت عوارض توسط سامانه مذکور، بهتر است نحوه کار با بخش های مختلف آن را آموزش ببینید. به همین منظور برای استعلام پرداخت عوارض خودرو باید ابتدا نشانی اینترنتی saamie.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید و سپس از صفحه اصلی سایت مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “استعلام پرداخت عوارض خودرو” کلیک کنید.

استعلام عوارض خودرو در سامانه سمیع
  • سپس صفحه ای را مطابق با تصویر زیر مشاهده می کنید که باید کد vin خودرو را در قسمت مربوطه درج کرده و سپس گزینه “استعلام” را انتخاب کنید.
درج کد در سامانه saamie.ir

سامانه اتوماسیون شهرداری های سامانه سمیع

همانطور که گفتیم در سامانه سمیع امکان استعلام و پرداخت عوارض خودرو به صورت غیر حضوری فراهم شده است، زمانی که رانندگان ومالکان خودرو درخواست استعلام و یا پرداخت خود را به ثبت می رسانند این درخواست باید توسط مسئولان مربوطه در شهرداری ها به تایید برسد.

به همین منظور بخشی در سامانه مذکور قرار گرفته تا مسئولان مربوطه شهرداری ها بتوانند با ورود به سامانه، لیست درخواست ها را به تایید برسانند. به همین منظور مسئولان می توانند با ورود به صفحه اصلی سایت قسمت “سامانه اتوماسیون شهرداری ها” را انتخاب نمایند.

اتوماسیون شهرداری در سامانه سمیع
  • سپس در مرحله جدید باید مطابق با تصویر زیر نام کاربری و رمز عبور خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک کنند.
وارد کردن نام کاربری در سامانه saamie.ir

همچنین بهتر است بدانیم در این سامانه امکاناتی نیز برای مسئولان مربوطه شهرداری ها فراهم شده که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

  • مشاهده لیست درخواست های ثبت شده
  • تایید درخواست های استعلام و پرداخت عوارض خودرو
  • مشاهده پیام های ارسال شده
  • امکان ارسال و ثبت تیکت
  • مشاهده لیست شهرداری ها
  • امکان تغییر رمز عبور سامانه

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه جامع گارانتی بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه سمیع برای پرداخت عوارض خودرو وارد شد؟

برای ورود به سامانه سمیع باید نشانی اینترنتی saamie.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پرداخت عوارض خودروی خود را انجام دهید.

آیا امکان استعلام عوارض خودرو نیز در سامانه سمیع فراهم می باشد؟

بله، در سامانه مذکور بخشی برای استعلام عوارض خودرو نیز طراحی شده است.

آیا قسمت مجزایی برای ورود مسئولان مربوطه شهرداری ها در سامانه سمیع وجود دارد؟

بله، مسئولان مربوطه شهرداری ها که لیست درخواست های استعلام و پرداخت عوارض خودرو را تایید می کنند از قسمت مجزایی در سمت چپ صفحه سامانه وارد سامانه مذکور می شوند.

آیا برای استعلام عوارض خودرو در سامانه سمیع وارد کردن کد vin خودرو ضروری است؟

بله، استعلام عوارض خودرو با درج کد vin انجام می شود.

4/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *