سامانه های اجتماعی

سامانه سما نفت sama.oipf.ir

یکی از سامانه های آنلاین صنعت نفت کشور، سامانه سما نفت است که ارائه دهنده خدمات غیر حضوری صندوق های بازنشستگی و پس انداز کارکنان صنعت نفت می باشد. در حال حاضر خدمات گسترده ای از قبیل ثبت درخواست وام، دریافت فیش حقوقی، گواهی کسر از حقوق، اعلام فوتی و… مربوط به کارکنان صنعت نفت کشور از طریق ورود به سایت سما نفت قابل دریافت هستند.

به طور کلی کارکنان صنعت نفت کشور برای دریافت اغلب خدمات مورد نیاز خود که مربوط به صندوق های بازنشستگی یا پس انداز هستند، نیازی به مراجعات حضوری ندارند. با توجه به اهمیت امکانات سامانه مذکور، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه سما نفت بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آشنایی با سامانه سما نفت

سامانه صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت یا همان سما نفت، سامانه ای است که به منظور ارائه خدمات غیر حضوری به کارکنان و بازنشستگان صنعت نفت کشور راه اندازی شده است. در واقع سامانه های سما، سیستم های مجتمع اطلاعاتی هستند که زیر مجموعه واحدهای فناوری و اطلاعات صندوق های سازمانی و اداری می باشند.

جهت آشنایی با پورتال شرکت ملی نفت و نحوه ورود به آن، بر روی لینک کلیک کنید.

صنعت نفت کشورمان نیز به منظور افزایش خدمت رسانی به بازنشستگان و کارکنان خود، سامانه سما نفت را برای ارائه خدمات صندوق های بازنشستگی و پس انداز راه اندازی کرده است. بنابراین تمامی بازنشستگان و کارکنان صنعت نفت کشور می توانند برای دریافت خدماتی همچون موارد نامبرده در ادامه مطلب به سامانه سما مراجعه کنند:

 • فیش حقوقی
 • گواهی کسر از حقوق
 • ثبت درخواست وام اضطراری بازنشستگان
 • اعلام فوتی
 • تغییر حساب بانکی
 • ثبت درخواست شرکت در اردوی ایثارگران
 • دریافت کد مددکاری
 • ثبت درخواست پاداش ورزشی
 • عضویت و انصراف از عضویت در باشگاه
 • ثبت درخواست پاداش علمی تحصیلی
 • صدور کارت شناسایی
 • ثبت درخواست کمک بلاعوض

لازم به ذکر است خدمات سامانه سما نفت به دو دسته تقسیم می شوند که استفاده از موارد دسته اول مانند اعلام فوتی و بازیابی رمز عبور نیازی به پنل کاربری ندارند، ولی دریافت دسته دوم مستلزم ورود کاربران به پنل شخصی هستند.

برای اطلاع از نحوه ورود و ثبت نام در سامانه سدف بر روی لینک کلیک کنید.

ورود به سامانه سما نفت sama.oipf.ir

با توجه به گسترش بسترهای الکترونیکی و آنلاین در کشور، تمامی سازمان و ادارات دولتی سامانه های آنلاین مختلفی را برای ارائه خدمات غیر حضوری به کارکنان خود راه اندازی کرده اند. در این میان صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاهی نیز از این مورد مستثنی نشده و بخشی از خدمات خود را در قالب سایت ها و سامانه های اینترنتی ارائه می دهند. سامانه سما نفت متعلق به صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت کشور است که خدمات گسترده ای را در حوزه فعالیت این صندوق ها در اختیار بازنشستگان و کارکنان صنعت نفت قرار می دهد.

برای اطلاع از خدمات سامانه پاسخگویی وزارت صمت بر روی لینک کلیک کنید.

چنانچه قصد ورود به سایت سما نفت را دارید باید نشانی اینترنتی sama.oipf.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سایت برای شما نمایش داده شود، در سمت راست تصویر منو خدمات وجود دارد و در مرکز صفحه نیز درگاه ورود به پنل کاربری، بنابراین نام کاربری و رمز عبور خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

ورود به سامانه سما نفت

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه رتبه بندی معلمان بر روی لینک کلیک کنید.

مشاهده فیش حقوقی بازنشستگان در سامانه سما sama.oipf.ir

همانطور که گفتیم یکی از امکانات سامانه سما، مشاهده و دریافت فیش حقوقی است. بنابراین چنانچه جزء بازنشستگان صنعت نفت کشور هستید برای دریافت فیش حقوقی خود نیازی به مراجعات حضوری ندارید. برای انجام این کار باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت سما نفت، نام کاربری و رمز عبور خود را مطابق با تصویر زیر در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

مشاهده فیش حقوقی در سامانه سما نفت
 • در مرحله جدید گزینه “فیش حقوقی” را انتخاب کرده، ماه و سال مورد نظر را درج و در نهایت گزینه “مشاهده فیش حقوقی” را انتخاب کنید.

برای اطلاع از امکانات سامانه پیام ایران بر روی لینک کلیک کنید.

بازیابی رمز عبور در سامانه سما نفت

تعداد سامانه های آنلاینی که به خدمات آن ها نیاز داریم در حال گسترش هستند و ورود به اغلب آن ها مستلزم ایجاد حساب کاربری و تعیین رمز عبور می باشند. گاهی اوقات رمز عبور برخی از سامانه ها فراموش شده و انجام امورات مورد نیاز ما دچار مشکل می شوند. در سامانه سما نفت برای رفع این مشکل، گزینه بازیابی رمز عبور طراحی شده است. چنانچه قصد بازیابی رمز این سامانه را دارید باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت از منو خدمات سمت راست صفحه بر روی گزینه “بازیابی رمز عبور” کلیک نمایید.

بازیابی رمز عبور در سامانه سما نفت

در مرحله جدید باید عبارت امنیتی که مشاهده می کنید را در قسمت مربوطه درج کرده و گزینه “تایید” را انتخاب کنید.

دریافت رمز جدید از سامانه sama.oipf.ir

سپس نام کاربری خود را وارد کرده و بر روی گزینه “مرحله بعد” کلیک نمایید.

فراموشی رمز عبور سامانه سما نفت
 • با انجام مراحل قبلی یک کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال می شود، به محض دریافت کد آن را در صفحه جدید وارد کنید.
 • در نهایت رمز عبور جدید برای شماره موبایل شما پیامک خواهد شد.

برای اطلاع از آموزش تصویری ثبت نام کارت سوخت بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه سما نفت وارد شد؟

برای ورود به سامانه مذکور باید از نشانی اینترنتی sama.oipf.ir استفاده کنید و مطابق با توضیحات گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا بازنشستگان صنعت نفت کشور نیز امکان ورود به سایت سما نفت را دارند؟

بله، خدمات این سامانه در اختیار بازنشستگان نیز قرار می گیرد.

آیا می توانیم در سایت سما نفت فیش حقوقی خود را دریافت کنیم؟

بله، این امکان در سامانه سما صنعت نفت کشور فراهم شده است.

آیا در سایت سما نفت امکان بازیابی رمز عبور وجود دارد؟

بله، در همین مقاله نحوه بازیابی رمز عبور سامانه سما توضیح داده شده است.

4.1/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *