سامانه های تحصیلی

سامانه سما لایو samalive.ir

سامانه سما لایو، یکی از سامانه‌های آموزش غیرحضوری در دانشگاه‌های علمی کاربردی است. این سامانه بعد از شیوع ویروس کرونا برای جبران آسیب‌های ناشی از توقف آموزشی ایجاد شده است. زیرا بعد از شیوع ویروس کرونا دانشگاه علمی کاربردی در راستای حفظ سلامت دانشجویان خود کلیه واحدهای آموزشی خود را تعطیل کرد. ولی برای پیشبرد اهداف آموزشی خود سایت سما لایو را به نشانی اینترنتی samalive.ir ایجاد کرد.

در واقع سامانه سما لایو برای برگزاری کلاس‌های آنلاین و غیرحضوری دانشگاه علمی کاربردی ایجاد شده است و شما می‌توانید با مراجعه به این سامانه از نحوه ورود به آن و کار با بخش‌های مختلف سامانه آشنا شوید. لذا در ادامه مقاله به توضیحات بیشتری در این زمینه به خصوص برای دانشجویان جدید الورود خواهیم پرداخت.

ورود به سامانه سما لایو

با تداوم تعطیلی دانشگاه‌ها، دانشگاه علمی کاربردی برای ارائه خدمات آموزشی خود، بیشتر به صورت آنلاین و غیرحضوری اقدام کرد و سایت سما لایو به آدرس samalive.ir و samademo.ir را جهت ارائه خدمات غیرحضوری راه‌اندازی کرد. شما به عنوان یکی از دانشجویان دانشگاه‌ علمی کاربردی می‌توانید مطابق دستورات زیر برای ورود به سامانه سما لایو اقدام کنید:

جهت ورود به انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش کلیک کنید.

 • ابتدا آدرس الکترونیکی «samalive.ir» یا «samademo.ir» را مرورگر خود جستجو کنید. سپس وارد سامانه اصلی سما لایو شوید.
ورود به سامانه سما لایو
 • در پنجره باز شده، بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

جهت اطلاع از ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد کلیک کنید.

نحوه ورود به سامانهsamalive.ir
 • در صفحه پیشرو خود روی لینک «سما سامانه» کلیک کنید.
 • نوع دانشگاه خود را «علمی کاربردی» انتخاب نموده و روی عبارت “ورود” کلیک نمایید.
مراحل ورود به سامانه سما لایو
 • بعد از انجام مراحل فوق به دانشگاه هم‌آوا علمی کاربردی منتقل خواهید شد که در آن جا باید نام کاربری و کلمه عبور خود را درج کنید و سپس روی دکمه “ورود” کلیک نمایید.

برای ورود به سایت گلستان پیام نور کلیک کنید.

راهنمای ورود به سامانه samalive.ir
 • بعد از ورود به سامانه سما لایو با کادری با عنوان «لیست کلاس‌هایی که شما به آن دعوت شده‌اید» مواجه خواهید شد. در این قسمت می‌توانید با کلیک بر روی عبارت «عضویت» در کلاس درس عضو شده و در آن شرکت کنید.
عضویت در کلاس
 • در سمت راست صفحه، لیست کلاس‌هایی که در آن‌ها عضو هستید،قرار دارد. با کلیک کردن بر روی هر کدام از کلاس‌ها می‌توانید در جلسات مربوط به آن شرکت کنید و به کلاس ها دسترسی داشته باشید.
ورود به سامانه سما لایو و کلاس های آن
 • بعد از انتخاب جلسات درس مورد نظر خود، به صفحه مرتبط با آن هدایت خواهید شد. هم‌چنین در این مرحله می‌توانید از منابع و فایل‌هایی که استاد در اختیار دانشجویان قرار می دهد، استفاده کنید یا برای او پیام بفرستید تا آن‌ها را در اختیار شما قرار دهند.

برای ورود به سامانه ساجد دانشگاه آزاد کلیک نمایید.

حضور در جلسات درس

اکنون راهنمای ورود به سایت samalive.ir را به صورت مفصل برای شما بیان کردیم. به طوری که شما با داشتن نام کاربری و کلمه عبور می‌توانید به راحتی وارد آن شوید. حال ممکن است برخی از دانشجویان به هنگام ورود به سایت سما لایو samalive.ir با خطا مواجه شوند که شما جهت برطرف کردن آن‌ها می‌توانید با کارشناسان سامانه رسمی صحبت کنید.

برای ورود به سامانه بزرگداشت مقام معلم روی لینک کلیک کنید.

همان‌گونه که می‌دانید به هنگام انتخاب نوع دانشگاه، دانشگاه‌های دیگری مانند دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی و دولتی نیز قرار دارند. لذا دانشجویان دانشگاه‌های دیگر نیز می‌توانند به پرتال آموزشی خود از طریق این سامانه وارد شوند.

عضویت در سامانه سما لایو samalive.ir

کلیه دانشجویان، اساتید و کارکنان می‌توانند با استفاده از سایت سما لایو از خدمات آموزشی و غیرحضوری دانشگاه علمی کاربردی استفاده کنند. در واقع سایت سما لایو تنها مختص دانشجویان نیست. لذا اساتید و کارکنان دانشگاه‌های علمی کاربردی می‌توانند از این سامانه استفاده کنند. اما هر کدام از این کاربران باید برای ورود به سایت samalive.ir نام کاربری و کلمه عبور داشته باشند. برای این کار باید در سایت سما لایو عضو شوند، در غیر این صورت امکان استفاده از خدمات و امکانات آن برای دانشجویان و سایر کاربران وجود ندارد.

برای استفاده از سامانه پیام من کلیک کنید.

خوب است بدانید که نحوه عضویت در سامانه سما لایو بسیار ساده و آسان است و شما می‌توانید با انجام چند مرحله ساده زیر وارد آن شوید.

دانشجویان قدیمی علمی کاربردی می‌توانند با نام کاربری و کلمه عبور خود در سامانه هم‌آوا وارد سامانه سما لایو شوند. لذا نیازی به ثبت عضویت جدید در سایت سما لایو ندارند اما دانشجویان جدیدی که تاکنون در سامانه هم‌آوا علمی کاربردی حساب کاربری ندارند و می‌خواهند وارد سایت سما لایو شوند می‌بایست اقدامات زیر را برای عضویت در سامانه samalive.ir انجام دهند که مراحل آن را در زیر برای شما بیان می کنیم:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سامانه پایش سلامت دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 • ابتدا وارد سایت سما لایو samalive.ir شوید.
 • سپس گزینه “ثبت‌نام/ورود” را انتخاب کنید.
 • حالا روی گزینه «همین الان ثبت‌نام کنید» کلیک کنید و اطلاعات لازم را در این خصوص وارد نمایید.
 • حالا با بازگشت دوباره به صفحه اصلی سایت سما لایو می‌توانید با داشتن نام کاربری و رمز عبور جدید وارد پنل کاربری خود در سایت سما لایو شوید.

دانلود برنامه سامانه سما لایو samalive.ir

در صورتی که شما به عنوان یکی از دانشجویان علمی کاربردی در برخی مواقع به کامپیوتر دسترس ندارید یا این که دسترسی به کامپیوتر یا لپ‌تاپ برای شما سخت و زمان‌بر است، آنگاه می‌توانید با دانلود اپلیکیشن سما لایو وارد آن شوید. در حال حاضر نسخه موبایلی سایت سما لایو منتشر نشده است. به طوری که پس از انتشار آن لینک اپلیکیشن را در این مقاله قرار خواهیم داد. زیرا دانشگاه علمی کاربردی برنامه‌ای برای ساخت این نرم‌افزار و راه‌اندازی آن برای دانشجویان مختلف در نظر دارد.

جهت اطلاع از خدمات سامانه رویش جهاد دانشگاهی کلیک کنید.

بنابراین شما در حال حاضر تنها از طریق سایت سما لایو به نشانی samalive.ir می‌توانید وارد پنل کاربری خود شوید. ولی در صورت لزوم می‌توانید از طریق مرورگر موبایل، تبلت و لپ‌تاپ نیز وارد سایت سما لایو شوید. لذا هیچ‌گونه محدودیتی در انتخاب لپ‌تاپ، کامپیوتر، گوشی یا تبلت برای جستجوی آدرس samalive.ir در اینترنت وجود ندارد. ولی نسخه موبایلی آن هنوز توسط سامانه منتشر نشده است.

خلاصه مطلب

سامانه سما لایو، یکی از سامانه‌های آنلاین دانشگاه علمی کاربردی برای برگزاری کلاس‌های آنلاین و آفلاین است. به طوری که شما به عنوان دانشجو با ورود به این سامانه می‌توانید در کلاس‌های درس خود شرکت کنید یا به محتویات کلاس‌های برگزار شده قبلی دسترسی پیدا کنید. برای این کار باید با نحوه عضویت در سایت سما لایو samalive.ir آشنا شوید که مراحل آن را در بالا برای شما ذکر کردیم. هم‌چنین نحوه ورود به سایت سما لایو samalive.ir را مرحله به مرحله بیان کردیم.

در حال حاضر علاوه بر دانشجویان علمی کاربردی، دانشجویان دانشگاه‌های آزاد، دولتی و غیرانتفاعی نیز می‌توانند از طریق سایت سما لایو به کلاس‌های آموزش مجازی خود متصل شوند. آن دسته از دانشجویانی که به دنبال دانلود اپلیکیشن سامانه سما لایو هستند باید بدانند که هنوز نسخه موبایلی آن منتشر نشده است. اما به زودی قرار است وارد بازار شود.

شما به وسیله مرورگر گوشی، لپ‌تاپ، کامپیوتر و تبلت خود می‌توانید وارد سایت سما لایو شوید و هیچ‌گونه محدودیتی در نوع دستگاه شما برای ورود به سامانه سما لایو وجود ندارد. حال اگر شما با مطالعه این مقاله به جواب سوالات و ابهامات خود نرسید می‌توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر با کارشناسان سامانه رسمی صحبت کنید.

سوالات متداول

از چه طریقی می‌توان برای شرکت در کلاس‌های سامانه سما لایو اقدام کرد؟

شما به وسیله مرورگر گوشی، تبلت، کامپیوتر و لپ‌تاپ خود می‌توانید وارد سایت سما لایو به آدرس الکترونیکی samalive.ir شوید. ولی هنوز نسخه نرم‌افزاری آن وارد بازار نشده است.

برای ورود به سامانه سما لایو به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

برای ورود به سایت سما لایو به کلمه کاربری و رمز عبور نیاز دارید. حال اگر قبلا در سامانه هم‌آوا دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کرده باشید می‌توانید به کمک همان کلمه کاربری و رمز عبور خود وارد سایت سما لایو شوید. اما اگر در سامانه هم‌آوا نیز اکانت کاربری ندارید باید طبق روش گفته شده در بالا اقدام به ثبت نام در سایت سما لایو samalive.ir کنید.

آیا امکان انتخاب واحد و حذف و اضافه در سامانه سما لایو فراهم شده است؟‌

خیر، سایت سما لایو مختص برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت غیرحضوری می‌باشد. لذا هیچ گونه امکانات دیگری مانند انتخاب واحد، حذف و اضافه غیره در آن وجود ندارد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *