سامانه های اجتماعی

سامانه سخا نظام وظیفه services.epolic.ir + ثبت نام و ورود به سامانه

یکی از خدماتی که دفاتر پلیس 10+ در اختیار مردم قرار می دهند موارد مربوط به حوزه نظام وظیفه می باشد، مواردی همچون ارسال دفترچه خدمت سربازی و دریافت کد سخا، صدور گواهی معافیت تحصیلی و… در حال حاضر با توجه به گسترش خدمات غیر حضوری در تمامی زمینه ها، سامانه سخا نظام وظیفه نیز به همین منظور راه اندازی شده تا افرادی که مشمول اعزام به خدمت سربازی هستند از امکانات غیر حضوری این سامانه استفاده کنند.

لازم به ذکر است سامانه سخا یکی از زیر مجموعه های “درگاه خدمات الکترونیک انتظامی” است که مربوط به خدمات غیر حضوری دفاتر پلیس 10+ می باشد. یعنی بسیاری از خدماتی که در گذشته از طریق مراجعات حضوری به این دفاتر انجام می شد در حال حاضر به صورت غیر حضوری و از طریق “درگاه خدمات الکترونیک انتظامی” انجام می شود.

با توجه به اهمیت موضوعات مربوط به حوزه نظام وظیفه برای آقایان، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی امکانات مختلف سامانه سخا نظام وظیفه بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه سخا نظام وظیفه

معرفی سامانه سخا نظام وظیفه

همانطور که می دانیم گذراندن خدمت سربازی برای آقایان اجباری می باشد مگر در مواردی که به صورت قانونی معاف از خدمت باشند، افرادی که واجد حضور در دوران سربازی هستند باید در سنین قانونی که مشمول اعزام می شوند به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرده و دفترچه اعزام به خدمت را ارسال کنند تا تاریخ اعزام مشخص شود یا اینکه گواهی معافیت تحصیلی صادر گردد.

بعد از ارسال این دفترچه، کد سخا برای افراد صادر می شود تا بتوانند به صورت غیر حضوری از خدمات سامانه سخا نظام وظیفه استفاده کنند. از جمله خدمات این سامانه می توان به استعلام وضعیت خدمت سربازی و مدت زمان باقی مانده تا پایان خدمت اشاره کرد.

از جمله دیگر موارد امکانات سامانه مذکور صدور گواهی معافیت تحصیلی می باشد یعنی آقایانی که بعد از سن 18 سالگی و بدون وقفه در حال تحصیل هستند می توانند گواهی معافیت تحصیلی خود را در اختیار مراکزی که قصد دریافت خدمات از آن ها دارند، قرار دهند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه رهگیری مرسولات سازمانی بر روی لینک کلیک کنید.

حال این معافیت می تواند شامل دانش آموزانی شود که در حال سپری کردن سال آخر دوره تحصیل خود در وزارت آموزش و پرورش هستند یا اینکه مربوط به دوران دانشجویی باشد. به طور کلی افرادی که برای اولین بار به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرده، دفترچه خدمت سربازی خود را ارسال می کنند تا دوران سربازی آنان آغاز شود یا اینکه معافیت تحصیلی بگیرند، کد سخا برای آنان صادر می شود تا بتوانند از خدمات سامانه سخا نظام وظیفه استفاده نمایند.

لازم به ذکر است که سامانه سخا زیر مجموعه درگاه خدمات الکترونیک انتظامی است که این درگاه مربوط به دفاتر پلیس 10+ می باشد. بنابراین برای ورود به سامانه سخا می توانید از نشانی اینترنتی services.epolic.ir استفاده کنید یا بعد از ورود به “درگاه خدمات الکترونیک انتظامی” به نشانی epolice.ir از میان خدمات اینترنتی، گزینه مربوط به “نظام وظیفه” را انتخاب کرده و سپس وارد صفحه اصلی سامانه سخا نظام وظیفه شوید.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه پیگیری گواهینامه بر روی لینک کلیک کنید.

لازم به ذکر است اگر شماره تماس همراه و کد ملی افراد متقاضی توسط دفاتر پلیس 10+ به ثبت نرسیده باشند امکان استفاده از خدمات سامانه سخا وجود نخواهد داشت، بنابراین گام اول برای استفاده از خدمات سامانه سخا مراجعه به دفاتر پلیس 10+ می باشد.

ورود به سامانه سخا نظام وظیفه

تا قبل از راه اندازی سامانه های مربوط به خدمات الکترونیک انتظامی تمامی خدمات مربوط به دفاتر پلیس 10+ به صورت حضوری انجام می شدند ولی در حال حاضر درگاه خدمات الکترونیک انتظامی مربوط به دفاتر پلیس 10+ راه اندازی شده تا از این طریق اکثر خدمات این دفاتر به صورت غیر حضوری به انجام برسند.

البته برای انجام برخی از موارد مانند دریافت کد سخا مراجعه به این دفاتر ضروری می باشد، لازم به ذکر است کد سخا یکبار مصرف نیست و برای هربار استفاده از خدمات سامانه سخا نیاز به مراجعه حضوری جهت دریافت کد وجود نخواهد داشت.

سامانه سخا نظام وظیفه یکی از سامانه های زیر مجموعه درگاه خدمات الکترونیک انتظامی است که امکانات مختلفی مانند صدور گواهی معافیت تحصیلی، استعلام وضعیت دوره خدمت سربازی، تغییر رمز عبور و… را در اختیار مشمولان خدمت سربازی و همچنین سربازان حاضر در دوران خدمت قرار می دهد.

بنابراین برای ورود به سامانه سخا می توانید از طریق نشانی مستقیم سامانه یعنی services.epolic.ir استفاده کنید و یا با کمک نشانی epolice.ir ابتدا وارد صفحه اصلی “درگاه خدمات الکترونیک انتظامی شده” و سپس از بخش خدمات الکترونیک وظیفه عمومی وارد صفحه اصلی سامانه سخا نظام وظیفه شوید.

برای اطلاع از خدمات سامانه ثبت من بر روی لینک کلیک کنید.

برای ورود به این سامانه باید نشانی اینترنتی services.epolic.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا وارد صفحه ای مطابق با تصویر زیر شوید. حال باید کد ملی خود را به عنوان نام کاربری و کد سخا را به عنوان رمز عبور در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

ورود به سامانه سخا

در سامانه سخا نظام وظیفه شرایطی فراهم شده تا اگر افرادی که کد ملی و شماره تماس همراهی که به نام خودشان بوده را در دفاتر پلیس 10+ به ثبت رسانده و کد سخا را دریافت کرده اند و حال بنا به هر دلیلی کد سخا را فراموش کرده باشند، سامانه رمز عبور جدید را برای آنان ارسال کند. به همین منظور باید از صفحه ورود به سامانه بر روی گزینه “فراموشی کلمه عبور” کلیک کنید.

فراموشی رمز عبور سامانه سخا نظام وظیفه

در صفحه جدید از شما خواسته می شود کد ملی و شماره تماس خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و سپس گزینه “ارسال پیامک” را انتخاب نمایید.

ارسال رمز جدید سامانه سخا نظام وظیفه

حال سامانه رمز عبور جدید را به همان شماره تماسی که ثبت کرده اید ارسال می کند، بعد از ورود به سامانه باید نسبت به تغییر رمز عبور خود اقدام نمایید.

تغییر رمز عبور سامانه سخا

استعلام وضعیت نظام وظیفه

گذراندن دوران خدمت سربازی برای تمامی آقایان با آغاز سن قانونی، اجباری می باشد مگر در صورتی که به طور قانونی مانند بیماری، کفالت و… معاف شده باشند و یا اینکه به دلیل پرداختن به تحصیل به طور موقت تا بعد از اتمام دوران تحصیل از اعزام به خدمت سربازی معاف باشند، البته در صورتی که میان ورود به مقاطع مختلف تحصیلی وقفه ایجاد نشود زیرا در این صورت فرد، غایب از خدمت سربازی محسوب می شود.

آقایان با شروع سن قانونی باید به دفاتر پلیس 10+ مراجعه نمایند تا دفترچه خدمت آنان ارسال شود و به خدمت سربازی اعزام گردند یا اینکه کد سخا خود را برای صدور گواهی معافیت تحصیلی دریافت کنند. سامانه سخا نظام وظیفه که زیر مجموعه “درگاه خدمات الکترونیک انتظامی” می باشد به منظور ارائه خدمات مربوط به حوزه نظام وظیفه به مشمولان و سربازان در حال خدمت راه اندازی شده است.

برای اطلاع از امکانات سامانه صدور کارت سوخت المثنی بر روی لینک کلیک کنید.

یکی از خدمات این سامانه مربوط به استعلام وضعیت خدمت سربازی مشمولان و یا سربازان در حال خدمت است. به همین منظور باید نشانی اینترنتی services.epolic.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید، سپس در صفحه نمایش داده شده نام کابری و رمز عبور خود را درج کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

استعلام در سامانه سخا نظام وظیفه

در مرحله جدید باید از میان گزینه های موجود در سمت راست تصویر، گزینه “خدمات الکترونیک”، سپس “وظیفه عمومی” و در نهایت گزینه “استعلام” را انتخاب کنید.

خدمات الکترونیک سامانه services.epolic.ir

راهنمای دریافت معافیت تحصیلی از سامانه سخا

همانطور که گفتیم سامانه سخا نظام وظیفه یکی از زیر مجموعه های “درگاه خدمات الکترونیک انتظامی” است که این درگاه مربوط به خدمت رسانی غیر حضوری دفاتر پلیس 10+ می باشد. همانطور که از نام سامانه مشخص است خدماتی را در حوزه نظام وظیفه در اختیار مشمولان و سربازان در حال خدمت قرار می دهد.

آقایانی که به سن قانونی می رسند باید به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرده تا دفترچه اعزام به خدمت را ارسال نمایند یا اینکه با دریافت کد سخا به سامانه نام برده مراجعه کرده و گواهی معافیت تحصیلی را به مراکز تحصیلی مربوطه ارسال کنند. البته معافیت تحصیلی در صورتی صادر می شود که فرد درمورد خدمت سربازی غیبت نداشته و دوران تحصیل خود را بدون وقفه سپری کند.

برای اطلاع از نحوه ورود و امکانات سامانه ایرانیان اصناف بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی و ارسال آن به مراکز مورد نظر ابتدا باید نشانی اینترنتی services.epolic.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید و در صفحه نمایش داده شده کد ملی و کد سخا مربوط به خود را درج کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

ثبت درخواست در سامانه سخا نظام وظیفه

با وارد شدن به پنل کاربری خود باید از میان گزینه های قرار گرفته در سمت راست صفحه، مطابق با تصویر زیر گزینه “وظیفه عمومی” سپس “درخواست” و در نهایت گزینه “ثبت درخواست” را انتخاب نمایید.

گواهی معافیت تحصیلی سامانه services.epolic.ir

با انجام مرحله قبلی صفحه ای برای شما نمایش داده می شود که باید مطابق با تصویر زیر ابتدا نوع درخواست خود را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه “ثبت درخواست” کلیک کنید.

انتخاب نوع درخواست در سامانه services.epolic.ir

در مرحله جدید متن قوانین مربوطه نمایش داده می شود که باید آن ها را با دقت مطالعه کرده، تیک مربوط به قسمت “قوانین را مطالعه کردم” به تایید برسانید و در نهایت گزینه “تایید” را انتخاب کنید.

قبول قوانین سامانه سخا

با انجام مراحل قبلی حال 4 مرحله در پیش رو دارید که مرحله اول مربوط به مشخصات فردی است که باید تمامی موارد خواسته شده را تکمیل کرده و گزینه “ادامه” را انتخاب نمایید.

تکمیل مشخصات فردی در سامانه سخا

سپس وارد مرحله اطلاعات تحصیلی می شوید که باید بعد از تکمیل موارد خواسته شده، بر روی گزینه “ادامه” کلیک کنید.

اطلاعات تحصیلی سامانه services.epolic.ir

در مرحله سوم باید موارد مربوط به مرحله درخواست معافیت تحصیلی دانشجویی را تکمیل و گزینه “ادامه” را انتخاب نمایید.

درخواست معافیت تحصیلی

در صورتی که اطلاعات وارد شده مراحل قبلی و درخواست شما به تایید برسند وارد مرحله پرداخت می شوید که باید مطابق با تصویر زیر با کلیک بر روی قسمت مشخص شده نوع پرداخت را انتخاب کرده تا وارد صفحه پرداخت هزینه شوید.

پرداخت هزینه در سامانه services.epolic.ir

تحت شرایطی که تمامی مراحل قبلی با موفقیت به ثبت برسند پیامی را با همین عنوان دریافت می کنید و گواهی معافیت تحصیلی به صورت سیستمی برای مرکزی که درخواست کرده بودید ارسال می شود.

سایر امکانات سامانه سخا نظام وظیفه services.epolic.ir

امکانات سامانه سخا نظام وظیفه

همانطور که گفتیم سامانه سخا نظام وظیفه خدمات متنوعی را در اختیار مشمولان و سربازان در حال خدمت قرار می دهد، البته برای دریافت کد سخا و فراهم شدن امکان ورود به سامانه مذکور ابتدا باید به یکی از دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرده فرم های مربوطه را تکمیل، دفترچه اعزام به خدمت را ارسال و یا درخواست معافیت تحصیلی را به ثبت برسانید تا کد سخا برای شما صادر شود. از جمله امکانات این سامانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استعلام وضعیت نظام وظیفه
  • دریافت معافیت تحصیلی
  • صدور مجوز خروج از کشور برای سربازان
  • اعتراض به رای معافیت ها
  • استعلام وضعیت کارت پایان خدمت

برای اطلاع از خدمات سامانه جامع رسانه بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه سخا نظام وظیفه وارد شد؟

برای ورود به سامانه سخا باید نشانی اینترنتی services.epolic.ir ر در مرورگر درج و جستجو نمایید سپس مطابق با توضیحات گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا برای ورود به سامانه سخا نظام وظیفه داشتن رمز عبور الزامی است؟

بله، رمز عبور سامانه سخا همان کد سخا دریافتی به هنگام مراجعه به دفاتر پلیس +10 می باشد.

آیا امکان استعلام مدت زمان باقی مانده از خدمت سربازی از طریق سامانه سخا نظام وظیفه وجود دارد؟

بله، یکی از خدمات مهم سامانه سخا ارائه وضعیت دوران سربازی می باشد.

چگونه می توان گواهی معافیت تحصیلی را دریافت کرد؟

در صورتی که برای اعزام به خدمت سربازی غیبت نداشته باشید، می توانید از طریق مراجعه به دفاتر پلیس +10 کد سخا را دریافت کرده و سپس از طریق مراجعه به سامانه سخا نظام وظیفه، گواهی معافیت تحصیلی خود را برای مرکز مربوطه ارسال کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *