سامانه های تحصیلی

سامانه سجا امور شاهد و ایثارگران saja.medu.ir

اداره کل امور شاهد و ایثارگران با راه اندازی سامانه سجا شرایطی را برای ثبت نام غیر حضوری دانش آموزان متقاضی تحصیل در مدارس شاهد فراهم کرده است. طی چند سال اخیر علاوه بر اینکه ظرفیت پذیرش مدارس شاهد در سراسر کشور برای ثبت نام دانش آموزان خانواده های ایثارگران، جانبازان و شهدا افزایش یافته بلکه امکان ثبت نام دانش آموزان عادی نیز در این مدارس فراهم شده است.

اداره کل امور شاهد و ایثارگران با همکاری وزارت آموزش و پرورش سایت سجا را برای افزایش خدمت رسانی به دانش آموزان متقاضی ثبت نام در مدارس شاهد راه اندازی کرده و امکانات مختلفی را نیز در دسترس کاربران قرار داده است. با توجه به اهمیت خدمات ارائه شده در سامانه مذکور، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه سجا امور شاهد و ایثارگران بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه سجا امور شاهد و ایثارگران

معرفی سامانه سجا

در حال حاضر مدارس مختلفی در کشور با عناوین و امکانات متفاوت ثبت نام دانش آموزان را انجام می دهند. مدارس شاهد یکی از انواع مدارس در کشور هستند که برای دوران ابتدایی، متوسطه اول و دوم کلاس های درسی برگزار می کنند. تا چند سال گذشته به دلیل کمبود ظرفیت پذیرش در مدارس شاهد فقط تعدادی از دانش آموزان خانواده های ایثارگران، جانبازان و شهدا در این مدارس ثبت نام می شدند.

ولی در حال حاضر ظرفیت ثبت نام در این مدارس افزایش یافته و علاوه بر دانش آموزان خاص نامبرده، دانش آموزان عادی که دارای شرایط تحصیلی ویژه ای هستند نیز در مدارس شاهد ثبت نام می شوند. اداره کل امور شاهد و ایثارگران، سامانه سجا را به منظور ثبت نام غیر حضوری دانش آموزان متقاضی تحصیل در مدارس شاهد راه اندازی کرده است. البته از سال گذشته یعنی سال تحصیلی 1401_1400 ثبت نام در مدارس شاهد از طریق سامانه پادا انجام می شود.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه ساتب علمی کاربردی بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه ورود به سامانه سجا امور شاهد و ایثارگران saja.medu.ir

همانطور که گفتیم سامانه سجا به منظور افزایش رفاه دانش آموزان متقاضی ثبت نام در مدارس شاهد و والدین آنان راه اندازی شده است. با آغاز به کار این سامانه دانش آموزان و خانواده هایشان برای ثبت نام در مدارس شاهد نیازی به مراجعات حضوری ندارند، بنابراین از میزان ازدحام جمعیت در ادارات آموزش و پرورش، امور ایثارگران و مدارس شاهد کاسته شده و روند انجام امورات ثبت نامی تسریع می یابد.

لازم به ذکر است سامانه سجا دارای سه بخش کلی یعنی بخش اطلاعیه ها، زمان بندی و خدمات است. درگاه ورود به پنل کاربری مسئولان، مدیران مدارس و دانش آموزان در بخش خدمات سایت قرار گرفته اند. بنابراین نحوه ورود عناوین نامبرده متفاوت است، به همین منظور در ادامه مطلب نحوه ورود هر کدام از این سه مورد را به صورت مجزا توضیح خواهیم داد:

ورود مسئولان به سایت سجا

چنانچه به عنوان یکی از مسئولان اداره کل امور شاهد و ایثارگران قصد ورود به سایت سجا را دارید باید از طریق نشانی اینترنتی saja.medu.ir به صفحه اصلی سامانه وارد شده و از سمت چپ تصویر بر روی گزینه “ورود مسئولان” کلیک نمایید.

ورود مسئولان به سامانه سجا

در مرحله جدید نام کاربری و رمز عبوری که قبلا برای شما تعیین شده است را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

نام کاربری مسئولان در سامانه سجا

برای اطلاع از امکانات سامانه عقیق بر روی لینک کلیک کنید.

ورود مدیران مدارس به سایت سجا

از دیگر افرادی که امکان ورود به سایت سجا برای آنان فراهم شده است، مدیران مدارس هستند. بنابراین چنانچه به عنوان مدیر یکی از مدارس شاهد در سراسر کشور قصد ورود به سامانه سجا را دارید باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت از سمت چپ تصویر بر روی گزینه “ورود مدارس” کلیک نمایید.

ورود مدیران مدارس به سامانه سجا

در مرحله جدید کد مدرسه که یک کد 8 رقمی بوده و توسط سیستم واحد سازمانی در اختیار مدیران مدارس قرار می گیرد را به همراه کدملی مدیر و رمز عبور در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

کد مدرسه برای ورود به سامانه سجا

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه آموزش مداوم بر روی لینک کلیک کنید.

ورود دانش آموزان به سایت سجا

آخرین درگاه ورودی که در سایت سجا وجود دارد مختص دانش آموزان متقاضی ثبت نام در مدارس شاهد است. برای ورود به پنل دانش آموزی باید از سمت چپ صفحه اصلی سایت سجا بر روی گزینه “ورود دانش آموزان” کلیک نمایید.

ورود دانش آموزان به سامانه سجا
  • باتوجه به اینکه در حال حاضر ثبت نام دانش آموزان در مدارس شاهد به وسیله سامانه پادا انجام می شود، این بخش از سایت سجا غیر فعال می باشد.
  • توجه داشته باشید ورود مسئولان و مدیران مدارس به سایت سجا به منظور انجام بررسی شرایط دانش آموزان متقاضی و تایید یا رد آنان انجام می شود.

برای اطلاع از نحوه ثبت درخواست در سامانه امریه وزارت علوم بر روی لینک کلیک کنید.

راهنمای پیش ثبت نام در سامانه سجا امور شاهد و ایثارگران

در قسمت های قبلی همین مقاله هدف از راه اندازی سامانه سجا را توضیح دادیم، همچنین نحوه ورود مسئولان، مدیران مدارس و دانش آموزان به این سامانه را نیز بیان کردیم. حال قصد داریم در ادامه مطلب نحوه انجام پیش ثبت نام دانش آموزان متقاضی تحصیل در مدارس شاهد را توضیح دهیم. برای انجام این کار باید به درگاه ورود به پنل کاربری دانش آموزان در سامانه سجا وارد شده و بعد از درج کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

ثبت نام در سامانه سجا

در مرحله جدید مشخصات فردی دانش آموزان را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ثبت و تایید مشخصات فردی” را انتخاب کنید.

درج مشخصات فردی در سامانه سجا

با ورود به مرحله جدید باید آدرس و شماره تماس های خواسته شده را درج کرده و بر روی گزینه “ثبت و تایید آدرس و تلفن” کلیک نمایید.

مراحل ثبت نام در سامانه سجا

سپس نوبت به درج مشخصات والدین دانش آموز می رسد، بعد از انجام این کار گزینه “ثبت و تایید مشخصات والدین” را انتخاب کنید.

درج مشخصات والدین در سامانه سجا

مرحله بعدی مختص انتخاب مدرسه مورد نظر است، بعد از درج موارد خواسته شده بر روی گزینه “مدرسه انتخابی ام را تایید می کنم” کلیک نمایید.

انتخاب مدرسه در سامانه سجا

بعد از انجام مراحل قبلی حال باید اطلاعات ایثارگری که در صفحه جدید از شما خواسته می شود را در سامانه سجا وارد کرده و گزینه “اطلاعات ایثارگری ام را تایید می کنم” را انتخاب کنید.

ثبت اطلاعات ایثارگری در سامانه سجا

در نهایت اطلاعات وارد شده در سامانه به صورت پیش نمایش برای شما قابل مشاهده خواهد بود، حال باید بر روی گزینه “قوانین را مطالعه کرده ام و صحت اطلاعات را تایید می کنم” کلیک نمایید.

قوانین ثبت نام در سامانه سجا
  • به هنگام درج اطلاعات دانش آموزی و ایثارگری نهایت دقت را به کار ببرید زیرا در صورت هرگونه مغایرت ثبت نام دانش آموز بی اثر خواهد شد.
  • توجه داشته باشید ویرایش اطلاعات در این سامانه تنها تا قبل از تایید هر مرحله امکان پذیر است، بنابراین ابتدا از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل کرده و سپس گزینه تایید را انتخاب کنید.
  • نحوه ثبت نام، شرایط و سایت مورد استفاده برای ثبت نام در مدارس شاهد همواره مورد تغییر قرار می گیرد، بنابراین نسبت به اطلاع از آخرین اخبار در این مورد اقدام کنید.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سایت نمونه دولتی بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه سجا وارد شد؟

برای ورود به سامانه مذکور باید از نشانی اینترنتی saja.medu.ir استفاده کنید و مطابق با توضیحات گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا ورود دانش آموزان به سایت سجا امکان پذیر است؟

در حل حاضر امکان ورود دانش آموزان به سایت سجا امکان پذیر نیست، زیرا ثبت نام در سامانه پادا انجام می شود.

آیا امکان بازیابی رمز عبور سایت سجا وجود دارد؟

امکان بازیابی رمز عبور سجا برای مسئولان در همین سامانه فراهم شده است.

آیا مدیران مدارس برای ورود به سایت سجا به کد مدرسه نیاز دارند؟

بله، کد 8 رقمی که از جانب سیستم واحد سازمانی در اختیار مدیران مدارس قرار می گیرد.

5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *