سامانه های مالی و سرمایه

نحوه ورود به سامانه سجام به صورت تصویری

یکی از سامانه‌های جدیدی که امکان مشاهده سهام و معامله آن‌ها را برای سهام‌داران فراهم کرده سامانه سجام است. در صورتی که در بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنید باید با نحوه ورود به سامانه مذکور و قابلیت‌های آن آشنایی داشته باشید. خوب است بدانید که در حال حاضر ورود به سایت سجام از طریق گوشی و کامپیوتر امکان‌پذیر است. به طوری که شما با اتصال به اینترنت پرسرعت می‌توانید کلیه اقدامات ورود و احراز هویت سجام را انجام دهید و از امکانات آن استفاده کنید.

در این مقاله قصد داریم به موضوع سامانه سجام و نحوه ورود به آن اشاره کنیم. هم‌چنین در مورد نحوه ویرایش اطلاعات در این سامانه صحبت خواهیم کرد.

سامانه سجام چیست؟

سامانه سجام، مخفف عبارت «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است که در آن شما با ورود اطلاعات می‌توانید کد بورسی خود را دریافت کنید. در واقع اگر شما قصد ورود به بازار سرمایه‌گذاری را داشته باشید باید کد بورسی دریافت کنید. برای این کار باید دو مرحله مختلف را پشت سر بگذارید. اولین مرحله دریافت کد پیگیری سجام است و مرحله دوم نیز انتخاب یک کارگزاری می باشد که در آن از سامانه‌هایی مثل سامانه سمات استفاده می‌کنید.

این سامانه با هدف یکپارچه‌سازی اطلاعات افرادی که وارد بورس می‌شوند، راه‌اندازی شده است تا ارائه خدمات به آن‌ها را آسان‌تر کند. خوب است بدانید که سامانه مذکور در سال 1397 به آدرس الکترونیکی sejam.ir راه‌اندازی شده است و مرحله جدیدی برای ورود به بازار سرمایه‌گذاری را برای افراد مختلف فراهم کرده است. کاملا ضروری است که شما قبل از ورود به بازار بورس و اوراق بهادار به خصوص سهام عدالت با نحوه ورود به سایت سجام و استفاده از امکانات آن آشنایی داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سامانه ساد کلیک کنید.

نحوه ورود به سامانه سجام سهام عدالت

سهام عدالت، یکی از مواردی است که افراد زیادی را به سمت بورس و اوراق بهادار جذب کرد. زمانی که آزادسازی سهام عدالت مطرح شد، عده زیادی به فکر فروش یا واگذاری این سهام به کارگزاری‌های کشور روی آوردند اما خرید و فروش سهام عدالت بدون داشتن کد بورسی امکان‌پذیر نیست. شما باید برای دریافت کد بورسی، در سامانه سجام به آدرس sejam.ir عضو شده و بعد با یکی از کارگزاری‌های کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در مورد سبد سهام خود در ارتباط باشید. برای این کار لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 •  سایت سجام سهام عدالت آدرس sejam.ir را در مرورگر خود جستجو کنید.
نحوه ورود به سامانه sejam.ir
 • در نتایج گوگل روی اولین گزینه به نام همین سامانه کلیک کنید.
 • پس از کلیک کردن بر روی آن وارد سایت سجام خواهید شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سامانه رواق بانک رفاه کلیک کنید.

 نحوه ورود به سامانه سجام سهام عدالت

همان‌گونه که مشاهده کردید نحوه ورود به این سامانه، بسیار آسان است. اگر به هنگام کار با سایت sejam.ir به هرگونه مشکلی برخورد کردید می‌توانید برای برطرف کردن آن‌ها با کارشناسان سامانه رسمی در تماس باشید.

امکانات سامانه سجام sejam.ir

دریافت کد بورسی:

در صورتی که شما قصد ورود به بازار سرمایه‌گذاری را داشته باشید می‌توانید با ثبت اطلاعات هویتی خود در سایت سجام احراز هویت کنید. بعد از آن که یکی از کارگزاری‌های کشور را انتخاب کردید می توانید کد بورسی خود را دریافت کنید.

جهت ارتباط با درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه کلیک کنید.

فراهم کردن شرایط ورود آسان به بازار سرمایه‌گذاری:

 در گذشته وقتی این سامانه راه‌اندازی نشده بود افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه‌گذاری سهام را داشتند باید به صورت حضوری به دفاتر مربوطه مراجعه می‌کردند. در صورتی که کاربران با روند انجام کار آشنا نبودند، دردسرهای زیادی برایشان ایجاد می‌شد. در برخی مواقع برای تغییر کارگزاری‌های خود باید چندین بار به این دفاتر مراجعه می‌کردند که این کار وقت و زمان زیادی را می‌گرفت. در حال حاضر با راه‌اندازی سایت سجام امکان ورود به بازار سرمایه‌گذاری بورس، انتخاب و تغییر کارگزاری‌های بسیار آسان شده است. به طوری که شما می‌توانید به صورت غیرحضوری در خانه تنها با اتصال به سیستم آنلاین کلیه امور مذکور را انجام دهید.

دریافت سود آنلاین:

در گذشته افرادی که در مجامع سرمایه‌گذاری سهام داشتند باید برای دریافت سود خود به سایت خاصی مراجعه می‌کردند و طبق روال آن‌ها اقدام می‌کردند. این اتفاق زمانی زیادی را می‌گرفت و مشکلات خاصی را به دنبال داشت. در حال حاضر با ورود به سامانه سجام می‌توانید سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود در سهام مجامع مختلف را به راحتی دریافت کنید.

 رهگیری سهام‌های قدیمی:

شما با ورود به سمانه sejam.ir می‌توانید کلیه سهام‌های قدیمی خود را به راحتی استعلام و پیگیری کنید.

برای ورود به سامانه صیاد بانک تجارت کلیک کنید.

احراز هویت کاملا غیرحضوری:

یکی از امکانات سامانه سجام امکان احراز هویت غیرحضوری است. به طوری که شما در آن می‌توانید بدون نیاز به دفاتر مربوطه کلیه مراحل احراز هویت خود را آنلاین در خانه انجام دهید. فقط باید به اینترنتی با سرعت متوسط به بالا متصل باشید. این کار باعث کاهش رفت‌ و آمد‌ها برای انجام احراز هویت سجام شده است.

 ویرایش اطلاعات ثبت شده:

در برخی مواقع مشاهده شده است که شما به هنگام درج اطلاعات فردی و هویتی خود در سایت sejam.ir دچار اشتباه شدید. به همین دلیل سایت سجام امکان ویرایش اطلاعات ثبتی را برای شما فراهم کرده است. به طوری که برای این کار باید به بخش مدنظر خود مراجعه کرده و با زدن دکمه ویرایش اطلاعات، نسبت به اصلاح داده‌های خود اقدام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سامانه صیاد بانک سپه کلیک کنید.

نحوه عضویت در سامانه سجام sejam.ir

همان گونه که می‌دانید ورود و عضویت در سایت سجام یکی از مراحل ضروری برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار است. در صورتی که شما قصد فعالیت در این بازار را داشته باشید باید با ثبت نام در سامانه سجام کد بورسی خود را دریافت کنید.

 • اولین مرحله از ثبت نام سایت سجام درج اطلاعات هویتی شامل مشخصات فردی، شماره تلفن همراه، شماره شناسنامه، کد ملی، اطلاعات بانکی، شماره شبا، شماره حساب و غیره می‌باشد. به طوری که شما باید همه این اطلاعات را از قبل آماده کرده و در نزد خود نگه دارید. این فرآیند کاملا به صورت غیرحضوری انجام می‌گیرد و هیچ گونه نیازی به مراجعه حضوری به مراکز مربوطه نیست.
 • مرحله دوم عضویت در سامانه سجام، احراز هویت می‌باشد. در این مرحله شما می‌توانید احراز هویت خود را به صورت حضوری یا غیرحضوری انجام دهید.
 • بعد از آن که احراز هویت سجام را انجام دادید باید منتظر پیامکی حاوی کد چند رقمی باشید. این کد در واقع به شما اجازه می‌دهد تا در کارگزاری‌های مختلف عضو شوید و فعالیت خود را در آن آغاز کنید. دقت کنید که برخی از افراد این کد را با کد بورسی اشتباه می‌گیرند. در حالی که کد بورسی بعد از عضویت شما در کارگزاری‌ها به شما داده می‌شود.

احراز هویت سجام چگونه انجام می‌گیرد؟

احراز هویت یکی از مراحل عضویت در سامانه سجام است. شما بعد از آن که اطلاعات فردی خود را در این سامانه درج کردید باید آن‌ها را ثبت نهایی کنید. برای این کار لازم است اقداماتی را انجام دهید.

جهت ورود به پیشخوان مجازی بانک رسالت کلیک کنید.

از بدو ورود به سامانه سجام در سال 1397 احراز هویت سجام به صورت حضوری انجام می‌شد یعنی شما بعد از آن که اطلاعات فردی خود را در sejam.ir ثبت کردید. باید برای احراز هویت به یکی از مراکز مربوطه مراجعه کنید.

اما در سال 1399 امکان احراز هویت سجام به صورت غیرحضوری نیز فراهم شد تا شما بتوانید بدون مراجعه به مراکز، از طریق سایت sejam.ir احراز هویت خود را انجام دهید. خوب است بدانید که احراز هویت سجام از طریق نرم‌افزارهای خاصی انجام می‌شود. بنابراین می‌توانید در صورت تمایل برای احراز هویت سجام خود به صورت حضوری یا غیرحضوری اقدام کنید.

ویرایش اطلاعات در سامانه سجام sejam.ir

گاهی اوقات پیش می‌آید که اطلاعات خود را در سایت سجام نادرست درج کنید. در حالی که برای تایید نهایی و احراز هویت سجام نیاز به ویرایش آن‌ها دارید. در گذشته این دسته برای ویرایش اطلاعات خود به صورت حضوری به دفاتر مربوطه مراجعه می‌کردید اما در حال حاضر می‌توانید مانند کلیه مراحل قبلی ویرایش اطلاعات سامانه مذکور را به صورت غیرحضوری انجام دهید.

برای ورود به سامانه مرات کلیک کنید.

البته در برخی مواقع نیز مشاهده شده است اگر اطلاعات ثبت نامی شما در سایت سجام نادرست باشد. پیامکی مبنی بر گزارش آن‌ به شما ارسال می‌گردد تا در اسرع وقت آن‌ها را ویرایش کنید.

ویرایش اطلاعات در سایت سجام نیاز به هزینه‌ای ندارد. شما با وارد شدن به سامانه sejam.ir می‌توانید به راحتی آن‌ها را اصلاح کنید. البته به یاد داشته باشید در صورتی که بعد از ثبت اطلاعات خود در سایت سجام در آدرس محل زندگی، شماره حساب، شماره شبا و غیره تغییراتی ایجاد کرده باشید، سریعا آن‌ها را اصلاح و ویرایش کنید.

نکاتی در خصوص ثبت نام در سامانه سجام

 • هر کد ملی می‌تواند تنها یک بار در سایت سجام ثبت نام کند.
 • باید به سن قانونی 18 سال کامل رسیده باشید تا بتوانید در سایت سجام ثبت نام کنید. هم‌چنین باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشید.
 • برای احراز هویت ویدئویی به هیچ مدارکی نیاز ندارید. بلکه باید در آن شئونات اسلامی و زاویه دوربین را به صورت کامل حفظ کنید.
 • احراز هویت ویدئویی برای این منظور انجام می‌گیرد که نشان دهد فرد متقابل زنده است و از اطلاعات او سوءاستفاده نمی‌کنند. لذا باید ویدئوی احراز هویت در زمان لحظه ثبت و ضبط گردد.
 • شما برای احراز هویت ویدئویی به یک گوشی هوشمند متصل به اینترنت با قابلیت نصب نرم افزارهای مختلف نیاز دارید.
 • امکان احراز هویت با عکس وجود ندارد.
 • در صورتی که نماینده قانونی شما در احراز هویت و ثبت نام سامانه سجام حضور داشته باشد. باید مدارک لازم را برای اثبات نماینده قانونی خود در سایت سجام بارگذاری کند.
 • بعد از پرداخت مبلغ احراز هویت غیرحضوری هر کاربر می‌تواند حداکثر 3 بار ویدئو احراز هویت خود را ضبط و بارگذاری کند. در غیر این صورت باید دوباره مبلغ احراز هویت را پرداخت و مجددا اقدام کند.
 • در صورتی که بعد از ثبت اطلاعات شما (به عنوان مثال تغییر آدرس محل زندگی، شماره تلفن ثابت، همراه و غیره) هرگونه تغییری در آن‌ها ایجاد کرده باشید باید آن‌ها را سریعا در سامانه سجام اعمال کنید.

برای ورود به کارگزاری بانک صادرات کلیک کنید.

آیا استفاده از سامانه سجام برای عموم آزاد است؟

بله، کلیه افرادی می‌توانند از سایت سجام به آدرس الکترونیکی sejam.ir استفاده کنند.

نحوه ورود به سامانه سجام چگونه است؟

شما برای ورود به سایت سجام به صورت واضح و تصویری می‌توانید طبق مطالب گفته شده در مقاله اقدام کنید.

احراز هویت سجام چقدر زمان می‌برد؟

این کار به سرعت اینترنت شما بستگی دارد. به طوری که می‌تواند بین چند ثانیه تا چند دقیقه زمان ببرد.

5/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *