سامانه های تحصیلی

سامانه سجاد portal.saorg.ir + ورود به سایت وزارت علوم

در حال حاضر اکثر امورات مربوط به تحصیل دانشجویان در دانشگاه های کشور به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه های موجود انجام می شود، در گذشته قبل از گسترش خدمات غیر حضوری دانشجویان برای کوچکترین درخواست های خود مانند گواهی اشتغال به تحصیل نیز باید به صورت حضوری دانشگاه مراجعه می کردند، ولی امروزه با گسترش سامانه های مختلف اکثر امورات دانشجویان به صورت غیر حضوری انجام می شود. سامانه سجاد وزارت علوم نیز به همین منظور طراحی شده تا اکثر موارد مربوط به دانشجویان بدون نیاز به مراجعه حضوری و از طریق همین سامانه انجام شود.

خدماتی که در سامانه مذکور وجود دارند برای خدمت رسانی به دانشجویان داخل و خارج از کشور طراحی شده، بنابراین تفاوتی بین امورات دانشجویان داخل و خارج از کشور در این سامانه وجود ندارد. به دلیل اهمیت یادگیری نحوه کار با بخش ها و امکانات مختلف این سامانه برای دانشجویان، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی بخش های مختلف سامانه سجاد بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سامانه سجاد چیست؟

معرفی سامانه سجاد

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای تسهیل انجام امورات دانشجویان داخل و خارج از کشور اقدام به راه اندازی سامانه سجاد کرده است، در سامانه مذکور خدمات و بخش های مختلفی وجود دارند که دانشجویان را برای انجام اکثر امورات مربوط به دوره تحصیل از مراجعات حضوری به دانشگاه ها بی نیاز می کنند.

طی سالیان گذشته که خدمات غیر حضوری گسترش نیافته بودند دانشجویان برای تمامی درخواست های خود باید به دانشگاه مراجعه می کردند ولی خوشبختانه امروزه اکثر امورات دانشجویان به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه های مختلفی که یا به صورت مستقیم مختص هر دانشگاه هستند انجام می شود و یا از طریق سامانه های اختصاصی وزارت علوم.

در سامانه سجاد امکانات مختلفی همچون ثبت درخواست انتقالی در دانشگاه های کشور، تاییدیه سوابق یا مدارک تحصیلی، تمدید گواهینامه دانشجویان غیر ایرانی داخل کشور، پیگیری درخواست ها، امورات مربوط به حوزه تربیت بدنی و… قرار گرفته تا از این طریق حوزه خدمات غیر حضوری مربوط به دانشجویان گسترش یابد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه امجد جهاد دانشگاهی برر وی لینک کلیک کنید.

بدون شک راه اندازی این سامانه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روند انجام موارد مختلف موجود را تسریع بخشیده و از اتلاف وقت دانشجویان جلوگیری می کند. به دلیل اهمیت بخش های مختلف سامانه مذکور، ضروری است دانشجویان نحوه کار با بخش های این سامانه را یاد بگیرند.

راهنمای ورود به سامانه سجاد

سجاد یکی از سامانه های کارآمد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در جهت گسترش خدمات غیر حضوری به دانشجویان داخل و خارج از کشور طراحی و راه اندازی شده است. در واقع خدمات موجود در سامانه سجاد مختص دانشگاهی خاص نیست و تمامی دانشجویان مشغول به تحصیل در داخل و خارج از کشور می توانند از خدمات این سامانه استفاده کنند.

سامانه مذکور شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان برای انجام اکثر امورات مربوط به دوران تحصیل خود بی نیاز از مراجعات حضوری به دانشگاه ها باشند زیرا تا قبل از گسترش خدمات غیر حضوری در دانشگاه ها، دانشجویان برای کوچکترین موارد مربوط به دوران تحصیل خود باید به صورت حضوری به دانشگاه ها مراجعه می کردند، این موضوع برای دانشجویان غیر بومی بسیار سخت بود.

برای اطلاع از بخش های سامانه دان دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین در حال حاضر شراطی فراهم شده تا دانشجویان بتوانند در کمترین زمان ممکن درخواست های خود را به ثبت رسانده و همچنین با دریافت کد پیگیری، نتیجه درخواست را نیز مورد بررسی قرار دهند. همانطور که گفتیم نحوه ورود و استفاده از خدمات سامانه مذکور برای دانشجویان داخل و خارج از کشور و یا حتی دانشجویان غیر ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های داخل کشور، تفاوتی ندارد.

بنابراین به منظور ورود به سامانه سجاد در صورتی که قبلا ثبت نام خود را انجام داده اید ابتدا باید نشانی اینترنتی portal.saorg.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده شود، حال باید بر روی گزینه “انتقال به سامانه سجاد” کلیک نمایید.

ورود به سامانه سجاد

با انجام مرحله قبلی وارد صفحه اصلی ورود به سامانه می شوید، حال کافی است گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

وارد شدن به سامانه portal.saorg.ir

در مرحله جدید باید مطابق با تصویر زیر مشخصات خواسته شده را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

درج کد ملی در سامانه سجاد

ثبت نام سامانه سجاد

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور تسهیل انجام امورات دانشجویی و اقدام در جهت گسترش خدمات غیر حضوری مربوط به دوران تحصیل دانشجویان، سامانه ای به نام سجاد را راه اندازی کرده تا از این طریق دانشجویان ایرانی داخل و خارج از کشور، همچنین دانشجویان غیر ایرانی مشغول به تحصیل در داخل کشور بتوانند بی نیاز از مراجعه حضوری به دانشگاه ها اکثر امورات را انجام داده و درخواست های خود را به ثبت برسانند.

بنابراین تفاوتی میان نحوه ورود و ثبت نام در سامانه مذکور برای دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی در حال تحصیل در دانشگاه های داخل کشور وجود ندارد، تمامی دانشجویان برای ورود به سامانه و استفاده از خدمات متنوع آن باید اطلاعات و مشخصات خواسته شده را در سامانه درج کرده و ثبت نام خود را انجام دهند.

از جمله امکانات سامانه مذکور می توان به تاییدیه تحصیلی، پیگیری درخواست ها، خدمات سلامت، امکانات مربوط به حوزه تربیت بدنی، درخواست انتقالی در دانشگاه های داخلی و… اشاره کرد. به همین منظور برای ثبت نام در سامانه سجاد باید ابتدا نشانی اینترنتی portal.saorg.ir در مرورگر درج و جستجو نمایید و بعد از کلیک بر روی لینک “انتقال به سامانه سجاد” از میان گزینه های موجود در صفحه اصلی سامانه، گزینه “ثبت نام” را انتخاب کنید.

ثبت نام در سامانه سجاد

در مرحله جدید باید تمامی موارد بیان شده را مطالعه کرده و در صورتی که با آن ها موافق هستید، تیک تایید در قسمت انتهایی و سمت راست صفحه را انتخاب نمایید.

موافقت با شرایط سامانه سجاد

سپس از شما خواسته می شود مواردی که در تصویر زیر مشاهده می کنید را در قسمت های مربوطه درج کرده، کد امنیتی را وارد نمایید و بر روی گزینه دریافت کد فعال سازی کلیک کنید. بعد از دریافت و درج کد فعال سازی باید گزینه “ارسال” در انتهای صفحه را انتخاب نمایید.

ثبت مشخصات هویتی در سامانه سجاد

با انجام مراحل قبلی وارد فضای اصلی سامانه و پنل کاربری خود می شوید، حال از شما خواسته می شود ثبت نام خود را با طی کردن مراحل اطلاعات تکمیلی، اطلاعات مقاطع تحصیلی و تایید نهایی به پایان برسانید.

تکمیل مراحل ثبت نام در سامانه portal.saorg.ir

مدارک لازم برای ثبت نام در سامانه سجاد

با توجه به گسترش خدمات غیر حضوری در تمامی سازمان ها، ارگان ها و وزارتخانه های کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز از این مورد مستثنی نشده و طی چند سال اخیر اقدام به راه اندازی سامانه های مختلف جهت تسهیل انجام امورات دانشجویان داخل و خارج از کشور کرده است.

در حال حاضر سامانه ای به نام سجاد امکانات گسترده ای را در اختیار دانشجویان ایرانی داخل و خارج از کشور، همچنین دانشجویان غیر ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های داخلی قرار می دهد، لازم به ذکر است نحوه ورود و ثبت نام دانشجویان داخل و خارج از کشور هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و لینک مورد استفاده تمامی دانشجویان برای استفاده از خدمات سامانه مذکور، مشترک می باشد.

با راه اندازی این سامانه دانشجویان دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دانشگاه ها برای انجام اکثر امورات مربوط به دوران تحصیل خود ندارد، همچنین ثبت درخواست در سجاد باعث تسریع رسیدگی و اعلام نتیجه درخواست های به ثبت رسیده می شود.

برای اطلاع از نحوه ورود به سایت تیز آزما علمی کاربردی بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین ضروری است تمامی دانشجویان نحوه کار کردن با این سامانه را یاد بگیرند. برای ثبت نام در سامانه سجاد علاوه بر درج مشخصات هویتی، نشانی ایمیل، شماره تماس و… لازم است برخی از مدارک مانند تصویر شناسنامه، کارت ملی، عکس پرسنلی، مدارک تحصیلی، شماره پرونده، تاریخ پایان دوران تحصیلی نیز توسط دانشجویان در این سامانه به ثبت برسند. برای اطلاع از تمامی موارد خواسته شده باید وارد مراحل ثبت نام، درخواست ها و موارد مورد نظر شوید تا از عنوان مدارک اطلاع پیدا کنید.

ویرایش اطلاعات پروفایل در سامانه سجاد وزارت علوم

همانطور که گفتیم سامانه سجاد توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جهت گسترش خدمات غیر حضوری مربوط به دانشجویان داخل و خارج از کشور راه اندازی شده تا از این طریق روند انجام امورات مربوطه نیز تسریع یابد. با راه اندازی این سامانه دانشجویان دیگر نیازی به مراجعات حضوری جهت ثبت درخواست انتقالی در دانشگاه های کشور، تایید گواهینامه دانشجویان خارج از کشور و… ندارند.

همانطور که گفتیم بعد از ثبت اطلاعات هویتی اولیه به هنگام ثبت نام در این سامانه از شما خواسته می شود اطلاعات پروفایل خود را تکمیل کنید، در صورتی که به هنگام ثبت نام این اطلاعات را تکمیل نکرده اید باید بعد از ورود به سامانه طبق مراحل گفته شده قسمت های قبلی همین مقاله باید مطابق با تصویر زیر از سمت راست صفحه اصلی پنل کاربری خود گزینه “تکمیل پروفایل” را انتخاب کرده و سه مرحله باقی مانده را طی کنید.

تکمیل پروفایل در سامانه portal.saorg.ir

استعلام مدرک تحصیلی سامانه سجاد

همانطور که گفتیم سامانه مذکور که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی شده امکانات گسترده ای را در اختیار دانشجویان داخل و خارج از کشور قرار می دهد. یکی از این امکانات مربوط به استعلام سوابق و مدارک تحصیلی می باشد، چنانچه قصد بررسی و استعلام مدرک تحصیلی را دارید باید با درج و جستجو نشانی اینترنتی portal.saorg.ir در مرورگر طبق مراحل گفته شده قبلی وارد پنل کاربری خود شده و از بخش “خدمات” گزینه “اداره کل امور دانش آموختگان” و سپس “استعلام سوابق تحصیلی” را انتخاب کنید.

استعلام مدرک تحصیلی در سامانه سجاد

در مرحله جدید باید موارد بیان شده را با دقت مطالعه کرده و در صورت موافق تیک تایید گزینه “با قوانین گفته شده موافق هستم” را انتخاب نمایید.

پذیرش قوانین در سامانه portal.saorg.ir

سپس باید مطابق با تصویر زیر تمامی موارد خواسته شده را در قسمت های مربوطه تکمیل کنید.

بررسی سوابق تحصیلی در سامانه سجاد

در نهایت با درج کد امنیتی نمایش داده شده، بر روی گزینه “ارسال” کلیک نمایید.

ارسال درخواست در سامانه portal.saorg.ir

پیگیری درخواست در سامانه سجاد

سجاد سامانه ای مربوط به دانشجویان داخل و خارج از کشور می باشد که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی شده تا به صورت غیر حضوری خدمات گسترده ای را در اختیار دانشجویان قرار دهد. در این سامانه امکان ثبت درخواست های متنوعی همچون درخواست انتقالی در میان دانشگاه های کشور وجود دارد که به هنگام ثبت درخواست کد پیگیری در اختیار کاربران قرار می گیرد، بنابراین با وارد شدن به پنل کاربری خود طبق توضیحات گفته شده در قسمت های قبلی همین مقاله، می توانید از بخش “کارتابل” شماره پیگیری درخواست را مشاهده کرده و استعلام را انجام دهید.

پیگیری درخواست در سامانه سجاد

چگونه می توان به سامانه سجاد وزارت علوم وارد شد؟

برای ورود به این سامانه باید نشانی اینترنتی portal.saorg.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید و سپس مطابق مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا دانشجویان غیر ایرانی که در دانشگاه های داخل کشور مشغول به تحصیل هستند نیز می توانند از امکانات سامانه سجاد استفاده کنند؟

بله، خدمات این سامانه برای تمامی دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی داخل کشور و همچنین دانشجویان ایرانی خارج از کشور قابل دسترس می باشد.

آیا می توان در سامانه سجاد وزارت علوم درخواست انتقالی مهمان در دانشگاه های کشور را به ثبت رساند؟

بله، این امکان در سامانه سجاد فراهم می باشد.

آیا در سامانه سجاد مدارک تحصیلی نیز مورد استعلام قرار می گیرند؟

بله، از طریق مراحل گفته شده در همین مقاله می توانید مدارک مقاطع تحصیلی مورد نظر را بررسی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *