سامانه های مالی و سرمایه

سامانه ستاره سهام

یکی از جدیدترین سامانه های مالی و قضایی راه اندازی شده، سامانه ستاره سهام است. با آغاز به کار این سامانه شرایطی فراهم شده تا عموم مردم که دارای انواع مختلفی از سهام اعم از سهام عدالت، اوراق بهادار و حتی سکه هایی که به صورت اوراق خریداری کرده اند، از آن ها برای وثیقه گذاری و ضمانت دریافت تسهیلات یا امور قضایی استفاده کنند.

تا قبل از راه اندازی سایت ستاره سهام چنین امکانی فراهم نبوده و هیچ فردی نمی توانست از سهام خریداری شده برای انجام امورات وثیقه گذاری استفاده کند. با توجه به اهمیت خدمات سایت ستاره و همچنین جدید بودن آن، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه ستاره سهام بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه ستاره وثیقه الکترونیکی

معرفی سامانه ستاره

سامانه ستاره سهام حاصل همکاری قوه قضاییه، سازمان بورس اوراق بهادار و سیستم بانکی کشور است. این سامانه به منظور استفاده از انواع سهام به عنوان وثیقه الکترونیکی جهت دریافت تسهیلات بانکی و یا امورات قضایی راه اندازی شده است. انجام ضمانت بانکی جهت دریافت وام و یا ضمانت افرادی که مشکلات قضایی دارند، همواره با استفاده از مدارکی همچون سند ملک یا فیش حقوقی انجام شده، البته در حال حاضر نیز این موضوع ادامه داشته و اعتبار خود را از دست نداده است.

برای اطلاع از نحوه خرید سفته الکترونیکی بر روی لینک کلیک کنید.

با راه اندازی سامانه ستاره سهام، همه افرادی که دارای انواع مختلف سهام مانند سهام عدالت، سهام های مختلفی که در بازار سرمایه خریداری می کنند و حتی سکه هایی که به صورت اوراق کتبی به فروش می رسند، امکان استفاده از آن ها به عنوان وثیقه الکترونیکی را دارند. از این موارد می توان برای دریافت وام بانکی و یا وثیقه گذاری قضایی استفاده کرد. البته انجام این امورات مستلزم طی کردن مراحل مختلف جهت تایید سهام معرفی شده است.

ثبت نام در سامانه ستاره

ثبت نام سامانه ستاره

اولین اقدام جهت بهرمندی از امکانات سایت ستاره سهام یا همان سامانه توثیق الکترونیک، انجام ثبت نام در این سامانه است. در واقع بدون ثبت نام در سامانه وثیقه الکترونیکی، امکان معرفی سهام به عنوان وثیقه وجود ندارد. با توجه به اینکه اهداف سایت ستاره سهام به تازگی اعلام شده و سایت مذکور جدید است، هنوز نشانی اینترنتی از آن اعلام نشده تا مردم بتوانند ثبت نام خود را تکمیل کنند. ولی به طور کلی بعد از آغاز به کار سامانه ستاره سهام و عمومی شدن آن باید نسبت به ایجاد حساب کاربری در این سامانه اقدام کنید.

برای اطلاع از خدمات پیشخوان مجازی بانک مسکن بر روی لینک کلیک کنید.

ورود به سامانه ستاره سهام

بدون شک اغلب مردم حداقل یکبار برای دریافت وام به بانک های کشور مراجعه کرده اند. یکی از شرایط دریافت وام از سیستم بانکی، داشتن ضامن معتبر و یا سند ملک به عنوان وثیقه و ضمانت است. در این میان افرادی هستند که هیچ کدام از موارد نامبرده را نداشته و در نتیجه امکان دریافت وام را نیز ندارند. از طرفی برخی افراد برای انجام امورات قضایی به ارائه سند نیاز دارند تا حکم وثیقه را داشته باشد.

به دلیل مشکلاتی که در این زمینه پیش روی مردم است، سایت ستاره سهام راه اندازی شده تا همه افرادی که دارای انواع مختلفی از سهام هستند، امکان دریافت وام بانکی و یا وثیقه گذاری قضایی را داشته باشند. برای انجام امورات مربوط به دریافت وثیقه الکترونیک باید به سامانه ستاره سهام وارد شوید. البته در حال حاضر نشانی اینترنتی از این سامانه در دسترس نیست، ولی به محض اعلام نشانی، در همین مقاله درج خواهد شد.

برای اطلاع از نحوه انتقال سهام متوفی به ورثه بر روی لینک کلیک کنید.

شرایط استفاده از سامانه ستاره سهام

شرایط استفاده از سامانه ستاره

تا به حال اطلاعات کلی در مورد امکانات، اهداف و قوانین سایت ستاره سهام اعلام شده و چون فعلا این سامانه در دسترس نیست، جزئیات دقیق استفاده از آن را نیز بیان نکرده اند. ولی طی توضیحات اعلام شده، افرادی که قصد استفاده از خدمات وثیقه گذاری الکترونیک را دارند علاوه بر ثبت نام در سامانه ستاره سهام باید در سامانه سجام نیز ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت خود را به انجام برسانند.

نکته مهمی که در این مورد وجود دارد لزوم ثبت نام در سامانه سجام برای افرادی است که سهامی را از بازار بورس خریداری کرده اند، بنابراین چنین افرادی قبلا در سامانه سجام ثبت نام کرده اند. این در حالی است که همه دارندگان سهام عدالت در سامانه سجام، احراز هویت خود را انجام نداده اند، بنابراین در اسرع وقت باید نسبت به انجام این کار اقدام کنند.

برای اطلاع از روش های استعلام چک صیاد با کد ملی بر روی لینک کلیک کنید.

دریافت وام از طریق سامانه ستاره

همانطور که گفتیم براساس اهداف و قوانین اعلام شده در مورد سایت ستاره سهام، افرادی که دارنده انواع مختلفی از سهام هستند، می توانند از آن ها برای دریافت وام بانکی استفاده کنند. به طور کلی می توان گفت که مراحل اخذ وام از طریق سایت ستاره سهام به صورت زیر است:

  • ورود به سایت ستاره سهام، انجام ثبت نام و ایجاد حساب کاربری
  • ثبت درخواست وثیقه گذاری از طریق مراجعه به بانک یا برنامه های معرفی شده
  • استعلام بانک از سایت ستاره سهام
  • اعلام نتیجه بررسی های انجام شده توسط بانک به متقاضیان
  • انتخاب سهام مورد نظر جهت وثیقه گذاری توسط متقاضیان

برای اطلاع از نحوه استعلام سهام بانک دی بر روی لینک کلیک کنید.

چه دارایی هایی را می توان در سامانه ستاره به وثیقه گذاشت؟

طبق اطلاعیه های اعلام شده، در حال حاضر همه انواع سهام هایی که در بازار بورس خرید و فروش می شوند، سهام عدالت و همچنین سکه های اوراقی، قابلیت ثبت در سامانه ستاره را دارند. البته چشم انداز بلندمدت فعالیت این سامانه، تحت پوشش قرار دادن دارایی های بیشتری به عنوان وثیقه است.

برای اطلاع از امکانات سایت بانک آینده بر روی لینک کلیک کنید.

آیا امکان استفاده از سهام عدالت به عنوان وثیقه در سایت ستاره وجود دارد؟

بله، یکی از انواع سهامی که امکان وثیقه گذاری برای آن وجود دارد، سهام عدالت است.

آیا ثبت نام در سامانه سجام برای استفاده از امکانات سایت ستاره ضروری است؟

بله، بدون ثبت نام در سامانه سجام، امکان استفاده از خدمات سایت ستاره وجود ندارد.

چگونه می توانیم به سایت ستاره سهام وارد شویم؟

در حال حاضر نشانی اینترنتی این سامانه اعلام نشده است.

آیا می توانیم از طریق سایت ستاره و سهام بازار بورس، وام بانکی دریافت کنیم؟

بله، یکی از اهداف راه اندازی سایت ستاره سهام، همین موضوع است.

4/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *