سامانه های تحصیلی

سامانه ساهت sahat.medu.ir + نحوه ورود و ثبت نام در سایت

وزارت آموزش و پرورش یکی از وزارتخانه های کشور است که در راستای گسترش خدمات غیر حضوری و افزایش رفاه حال دانش آموزان و کارکنان خود اقدام به راه اندازی سامانه های گسترده و کارآمد کرده است. سامانه ساهت آموزش و پرورش با هدف جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی دانش آموزان سراسر کشور راه اندازی شده و امکاناتی همچون تایید دیپلم، ویرایش اطلاعات در صورت وجود مغایرت و دریافت کد سوابق تحصیلی را برای کاربران فراهم کرده است.

همانطور که می دانیم یکی از ملزومات ثبت نام در کنکور سراری، ارائه کد سوابق تحصیلی است. بنابراین آشنایی با بخش های سامانه ساهت جهت ورود، ثبت نام و استفاده از امکانات موجود در پنل کاربری برای دانش آموزان و همچنین کارکنان مدارس و ادارات آموزش و پرورش بسیار ضروری است.

به همین منظور ما در این مقاله قصد داریم به بررسی جوانب مختلف سامانه ساهت آموزش و پرورش بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ورود به سامانه ساهت

معرفی سامانه ساهت

با توجه به گسترش بسترهای الکترونیکی و آنلاین در کشور و همچنین استقبال مردم برای انجام امورات خود به صورت غیر حضوری و آنلاین، وزارتخانه ها، سازمان ها، ادارت، ارگان ها و حتی مراکز خصوصی کشور اقدام به راه اندازی سامانه ها و بسترهای مختلفی کرده اند تا از این طریق اکثر خدمات خود را تا حد امکان به صورت غیر حضوری در اختیار مردم قرار دهند.

خوشبختانه فعالیت سامانه های مختلف از افزایش ازدحام جمعیت در مراکز و ادارات جلوگیری کرده و در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا عاملی کمک کننده برای حفظ سلامت مردم می باشند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه پادا آموزش و پرورش بر روی لینک کلیک کنید.

وزارت آموزش و پرورش نیز از این مورد مستثنی نشده و در حال حاضر چندین سامانه فعال و کارآمد را در اختیار دانش آموزان، معلمان، مدیران و دیگر کارکنان این وزارتخانه قرار داده است تا از این طریق اکثر امورات ضروری این افراد به صورت غیر حضوری انجام شوند.

سامانه ساهت آموزش و پرورش یکی از سامانه های مهم این وزارتخانه است که در حال حاضر در دسترس تمامی دانش آموزان و کارکنان آموزش و پرورش قرار گرفته است. سامانه ساهت مربوط به جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی دانش آموزان می باشد، به همین علت از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهتر است بدانیم یکی از موارد مهم و ضروری که دانش آموزان پایه دوازدهم و فارغ التحصیلان برای ثبت نام در کنکور سراسری به آن نیاز دارند، کد سوابق تحصیلی و تاییدیه دیپلم می باشد. بنابراین بررسی اطلاعات تحصیلی که در این سامانه جمع آوری شده و دریافت کد سوابق تحصیلی از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای اطلاع از خدمات سامانه سناد مدارس بر روی لینک کلیک کنید.

لازم به ذکر است یکی دیگر از سامانه های آموزش و پرورش که کد سوابق تحصیلی را ارائه می دهد، سامانه دیپ کد می باشد ولی دسترسی به آن برای مسئولان آموزش و پرورش فراهم شده و دانش آموزان امکان ورود به سامانه دیپ کد را ندارند. خوشبختانه در سامانه ساهت شرایطی برای ورود به سامانه و دسترسی به کد سوابق تحصیلی برای دانش آموزان نیز فراهم می باشد.

بنابراین با توجه به توضیحات گفته شده چنانچه قصد ورود به سامانه ساهت را دارید باید نشانی اینترنتی sahat.medu.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سامانه برای شما نمایش داده شود، سپس از سمت راست کادر بالایی صفحه بر روی گزینه “ورود به سامانه” کلیک نمایید.

ورود به سامانه ساهت
  • حال در صفحه جدید باید نام کاربری، رمز عبور و عبارت امنیتی که مشاهده می کنید را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ورود به سامانه” را انتخاب نمایید.
وارد شدن به سامانه sahat.medu.ir

ثبت نام در سامانه ساهت sahat.medu.ir

ثبت نام در سامانه ساهت

سامانه ساهت یکی از سامانه های وزارت آموزش و پرورش است که امکانات ضروری را در اختیار دانش آموزان و کارکنان آموزش و پرورش قرار می دهد. سایت ساهت با هدف جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی دانش آموزان راه اندازی شده است زیرا ارائه سوابق تحصیلی در چندین مورد برای دانش آموزان ضروری می باشد.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه آزمون آغازین بر روی لینک کلیک کنید.

مثلا دانش آموزانی که تغییر مقطع تحصیلی دارند برای ثبت نام در مدارس جدید باید کد سوابق تحصیلی خود را داشته و اطلاعات مورد نظر را ارائه دهند. همچنین دانش آموزان پایه دوازدهم و فارغ التحصیلی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند باید کد سوابق تحصیلی و تاییدیه دیپلم خود را در سایت سازمان سنجش درج کرده تا امکان ثبت نام برای آنان فراهم شود.

یکی دیگر از امکاناتی که در سامانه ساهت قرار گرفته امکان بررسی اطلاعات و ویرایش آن ها در صورت وجود مغایرت می باشد، بنابراین ضروری است دانش آموزان نحوه ثبت نام و سپس ورود به سامانه را یاد گرفته، اطلاعات خود را بررسی کنند و در صورت وجود مغایرت به مدیر مدرسه مراجعه نمایند تا از این طریق ویرایش اطلاعات انجام شود.

جهت اطلاع از نحوه ورود به سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

همانطور که گفتیم برای دسترسی به بخش ها و امکانات سامانه ساهت ابتدا باید در سامانه مذکور ثبت نام کرده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد نمایید. نکته مهمی که در این مورد وجود دارد، مجزا بودن بخش ثبت نام دانش آموزان ایرانی، اتباع و کارشناسان و مدیران می باشد، به همین علت در ادامه مطلب هر یک از این موارد را به صورت مجزا توضیح خواهیم داد:

ثبت نام دانش آموزان ایرانی

برای ورود به این بخش ابتدا باید از طریق نشانی اینترنتی sahat.medu.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده، سپس از کادر بالایی صفحه بر روی گزینه “ثبت نام دانش آموزان ایرانی” کلیک نمایید.

ثبت نام دانش اموزان ایرانی
  • در مرحله جدید از شما خواسته می شود کد ملی، شماره تماس همراه و عبارت امنیتی که مشاهده می کنید را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ثبت نام” را انتخاب نمایید.
حساب کاربری دانش آموزان در سامانه ساهت

ثبت نام دانش آموزان اتباع

چنانچه قصد ثبت نام در بخش دانش آموزان اتباع را دارید، ابتدا باید طبق توضیحات گفته شده قبلی وارد صفحه اصلی سامانه شده و از کادر بالایی صفحه مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “ثبت نام دانش آموزان اتباع” کلیک نمایید.

ثبت نام دانش آموزان اتباع در سامانه ساهت
  • در مرحله جدید از شما خواسته می شود کد اتباع یا کد ملی خود را به همراه شماره تماس در قسمت های مربوطه درج کرده، عبارت امنیتی که مشاهده می کنید را وارد و سپس گزینه “ثبت نام” را انتخاب نمایید.
پنل کاربری دانش آموزی

ثبت نام کارشناسان/مدیران

همانطور که گفتیم علاوه بر دانش آموزان، مدیران و کارکنان آموزش و پرورش نیز می توانند در سامانه ساهت ثبت نام کنند. بنابراین چنانچه به عنوان مدیر یا کارشناس قصد ثبت نام در سامانه مذکور را دارید، ابتدا باید وارد صفحه اصلی سایت شده و از کادر بالایی صفحه بر روی گزینه “ثبت نام کارشناسان/مدیران” کلیک نمایید.

ثبت نام کارشناسان و مدیران در سامانه ساهت
  • در مرحله جدید باید تمام مشخصات خواسته شده را مطابق با تصویر زیر در قسمت های مربوطه درج کرده و در نهایت گزینه “ثبت نام در سامانه” را انتخاب کنید.
تکمیل اطلاعات در سامانه sahat.medu.ir

فراموشی رمز سامانه ساهت sahat.medu.ir

همانطور که گفتیم وزارت آموزش و پرورش در راستای گسترش خدمات غیر حضوری خود اقدام به راه اندازی سامانه های مختلفی کرده است که تا حد امکان روند انجام بسیاری از امورات مربوط به دوران تحصیل دانش آموزان و همچنین فعالیت کارکنان آموزش و پرورش را تسهیل دهد.

یکی از سامانه های مهم و کاربردی آموزش و پرورش سامانه ساهت می باشد که با هدف جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی دانش آموزان و در نتیجه ارائه کد سوابق تحصیلی راه اندازی شده است.

برای اطلاع از خدمات سامانه استعلام مدرک تحصیلی بر روی لینک کلیک کنید.

بدون شک تمامی دانش آموزان برای تغییر مقطع و همچنین ثبت نام در کنکور سراسری به کد سوابق تحصیلی خود نیاز دارند، بنابراین ثبت نام در سایت ساهت و آشنایی با بخش های مختلف آن برای دانش آموزان، مدیران و دیگر کارکنان مربوطه ضروری می باشد.

لازم به ذکر است در سایت ساهت امکانی فراهم شده تا اگر دانش آموزان و کارکنان آموزش و پرورش بعد از ثبت نام در سامانه مذکور رمز عبور خود را فراموش کردند، رمز جدید در اختیار این افراد قرار بگیرد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه پاس بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور چنانچه رمز عبور خود را فراموش کرده اید از طریق نشانی اینترنتی sahat.medu.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده و از کادر بالایی صفحه بر روی گزینه “فراموشی کلمه عبور” کلیک نمایید.

فراموشی رمز عبور سامانه ساهت
  • در مرحله جدید باید کد ملی یا کد اتباع خود را به همراه شماره تماس در قسمت های مربوطه درج کرده، عبارت امنیتی که مشاهده می کنید را وارد نمایید و در نهایت بر روی گزینه “ارسال کلمه عبور جدید” کلیک کنید.
بازیابی رمز عبور در سامانه sahat.medu.ir

سایت ساهت جهت تایید دیپلم

ساهت سامانه ای متعلق به وزارت آموزش و پرورش می باشد که در راستای جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی تمامی دانش آموزان راه اندازی شده است.

فارغ التحصیلانی که در دانشگاه پذیرفته می شوند برای ثبت نام خود نیازمند تاییدیه دیپلم هستند، بنابراین برای تایید دیپلم باید به سامانه ساهت مراجعه نمایند، ابتدا حساب کاربری ایجاد کرده و سپس از خدمات قرار گرفته در پنل کاربری خود استفاده کنید.

برای اطلاع از بخش های سامانه المپیاد دانش آموزی بر روی لینک کلیک کنید.

سامانه ساهت سوابق تحصیلی sahat.medu.ir

کد سوابق تحصیلی در سامانه ساهت

سایت ساهت وزارت آموزش و پرورش با هدف جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی فعالیت خود را آغاز کرده است. حال سوال مهم این است که چه زمانی دسترسی به سوابق تحصیلی و ارائه کد آن ضروری می باشد؟

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه فاینال امتحانات نهایی بر روی لینک کلیک کنید.

بهتر است بدانیم دانش آموزانی که تغییر مقطع می دهند و یا قصد ثبت نام و شرکت در کنکور سراری را دارند باید کد سوابق تحصیلی خود را به مدرسه جدید ارائه داده و یا در سایت سازمان سنجش به ثبت برسانند. بنابراین ضروری است دانش آموزان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش با بخش ها و امکانات سامانه مذکور آشنا شوند.

چگونه می توان به سامانه ساهت آموزش و پرورش وارد شد؟

برای ورود به سایت ساهت باید از نشانی اینترنتی sahat.medu.ir استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا دانش آموزان نیز می توانند از طریق سایت ساهت، کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنند؟

بله، این امکان در سایت ساهت آموزش و پرورش فراهم شده است.

آیا برای استفاده از خدمات سامانه ساهت باید حساب کاربری ایجاد کنیم؟

بله، برای دسترسی به بخش های این سامانه باید ثبت نام کرده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید.

آیا فقط دانش آموزان می توانند به سایت ساهت آموزش و پرورش وارد شوند؟

خیر، مدیران و کارشناسان مربوطه آموزش و پرورش نیز می توانند به امکانات سایت ساهت دسترسی داشته باشند.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *