سامانه های اجتماعی

سامانه سامد www.111.ir

یکی از موضوعاتی که همیشه برای مردم مهم بوده و به دنبال پیدا کردن راهی برای به انجام رساندن این موضوع بوده اند، ارتباط میان مردم و دولت جهت بیان درخواست ها، ثبت شکایات و حتی ارائه پیشنهادات و ایده ها می باشد. خوشبختانه در حال حاضر سامانه الکترونیکی به نام سامانه سامد طراحی و راه اندازی شده تا ارتباط میان مردم و دولت جهت ثبت درخواست، شکایت و پیشنهادات برقرار شود.

دولت با بررسی شکایات نسبت به نظارت بهتر و بیشتر بر عملکرد دستگاه های مربوطه اقدام می کند و با پردازش ایده ها و پیشنهادات ارائه شده از جانب مردم نسبت به افزایش خدمت رسانی و بهبود عملکرد بخش های مختلف دولت راهکارهای جدیدی را در دست اقدام قرار خواهد داد. بنابراین عموم مردم می توانند برای ثبت درخواست، شکایت و حتی بیان ایده های خود نسبت به عملکرد بهتر بخش های مختلف دولت به سامانه مذکور مراجعه نمایند.

با توجه به اهمیت ارتباط بهتر و بیشتر میان مردم و دولت، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی بخش های مختلف سامانه سامد بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سامانه سامد چیست؟

معرفی سامانه سامد

سامد “سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت” می باشد که توسط نهاد ریاست جمهوری راه اندازی شده تا راه ارتباطی میان مردم و دولت برقرار شود. یکی از دغدغه های همیشگی مردم نحوه ارتباط با دولت، بیان درخواست، ثبت شکایت و حتی ارائه پیشنهادات مختلف می باشد.

امروزه با راه اندازی و آغاز به کار سامانه سامد که همان “سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت” می باشد این امکان فراهم شده تا مردم به راحتی، بدون نیاز به مراجعه حضوری به سازمانی خاص و به صورت آنلاین درخواست شکایت و یا ایده های خود را به ثبت رسانده و همچنین درخواست های خود را پیگیری کنند.

طبق توضیحاتی که درمورد سامانه سامد بیان شده، هدف دولت از راه اندازی این سامانه و ایجاد راه ارتباطی میان عموم مردم با دولت، بهبود عملکرد بخش های مختلف دولت می باشد، زیرا با ثبت شکایات مسئولان مربوطه از نقاط ضعف عملکرد هر بخش مطلع شده و در جهت رفع مشکلات اقدام می کنند.

برای اطلاع از بخش های سامانه ثبت من بر روی لینک کلیک کنید.

همچنین با ارائه ایده های مناسب از جانب مردم، مسئولان بخش های مختلف دولت راه های رسیدن به ایده ها را بررسی می کنند و اگر امکان اجرایی شدن آن ها وجود داشته باشد در جهت ارتقاء کیفیت شرایط اجتماعی، معیشتی، شغلی و… مردم از آن ها استفاده خواهند کرد.

بنابراین ایجاد سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت اقدام مهمی در جهت ارتقاء طرح دولت الکترونیک می باشد. با توجه به فراهم بودن دسترسی این سامانه برای عموم مردم، توصیه می کنیم نحوه ثبت درخواست و پیگیری آن ها را از طریق سامانه مذکور آموزش ببینید.

ورود به سامانه سامد

دولت در راستای گسترش خدمات دولت الکترونیک و ایجاد ارتباطی آسان و بهتر میان مردم و دولت اقدام به راه اندازی سامانه ای به نام سامد کرده تا تمامی مردم بتوانند بدون نیاز به مراجعه حضوری به سازمان، ارگان و یا مرکزی خاص، به صورت آنلاین درخواست ها، شکایات و ایده های خود را به ثبت برسانند.

درمورده اهداف راه اندازی سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت بیان شده که این سامانه با هدف بهبود و گسترش تعاملات میان مردم و دولت راه اندازی شده است تا از این طریق تمام مردم فارغ از محل سکونت خود بتوانند حرف های خود را به گوش دولت برسانند. اگر شکایتی از سازمان، اداره، ارگان و… دارند در کمترین زمان ممکن و با راحت ترین مسیر شکایت خود را به ثبت رسانده و نتیجه آن را نیز پیگیری کنند.

برای اطلاع از امکانات سامانه ارزش افزوده بر روی لینک کیلک کنید.

همچنین در سامانه سامد امکان ثبت درخواست ها و ایده ها نیز وجود دارد، بنابراین افرادی که پیشنهاد و ایده مناسبی در زمینه های مختلف که به بهبود عملکرد دولت، شرایط اجتماعی، معیشتی و… کمک می کند، می توانند از طریق مراجعه به سامانه مذکور ایده های خود را به ثبت برسانند.

بهتر است بدانیم هر چقدر میزان تعامل مردم با دولت بیشتر و بهتر باشد، مسئولان سریع تر نقاط ضعف بخش های مختلف دولت را شناسایی کرده و در جهت رفع مشکلات و نقاط ضعف اقدام می کنند. بنابراین بهتر است اگر درخواست، شکایت و یا ایده ای دارید که می خواهید هر چه زودتر به گوش مسئولان مربوطه برسانید به سامانه مذکور مراجعه نمایید.

جهت ورود به سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت ابتدا باید نشانی اینترنتی www.111.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا وارد صفحه اصلی سایت شوید و خدمت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ورود به سامانه سامد

ثبت درخواست در سامانه سامد

همانطور که گفتیم سامد سامانه راه اندازی شده از جانب نهاد ریاست جمهوری است تا از این طریق راه ارتباطی میان تمامی مردم کشور و دولت فراهم شود، در واقع این اقدام به گسترش طرح دولت الکترونیک کمک می کند. بر طبق اهداف راه اندازی سامانه سامد مردم می توانند درخواست ها، شکایات و ایده های خود را در جهت بهبود عملکرد دولت، رفع مشکلات خود و به طور کلی آگاه سازی درمورد موضوعات پیش آمده در بخش های مختلف دولت که در تعامل با مردم هستند، به ثبت برسانند.

با آغاز به کار سامانه مذکور شرایطی فراهم شده تا تمامی مردم بتوانند در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به مراجعه حضوری به مراکزی خاص، درخواست ها، پیشنهادات و ایده های خود را با دولت در میان بگذارند. بهتر است بدانیم برای ثبت موارد گفته شده در سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت ابتدا باید ثبت نام انجام شود، تمامی مراحل ثبت نام نیز در همین سامانه به صورت غیر حضوری فراهم می باشد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه خرید آرد بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور برای ثبت درخواست در سامانه ابتدا باید نشانی اینترنتی www.111.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید، سپس از قسمت پایینی صفحه اصلی سایت، مطابق با تصویر زیر بخش “درخواست” را انتخاب کنید.

ثبت درخواست در سامانه سامد

چنانچه تا به حال ثبت نام خود را سامانه انجام نداده باشید وارد صفحه ای می شوید که باید کد ملی و شماره تماس همراه خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ادامه” را انتخاب کنید.

ثبت نام در سامانه سامد

در مرحله جدید از شما خواسته می شود نام، نام خانوادگی، رمز عبور دلخواه و عبارت امنیتی مشاهده شده را درج کرده و بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک نمایید.

درج اطلاعات

سپس کد فعال سازی که برای شماره تماس شما ارسال شده را باید در قسمت مربوطه مطابق با تصویر زیر وارد کرده و گزینه “فعال سازی” را انتخاب کنید.

کد فعال سازی سامد

با انجام مراحل قبلی وارد فضای اصلی سامانه می شوید که باید از سمت راست صفحه گزینه “منوی شهروندی” سپس “ثبت مورد” را انتخاب نمایید.

منوی شهروندی سامانه سامد

در نهایت وارد صفحه ای مطابق با تصویر زیر خواهید شد که باید گزینه “درخواست” را انتخاب کنید.

وارد کردن درخواست در سامانه سامد

ثبت شکایت در سامانه سامد

همانطور که گفتیم سامد، سامانه ارتباط الکترونیکی میان مردم و دولت می باشد که راه اندازی سامانه مذکور یکی از اقدامات طرح دولت الکترونیک است. هدف راه اندازی این سامانه تسهیل روند ارتباط میان مردم و دولت است تا عموم مردم بتوانند درخواست ها، شکایات و ایده های خود را به صورت مستقیم با دولت در میان گذاشته و نتیجه درخواست خود را نیز پیگیری کنند.

در توضیحات این طرح بیان شده که با ثبت درخواست ها، شکایات و ایده های مردمی، مسئولان دولتی بهتر می توانند نقاط ضعف را شناسایی کرده و عملکرد بخش های مختلف را ارتقاء دهند و مشکلات مردم نیز به این واسطه برطرف شوند.

به همین منظور چنانچه تمایل به ثبت شکایت دارید باید از طریق نشانی اینترنتی www.111.ir وارد صفحه اصلی سایت شده و بخش “شکایت و گزارش” را انتخاب نمایید.

ثبت شکایت در سامانه سامد

چنانچه قبلا در این سامانه ثبت نام کرده باشید، حال باید نام کاربری و رمز عبور خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

نام کاربری سامد

اگر الان قصد ثبت نام در سامانه سامد را دارید باید مراحل ثبت نام در بخش شکایت را همانند بخش درخواست که در قسمت قبلی همین مقاله توضیح دادیم طی کنید، تا به فضای اصلی سامانه وارد شوید.

حال باید از سمت راست صفحه جدیدی که نمایش داده شده گزینه “منوی شهروندی” و سپس گزینه “ثبت مورد” را انتخاب نمایید.

حساب کاربری

در مرحله جدید باید از میان گزینه های موجود مطابق با تصویر زیر گزینه “شکایت و گزارش” را انتخاب کنید.

ثبت گزارش در سامانه سامد

پیگیری شکایت در سامانه سامد

در سامانه الکترونیکی ارتباط میان مردم و دولت شرایطی فراهم شده تا عموم مردم بتوانند بعد از ثبت درخواست، شکایت و ایده های خود نتیجه موارد به ثبت رسانده را نیز پیگیری نمایند. همانطور که گفتیم سامانه سامد در جهت ارتقاء عملکرد بخش های مختلف دولت، گسترش طرح دولت الکترونیک و رفع مشکلات مردم راه اندازی شده است.

بنابراین چنانچه در سامد درخواستی را به ثبت رسانده اید برای پیگیری نتیجه آن باید از طریق نشانی www.111.ir وارد صفحه اصلی سایت شده و مطابق با تصویر زیر بخش “پیگیری” را انتخاب نمایید.

پیگیری درخواست در سامانه سامد

در صفحه جدیدی که برای شما نمایش داده می شود باید نام کاربری و رمز عبور خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

پیگیری شکایت در سامانه سامد

در نهایت در مرحله جدید باید گزینه “منوی شهروندی” و سپس گزینه “پیگیری موارد'” را انتخاب نمایید.

پیگیری موارد در سامد

برای اطلاع از بخش های سامانه سیتا جهاد کشاورزی بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه سامد وارد شد؟

برای ورود به سامانه سامد باید از نشانی www.111.ir استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا دسترسی به سامانه سامد برای عموم مردم فراهم است؟

بله، تمام مردم می توانند برای ثبت درخواست های خود به سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت یا همان سامد مراجعه نمایند.

آیا امکان ثبت شکایت نیز در سامانه سامد وجود دارد؟

بله، این امکان در سامانه مذکور فراهم است.

چگونه می توانیم نتیجه درخواست خود را از سامانه سامد پیگیری کنیم؟

در این سامانه بخشی به نام پیگیری وجود دارد که نحوه کار با این بخش را در همین مقاله توضیح داده ایم.

4.3/5 - (24 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *