سامانه های اجتماعی

سامانه سامح وزارت بهداشت sameh.behdasht.gov.ir

در حال حاضر بسیاری از امورات مراجعه کنندگان به سازمان ها، ادارات و ارگان های کشور به صورت غیر حضوری به انجام می رسند، یکی از موضوعاتی که شاید کمتر افرادی تصور کنند به صورت غیر حضوری نیز امکان پذیر است، بررسی شرایط بهداشت حرفه ای واحدهای صنفی و کسب و کارها می باشد. سامانه سامح وزارت بهداشت با تعیین چندین هدف مهم که همگی در رابطه با بهداشت حرفه ای واحدهای صنفی هستند راه اندازی شده است.

سایت سامح علاوه بر اینکه به صاحبان واحدهای صنفی خدماتی را ارائه می دهد دارای امکانات و بخش های کاربردی برای کارشناسان و بازرسان بهداشت حرفه ای وزارت بهداشت می باشد.

در کنار تمامی امکانات این سامانه، انجام بازرسی آنلاین از میزان رعایت بهداشت در محیط های حرفه ای و واحدهای صنفی هم زمان با شیوع ویروس کرونا از جدیدترین امکانات سامانه سامح می باشد.

با توجه به اهمیت انجام بازرسی کارشناسان بهداشت حرفه ای از واحدهای صنفی و همچنین دیگر امکانات سایت سامح، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه سامح بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سامانه سامح چیست؟

معرفی سامانه سامح

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی چند سال اخیر با توجه به گسترش بسترهای الکترونیکی و آنلاین در کشور، سامانه های مختلف و کارآمدی را راه اندازی کرده است.

سامانه های متعلق به وزارت بهداشت دارای موضوعات مختلفی همچون آموزش دانشگاه های علوم پزشکی، صدور پروانه های کسب، بازرسی کارشناسان بهداشت حرفه ای و… هستند که هر کدام در جایگاه خود از میزان مراجعات حضوری به مراکز مربوطه و ازدحام جمعیت کاسته و از اتلاف وقت، هزینه و همچنین گسترش شیوع ویروس کرونا جلوگیری به عمل آورده اند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه دفاتر خدمات سلامت بر روی لینک کلیک کنید.

سامح یکی از سامانه های بسیار کاربردی وزارت بهداشت است که اهداف گسترده ای را محقق ساخته، این سامانه ارائه دهنده خدمات مربوط به بهداشت حرفه ای واحدهای صنفی و کسب و کارهای فعال در کشور می باشد.

بهتر است بدانیم متقاضیان راه اندازی واحدهای صنفی در کشور برای اطلاع از نکات بهداشتی که باید در واحد صنفی خود رعایت کنند تا پروانه کسب برای آنان صادر شود، باید به سامانه سامح مراجعه نمایند.

برای اطلاع از خدمات سایت اداره پست بر روی لینک کلیک کنید.

همچنین تمامی واحدهای صنفی که پروانه کسب را نیز دریافت کرده اند باید مشخصات شغلی خود را در سامانه سامح به ثبت برسانند تا از این طریق بازرسان بهداشت حرفه ای نسبت به انجام بازرسی آنان اقدام کنند، در غیر این صورت متخلف محسوب شده و با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

لازم به ذکر است علاوه بر موارد قبلی، کارشناسان و مسئولان تعیین کننده موارد بهداشتی واحدهای صنفی، قوانین مربوط به این موضوع را در سامانه سامح جهت دسترسی بازرسان وزارت بهداشت قرار می دهند تا از این طریق بازرسان از مواردی که به هنگام بازدید از واحدهای صنفی باید مورد توجه قرار دهند، اطلاع یابند.

برای اطلاع از بخش های سامانه ثبت نام مسکن حمایتی بر روی لینک کلیک کنید.

همچنین سایت سامح در این میان نقش یک کارتابل یا پوشه کار دارد، یعنی مسئولان مربوطه اطلاعات مربوط به واحدهای صنفی که بازرسان وزارت بهداشت باید جهت بازرسی بهداشت حرفه ای به آن ها مراجعه کنند را در پنل کاربری بازرسان قرار داده تا آنان از وظایف پیش روی خود مطلع شوند.

در کنار تمامی موارد و امکانات نام برده سایت سامح، این سامانه راه ارتباطی مستقیم میان صاحبان واحدهای صنفی و وزارت بهداشت می باشد. به همین منظور چنانچه شما نیز یکی از صاحبان واحدهای صنفی در کشور هستید یا قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارید باید با جوانب مختلف سامانه سامح آشنا شوید.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه ارمغان بهزیستی بر روی لینک کلیک کنید.

ورود به سامانه سامح وزارت بهداشت sameh.behdasht.gov.ir

بخش های سامانه سامح

در حال حاضر علاوه بر اینکه کارکنان سازمان ها، ادارات، ارگان ها و… در کشور به سامانه های مختلف و مرتبط با حوزه فعالیت خود دسترسی دارند بلکه صاحبان واحدهای صنفی که پروانه کسب و مجوز فعالیت خود را دریافت کرده اند نیز باید با سامانه های مرتبط با حوزه فعالیتشان آشنا باشند.

برخی از سامانه ها جهت ارائه موارد آموزشی و اطلاع رسانی راه اندازی شده ولی برخی دیگر از سامانه ها مانند سامح وزارت بهداشت جهت درج اطلاعات و مشخصات ضروری واحدهای صنفی فعال شده اند. سامانه سامح وزارت بهداشت که برگرفته از عبارت “سامانه جامع مدیریت بازرسی بهداشت حرفه ای” می باشد که در راستای انجام هرچه بهتر بازرسی و کنترل رعایت موارد بهداشت حرفه ای در واحدهای صنفی راه اندازی شده است.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه ثبت نام مسکن اولی ها بر روی لینک کلیک کنید.

این سامانه ارائه دهنده امکانات مختلف به صاحبان کسب و کار و همچنین کارشناسان و بازرسان وزارت بهداشت می باشد. همانطور که گفتیم متقاضیان راه اندازی کسب و کارها می توانند از طریق مراجعه به سامانه سامح از موارد بهداشتی که موظف به رعایت آن ها هستند تا مجوز و پروانه کسب برای آنان صادر شود، اطلاع یابند.

همچنین تمامی صاحبان واحدهای صنفی موظف هستند اطلاعات و مشخصات کسب و کار خود را در سایت سامح جهت بازرسی بهداشت حرفه ای درج کنند.

برای اطلاع از خدمات سامانه بر خط بازار متشکل ارز ایران بر روی لینک کلیک کنید.

بازرسان وزارت بهداشت نیز می توانند از طریق مراجعه به پنل کاربری خود در سامانه سامح از قوانین بهداشت حرفه ای که در بازرسی های خود باید مورد توجه قرار دهند مطلع شده و لیست واحدهای صنفی که باید جهت بازرسی به آن ها مراجعه کنند را دریافت نمایند.

یکی دیگر از امکانات سایت سامح که با شیوع ویروس کرونا فعال شده انجام بازرسی کارشناسان بهداشت حرفه ای از واحدهای صنفی به صورت غیر حضوری و آنلاین می باشد، تا از این طریق میزان انتقال ویروس کرونا در واحدهای صنفی که رعایت بهداشت برای آن ها بسیار مهم و ضروری می باشد، کمتر صورت بگیرد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه اهدای عضو بر روی لینک کلیک کنید.

همانطور که گفتیم کارکنان وزارت بهداشت و صاحبان کسب و کارها می توانند به سایت سامح وارد شوند، به همین منظور در ادامه مطلب به مراحل ورود کارکنان وزارت بهداشت به سایت سامح می پردازیم.

چنانچه قبلا نام کاربری و رمز عبور سامانه را دریافت کرده اید حال می توانید از طریق نشانی اینترنتی sameh.behdasht.gov.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده و مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “کارکنان” کلیک نمایید.

ورود کارکنان به سامانه سامح

در مرحله جدید باید نام کاربری و رمز عبور خود را در قسمت های مربوطه درج و گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

نام کاربری کارکنان در سامانه سامح

راهنمای ورود صاحبان کسب و کار

سامانه سامح وزارت بهداشت در راستای افزایش کیفیت مدیریت بازرسی واحدهای صنفی به منظور رعایت موارد بهداشت حرفه ای راه اندازی شده است.

بر اساس قوانین سامانه مذکور صاحبان تمامی واحدهای صنفی در کشور باید از طریق ورود به سامانه سامح اطلاعات و مشخصات واحد صنفی خود را جهت انجام بازرسی بهداشت حرفه ای در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند.

برای اطلاع از امکانات سامانه هوشمند امداد و کارآمد بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور چنانچه قبلا در سامانه ثبت نام کرده اید حال می توانید از طریق نشانی اینترنتی sameh.behdasht.gov.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده و مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “صاحبان/متصدیان کسب و کار” کلیک نمایید.

ورود صاحبان کسب و کار به سامانه سامح

در مرحله جدید باید بعد از خواندن توضیحات بیان شده گزینه “ورود به سامانه” را انتخاب کنید.

وارد شدن به سامانه sameh.behdasht.gov.ir

سپس کد ملی خود به همراه کد امنیتی که در صفحه مشاهده می کنید را در قسمت های مربوطه وارد کرده و بر روی گزینه “ارسال کد” کلیک نمایید.

کد تایید سامانه سامح

نحوه ثبت نام در سامانه سامح sameh.behdasht.gov.ir

در قسمت های قبلی همین مقاله مراحل ورود کارکنان وزارت بهداشت و همچنین صاحبان واحدهای صنفی کشور به سایت سامح را توضیح دادیم.

همانطور که گفتیم برای ورود به سامانه مذکور ابتدا باید ثبت نام خود را انجام داده و یک حساب کاربری ایجاد کنید. به همین منظور از طریق نشانی اینترنتی sameh.behdasht.gov.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده و بر روی گزینه “صاحبان/متصدیان کسب و کار” کلیک نمایید.

ثبت نام در سامانه سامح

در مرحله جدید باید بعد از خواندن توضیحات بیان شده گزینه “ثبت نام جدید” را انتخاب کنید.

ایجاد حساب کاربری در سامانه سامح

سپس صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده خواهد شد که باید شماره موبایل، کد ملی، تاریخ تولد و کد امنیتی که مشاهده می کنید را در قسمت های مربوطه وارد کرده و بر روی گزینه “ادامه” کلیک نمایید.

درج اطلاعات در سامانه sameh.behdasht.gov.ir

با انجام مراحل قبلی کد تاییدی برای شماره موبایل شما ارسال خواهد شد، حال باید کد تایید را در مرحله جدید درج کرده و گزینه “ادامه” را انتخاب کنید.

وارد کردن کد تایید

در نهایت مطابق با تصویر زیر وارد صفحه اصلی پنل کاربری خود در سامانه سامح وزارت بهداشت خواهید شد، حال برای افزودن اطلاعات واحد صنفی خود باید بر روی گزینه “جدید” کلیک نمایید.

پنل کاربری در سامانه سامح

امکانات سامانه سامح وزارت بهداشت sameh.behdasht.gov.ir

امکانات سامانه سامح

سایت سامح وزارت بهداشت به طور کلی برای افزایش کیفیت مدیریت بازرسی بهداشت حرفه ای واحدهای صنفی در کشور راه اندازی شده است.

در سایت سامح شرایطی فراهم شده تا کارشناسان و بازرسان وزارت بهداشت، همچنین متقاضیان راه اندازی واحدهای صنفی و صاحبان کسب و کارهای فعال امکان ورود به سامانه را داشته باشند. به همین منظور در ادامه مطلب به امکانات سامانه سامح اشاره می کنیم:

  • اطلاع از شرایط و قوانین بهداشت حرفه ای برای راه اندازی واحدهای صنفی
  • ثبت مشخصات و اطلاعات واحدهای صنفی جهت بازرسی بهداشت حرفه ای
  • اطلاع بازرسان بهداشت حرفه ای از مواردی که در واحدهای صنفی باید رعایت شوند
  • ارائه لیست و مشخصات واحدهای صنفی که باید مورد بازرسی قرار بگیرند به بازرسان وزارت بهداشت
  • بازرسی آنلاین کارتابل واحدهای صنفی
  • بایگانی بازرسی های انجام شده
  • انجام بازرسی های لازم در شرایط پاندمی
  • درج بازرسی های دوره ای به صورت هوشمند در سامانه
  • سازماندهی کارتابل ها بر اساس موقعیت شغلی کارکنان وزارت بهداشت
  • ایجاد بازرسی های لازم بعد از وقوع بلایا

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه صدور مجوز سام بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه سامح وزارت بهداشت وارد شد؟

برای ورود به سایت سامح باید از نشانی اینترنتی sameh.behdasht.gov.ir استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا برای استفاده از امکانات سایت سامح وزارت بهداشت باید حساب کاربری ایجاد کنیم؟

بله، بدون ایجاد حساب کاربری امکان استفاده از خدمات سایت سامح برای شما فراهم نخواهد بود.

آیا بازرسان بهداشت حرفه ای وزارت بهداشت نیز می توانند به سایت سامح وارد شوند؟

بله، امکان ورود برای کارکنان وزارت بهداشت به سایت سامح فراهم می باشد.

آیا درج مشخصات واحدهای صنفی در سایت سامح ضروری است؟

بله، درج اطلاعات جهت انجام بازرسی های بهداشت حرفه ای از واحدهای صنفی در سایت سامح ضروری می باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *