سامانه های مالی و سرمایه

سامانه ساد sad24.ir

یکی از سامانه‌های بسیار مهمی که به عنوان یکی از کاربران حوزه‌های تجارت باید با آن آشنایی داشته باشید سامانه ساد است. این سامانه در حوزه چک‌ های مفقودی فعالیت می‌کند. اگر چک شما گم شود یا به سرقت برود، برای پیگیری آن می‌توانید به سامانه مذکور مراجعه کنید. بعد از اعلام چک مفقودی یا به سرقت رفته خود در سامانه ساد، امکان هر گونه سودجویی را کاهش می دهید.

پیش از راه‌اندازی سامانه ساد هرگاه چکی گم می‌شد یا به سرقت می‌رفت آن را سریعا به بانک اعلام می‌کردند اما در اکثر مواقع سرعت عمل سارقان بیشتر از مالباختگان بود یا اتفاقات رخ داده در خارج از ساعات اداری بانک بود لذا در این حالت مشکلات زیادی برای صاحبان چک ایجاد می‌شد.

دولت برای حل این مشکل و مشکلات مشابه آن سایت ساد به آدرس اینترنتی sad24.ir را با همکاری پارک علم و فناوری، شرکت ساینا و معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ایجاد کرد. در حال حاضر این سامانه تحت نظر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرایم قوه قضایی قرار دارد. برای این که شما با نحوه کار سامانه ساد آشنا شوید می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

معرفی سامانه ساد

سامانه ساد برای یکپارچه سازی اطلاعات و بالا بردن سرعت اعلام مفقودی یا سرقتی چک‌ها ایجاد شده است. در واقع این سامانه، همان سامانه اعلام مفقودی چک است که شاید تاکنون به گوش شما در مورد آن چیزی رسیده باشد. خوب است بدانید که ساد اولین سیستمی است که به صورت 24 ساعت آنلاین در خدمت شما است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سامانه صیاد بانک تجارت کلیک کنید.

سامانه مذکور در کاهش جرایم سرقتی و مفقودی چک به شما کمک می‌کند و از ایجاد خسارت‌های زیادی برای شما به عنوان مالباخته جلوگیری می‌کند زیرا پروسه قانونی اعلام مفقودی چک زمان‌بر است و شما برای این که بتوانید چک مسروقی یا مفقودی خود را ثبت کنید باید زمان طولانی را طی کنید. بنابراین لازم است در صورتی که با چک و امثال آن سروکار دارید حتما در سامانه sad24.ir ثبت نام کنید.

جهت اطلاع در مورد سامانه نیما کلیک کنید.

در صورتی که می خواهید از یک شخص ناشناس و مشکوکی چکی را دریافت کنید بهتر است آن را از این سامانه استعلام بگیرید تا بتوانید از مسروقه یا مفقودی نبودن چک مطمئن شوید. در واقع شما با انجام این کار از کلاهبرداری‌های احتمالی و پیشامدهای ناگوار جلوگیری می‌کنید.

امکانات سامانه ساد sad24.ir

قبل از این که در مورد نحوه ورود به سامانه ساد و مراحل ثبت چک و غیره صحبت کنیم. بهتر است در مورد امکانات سامانه مذکور و کاربرد آن‌ها صحبت کنیم تا شما به اهمیت و تاکید بیشتر ثبت نام در آن پی ببرید. حال در زیر به مهم‌ترین امکانات این سامانه اشاره می‌کنیم:

ثبت چک مفقودی و سرقتی:

مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ویژگی سامانه ساد، ثبت چک مفقودی و سرقتی است. به طوری که دلیل اصلی ایجاد این سایت همین ویژگی می باشد تا از این طریق بتوانید کلاهبرداری ها را به حداقل برسانید.

استعلام چک سرقتی و مفقودی در ساد:

در صورتی که شما چک را از فرد مشکوکی دریافت می‌کنید می‌توانید برای اطمینان از مسروقه یا مفقودی نبودن آن در سامانه sad24.ir استعلام بگیرید. برای استعلام چک سرقتی و مفقودی در ساد تنها به شماره شبا و سریال چک نیاز دارید که در همه چک ها وجود دارند.

استعلام چک‌های صیادی:

علاوه بر استعلام چک سرقتی و مفقودی در سامانه ساد شما می‌توانید انواع چک‌های صیادی را در این سامانه استعلام بگیرید. همچنین به کمک این سامانه، می‌توانید از وضعیت برگشتی چک‌های صیادی صادر شده توسط فرد مقابل را جویا شوید. اگر فرد مقابل شما خوش حساب باشد وضعیت او در سامانه با رنگ سفید نشان داده خواهد شد.

جهت اطلاع از سامانه صیاد بانک سپه کلیک نمایید.

اگر هم بد حساب باشد، آنگاه با رنگ قرمز وضعیت او را بیان می‌کنند. البته رنگ‌های دیگری به غیر از رنگ سفید و قرمز برای نشان دادن وضعیت حساب صادر کننده چک صیادی وجود دارند که این رنگ‌ها از خوش حسابی به سمت بد حسابی به ترتیب سفید، زرد، نارنجی، قهوه‌ای و قرمز می‌‌باشند.

یادآوری سررسید چک:

برخی از افراد، به دلیل دغدغه‌های روزمره خود از تاریخ سررسید چک خود اطلاعی ندارند و آن را فراموش می‌کنند. اگر شما یک حساب کاربری در سایت ساد داشته باشید دیگر نگران فراموشی سررسید چک‌های خود نباشید زیرا این سامانه به صورت اتوماتیک تاریخ سررسید چک‌های شما را اعلام می‌کند.

راس گیری چک ها:

اگر شما چک‌های زیادی را تحویل گرفتید می‌توانید تاریخ دقیق سررسید چک ها را به کمک این سامانه محاسبه کنید و از آن‌ها مطلع شوید.

جهت آشنایی با نحوه ورود و ثبت نام در سامانه مرات روی لینک کلیک کنید.

بایگانی:

یکی دیگر از امکانات سامانه ساد، بایگانی چک ها بر اساس وضعیت و موضوع آن‌ها است. لذا شما به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

محاسبه شبا چک:

محاسبه شبای چک در سایت ساد ۲۴

 به کمک سامانه sad24.ir می‌توانید شماره شبای حساب خود را به راحتی به دست بیاورید و در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

ورود به سامانه ساد

در صورتی که شما قصد داشته باشید از سامانه sad24.ir استفاده کنید باید در آن ثبت نام کنید؛ اما برای استعلام چک سرقتی یا مفقودی در سایت ساد نیازی به ثبت نام در آن ندارید. به طوری که شما بدون داشتن حساب کاربری می‌توانید در این سایت چک‌های خود را پیگیری کنید.

برای استعلام چک سرقتی یا مفقودی باید به سایت sad24.ir مراجعه کنید و در سربرگ صفحه اصلی سایت در بالا سمت راست باید شماره شبا و شماره چک را وارد کنید تا از وضعیت مفقودی یا مسروقی بودن چک خود آگاه شوید.

ورود به سامانه ساد

برای استفاده از سایر امکانات سامانه ساد باید یک حساب کاربری در آن داشته باشید. برای این کار باید به سربرگ اصلی سایت در نوار بالای آن در سمت چپ مراجعه کنید و در آنجا گزینه “اعلام سرقت چک” را انتخاب کنید.

جهت اطلاع از خدمات پیشخوان مجازی بانک رسالت کلیک کنید.

مراحل ورود به سامانه sad24.ir

در صفحه جدید باز شده شماره موبایل خود را وارد کنید تا یک کد تایید برای شما ارسال شود. بعد از وارد کردن کد بر روی گزینه “ارسال کد تایید” کلیک نمایید.

راهنمای ورود به سامانه ساد

سپس وارد صفحه‌‌ای می‌‌شوید که باید شماره کد تایید موبایل خود را وارد نمایید. در ادامه بر روی گزینه “ورود به سامانه” کلیک کنید.

تایید شماره موبایل در ساد

به محض وارد کردن شماره کد تایید موبایل، باید اطلاعات تکمیلی خود را مانند نام و نام خانوادگی، شماره تلفن، آدرس و غیره را درج کنید و بر روی گزینه “ذخیره” کلیک نمایید.

برای کسب اطلاعاتی در مورد سایت سازمان حسابرسی مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

شیوه ورود به سامانه ساد

بعد از طی کردن مراحل بالا می‌توانید ثبت چک مفقودی و سرقتی را در سایت ساد انجام دهید. البته به یاد داشته باشید که شما تنها یک بار ثبت نام در سایت ساد sad24.ir را انجام می‌دهید و دیگر نیازی به نام نویسی دوباره در سامانه را ندارید. لذا اگر با چک و دسته چک‌های صیادی زیاد سروکار دارید بهتر است قبل از وقوع هر اتفاقی در این سایت ثبت نام کنید.

مراحل اعلام مفقودی چک در سامانه ساد sad24.ir

اگر قصد دارید چک مفقودی یا سرقتی را در سامانه ساد ثبت کنید باید در ابتدا وارد سایت sad24.ir شوید. بعد از ورود به سایت می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • به بخش “ثبت چک مفقودی و مسروقی” در سامانه sad24.ir مراجعه کنید.
مراحل اعلام مفقودی چک در سامانه ساد
 • اطلاعات لازم مانند مشخصات فردی و هویتی را درج کنید و در نهایت با پذیرش شرایط، قوانین و حریم خصوصی روی مرحله بعدی کلیک نمایید.

برای ورود به سایت پست بانک ایران کلیک کنید.

مراحل اعلام مفقودی چک در سامانه sad24.ir
 • سامانه sad24.ir برای شما پیامک ورود به سایت را ارسال خواهد کرد.
 • با کلیک کردن بر روی پیامک ورود می‌توانید وارد پنل کاربری خود شوید.
 • اطلاعات مورد نیاز در مورد نحوه مفقود شدن و شماره شبا را درج کنید.
مراحل اعلام مفقودی چک در سامانه sad24.ir
 • برای تکمیل ثبت چک مسروقی و مفقودی در سایت ساد باید به صفحه پرداخت هزینه ثبت چک مراجعه کنید و در این جا با اتصال به یک کارت عضو شبکه شتاب پرداخت خود را به صورت آنلاین انجام دهید.
اعلام مفقودی چک در سامانه ساد
 • در مرحله بعدی یک پنجره برای شما باز می‌شود که در آن جا تمامی اطلاعات درج شده توسط شما را نشان می‌دهند. در صورت تایید اطلاعات، همه آن‌ها به موفقیت در سایت ثبت می‌شوند. سپس در اسرع وقت سامانه به درخواست شما رسیدگی می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایت کارگزاری مفید کلیک کنید.

اعلام مفقودی چک در سامانه sad24.ir

نحوه استعلام چک سرقتی و مفقودی در ساد

یکی از امکانات مهم سامانه ساد فراهم کردن امکان استعلام چک سرقتی و مفقودی می‌باشد. به‌طوری که شما با وارد کردن شماره شبا و شماره سریال چک می‌توانید سرقتی یا مفقودی بودن آن را استعلام بگیرید. برای این کار لازم است بعد از ورود به سایت، شماره شبا و شماره سریال چک را وارد کنید. سپس نتیجه جستجو را برای شما اعلام خواهد کرد که با مشاهده آن‌ها می‌توانید متوجه صحت و اعتبار چک خود شوید.

نحوه استعلام چک سرقتی و مفقودی در سامانه ساد

جهت اطلاع از سایت کارگزاری بانک پاسارگاد کلیک کنید.

نحوه به دست آوردن شماره شبا و سریال چک sad24.ir

نحوه به دست آوردن شماره شبا و سریال چک

یکی از سوالاتی که به ذهن شما رسیده باشد این است که چگونه شماره شبا و شماره سریال چک خود را به دست بیاورید. در این خصوص می‌توان بیان کرد که هر چک شماره سریال منحصر به فرد و هر حساب بانکی برای خود یک شماره شبای یکتایی دارد. به طوری که این دو رقم در کلیه چک ها ثبت شده هستند. شما برای به دست آوردن شماره شبای خود می‌توانید به حساب بانکی خودتان مراجعه کنید و به راحتی آن را از این سامانه به دست آورید و سپس استعلام چک سرقتی و مفقودی خود را در ساد انجام دهید.

از شماره شبا در کلیه عملیات بانکی برای آسان‌تر شدن و استانداردسازی مبادلات بین بانکی استفاده می‌کنند و بانک مرکزی کشور مسئول تعریف شماره حساب بانکی برای هر حساب است. حال در سایت ساد 24 نیز شما می‌توانید این شماره شبا را به دست بیاورید. برای این کار لازم است بانک مورد نظر خود را که در آن حساب بانکی دارید انتخاب کنید تا شماره شبا خود را دریافت کنید. حال اگر هر گونه سوالی در مورد ثبت چک مسروقی و مفقودی در سایت ساد 24 دارید می‌توانید برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان سامانه رسمی صحبت کنید.

مراحل گام به گام ثبت چک مفقودی و سرقتی

همان‌گونه که می‌دانید یکی از امکانات سامانه ساد، امکان ثبت چک مفقودی و سرقتی می‌باشد. به طوری که شما برای انجام این کار باید وارد حساب کاربری خود در سایت sad24.ir شوید.در غیر این صورت امکان ثبت چک مفقودی و مسروقی در سایت ساد ۲۴ وجود ندارد. حال پس از آن که اطلاعات خود را به درستی وارد کردید مراحل زیر را مرحله به مرحله انجام دهید:

مراحل تصویری ثبت چک مفقودی و سرقتی
 • به قسمت ثبت چک مفقودی و سرقتی مراجعه کنید و در صفحه باز شده اطلاعات مربوط به چک مانند شماره شبا، شماره سریال و نوع مفقودی را وارد کنید و “مرحله بعدی” را انتخاب کنید.

برای اطلاع از مراحل ورود به سایت بلوبانک کلیک کنید.

مراحل ثبت چک مفقودی و سرقتی
 • به پایین صفحه رفته و بر روی گزینه “ثبت” کلیک نمایید.
ثبت چک مفقودی و سرقتی
 • در مرحله آخر جهت پرداخت هزینه ثبت چک مفقودی و سرقتی، به یک درگاه بانکی هدایت خواهید شد که در آنجا باید با یک کارت عضو شبکه شتاب هزینه لازم را واریز کنید.
 • سپس وضعیت مفقودی چک در سامانه sad24.ir فعال خواهد شد. به طوری که درخواست شما در اسرع وقت توسط سامانه بررسی می‌شود.
آموزش گام به گام ثبت چک مفقودی و سرقتی

دقت کنید که شما تمام اطلاعات مربوط به چک مفقودی یا مسروقی خود را به درستی درج کنید تا سایت بتواند درخواست شما را بررسی و نتیجه آن را گزارش دهد. در غیر این صورت امکان هیچ گونه اقدامی در رابطه با چک مسروقی یا مفقودی شما وجود ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سامانه غیر مالی بانک کشاورزی کلیک کنید.

راهنمای دانلود برنامه سامانه ساد sad24.ir

راهنمای دانلود برنامه سامانه ساد

به دلیل اهمیت بالای این سایت، نسخه موبایلی آن نیز وارد بازار شده است. به طوری که شما با دانلود برنامه سامانه ساد می‌توانید از امکانات و خدمات آن در هر زمان و مکان استفاده کنید. به دلیل این که کلیه افراد در حال حاضر به گوشی موبایل هوشمند مجهز هستند لذا دسترسی به سامانه ساد از طریق موبایل راحت‌تر خواهد بود.

برای ورود به سایت بانک ملت کلیک کنید.

کلیه امکاناتی که در سایت ساد ارائه می‌شود در نسخه موبایل آن نیز وجود دارد. در صورت لزوم شما می‌توانید به خوش حسابی یا بد حسابی طرف مقابلتان به کمک این برنامه برسید و راس گیری را در کمتر از 10 دقیقه در برنامه ساد انجام دهید. به صورت کلی کلیه خدمات مدیریت چک‌های بانکی در این برنامه وجود دارد. لذا شما می‌توانید با دانلود برنامه سایت ساد 24 به راحتی َاز آن‌ها در گوشی خود استفاده کنید.

خلاصه مطالب

در مقاله بالا کلیه اطلاعات لازم در خصوص سایت ساد 24 به نشانی sad24.ir را برای شما بیان کردیم. به طوری که امیداوریم شما با مطالعه مقاله بالا به اهمیت و کاربرد آن در چک‌های مسروقی و مفقودی پی برده باشید. هم‌چنین برای راهنمایی بیشتر، نحوه ورود به سامانه ساد sad24.ir، اعلام مفقودی چک در سامانه ساد sad24.ir، استعلام چک سرقتی و مفقودی در ساد، ثبت چک مفقودی و سرقتی و دانلود برنامه سامانه ساد را بیان کردیم. حال اگر شما با مطالعه مقاله بالا به سوال یا مشکلی در این خصوص برخورد کردید می‌توانید با کارشناسان سامانه رسمی در میان بگذارید.

سوالات متداول

اهمیت و کاربرد سامانه ساد 24 چیست؟

اهمیت و کاربرد سایت ساد 24 زمانی مشخص می‌شود که شما یک چک چند میلیونی را گم کرده باشید یا آن را از شما دزدیده باشند. در واقع این سامانه به شما کمک می‌کند تا چک مسروقی و مفقودی ـان پیدا شود یا در صورت لزوم از نقد کردن آن‌ها توسط سارقان در بانک‌ها جلوگیری کند. به طوری که شما اگر عضو ساد 24 باشید از خسارت‌های ناشی از سرقت یا مفقود شدن چک خود در امان خواهید بود.

آیا سامانه ساد 24 در تمام شبانه‌روز قابل دسترسی است؟

بله، شما می‌توانید در تمام ساعات شبانه روز با مراجعه به آدرس اینترنتی sad24.ir به پنل کاربری خود در خصوص چک‌های مسروقی و مفقودی مراجعه کنید.

برای اطلاع از عدم مسروقی یا مفقودی بودن چک خود چه اقداماتی را در سامانه ساد انجام دهیم؟

شما برای این کار می‌توانید در سایت ساد استعلام چک سرقتی و مفقودی را انجام دهید که مراحل آن را در بالا برای شما بیان کردیم.

5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *