سامانه های اجتماعی

سامانه ساجار sajar.mporg.ir

سازمان برنامه و بودجه کشور سامانه ساجار را به منظور انجام استعلام در مورد شرکت های تعیین صلاحیت شده در سامانه ساجات راه اندازی کرده است. در سایت ساجار امکانی فراهم شده تا عموم مردم بتوانند با در اختیار داشتن یک یا چند مشخصه در مورد شرکت های پیمانکاری، فنی و اجرایی مرتبط با سازمان برنامه و بودجه، به اطلاعات این شرکت ها دسترسی پیدا کنند. از جمله مشخصاتی که از طریق استعلام در سایت ساجار به دست می آیند می توان به رتبه شرکت، رشته، امتیاز قراردادهای تایید شده، اسم شرکت، کد مالیاتی، نام مدیر عامل، وضعیت اعتبار گواهینامه و… اشاره کرد.

بنابراین امکانات سایت ساجار می توانند به ایجاد اطمینان در عقد قرارداد با شرکت های پیمانکاری کمک کنند. با توجه به اهمیت خدمات و امکانات سامانه نامبرده، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف سامانه ساجار بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سامانه ساجار چیست؟

سازمان برنامه و بودجه کشور به منظور دسترسی به اطلاعات شرکت های پیمانکاری، فنی و اجرایی که در رشته های مرتبط با سازمان برنامه و بودجه فعالیت دارند سامانه ای به نام ساجات را راه اندازی کرده است. در این سامانه تمامی اطلاعات شرکت های مرتبط از قبیل نام، رشته، کد مالیاتی، رتبه، امتیار قراردادهای منعقد شده، تاریخ آغاز و پایان گواهینامه، مشخصات اعضای هیات مدیره و… ثبت می شوند.

برای اطلاع از خدمات سامانه ساتع بر روی لینک کلیک کنید.

بعد از تایید صلاحیت شرکت های ثبت شده در ساجات، عموم مردم به خصوص شرکت ها و افراد حقیقی که قصد آغاز همکاری با شرکت های پیمانکاری را دارند می توانند به سامانه ساجار وارد شده، مشخصات و وضعیت اعتبار شرکت پیمانکاری مورد نظر را بررسی کنند. بنابراین در سامانه ساجات اطلاعات ثبت شده و در سایت ساجار اطلاعات شرکت ها مورد استعلام قرار می گیرند.

ورود به سامانه ساجار sajar.mporg.ir

ساجار برگرفته از عبارت سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور می باشد. سامانه ساجار تنها سامانه رسمی استعلام رتبه شرکت های مرتبط با سازمان برنامه و بودجه کشور است. رتبه بندی شرکت های فنی و اجرایی براساس چند عامل از جمله کیفیت خدمات ارائه شده، تعداد افراد متخصص فعال در شرکت، صلاحیت پیمانکاران، میزان سوددهی، رعایت اصول و قوانین و… انجام می شود. به طور کلی رتبه های نسبت داده شده به شرکت های فنی و اجرایی 1 تا 5 می باشند. بنابراین شرکتی که رتبه 5 را کسب کرده یعنی از نظر معیارهای سازمان برنامه و بودجه عملکرد حرفه ای و مطلوبی دارد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه امدادیار بر روی لینک کلیک کنید.

باتوجه به توضیحات گفته شده چنانچه قصد ورود به سامانه ساجار را دارید باید نشانی اینترنتی sajar.mprog.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سایت برای شما نمایش داده شود. سپس یکی از روش های انجام استعلام را انتخاب کنید.

ورود به سامانه ساجار

به طور کلی می توان گفت چنانچه یکی از مشخصات نامبرده در ادامه مطلب را در اختیار داشته باشید امکان انجام استعلام برای شما فراهم است:

 • نام یا شناسه ملی شرکت
 • تاریخ آغاز یا پایان اعتبار گواهینامه
 • محل صدور گواهینامه
 • محل ثبت شرکت
 • کد مالیاتی
 • براساس نوع گواهینامه پیمانکار، انفورماتیک، مدیریت اجرایی، مشاور و…
 • وضعیت گواهینامه (فعال، تعلیق، محروم، منقضی)

بنابراین چنانچه قصد آغاز همکاری با یک شرکت پیمانکاری، فنی و اجرایی را دارید بهتر است برای ایجاد اطمینان خاطر، رتبه و وضعیت اعتباری شرکت مورد نظر را از طریق سایت ساجار مورد استعلام قرار دهید.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سایت لبیک عتبات دانشجویی بر روی لینک کلیک کنید.

ثبت نام سامانه ساجار sajar.mporg.ir

همانطور که گفتیم در سایت ساجار امکان انجام استعلام در مورد شرکت های تایید صلاحیت شده در سامانه ساجات فراهم شده است. افرادی که قصد انجام استعلام در سایت ساجار دارد نیازی به ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در این سامانه را نخواهند داشت. از طرفی چنانچه شرکت های پیمانکاری، فنی و اجرایی قصد ثبت اطلاعات در سازمان برنامه و بودجه را دارند باید به سامانه ساجات مراجعه کنند. بنابراین به طور کلی ثبت نامی در سامانه ساجار انجام نخواهد شد بلکه این سامانه به منظور انجام استعلام طراحی شده است.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه رتبه بندی کسب و کارهای اینترنتی بر روی لینک کلیک کنید.

استعلام رتبه شرکت ها از سایت ساجار sajar.mporg.ir

قبل از اینکه به بررسی نحوه انجام استعلام در سامانه ساجار بپردازیم بهتر است با اطلاعات و مدارکی که جهت ثبت در سامانه رتبه بندی نیاز است آشنا شویم. شرکت های پیمانکاری، اجرایی و فنی برای تایید صلاحیت توسط سازمان برنامه و بودجه باید مشخصات و گواهینامه عوامل مشاور، پیمانکار، انفورماتیک، مدیریت طرح، طرح و ساخت صنعتی، طرح و ساخت غیر صنعتی را در سامانه ساجات به ثبت برسانند، همچنین مدارک نامبرده در ادامه مطلب را نیز در سامانه ساجات بارگذاری کنند.

برای اطلاع از بخش های سایت رجا بر روی لینک کلیک کنید.

نماینده شرکت ها بعد از انجام این مراحل باید به صورت حضوری مدارک و مستندات شرکت را نیز به سازمان برنامه و بودجه تحویل دهند. تمامی اعضای هیات مدیره شرکت های پیمانکاری باید طی یک تعهدنامه محضری عدم فعالیت خود در پست های سازمان های دولتی را به تایید برسانند. از جمله مدارک مورد نیاز جهت انجام رتبه بندی شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کپی شناسنامه
 • کد اقتصادی
 • آگهی تاسیس شرکت در روزنامه
 • آگهی هرگونه تغییرات شرکت
 • عکس پرسنلی اعضاء هیات مدیره
 • کپی مدرک تحصیلی
 • کپی صفحه اول و آخر اعضاء هیات مدیره
 • کپی هر دو طرف کارت ملی
 • پکی هر دو طرف کارت پایان خدمت
 • گواهی امضاء فرد امضادار شرکت خطاب به امور پیمانکاران
 • مفصا حساب بیمه از قراردادها
 • مهر شرکت
 • 5 برگ اول تمامی قراردادها

برای اطلاع از امکانات سایت پلیس راهور بر روی لینک کلیک کنید.

حال چنانچه قصد انجام استعلام و کسب اطلاعات در مورد یک شرکت خاص را دارید بهتر است بدانید در سامانه ساجار سه روش کلی برای انجام استعلام وجود دارد: جستجو ساده، پیشرفته و با چند نوع گواهینامه. در ادامه هر یک از این روش ها را به صورت مجزا توضیح خواهیم داد:

استعلام با روش ساده

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در قسمت جستجو ساده امکان درج دو مشخصه یعنی نام شرکت و شناسه ملی وجود دارد. چنانچه قصد استعلام به روش ساده را دارید کافی است یکی از موارد خواسته شده را در قسمت مربوطه درج کنید. برای مثال ابتدا نام شرکت را وارد کرده و بر روی گزینه “جستجو” کلیک نمایید.

استعلام در سامانه ساجار

چنانچه شرکتی با عنوان مورد نظر شما وجود نداشته باشد، صفحه ای مطابق با تصویر زیر نمایش داده خواهد شد.

نتیجه استعلام در سامانه sajar.mporg.ir

در صورتی که با عنوان مورد نظر شما شرکت هایی در سامانه به ثبت رسیده باشند، لیستی مشابه با تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

نتیجه جستجو در سایت ساجار

چنانچه در روش جستجو ساده قصد استعلام با شناسه ملی شرکت را داشته باشید، بعد از درج شناسه در قسمت مربوطه مشخصات فقط یک شرکت برای شما نمایش داده می شوند.

جستجو ساده در سامانه ساجار

برای اطلاع از نحوه ورود به درگاه واحد خدمات اینترنتی نیروی انتظامی بر روی لینک کلیک کنید.

استعلام با روش پیشرفته

چنانچه از طریق روش پیشرفته قصد انجام استعلام در سامانه ساجار را داشته باشید باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت مطابق با تصویر زیر یکی از موارد اعم از تاریخ آغاز و پایان اعتبار گواهینامه، محل صدور گواهینامه، محل ثبت شرکت و… را انتخاب کرده و اطلاعات درخواستی را وارد کنید.

استعلام پیشرفته در سامانه ساجار

برای اطلاع از خدمات سایت بهین یاب بر روی لینک کلیک کنید.

استعلام براساس چند نوع گواهینامه

آخرین روشی که جهت انجام استعلام در سامانه ساجار وجود دارد، استعلام براساس چند گواهینامه است. برای انجام این کار باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت ساجار، گزینه گواهینامه مورد نظر در بخش استعلام با چند گواهینامه را انتخاب کنید.

استعلام با گواهینامه در سامانه ساجار

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه فروش گروه بهمن بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه ساجار وارد شد؟

برای ورود به سایت ساجار باید از نشانی اینترنتی sajar.mprog.ir استفاده کنید و مطابق با توضیحات گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا می توان فقط با اسم یک شرکت رتبه آن را در سایت ساجار مورد بررسی قرار داد؟

بله، این امکان در روش استعلام ساده فراهم شده است.

چگونه می توانیم در سامانه رتبه بندی سازمان برنامه و بودجه شرکت خود را ثبت کنیم؟

برای انجام این کار باید به سامانه ساجات وارد شوید.

آیا انجام استعلام در سایت ساجار هزینه دارد؟

خیر، هزینه ای بابت انجام استعلام از کاربران اخذ نخواهد شد.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *