سامانه های حقوقی

سامانه ثنا

یکی از اقدامات مهم دادگستری که به بهبود روند خدمات آن کمک به سزایی کرده، الکترونیکی شدن چندین خدمت مهم به مراجعه کنندگان می باشد، سامانه ثنا یکی از خدمات غیر حضوری و الکترونیکی دادگستری است که روند دسترسی به بسیاری از اطلاعیه ها، ابلاغیه ها، حکم های صادر شده و… را آسان نموده است. افرادی که به تازگی اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کرده اند و یا برای انجام امور دادرسی باید ثبت نام را انجام دهند قطعا نیاز به آموزش خواهند داشت، به همین منظور در ادامه مطلب به بررسی آموزش استفاده از خدمات سامانه ثنا می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

معرفی سامانه ثنا

معرفی سامانه ثنا

بهتر است بدانیم این سامانه در واقع سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی یا احراز هویت الکترونیکی می باشد، یعنی افراد می توانند با ثبت اطلاعات خود در این سامانه و احراز هویت خود از خدمات غیر حضوری قوه قضاییه استفاده نمایند. در واقع فردی که در این سامانه اطلاعات خود را ثبت کرده و هویت او احراز می شود با دریافت یک رمز شخصی امکان استفاده از دیگر خدمات الکترونیک دادگستری را دریافت خواهد کرد.

بنابراین با توجه به توضیحات گفته شده تا زمانی که افراد در این سامانه ثبت نام نکرده و رمز شخصی را دریافت نکنند نمی تواند از خدمات دادگستری مانند مشاهده ابلاغیه الکترونیک استفاده نمایند. لازم به ذکر است در حال حاضر یکسری از مراحل اولیه ثبت نام در این سامانه به صورت غیر حضوری و با مراجعه به آدرس sana.adliran.ir انجام می شود ولی در نهایت برای تکمیل فرآیند باید اشخاص به صورت حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایند.

آموزش تصویری ورود به سامانه ثنا

ورود به صفحه اصلی این سامانه برای همگان بدون وارد کردن رمز شخصی یا کد ملی انجام می شود ولی برای دریافت خدماتی که این سامانه در اختیار دارد وارد کردن رمز شخصی ضروری است، از این رو یا می توانید از ابتدا به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده، ثبت نام خود را انجام دهید و رمز شخصی را دریافت کنید، یا اینکه برای ثبت نام در این سامانه و دریافت رمز شخصی اقدامات اولیه را از طریق آدرس این سامانه و کلیک بر روی قسمت مشخص شده در تصور زیر انجام دهید.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد احضاریه و انواع آن، بر روی لینک کلیک کنید.

لازم به ذکر است که رمز شخصی را باید در جایی امن نگه دارید زیرا یکبار مصرف نیست و هیچگاه در اماکن عمومی و در مقابل دیگران از رمز شخصی خود استفاده نکنید.

نام نویسی غیر حضوری در سامانه ثنا

در مرحله بعدی مطابق تصویر زیر باید اطلاعاتی همچون کد ملی، تاریخ تولد و دیگر موارد خواسته شده را وارد نمایید. اگر عکس شما در ثبت احوال به تایید رسیده باشد بقیه مراحل انجام خواهد شد در غیر این صورت سامانه به شما اعلام می کند که عکس تایید شده ندارید و باید برای انجام ثبت نام به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید.

ثبت نام اولیه سامانه ثنا

همانطور که گفتیم دریافت خدماتی که دراین سامانه وجود دارند از طریق وارد کردن رمز شخصی انجام می شود، بعد از اینکه رمز را دریافت کردید می توانید از مواردی که در تصویر زیر با کادر مشخص شده اند مانند مشاهده ابلاغیه، خدمات قضایی، فراموشی رمز عبور، تغییر اطلاعات و یا تغییر رمز عبور استفاده نمایید.

خدمات سامانه ثنا

از جمله مواردی که در قسمت خدمات قضایی در اختیار شما قرار می گیرند شامل مواردی هستند که در تصویر زیر درج شده اند.

خدمات قضایی سامانه ثنا

رویت ابلاغیه در سامانه ثنا با کد ملی

بهتر است بدانیم طی چند سال گذشته و با راه اندازی سیستم خدمات غیر حضوری قوه قضاییه، ابلاغیه هایی که به صورت کاغذی توسط مامورین دادگستری تحویل اشخاص می شدند، حال به صورت الکترونیکی در سامانه ابلاغیه که جزیی از سامانه ثنا است قابل مشاهده هستند. به این منظور در ابتدا کسانی که اطلاعات ثبت شده در این سامانه داشته باشند به هنگام صدور ابلاغیه از شعب دادگستری پیامکی را دریافت می کنند که نشان دهنده قرار گرفتن ابلاغیه جدید در سامانه ابلاغ می باشد.

برای اطلاع از نحوه پیگیری استعلام حکم جلب، بر روی لینک کلیک کنید.

این افراد می توانند با مراجعه به سامانه ابلاغ یا به صورت غیر مستقیم به سامانه ثنا مطابق با تصویر زیر ابلاغیه جدید و سایر ابلاغیه ها یا حکم های صادر شده را مشاهده کنند. لازم به ذکر است که رای و حکم صادر شده جلسات دادرسی نیز در این سامانه قابل مشاهده هستند.

مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا

به همین منظور در صورتی که رمز شخصی خود را با ثبت نام در این سامانه دریافت کرده باشید می توانید مطابق با تصویر زیر کدملی و رمز شخصی را درج کرده و سپس با وارد کردن رمز موقتی که برای تلفن همراه شما ارسال می شود وارد مرحله بعدی شوید.

وارد کردن رمز شخصی

بعد از وارد کردن رمز موقت صفحه ای مطابق با تصویر زیر نمایش داده می شود که می توان با انتخاب گزینه ابلاغیه های جدید آن ها را مشاهده کرد و یا با کلیک بر روی گزینه های دیگر مانند ابلاغیه های مشاهده شده از دیگر خدمات این سامانه بهره برد.

رویت ابلاغیه در سامانه ثنا

در تصویر زیر مشخص است که فرد ابلاغیه جدیدی ندارد ولی در صورت وجود ابلاغیه جدید می تواند با کلیک بر قسمت مشاهده که در کادر قرار گرفته، ابلاغیه جدید را رویت نماید.

مشاهده ابلاغیه با رمز شخصی

ورود به سامانه ثنا با رمز موقت

ذکر این نکته ضروری است که برای دریافت خدمات غیر حضوری قوه قضاییه بعد از وارد کردن رمز شخصی، سامانه یک رمز موقت را به شماره تلفن همراهی که در سامانه ثبت کرده اید ارسال می کند، در این زمان باید رمز موقت را وارد کرده و از خدمات مورد نظر استفاده کنید. در واقع ورود به سامانه های قوه قضاییه از طریق وارد کردن رمز شخصی که یکبار مصرف نیست و بلافاصله بعد از آن وارد کردن رمز موقتی که به شماره تلفن همراه ارسال شده، انجام خواهد شد.

آیا از طریق سامانه ثنا می توان ابلاغیه ها را مشاهده کرد؟

بله، گزینه ای در صفحه اصلی این سامانه برای ورود به سامانه ابلاغ وجود دارد.

آیا برای ورود به سامانه ثنا نیاز به ثبت نام است؟

بله، باید بعد از ثبت نام رمز شخصی دریافت شده را برای مراحل بعدی در دست داشته باشید.

آیا می توان ثبت نام سامانه ثنا را به صورت غیر حضوری انجام داد؟

بله، مراحل اولیه این ثبت نام را می توان به صورت غیر حضوری انجام داد ولی در نهایت باید به دفاتر خدمات قضایی برای نهایی شدن ثبت نام مراجعه کنید.

آیا بعد از درج رمز شخصی سامانه ثنا رمز موقت ارسال می شود؟

بله، برای ادامه مراحل باید رمز موقت را نیز وارد نمایید.

5/5 - (12 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *