سامانه های تحصیلی

سامانه مدیریت یکپارچه آموزش ایده edu.haj.ir

تا قبل از گسترش بسترهای الکترونیکی و آنلاین در کشور تمامی سازمان ها جهت ارائه آموزش های ضروری به کارکنان خود از برگزاری کلاس، سمینار، کارگاه و همایش های حضوری استفاده می کردند. ولی در حال حاضر با توجه به گسترش بسترهای الکترونیکی و دسترسی تقریبا تمامی کارکنان سازمان ها به وسایلی همچون رایانه و گوشی های تلفن همراه هوشمند، فعال سازی سامانه های آنلاین مانند سامانه ایده جایگزین کلاس های حضوری شده اند.

از طریق چنین سامانه هایی واحد آموزشی سازمان ها می توانند امکانات آموزشی نظیر فیلم ها و جزوات مورد نظر را در سامانه بارگذاری کرده و در اختیار کارکنان قرار دهند. سامانه ایده با هدف برقراری ارتباط و تعامل میان کارکنان سازمان ها و واحد آموزشی هر سازمان طراحی و راه اندازی شده است.

بهتر است بدانیم ایده امکان بومی سازی برای هر سازمان را دارد، یعنی کلیات سامانه مشترک ولی خدمات ارائه شده و کاربرانی که به آن وارد می شوند برای هر سازمان متفاوت است.

به دلیل لزوم استفاده از چنین سامانه ای در تمامی سازمان های کشور و همچنین آشنایی افرادی که واحد آموزشی آن ها از سامانه مذکور استفاده می کند، ما قصد داریم در این مقاله به عنوان مثال به بررسی جوانب مختلف سامانه ایده متعلق به سازمان حج و زیارت بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ورود به بخش یادگیری الکترونیکی مدیریت یکپارچه آموزش ایده

معرفی سامانه ایده

بدون شک کارکنان هر سازمان در کشور نیازمند دریافت آموزش های مختلف و مرتبط با حوزه فعالیت خود هستند تا از این طریق عملکرد کارکنان و در نتیجه عملکرد سازمان ها ارتقاء یابد. پیشرفت در دنیای امروز نیازمند آموزش و به روز بودن دانسته ها و مهارت ها می باشد، بنابراین کارکنان یک سازمان نباید بدون آموزش سال های خدمت خود را سپری کنند.

در همین راستا واحدهای آموزشی سازمان ها راه اندازی شده اند، طی چند سال گذشته که تمامی افراد امکان استفاده از بسترهای الکترونیکی و آنلاین را نداشتند دوره های آموزشی سازمان ها به صورت حضوری برگزار می شدند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه بر خط جهاد دانشگاهی بر روی لینک کلیک کنید.

خوشبختانه با گسترش بسترهای الکترونیکی و آنلاین در کشور در حال حاضر بسیاری از سازمان از سامانه های جامع مانند سامانه ایده برای ارائه آموزش های ضروری به کارکنان خود استفاده می کنند.

سامانه ایده به گونه ای طراحی شده که قابلیت بومی سازی برای هر سازمان را داشته باشند، یعنی کلیات سامانه مذکور مشترک بوده ولی خدمات آموزشی و دیگر امکانات ارائه شده به کارمندان هر سازمان متفاوت می باشد.

برای اطلاع از بخش های سامانه هوشمند سروریس مدارس تهران بر روی لینک کلیک کنید.

بهتر است بدانیم سامانه ایده یک راه ارتباطی برای تعامل میان کارکنان و واحد آموزشی سازمان ها می باشد تا از این طریق واحد آموزشی بتواند فایل ها، جزوات و ویدیوهای آموزشی ضروری را به صورت آنلاین در اختیار کارکنان قرار دهد.

لازم به ذکر است در سامانه ایده امکانات بسیار گسترده ای وجود دارد که بخشی در اختیار کارکنان قرار گرفته و بخشی نیز برای مدیریت آموزشی واحد آموزش سازمان ها ضروری می باشند. در مورد سامانه آموزشی ایده ذکر این نکته ضروری است که سامانه مذکور به طور کلی شامل سه بخش یادگیری الکترونیکی، سامانه فراگیر آموزش و نرم افزار مدیریت آموزش می باشد.

برای اطلاع از امکانات سامانه حکم کارگزینی فرهنگیان بر روی لینک کلیک کنید.

همانطور که گفتیم ایده امکان بومی سازی برای هر سازمان در کشور را دارد، به همین علت ما در ادامه مطلب به بررسی بخش یادگیری الکترونیکی سامانه ایده مربوط به سازمان حج و زیارت می پردازیم.

چنانچه قصد ورود به بخش یادگیری الکترونیکی سامانه ایده را دارید ابتدا باید نشانی اینترنتی edu.haj.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سامانه برای شما نمایش داده شود، سپس مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “یادگیری الکترونیکی” کلیک نمایید.

ورود به سامانه ایده

در مرحله جدید باید نام کاربری و رمز عبور سامانه را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

وارد شدن به سامانه ایده

همانطور که از نام این بخش مشخص است خدمات آموزشی اعم از فایل های مختلف در این بخش از سامانه توسط واحد آموزشی سازمان قرار گرفته اند تا کارکنان بتوانند از محتواهای آموزشی استفاده کنند. از جمله دیگر امکانات این بخش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان برگزاری دوره های آموزشی به صورت آفلاین
 • امکان طراحی محتوا
 • قابلیت پشتیبانی از محتوا تدوین شده
 • قابلیت تعیین گروه برای محتوا
 • قابلیت تعیین محتوا برای کلاس ها
 • امکان مشاهده و کنترل هوشمند فراگیران کلاس
 • قابلیت پشتیبانی از بسته های آموزشی طراحی شده
 • امکان دسترسی به منابع آموزشی
 • امکان تعریف تالار گفتمان
 • قابلیت ارائه گزارش های متنوع مدیریتی و کاربری
 • امکان تعریف کلاس های الکترونیکی

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه تراز بر روی لینک کلیک کنید.

سامانه فراگیر آموزش سامانه ایده edu.haj.ir

سامانه ایده جهت برقراری ارتباط و تعامل میان کارکنان و واحد آموزشی یک سازمان می باشد. همانطور که می دانیم مهم ترین وظیفه واحد آموزشی هر سازمان برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با حوزه فعالیت برای کارکنان آن سازمان می باشد.

برای اطلاع از خدمات سایت آزمون ادواری فنی و حرفه ای بر روی لینک کلیک کنید.

در گذشته و قبل از گسترش بسترهای الکترونیکی و آنلاین در کشور کلاس، سمینار، کارگاه و همایش های آموزشی به صورت حضوری در سازمان های مختلف کشور برگزار می شدند.

در حال حاظر که بسترهای الکترونیکی و آنلاین گسترش یافته و تقریبا تمامی کارکنان سازمان ها به چنین بسترهایی دسترسی دارند، سامانه ایده جایگزین کلاس های آموزشی حضوری شده است.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه پذیرش جامعه الزهرا بر روی لینک کلیک کنید.

در قسمت قبلی همین مقاله درمورد بخش یادگیری الکترونیکی سامانه مذکور صحبت کردیم، حال قصد داریم به یکی دیگر از بخش های سامانه ایده یعنی سامانه فراگیر اشاره کنیم. سامانه فراگیر آموزش ایده بسیار گسترده تر از بخش قبلی می باشد و امکانات بیشتری را در اختیار کارکنان و همچنین واحد آموزش سازمان ها قرار می دهد.

از طریق ورود به بخش سامانه فراگیر کارکنان سازمان ها می توانند از فایل ها و لینک های آموزشی استفاده کنند، در آزمون های ارزیابی شرکت نمایند، از آرشیو اخبار استفاده کنند، به شناسنامه آموزشی و سابقه دوره های آموزشی که شرکت کرده اند دسترسی پیدا کنند، درخواست آموزشی با موضوع خاص را به ثبت برسانند و از پرسش های متداول در این زمینه اطلاع پیدا کنند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه کارت شناسایی فرهنگیان بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور چنانچه قصد ورود به سامانه فراگیر آموزش را دارید باید از طریق نشانی اینترنتی edu.haj.ir وارد صفحه اصلی سامانه شده و مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “سامانه فراگیر آموزش” کلیک نمایید.

سامانه فراگیر آموزش ایده

در مرحله جدید باید نام کاربری و کلمه عبور خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

ورود به بخش سامانه فراگیر

با انجام مراحل قبلی حال وارد صفحه اصلی پنل کاربری خود در سامانه ایده خواهید شد، از این طریق امکان دسترسی به خدمات ارائه شده توسط واحد آموزشی سازمان برای شما فراهم می شود.

پنل کاربری سامانه ایده

همانطور که گفتیم بخش سامانه فراگیر آموزش ایده بسیار گسترده و کاربردی می باشد، به همین منظور در ادامه مطلب به برخی از مهم ترین امکانات این بخش برای مدرسین، فراگیران و سرپرستان اشاره می کنیم:

 • امکان مشاهده سوابق و برنامه تدریس
 • امکان درج حضور و غیاب در کلاس ها
 • قابلیت درج نمرات آزمون ها
 • امکان تکمیل فرم ارزیابی
 • قابلیت مشاهده پرونده سازمانی و آموزشی
 • امکان ثبت و ویرایش مشخصات پروفایل
 • قابلیت مشاهده و چاپ شناسنامه آموزشی
 • امکان ثبت درخواست برگزاری دوره آموزشی به صورت سیستمی
 • قابلیت مشاهده اخبار و اطلاعیه ها
 • امکان مشاهده و دریافت کتابخانه الکترونیکی
 • امکان درج سوابق پژوهشی

نرم افزار مدیریت فرآیند آموزش ایده edu.haj.ir

نرم افزار مدیریت آموزش سامانه ایده

سامانه ایده سامانه ارائه دهنده بسترهای آموزشی به سازمان ها می باشد. درواقع از طریق بومی سازی سامانه ایده توسط هر سازمان در کشور واحدهای آموزشی سازمان ها می توانند محتواهای آموزشی و دوره های مورد نیاز و ضروری برای کارکنان را به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه آموزشی ایده در اختیار آنان قرار دهند.

برای اطلاع از خدمات سامانه وادانا دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

بدون شک آموزش کارکنان هر سازمان یکی از موضوعات مهم جهت ارتقاء کیفیت خدمت رسانی آن سازمان می باشد. در قسمت های قبلی همین مقاله درمورد دو بخش سامانه آموزشی ایده صحبت کردیم، حال قصد داریم به بررسی بخش نرم افزار مدیریت آموزش ایده بپردازیم.

بهتر است بدانیم زمانی که تعداد دوره های آموزشی ارائه شده افزایش یابد، بارگذاری فایل ها و درج اطلاعات بیشتر شده و ضروری باشند اهمیت نقش و کاربرد نرم افزار مدیریت آموزشی ایده مشخص می شود. در واقع این نرم افزار برای کارشناسان واحد آموزشی سازمان ها کاربرد دارد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه نوبت دهی پایگاه سنجش سلامت بر روی لینک کلیک کنید.

به همین منظور چنانچه قصد ورود به نرم افزار مدیریت آموزش ایده را دارید باید از طریق نشانی اینترنتی edu.haj.ir وارد صفحه اصلی سامانه ایده شده و مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “نرم افزار مدیریت آموزش” کلیک نمایید.

ورود به نرم افزار مدیریت آموزش

سپس با وارد شدن به مرحله جدید نام کاربری و کلمه عبور خود را در قسمت های مربوطه درج و گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

رمز عبور سامانه ایده

همانطور که گفتیم امکانات نرم افزار مدیریت آموزش ایده بسیار گسترده و متنوع می باشد، به همین منظور در ادامه مطلب به برخی از این امکانات اشاره می کنیم:

 • امکان ارتباط پویا با دیگر نرم افزارهای پرسنلی جهت خواندن خودکار اطلاعات پرسنلی
 • قابلیت تعریف دوره های آموزشی
 • امکان تعیین محاسبات برای شاخص های کیفی
 • قابلیت تعریف پرسشنامه های ارزیابی
 • امکان ویرایش و حذف پرسشنامه ها
 • قابلیت تعیین زمان برای انجام هر سیکل
 • امکان تعریف محورهای ارزیابی

چگونه می توان به سامانه ایده سازمان حج و زیارت وارد شد؟

برای ورود به سامانه آموزشی ایده باید از نشانی اینترنتی edu.haj.ir استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا امکان بارگذاری فایل های ضبط شده آموزشی در سامانه ایده وجود دارد؟

بله، یکی از امکانات مهم این سامانه بارگذاری فایل های آموزشی ضبط شده برای استفاده کارکنان سازمان ها می باشد.

آیا مدرسین دوره های آموزشی در سایت ایده می توانند حضور و غیات انجام دهند؟

بله، این امکان در سامانه آموزشی ایده فراهم شده است.

آیا امکان تولید محتوا جدید در سامانه آموزشی ایده وجود دارد؟

بله، مسئولان مربوطه در واحد آموزش سازمان ها می توانند برای سامانه مذکور محتوا جدید تولید کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *