سامانه های تحصیلی

سامانه امین edu.medu.ir – سایت فارغ التحصیلی متوسطه دوم

در سیستم آموزشی وزارت آموزش و پرورش برای اینکه دانش آموزان سال دوازدهم بتوانند از مقطع متوسطه دوم فارغ التحصیل شوند باید تمامی اطلاعات تحصیلی آنان در سامانه ای به نام سامانه امین ثبت شود. برای ثبت اطلاعات تحصیلی نیازی نیست که دانش آموزان اقدامی انجام دهند بلکه مسئولان هر مدرسه باید اطلاعات دانش آموزان را در این سامانه ثبت کرده و برای منطقه ارسال کنند، زمانی که منطقه آموزشی نیز اطلاعات را به تایید برساند، مدرسه اجازه دارد گواهی پایان دوره متوسطه دوم یا همان فارغ التحصیلی از آموزش و پرورش را برای دانش آموزان صادر نماید.

علاوه بر اینکه ثبت و تایید اطلاعات تحصیلی برای صدور گواهی پایان دوره متوسطه دوم استفاده می شود بلکه ثبت و تایید اطلاعات برای تاثیر بر رتبه و تراز کنکور نیز مورد استفاده قرار گرفته و ضروری می باشد. به همین دلیل آشنایی مدیران و مسئولان مدارس با بخش های مختلف این سامانه ضروری می باشد، به دلیل چند مرحله ای و طولانی بودن مراحل ثبت اطلاعات تحصیلی در سامانه امین، قصد داریم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم.

معرفی سامانه فارغ التحصیلی امین edu.medu.ir

معرفی سامانه امین

وزارت آموزش و پرورش طی چند سال اخیر اقدامات مهم و کاربردی در جهت گسترش خدمات و سامانه های غیر حضوری انجام داده تا از این طریق انجام امورات مربوط به دانش آموزان، مدارس، معلمان و به طور کلی سیستم وزارت آموزش و پرورش تسهیل پیدا کند. خوشبختانه آموزش و پرورش تاکنون توانسته برای انجام بسیاری از موارد مهم مربوط به دانش آموزان سامانه های مختلفی را طراحی و راه اندازی کند تا علاوه بر عدم نیاز به مراجعه حضوری، سرعت انجام امور نیز افزایش یابد.

همانطور که گفتیم برای اینکه دانش آموزان پایه دوازدهم بتوانند گواهی فارغ التحصیلی یا همان پایان دوره آموزشی خود را از آموزش و پرورش دریافت کنند باید تمامی اطلاعات تحصیلی آنان توسط مدارس در سامانه امین ثبت شده و به تایید مدرسه و منطقه آموزشی نیز برسد تا در نهایت مدرسه بتواند گواهی فارغ اتحصیلی را صادر نماید. لازم به ذکر است به دلیل اینکه در حال حاضر وضعیت نمرات دانش آموزان در رتبه و تراز کنکور تاثیر گذار است، اطلاعات تحصیلی دانش آموزان باید برای سایت سازمان سنجش نیز ارسال شود.

برای اطلاع از بخش های سایت همگام بر روی لینک کلیک کنید.

سامانه ای که آموزش و پرورش طراحی و راه اندازی کرده این امکان را دارد تا به طور خودکار زمانی که اطلاعات دانش آموزان به تایید مدارس و منطقه می رسد، فایل آن ها را برای سایت سازمان سنجش نیز ارسال کند. از دیگر مواردی که توسط این سامانه انجام می شود ارسال تاییدیه تحصیلی به هنگام پذیرش در دانشگاه های مختلف می باشد.

بنابراین با توجه به توضیحات گفته شده کارایی سامانه امین بسیار مهم و ضروری بوده و خدمات گسترده ای را در اختیار مدارس قرار می دهد. همانطور که گفتیم این سامانه جهت ورود دانش آموزان طراحی نشده است و تمامی مراحل انجام ثبت و تایید اطلاعات تحصیلی توسط مدیران و کارکنان مدارس انجام خواهد شد.

برای اطلاع از بخش های سامانه سوابق تحصیلی بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه ورود به سامانه امین

مدیران و کارکنان مدارس برای ورود به سامانه امین باید نشانی اینترنتی edu.medu.ir را در مرورگر رایانه درج و جستجو نمایند تا صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای آنان نمایش داده شود، سپس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور مربوط به مدرسه می توانند وارد فضای اصلی سامانه مورد نظر شوند.

نحوه ورود به سامانه امین

مراحل صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین edu.medu.ir

همانطور که گفتیم سامانه امین در جهت ثبت و تایید اطلاعات تحصیلی دانش آموزان پایه دوازدم به صورت غیر حضوری طراحی و راه اندازی شده تا از این طریق علاوه بر صدور گواهی پایان دوره متوسطه دوم یا همان دیپلم، اطلاعات برای سایت سازمان سنجش به جهت تاثیر گذاری بر رتبه و تراز کنکور ارسال شود. همچنین بعد از پذیرش در دانشگاه، دانش آموزان برای ثبت نام باید تاییدیه تحصیلی خود را نیز برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنند، ارسال تاییدیه تحصیلی نیز وابسته به اطلاعات ثبت شده در این سامانه می باشد.

بنابراین مدیران و کارکنان مدارس باید با مراحل مختلف ثبت و تایید اطلاعات در این سامانه آشنا باشند تا بتوانند بدون ایجاد مشکل روند مورد نظر را پیش ببرند. همانطور که در قسمت قبلی همین مقاله گفتیم برای ورود به سامانه نام برده باید نشانی اینترنتی edu.medu.ir را در مرورگر رایانه درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سامانه را مشاهده کرده و نام کاربری و رمز عبور مدرسه را در قسمت های مشخص شده وارد کنید.

وارد شدن به سامانه امین

در مرحله جدید باید از قسمت عملیات اصلی، گزینه “ارسال فایل از مدرسه به سامانه” را انتخاب نمایید و فایل اطلاعاتی دانش آموز را وارد کنید.

ثبت اطلاعات در سامانه امین

سپس در مرحله بعدی باید به منظور ثبت فایل بارگزاری شده مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “ذخیره” کلیک نمایید.

ذخیره اطلاعات در سامانه امین

حال باید از قسمت “عملیات اصلی”، گزینه مشاهده اطلاعات دانش آموزی را انتخاب کرده و از صحیح بودن مشخصات وارد شده اطمینان حاصل کنید.

بررسی مشخصات در سامانه امین

بعد از طی مراحل قبلی باید از قسمت گزارش ها، گزارش 290 را دریافت کرده و در صورتی که مشخصات وارد شده صحیح می باشد از همان بخش، گزینه وضعیت فارغ التحصیلی را انتخاب کرده و مطابق با تصویر زیر تیک مربوط به تایید اولیه مدرسه را فعال و بر روی گزینه ذخیره که در کنار محل تیک قرار گرفته کلیک نمایید.

تایید مشخصات در سامانه امین

حال باید از قسمت عملیات اصلی، گزینه مسئولین مدرسه را انتخاب کرده و نام مدیر، معاون اجرایی و مسئول ثبت اطلاعات را وارد نمایید.

درج نام مسئولان مدرسه در سامانه امین

با طی مراحل قبلی اطلاعات دانش آموزی برای منطقه آموزشی ارسال می شود، در صورتی که منطقه نیز اطلاعات را به تایید برساند، مدیران و مسئولان مدرسه باید به قسمت عملیات اصلی این سامانه مراجعه کرده و گزینه وضعیت فارغ التحصیلی را انتخاب نمایند.

مشاهده اطلاعات در سامانه امین

مطابق با تصویر زیر اگر منطقه اطلاعات دانش آموزی را تایید کرده باشد در قسمت آخرین وضعیت تحصیلی، عبارت “تمام شده” درج خواهد شد.

اتمام ثبت در سامانه امین

سپس باید از بخش “گزارشها” گزینه فرم 290/1 را انتخاب کرده و لیست فارغ التحصیلان را در رایانه ذخیره نمایید.

ذخیره نتیجه از سامانه امین

حال باید از قسمت عملیات اصلی، گزینه وضعیت فارغ التحصیلی را انتخاب کنید.

بررسی نهایی در سامانه امین

سپس مطابق با تصویر زیر تیک مربوط به قسمت تایید نهایی مدرسه را انتخاب کرده و بر روی کلمه ذخیره که در کنار آن قرار گرفته است، کلیک نمایید.

تایید نهایی مدرسه در سامانه امین

زمانی که به صدور گواهی پایان دوره متوسطه دوم نیاز باشد، مدیران و کارکنان مدارس می توانند مطابق با تصویر زیر از قسمت گزارش ها، گزینه دفتر فارغ التحصیلی و صدور گواهی موقت را انتخاب کنند.

صدور گواهی موقت در سامانه امین

سایر امکانات سامانه امین

امکانات سامانه امین

همانطور که گفتیم سامانه امین توسط وزارت آموزش و پرورش برای ثبت و تایید اطلاعات تحصیلی دانش آموزان پایه دوازدهم طراحی و راه اندازی شده تا از این طریق روند انجام امور بهبود یابد. لازم به ذکر است که سامانه امین امکانات و خدمات دیگری را نیز شامل می شود که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

  • صدور تاییدیه تحصیلی برای ارسال به دانشگاه ها
  • گزارش خطاهای احتمالی
  • ویرایش مشخصات و اطلاعات تحصیلی دانش آموزان
  • حفظ و نگهداری سوابق عملیات انجام شده در سامانه
  • انجام کنترل های مختلف بر روی اطلاعات ثبت شده و مقایسه آن ها با نتایج امتحانات نهایی
  • انجام فرآیند فارغ التحصیلی در سطح مدرسه، منطقه و استان

برای اطلاع از بخش های سامانه جامع کانون زبان ایران بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان به سامانه امین وارد شد؟

با درج و جستجو نشانی اینترنتی edu.medu.ir در مرورگر می توانید به سامانه امین وارد شوید.

آیا دانش آموزان نیز می توانند به سامانه امین وارد شوند؟

خیر، دسترسی به این سامانه برای مدیران و مسئولان مدارس و منطقه طراحی شده است.

آیا سامانه امین مغایرت اطلاعات وارد شده با نتایج امتحانات نهایی را تشخیص می دهد؟

بله، این امکان در سامانه امین فراهم می باشد.

آیا ثبت اطلاعات در سامانه امین ضروری است؟

بله، در صورتی که ثبت و تایید اطلاعات در این سامانه انجام نشود گواهی فارغ التحصیلی و تاییدیه تحصیلی صادر نخواهد شد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *