سامانه های تحصیلی

سامانه المپیاد دانش آموزی oly.medu.ir + ثبت نام و مشاهده نتایج

المپیادهای دانش آموزی یکی از رقابت های علمی حساس میان دانش آموزان متقاضی می باشد که سالانه تعداد بسیار زیادی دانش آموز متوسطه دوم در پایه های دهم و یازدهم جهت شرکت در آزمون المپیاد رشته مورد علاقه خود ثبت نام می کنند. باتوجه به گسترش خدمات غیر حضوری در وزارت آموزش و پرورش، سامانه ای با عنوان سامانه المپیاد دانش آموزی طراحی و راه اندازی شده تا از این طریق دانش آموزان متقاضی نیازی به مراجعه حضوری جهت ثبت نام در آزمون المپیاد مورد نظر خود نداشته باشند.

خوشبختانه آموزش و پرورش وزارتخانه ای است که با راه اندازی سامانه های کارآمد و متعدد در اکثر زمینه های مورد نیاز دانش آموزان، معلمان، کارکنان و همچنین دانشجو معلمان نیاز به مراجعات حضوری این افراد به مراکز مورد نظر را کاهش داده و در جهت گسترش خدمات غیر حضوری در زندگی های امروزی گام مهمی را برداشته است.

به دلیل چند مرحله ای بودن ثبت نام در المپیادهای دانش آموزی و غیر حضوری شدن این ثبت نام، ما در این مقاله به بررسی جوانب مختلف ثبت نام، شرایط، هزینه و حتی دریافت کارت ورود به جلسه از طریق سامانه المپیاد دانش آموزی می پردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ورود به سامانه ثبت نام المپیاد دانش آموزی

معرفی سامانه المپیاد دانش آموزی

المپیادهای دانش آموزی یکی از رقابت های سخت و حساس علمی دانش آموزان متقاضی هستند که در سه مرحله مختلف برگزار می شوند، یعنی دانش آموزانی که با ثبت نام در مرحله اول و حضور در جلسه آزمون امتیاز کافی را کسب می کنند، باید برای ورود به مرحله دوم المپیاد نیز ثبت نام کرده و در صورتی که در مرحله دوم نیز جزء نفرات پذیرفته شده باشند باید برای حضور در مرحله سوم المپیاد مورد نظر نیز ثبت نام کنند.

دانش آموزانی که در مرحله سوم المپیاد یعنی رقابت بین تمامی دانش آموزان این مرحله از کل کشور، مقام های اول تا سوم را کسب می کنند علاوه بر اینکه امتیازات ویژه ای درمورد کنکور سراسری به آنان تعلق می گیرد بلکه به رقابت های جهانی رشته مورد نظر نیز راه پیدا می کنند. بهتر است بدانیم سبک سوالات المپیادهای دانش آموزی با کنکور سراسری متفاوت بوده، منابع آموزشی جدیدی به عنوان منابع مرجع دارند و از لحاظ درجه دشواری از کنکور سراسری سخت تر هستند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه سوابق تحصیلی بر روی لینک کلیک کنید.

باتوجه به گسترش خدمات غیر حضوری در اکثر زمینه های مربوط به وزارت آموزش و پرورش، سامانه ای نیز برای پرداختن به امورات المپیادهای دانش آموزی طراحی و راه اندازی شده است. سامانه المپیاد دانش آموزی به واسطه همکاری سازمان استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان راه اندازی شده و تحت نظارت مستقیم وزارت آموزش و پرورش می باشد.

همانطور که گفتیم ثبت نام در المپیادهای دانش آموزی که در رشته های مختلفی نیز برگزار می شوند مختص دانش آموزان پایه های تحصیلی دهم و یازدهم می باشد، بنابراین دانش آموزان متوسطه اول امکان ثبت نام در سامانه المپیاد دانش آموزی را ندارند. آزمون های المپیاد دانش آموزی طی سه مرحله انجام می شود که ثبت نام در مرحله اول برای تمام دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم بلامانع بوده ولی ثبت نام در مراحل بعدی مختص دانش آموزان پذیرفته شده مراحل قبلی می باشد.

برای اطلاع از بخش های سامانه امین بر روی لینک کلیک کنید.

بهتر است بدانیم تمامی امورات مربوط به المپیادهای دانش آموزی مانند ثبت نام، پرداخت هزینه، دریافت کارت ورود به جلسه و اعلام نتایج در سامانه المپیاد دانش آموزی قابل دسترسی می باشد. همچنین ذکر این نکته ضروری است که ثبت نام، دریافت کارت ورود به جلسه و دسترسی به لینک های اعلام نتایج در زمان های مشخصی که اعلام می شود امکان پذیر است و اگر خارج بازه های زمانی اعلام شده به سامانه المپیاد مراجعه کنید امکان دسترسی به بخش ثبت نام، دریافت کارت و یا اعلام نتیجه برای شما فراهم نمی باشد.

درمورد ورود به سامانه المپیاد دانش آموزی بهتر است بدانیم که دانش آموزان باید از رمز سایت همگام خود اطلاع داشته باشند زیرا در غیر این صورت ورود به سامانه المپیاد امکان پذیر نیست، رمز سایت همگام را می توانید از مدارس خود دریافت کنید.

برای ورود به سامانه المپیاد دانش آموزی باید ابتدا نشانی اینترنتی oly.medu.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید، سپس با مشاهده صفحه اصلی سایت مطابق با تصویر زیر کدملی و رمز عبور سایت همگام خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی کلمه “ورود” کلیک نمایید.

ورود به سامانه المپیاد دانش آموزی

همانطور که گفتیم برای ورود به این سامانه اطلاع از رمز سایت همگام برای هر دانش آموز ضروری می باشد، در صورتی که از رمز همگام خود اطلاع ندارید و امکان مراجعه به مدرسه نیز برای شما فراهم نمی باشد، توصیه می کنیم نشانی اینترنتی oly.medu.ir را در مرورگر درج و جستجو کرده و با مشاهده صفحه اصلی سایت بر روی گزینه “رمز ورود را نمی دانم” کلیک نمایید.

فراموشی رمز عبور در سامانه المپیاد دانش آموزی

حال باید مطابق با تصویر زیر مشخصات خواسته شده را به دقت وارد کرده و گزینه “تایید” را انتخاب کنید تا رمز همگام در اختیار شما قرار بگیرد.

دریافت رمز سامانه المپیاد دانش آموزی

نحوه ثبت نام المپیاد دانش آموزی oly.medu.ir

سازمان استعدادهای درخشان با همکاری باشگاه دانش پژوهان جوان سامانه ای را راه اندازی کرده اند که تحت نظارت مستقیم آموزش و پرورش بوده و تمامی خدمات مربوط به المپیادهای دانش آموزی را به صورت غیر حضوری در اختیار دانش آموزان متقاضی قرار می دهد.

آموزش و پرورش طی چند سال اخیر برای اکثر امورات مربوط به دانش آموزان سامانه ای را طراحی و راه اندازی کرده تا از این طریق به گسترش خدمات غیر حضوری، رفاه حال دانش آموزان و کاهش مراجعات حضوری کمک کرده باشد، بنابراین راه اندازی سامانه المپیاد دانش آموزی نیز دور از انتظار نبوده و توانسته در رابطه با انجام اموراتی همچون ثبت نام، پرداخت هزینه، دریافت کارت ورود به جلسه، اعلام نتایج و اطلاعیه های برگزاری المپیادهای دانش آموزی بسیار کارآمد عمل کند.

با توجه به توضیحات گفته شده دانش آموزان متقاضی پایه های تحصیلی دهم و یازدهم می توانند در بازه های زمانی که اعلام می شود نسبت به انجام مراحل ثبت نام المپیاد رشته مورد نظر خود به سامانه المپیاد دانش آموزی مراجعه نمایند. لازم به ذکر است آزمون های المپیاد مختص دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم بوده و هیج آزمونی برای دانش آموزان دیگر پایه های تحصیلی در نظر گرفته نشده است.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه سیدا بر روی لینک کلیک کنید.

همانطور که گفتیم المپیادهای دانش آموزی طی سه مرحله برگزار می شوند که ثبت نام در مرحله اول آن ها برای عموم دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم مانعی ندارد ولی ثبت نام در مراحل بعدی مختص دانش آموزان پذیرفته شده مراحل قبلی است.

بنابراین برای ثبت نام در المپیاد رشته مورد نظر باید ابتدا نشانی اینترنتی oly.medu.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سایت برای شما نمایش داده شود، حال باید کدملی و رمز عبور سایت همگام خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

ثبت نام در سامانه المپیاد دانش آموزی

در مرحله جدید باید نقش خود را به عنوان دانش آموز و سازمان مربوطه را به عنوان نام مدرسه انتخاب کرده و بر روی گزینه “تایید” کلیک نمایید.

تعیین نقش در سامانه oly.medu.ir

با انجام مراحل قبلی که توضیح دادیم حال وارد فضای اصلی سامانه شده اید که باید از ستون سمت راست صفحه، مطابق با تصویر زیر علامت مربوط به گزینه “ماژول ها” که با کادر زرد رنگ مشخص کرده ایم را انتخاب کرده تا موارد مشاهده شده در تصویر زیر برای شما نمایش داده شوند. سپس بر روی گزینه “المپیادهای دانش آموزی” کلیک کنید.

ثبت اطلاعات در سامانه المپیاد دانش آموزی

سپس وارد صفحه ای می شوید که امکان انتخاب گزینه ثبت نام المپیادهای دانش آموزی در رشته های مختلف فراهم می باشد، حال باید بر روی ثبت نام رشته مورد نظر خود کلیک نمایید.

انتخاب رشته المپیادی

سپس وارد مرحله ای می شوید که باید تمامی مشخصات خواسته شده را به همراه عکس پرسنلی خود در سامانه وارد کنید.

تکمیل مشخصات در سامانه المپیاد دانش آموزی

در نهایت با انجام مراحل گفته شده قبلی وارد صفحه پرداخت هزینه می شوید و بعد از پرداخت هزینه مربوط به المپیاد دانش آموزی، پیامی مبنی بر ثبت نام با موفقیت انجام شد را مشاهده خواهید کرد، در این مرحله کد رهگیری که مشاهده می کنید را نزد خود نگه دارید.

زمان ثبت نام المپیاد دانش آموزی oly.medu.ir

تاریخ برگزاری المپیاد های دانش آموزی معمولا در یک روز مشخص نیست، بنابراین ثبت نام آن ها نیز تاریخ معینی ندارد، بنابراین باید به اطلاعیه هایی که در این مورد اعلام می شوند توجه کرده تا در بازه زمانی که اعلام می شود ثبت نام خود را انجام دهید، زیرا بعد از اتمام زمان مشخص شده دیگر ثبت نامی انجام نخواهد شد. همانطور که گفتیم المپیادهای دانش آموزی طی سه مرحله انجام می شوند، در ادامه مطلب تاریخ ثبت نام مراحل این دوره را بیان می کنیم:

مراحلشروع ثبت نامنوع آزمونبرگزاری آزموناعلام نتایجدرخواست تجدید نظر
اولآذر 1400کوتاه پاسخ، چند گزینه ایبهمن 1400اسفند 1400اسفند 1400
دوم_کوتاه پاسخ، چند گزینه ای، علمی، تشریحیاردیبهشت 1401خرداد 1401تیر 1401
سومتیر 1401کوتاه پاسخ، چند گزینه ای، علمی، تشریحیشهریور 1401شهریور 1401شهریور 1401

شرایط ثبت نام المپیاد دانش آموزی

المپیادهای دانش آموزی در حال حاضر برای رشته های مختلفی انجام می شوند و متقاضیان پایه های دهم و یازدهم تحصیلی می توانند نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون های المپیاد اقدام کنند، بنابراین تمامی دانش آموزان در دیگر پایه های تحصیلی مجاز به ثبت نام نخواهند بود.

همچنین ثبت نام در مرحله اول المپیادهای دانش آموزی بلامانع بوده ولی برای مراحل بعدی فقط دانش آموزان پذیرفته شده مراحل قبلی مجاز به ثبت نام هستند. همانطور که گفتیم دارندگان مقام های اول تا سوم المپیادهای دانش آموزی از مزایای ویژه تحصیلی برخوردار شده و امکان ورود به المپیادهای جهانی برای آنان فراهم می شود. بنابراین شرکت در المپیادهای داخل کشور دارای شرایطی خاص می باشد که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

شرایط عمومی ثبت نام در المپیادهای دانش آموزی

  • دانش آموزان متقاضی باید در سال تحصیلی جاری مشغول به تحصیل در پایه دهم و یا یازدهم رشته های نظری، فنی و حرفه ای و یا کار و دانش باشند.
  • دانش آموزان متقاضی نباید وقفه تحصیلی و یا ترک تحصیل داشته باشند.
  • در صورت داشتن شرایط خاص امکان ثبت نام در بیش از یک رشته المپیادی وجود دارد.

شرایط اختصاصی ثبت نام در المپیادهای دانش آموزی

رشته المپیادیپایه تحصیلیرشته تحصیلیتسهیلات بنیاد ملی نخبگانامتیاز ورود به دانشگاهملاحظات
ادبیدهم و یازدهمتمامی رشته ها++شرکت دانش آموزان پایه تحصیلی دهم در این دوره آزمایشی است در نتیجه به دوره آموزشی تابستان وارد نمی شوند.
اقتصاد و مدیریتدهم و یازدهمتمامی رشته ها
تفکر و کارآفرینیدهم و یازدهمتمامی رشته ها
جغرافیادهم و یازدهمادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی+چون سوالات این رشته در المپیاد جهانی به زبان انگلیسی است، برخی از سوالات آزمون ملی هم به زبان انگلیسی مطرح می شوند.
ریاضیدهم و یازدهمتمامی رشته ها++بر مبنای بالاترین امتیاز کسب شده 600 نفر از هر دو پایه تحصیلی ده و یازدهم به مرحله بعد وارد می شوند و 900 نفر بعدی نیز به منظور آمادگی بیشتر و فقط به صورت آزمایشی وارد این مرحله خواهند شد.
زیست شناسیدهم و یازدهمتمامی رشته ها++
سلول های بنیادی و پزشکی بازساختیدهم و یازدهمتمامی رشته ها+برگزیدگان این المپیاد در دوره آموزشی تابستان و دارندگان مدال در سایر رشته های المپیادی نیز باید در مرحله اول این آزمون شرکت کنند.
شیمیدهم و یازدهمتمامی رشته ها++شرکت دانش آموزان پایه تحصیلی دهم در این رشته به صورت آزمایشی است و به دوره آموزشی تابستان راه پیدا نمی کنند.
علوم زمیندهم و یازدهمعلوم تجربی، ریاضی فیزیک، فنی و حرفه ای
فیزیکدهم و یازدهمتمامی رشته ها++شرکت دانش آموزان پایه تحصیلی دهم در این رشته به صورت آزمایشی است و به دوره آموزشی تابستان راه پیدا نمی کنند.
کامپیوتردهم و یازدهمتمامی رشته ها++دارندگان مدال نقره این رشته مربوط به سال قبل می توانند بدون نیاز به شرکت در مراحل اول و دوم به مرحله تابستان وارد شوند.
نانو فناوریدهم و یازدهم و دوازدهمتمامی رشته ها+
نجوم و اختر فیزیکدهم و یازدهمتمامی رشته ها++

هزینه ثبت نام المپیادهای دانش آموزی

هزینه ثبت نام المپیاد دانش آموزی

همانطور که در قسمت قبلی همین مقاله درمورد مراحل ثبت نام در سامانه المپیاد دانش آموزی توضیح دادیم، مرحله آخر ثبت نام مربوط به پرداخت هزینه می باشد و بدون پرداخت هزینه مشخص شده ثبت نام تایید نخواهد شد. هزینه مربوط به ثبت نام هر رشته المپیادی در سال گذشته حدود 50 هزار تومان بود که برای سال جدید اندکی افزایش داشته است.

سایت کارت ورود به جلسه المپیاد دانش آموزی oly.medu.ir

دریافت کارت ورود به جلسه آزمون المپیاد

المپیادهای دانش آموزی در رشته های مختلف طی سه مرحله برگزار می شوند که شرکت در مرحله اول آن ها برای تمامی دانش آموزان پایه های تحصیلی دهم و یازدهم آزاد بوده ولی ثبت نام در مراحل بعدی مختص دانش آموزان پذیرفته شده مراحل قبلی می باشد.

تمامی امورات مربوط به المپیادها مانند ثبت نام، پرداخت هزینه، دریافت کارت ورود به جلسه، مشاهده نتایج و اعلام اطلاعیه های این موضوع از طریق سامانه المپیاد دانش آموزی امکان پذیر است. همانطور که گفتیم برای ورود به سامانه المپیاد دانش آموزی باید به رمز سایت همگام خود دسترسی داشته باشد.

زمانی که اطلاعیه های دریافت کارت ورود به جلسه منتشر می شوند، لینک مربوط به مشاهده و دریافت کارت در سامانه نام برده قرار می گیرد. بنابراین در خارج از بازه های زمانی اعلام شده امکان دریافت کارت فراهم نمی باشد. به منظور مشاهده و دریافت کارت ورود به جلسه خود باید مطابق با مراحل قسمت ثبت نام همین مقاله پیش بروید و با وارد شدن به قسمت المپیاد دانش آموزی، گزینه دریافت کارت را انتخاب کنید.

مشاهده نتایج المپیاد دانش آموزی

مشاهده نتایج المپیاد دانش آموزی

سامانه المپیاد دانش آموزی به نحوی طراحی شده که تمامی امورات ثبت نام، پرداخت هزینه، دریافت کارت ورود به جلسه و مشاهده نتایج المپیادهای دانش آموزی از طریق ورود به سامانه المپیاد دانش آموزی انجام شود. به همین منظور در زمان های مشخصی که جهت اعلام نتایج در نظر گرفته می شوند باید به نشانی اینترنتی oly.medu.ir مراجعه کرده و با طی کردن مراحل گفته شده در قسمت ثبت نام همین مقاله وارد بخش المپیادهای دانش آموزی و سپس مشاهده نتایج شوید.

چگونه می توان به سامانه المپیاد دانش آموزی وارد شد؟

برای ورود به این سامانه باید نشانی اینترنتی oly.medu.ir را در مرورگر درج و جستجو کرده و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا برای ورود به سامانه المپیاد دانش آموزی به رمز عبور نیاز است؟

بله، برای ورود به سامانه المپیاد باید رمز عبور سایت همگام را به همراه کدملی خود در قسمت های مربوطه وارد نمایید.

آیا ثبت نام در آزمون های المپیادی نیازمند پرداخت هزینه است؟

بله، بعد از ثبت مشخصات و بارگذاری عکس پرسنلی در این سامانه وارد صفحه پرداخت می شوید، در صورتی که هزینه مشخص شده را پرداخت نکنید ثبت نام تایید نخواهد شد.

آیا در سامانه المپیاد دانش آموزی امکان دریافت کارت ورود به جلسه نیز فراهم می باشد؟

بله، تمامی امکانات مربوط به ثبت نام، پرداخت هزینه، دریافت کارت ورود به جلسه و مشاهده نتایج در این سامانه فراهم می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *