سامانه های تحصیلی

سامانه اسکان فرهنگیان – eskan.medu.ir + شرایط رزرو و استرداد

هر ساله برخی از معلمان در تعطیلات نوروز یا تابستان برای مسافرت به استان‌های مختلف می‌روند و از شهری به شهر دیگر مسافرت می‌کنند. از آنجایی که ممکن است برخی از آن‌ها چند روزی در یک شهر بمانند، به دنبال رزرو اتاق یا هتل خواهند بود. عده‌ای از آن‌ها نیز زندگی در چادر و در هوای آزاد را ترجیح می‌دهند. در حالی که وجود بچه کوچک یا افراد میانسال می‌تواند برای آن‌ها خطرآفرین باشد. وزارت آموزش و پرورش با اطلاع از مشکلات معلمان در مسافرت‌های مختلف سامانه اسکان فرهنگیان به نشانی اینترنتی eskan.medu.ir را راه‌اندازی کرد.

به طوری که معلمان قبل از رفتن به مسافرت می‌توانند لیست اقامتگاه‌های موجود را مشاهده کنند و بر اساس موقعیت‌های خود یکی از آن‌ها را رزرو کنند اما نحوه رزرو مدرسه و در سامانه اسکان فرهنگیان چگونه است و برای وارد شدن به سامانه eskan.medu.ir باید چیکار کنند؟ ممکن است عده‌ای در مورد ورود به سامانه eskan.medu.ir و کار با آن آشنایی نداشته باشند. به همین دلیل به دنبال راهنمای کامل سامانه اسکان فرهنگیان خواهند بود که در ادامه مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

معرفی سامانه اسکان فرهنگیان وزارت آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش، هر ساله برای معلمانی که از مسافت‌های طولانی برای مسافرت به استان‌های مختلف می‌آیند شرایطی را مهیا کرده است تا آن‌ها بتوانند به عنوان استراحتگاه و محلی برای اسکان خود استفاده کنند. معمولا مدارس انتخاب شده برای پذیرش این افراد از قبل آماده می‌شوند و تدارکات لازم را برای پذیرش آن‌ها محیا می‌کنند.

لذا معلمانی که قصد سفر به استان‌های مختلف در تعطیلات نوروزی را دارند می‌توانند قبل از رفتن به مسافرت، مدارس منتخب آموزش و پرورش را انتخاب کرده و این اقامتگاه‌ها را برای استراحتگاه خود رزرو کنند.

جهت ورود به سامانه هدف دانشگاه فرهنگیان کلیک کنید.

به همین دلیل آن‌ها باید به سامانه اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir مراجعه کنند و نسبت به رزرو و ثبت‌نام در اتاق‌های اسکان فرهنگیان اقدام کنند. این امور معمولا با توجه به برنامه سفر فرهنگیان و شرایط آن‌ها انجام می‌گیرد و هیچ‌گونه مراجعه حضوری به ادارات آموزش و پرورش نیازی ندارند.

ورود به سامانه ستاد اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir

آموزش و پرورش پس از بررسی کلیه مدرسه‌ها، آن‌هایی که برای اسکان نوروزی یا تعطیلات تابستان مناسب هستند را در سامانه اسکان فرهنگیان قرار می‌دهد. لذا لازم است کلیه افرادی که قصد رزرو مدرسه دارند با نحوه ورود به سامانه ستاد اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir آشنایی داشته باشند. برای این کار لازم است آن‌ها به حساب کاربری خود در این سامانه مراجعه کنند.

 • ابتدا وارد سامانه اسکان فرهنگیان به آدرس الکترونیکی eskan.medu.ir شوید.
samaneh eskan farhanghian 1 سامانه اسکان فرهنگیان - eskan.medu.ir + شرایط رزرو و استرداد
 • حالا روی گزینه ورود به حساب کاربری در بالای سایت کلیک کنید.
samaneh eskan farhanghian 2 سامانه اسکان فرهنگیان - eskan.medu.ir + شرایط رزرو و استرداد
 • در صفحه جدید باز شده، چهار بخش برای ورود به سامانه ستاد اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir تعبیه شده است. لذا شما بر اساس موقعیت خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید که هر چهار روش را در زیر برای شما بیان می‌کنیم:
samaneh eskan farhanghian 3 سامانه اسکان فرهنگیان - eskan.medu.ir + شرایط رزرو و استرداد
 1. اگر یکی از اعضای فرهنگیان می‌باشید گزینه اول را انتخاب کنید. حالا نام کاربری، رمز عبور و کد امنیتی را بنویسید و روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنید. در اینجا نام کاربری به صورت پیش فرض کد پرسنلی یا شماره دفتر کل و رمز عبور شماره شناسنامه شاغلین و بازنشستگان فرهنگی می‌باشد.
نحوه ورود به سامانه ستاد اسکان فرهنگیان

2. اگر کارشناس رفاه هستید در صفحه ورود روی گزینه مربوط به خود کلیک کنید. حالا در پنجره باز شده، نام کاربری، رمز عبور و کد امنیتی را درج کنید و سپس گزینه ورود به سامانه را لمس کنید.

3. اگر یکی از اعضای پذیرش پایگاه هستید در صفحه ورود به سامانه eskan.medu.ir روی گزینه مدنظر خود ضربه بزنید. در صفحه باز شده، باید نام کاربری، رمز عبور و کد امنیتی را بنویسید و بعد روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنید.

4. در آخر اگر مدیر مدرسه هستید روی گزینه مربوط به خود در صفحه ورود به سامانه کلیک کنید. سپس با وارد کردن نام کاربری، رمز عبور و کد امنیتی می‌توانید روی گزینه ورود به سامانه بفشارید.

اکنون نحوه ورود به سامانه ستاد اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir را برای شما مشخص کردیم. به طوری که کلیه معلمان، کارکنان شاغل و بازنشسته آموزش و پرورش می‌توانند از این امکانات آموزش و پرورش استفاده کنند. برای این کار لازم است وارد سامانه eskan.medu.ir شوند و با دریافت حکم کارگزینی فرهنگیان و درج اطلاعات خواسته شده، حکم خود را مشاهده و پرینت بگیرند.

شرایط رزرو و استرداد در سامانه اسکان فرهنگیان کشور

کسانی که قصد دارند در طرح اسکان نوروزی فرهنگیان اتاق رزرو کنند باید یک سری شرایط و قوانینی را رعایت کنند که این شرایط و قوانین با عنوان شرایط رزرو و استرداد در سامانه اسکان فرهنگیان منتشر شده است. شما قبل از رزرو اتاق باید آن‌ها را مطالعه کنید و سپس با آگاهی کامل رزرو و استرداد در سامانه اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir را انجام دهید. به طوری که اگر شما شرایط لازم را نداشته باشید امکان رزرو و استرداد در سامانه اسکان فرهنگیان لغو خواهد شد. به همین دلیل در ادامه شرایط رزرو و استرداد در سامانه اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir را بیان می‌کنیم:

شرایط رزرو در سامانه اسکان فرهنگیان:

 • کلیه کسانی که قصد استفاده از خدمات رفاهی آموزش و پرورش را دارند باید حداقل دو دوز واکسن کرونا را زده باشند و کارت واکسن خود را به همراه داشته باشند.
 • در طرح اسکان فرهنگیان شاغل و بازنشسته، تنها خود آن‌ها به همراه خانواده درجه یک (همسر، فرزند، پدر و مادر) می‌توانند اسکان کنند.
 • هر شخص فرهنگی می‌تواند تنها یک اتاق را با تعرفه فرهنگیان برای خود یا اعضای خانواده درجه یک رزرو کند. در صورتی که به اتاق بیشتری نیاز داشته باشد مابقی اتاق‌ها با تعرفه کارمندان دولت محاسبه خواهد شد.
شرایط رزرو و استرداد در سامانه اسکان فرهنگیان
 • هر اتاق ظرفیت 5 نفر را دارد. اگر کسی بخواهد تعداد نفرات بیشتری را وارد اتاق (حداکثر 2 نفر) کند باید هزینه مضاعف بپردازد.
 • تعرفه اسکان فقط برای کودکان زیر 5 سال کاملا رایگان است.
 • آخرین زمان خروج و تخلیه محل اسکان تا ساعت 9 صبح آخرین روز اقامت می‌باشد.
 • کلیه افرادی که در اتاق در کنار هم قرار می‌گیرند باید به هم محرم باشند.
 • شما به هنگام تحویل محل اسکان خود باید به مسئول پذیرش واقع در پایگاه، مدرسه، مراکز آموزشی رفاهی فرهنگیان، مدارک اصل کارت فرهنگی معتبر، كارت ملی، اصل شناسنامه کلیه همراهان، (فرم معرفی نامه جهت پذیرش حضوری) را ارائه دهید.
 • هزینه سفر معمولا توسط کارت فرهنگی از متقاضیان دریافت می‌شود.
 • بهتر است کارت شناسایی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید زیرا شما به هنگام دریافت محل اسکان باید آن را به همراه داشته باشید. در غیر این صورت با تعرفه پذیرش افراد غیرفرهنگی مواجه خواهید شد.
 • به هنگام پذیرش اسکان حضور خود فرد فرهنگی یا یکی از اعضای خانواده درجه یک او ضروری است.
 • با توجه به شیوع ویروس کرونا به همراه داشتن وسایل شخصی مانند پتو، بالش و ملحفه ضروری است.
 • یکی از شرایط رزرو و استرداد در سامانه اسکان فرهنگیان حفظ شئونات اسلامی در زمان اقامت در مدارس می‌باشد.
 • کلیه افراد باید در طول اقامت از ماسک استفاده کنند. لذا ستادهای اسکان از پذیرش افراد بدون ماسک خودداری خواهند کرد.

برای ورود به سامانه فیش حقوقی فرهنگیان روی لینک کلیک کنید.

شرایط استرداد در سامانه اسکان فرهنگیان:

 • با توجه به دولتی بودن حساب، مراحل استرداد وجه زمان‌بر خواهد بود لذا با آگاهی کامل اقدام به رزرو اسکان کنید.
 • حداکثر زمان بازگشت وجه و استرداد آن تا 2 ماه آینده می‌باشد.
 • در صورتی که کسی از رزرو اتاق خود انصراف دهد 20 درصد از وجه او را کسر خواهند کرد.

کلیه شرایط رزرو و استرداد در سامانه اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir را در بالا برای شما بیان کردیم. حال اگر شما هرگونه سوالی در مورد آن‌ها داشته باشید می‌توانید با کارشناسان سامانه رسمی صحبت کنید.

نحوه رزرو مدرسه در سامانه اسکان فرهنگیان

در صورتی که فرهنگیان قصد داشته باشند در تعطیلات نوروزی از اسکان فرهنگیان استفاده کنند باید به سامانه اسکان فرهنگیان مراجعه کنند. سپس جستجوی مدرس منتخب خود اتاقی را از آن رزرو کنند. حال ممکن برخی از فرهنگیان به هنگام مراجعه با سامانه اسکان فرهنگیان به سوالات زیادی در مورد نحوه رزرو مدرسه داشته باشند. به همین دلیل برای آگاهی بیشتر قصد داریم نحوه رزرو مدرسه در سامانه اسکان فرهنگیان را بیان کنیم:

 • ابتدا وارد سامانه اسکان فرهنگیان به نشانی eskan.medu.ir شوید.
 • حال فرم مربوط به ورود به سایت اسکان فرهنگیان جهت رزرو برای شما باز خواهد شد. اگر شما شاغل هستید گزینه اول و اگر بازنشسته آموزش و پرورش هستید گزینه دوم را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعد کلیه قوانین استفاده از اسکان فرهنگیان نوروزی را مشاهده خواهید کرد که با مطالعه دقیق آن‌ها می‌توانید تیک آن را بزنید و به مراحل بعدی بروید.
 • سپس در کادر جستجو اقامتگاه، استان، منطقه، تاریخ ورود و خروج، تعداد نفرات، تعداد اتاق‌ها، نوع اتاق و عکس داشتن یا نداشتن اقامتگاه را مشخص کنید. حالا با وارد کردن کد امنیتی مشخص شده روی گزینه جستجو کلیک کنید.
نحوه رزرو مدرسه در سامانه اسکان فرهنگیان
 • پس از خواندن مشخصات اتاق‌های خود می‌توانید روی رزرو آن‌ها کلیک کنید تا وارد مراحل بعدی آن شوید.
samaneh eskan farhanghian 6 سامانه اسکان فرهنگیان - eskan.medu.ir + شرایط رزرو و استرداد
 • در صورت نیاز به جزییات بیشتر می‌توانید روی گزینه مربوط به آن کلیک نمایید تا به اطلاعات بیشتری دسترسی داشته باشید.
مراحل رزرو مدرسه در سامانه اسکان فرهنگیان

هزینه رزرو اتاق در سایت اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir

شاید یکی از مهم‌ترین سوالاتی که به ذهن فرهنگیان می‌رسد این است که هزینه رزرو اتاق در سامانه eskan.medu.ir چقدر است و آن‌ها باید چقدر وجه پرداخت کنند؟‌

خوب است بدانید که در حال حاضر هزینه رزرو اتاق در سایت اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir، نسبت به هتل‌ها و مکان‌های رفاهی دیگر ارزان‌تر است. به طوری که فرهنگیان شاغل و بازنشسته می‌توانند به همراه همسر و فرزندشان خود از این سایت و امکانات آن استفاده کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سامانه نقل و انتقالات فرهنگیان روی لینک آبی کلیک کنید.

معمولا هزینه رزرو اتاق برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته در هر سال متفاوت می‌باشد. به طوری که برای سال 1401 این رقم کمی افزایش یافته بود اما این هزینه نسبت به هتل‌ها و سایر مکان‌های رفاهی دیگر کمتر می‌باشد. لذا در مورد قیمت دقیق رزرو اتاق در سامانه اسکان فرهنگیان نمی‌توان چیزی را بیان کرد.

ولی در سال 1401 به ازای هر نفر برای هر شب 60 هزار تومان از فرهنگیان دریافت کردند. حال این مبلغ اعلام شده در برخی از مدارس می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد. در واقع این رقم کاملا به امکانات رفاهی مدرسه همچون خدمات، محل، شهر، استان و غیره بستگی دارد. حال اگر شما قصد دریافت قیمت روز آن را داشته باشید بهتر است به هنگام نزدیکی به تعطیلات از کارشناسان رسمی سوال کنید.

خلاصه مطلب

پیدا کردن بهترین اسکان نوروزی یکی از مشکلات عمده مسافران است. لذا وزارت آموزش و پرورش از تعطیلات کلاس‌های خود استفاده کرده و برای کلیه فرهنگیان شاغل یا بازنشسته امکان اسکان در کلاس‌ها را می‌دهد. به طوری که آن‌ها بدون مراجعه به ادارات آموزش و پرورش می‌توانند با مراجعه به سامانه اسکان فرهنگیان به نشانی اینترنتی eskan.medu.ir از مزایای آن بهره ببرند.

کلیه فرهنگیان برای استفاده از مزایای این سامانه باید شرایطی را داشته باشند که در مورد آن‌ها صحبت کردیم. هم‌چنین برای آشنایی بیشتر مراحل گام به گام نحوه رزرو مدرسه در سامانه اسکان فرهنگیان را ذکر کردیم. حال اگر شما با مطالعه مقاله بالا به کلیه سوالات خود پیرامون ورود به سامانه ستاد اسکان فرهنگیان eskan.medu.ir و کار با بخش‌های مختلف آن مشکل داشته باشید می‌توانید از کارشناسان سامانه رسمی مشورت بگیرید.

سوالات متداول

آیا فقط فرهنگیان شاغل و بازنشسته می‌توانند از سامانه اسکان فرهنگیان استفاده کنند؟

خیر، به غیر از آن‌ها می‌توانند اعضای خانواده درجه یک نیز می‌توانند از این سامانه و مزایای آن استفاده کنند.

هزینه رزرو و اسکان در سامانه اسکان فرهنگیان چقدر است؟

شما برای دریافت اطلاعات بروز در مورد آن‌ها می‌توانید به سامانه eskan.medu.ir مراجعه کنید. البته کارشناسان رسمی می‌توانند در این زمینه شما را بیشتر راهنمایی کنند.

آیا رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی در سامانه اسکان فرهنگیان ضروری است؟

بله، کلیه افرادی که می‌خواهند در اسکان نوروزی فرهنگیان استفاده کنند باید حداقل دو دوز واکسن کرونا را زده باشند و این که کارت واکسن خود را حتما به همراه داشته باشند. هم‌چنین زدن ماسک در محیط اسکان فرهنگیان لازم و ضروری است.

4.2/5 - (13 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *