سامانه های تحصیلی

سامانه استعلام مدرک تحصیلی estelam.msrt.ir + راهنمای تصویری ورود به سایت

در راستای گسترش خدمات غیر حضوری در تمامی ادارات، ارگان ها، سازمان ها و وزارتخانه های کشور جهت تسریع انجام روند امورات مربوطه و همچنین رفاه حال مراجعه کنندگان و مخاطبان سامانه های متعددی راه اندازی شده اند که بسیار کارآمد عمل کرده و اهداف اصلی طراحی آن ها محقق شده اند. سامانه استعلام مدرک تحصیلی نیز در راستای گسترش خدمات غیر حضوری و رفاه حال دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی شده است.

با طراحی سامانه مذکور امکانی فراهم شده تا دانشجویان در حال تحصیل و فارغ التحصیلان دانشگاهی بتوانند بدون نیاز به مراجعات حضوری، در کمترین زمان ممکن و به صورت آنلاین مشخصات مدرک تحصیلی دانشگاهی خود را با درج مشخصات هویتی در سامانه نام برده مشاهده کنند.

همچنین یکی از کاربردهای این سامانه مربوط به استخدام بخش خصوصی است تا از این طریق کارفرمایان بتوانند اصالت مدرک تحصیلی متقاضیان را بررسی کنند. با توجه به اهمیت چنین خدمتی به صورت غیر حضوری، ما در این مقاله به بررسی کاربرد سامانه استعلام مدرک تحصیلی می پردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

معرفی سامانه استعلام مدرک تحصیلی

معرفی سامانه استعلام مدرک تحصیلی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای گسترش خدمات غیر حضوری این وزارتخانه، رفاه حال دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و عدم نیاز به مراجعات حضوری به دانشگاه های مختلف، اقدام به راه اندازی سامانه ای به نام استعلام مدرک تحصیلی کرده است.

از طریق سامانه مذکور امکان استعلام مدرک تحصیلی دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی فراهم شده است و دانشجویان غیر ایرانی که در دانشگاه های داخلی مشغول به تحصیل هستند نمی توانند از امکانات این سامانه استفاده کنند زیرا استعلام در سامانه از طریق درج کد ملی انجام می شود.

لازم به ذکر است یکی از سامانه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که امکاناتی را در اختیار دانشجویان غیر ایرانی مشغول به تحصیل در داخل کشور قرار می دهد، سامانه سجاد می باشد. از جمله مزایای سامانه استعلام مدرک تحصیلی رایگان بودن استفاده از امکانات آن است، یعنی استعلام مدرک تحصیلی در این سامانه بدون پرداخت هزینه امکان پذیر می باشد.

همچنین بهتر است بدانیم برای استعلام مدرک دانشگاهی از سامانه مذکور نیازی به درج اطلاعات خاصی نیست، کافی است مشخصات هویتی را به همراه 6 رقم آخر شماره سریال شناسنامه خود در قسمت های مربوطه درج کنید و شماره تماس همراهی که وارد می کنید به نام خودتان به ثبت رسیده باشد.

بنابراین سامانه استعلام مدرک تحصیلی جهت رفاه حال دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی برای مشاهده غیر حضوری مشخصات مدرک تحصیلی دانشگاهی راه اندازی شده است.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه امجد جهاد دانشگاهی بر روی لینک کلیک کنید.

در حال حاضر بستر استعلام مدرک تحصیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اپلیکیشن “خدمات هوشمند دولت همراه” نیز قرار گرفته است تا از این طریق کارفرمایان شرکت های خصوصی که قصد استخدام افراد تحصیل کرده دانشگاهی را دارند به راحتی بتوانند استعلام مدرک تحصیلی متقاضیان را از طریق دریافت مشخصات هویتی و شماره تماس همراهی که به نام خود آنان می باشد، انجام داده و از سوء استفاده های احتمالی در این زمینه جلوگیری به عمل آورند.

لازم به ذکر است این سامانه فقط امکان استعلام مدارک تحصیلی دانشگاهی را فراهم کرده است و مدرک دیپلم آموزش و پرورش از طریق سامانه وزارت علوم قابل استعلام نمی باشد، برای استعلام مدرک دیپلم باید به سامانه “تاییدیه تحصیلی” مراجعه نمایید.

ورود به سامانه استعلام مدرک تحصیلی estelam.msrt.ir

ورود به سامانه استعلام مدرک تحصیلی

گاهی اوقات به مشخصات مدرک تحصیلی خود نیاز داریم ولی اصل مدرک در دسترس نمی باشد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با طراحی و راه اندازی سامانه ای به نام سامانه استعلام مدرک تحصیلی این امکان را فراهم کرده تا دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بدون نیاز به مراجعات حضوری به دانشگاه بتوانند از مشخصات مدرک تحصیلی خود آگاه شده و استعلام مورد نظر را انجام دهند.

برای اطلاع از امکانات سامانه کارورزی بر روی لینک کلیک کنید.

یکی دیگر از کاربردهای سامانه استعلام مدرک تحصیلی برای شرکت های خصوصی می باشد که امکان دسترسی به سامانه های دولتی استعلام مدارک تحصیلی و دانشگاهی را ندارند. کارفرمایان شرکت های خصوصی که قصد استخدام افراد تحصیل کرده دانشگاهی را دارند می توانند با دریافت مشخصات هویتی و شماره تماس همراهی که به نام خود متقاضیان می باشد با مراجعه به سامانه مذکور استعلام مدرک تحصیلی را انجام دهند.

لازم به ذکر است دسترسی به سامانه استعلام مدرک تحصیلی علاوه بر اینکه از طریق نشانی اینترنتی estelam.msrt.ir فراهم می باشد، بلکه در حال حاضر بستر ورود به سامانه از طریق اپلیکیشن “خدمات هوشمند دولت همراه” نیز فراهم شده است.

بهتر است بدانیم استعلام مدرک تحصیلی از طریق سامانه نام برده فقط برای دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی فراهم است و دانشجویان و فارغ التحصیلان غیر ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های داخل کشور نمی توانند از امکانات این سامانه استفاده کنند زیرا برای استعلام مدرک تحصیلی در سامانه مذکور درج کد ملی ضروری می باشد.

سامانه دیگری که خدمات متنوعی را در اختیار دانشجویان غیر ایرانی مشغول به تحصیل در داخل کشور قرار می دهد، سامانه سجاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. یکی از مزایای سامانه استعلام مدرک دانشگاهی رایگان بودن استفاده از خدمات آن می باشد.

برای اطلاع از بخش های سامانه دان دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین مراجعه به این سامانه روشی سریع و بدون هزینه برای اطلاع از مشخصات مدرک تحصیلی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است. ذکر این نکته ضروری است که استعلام مدرک دیپلم آموزش و پرورش در سامانه استعلام مدرک تحصیلی انجام نخواهد شد، افراد متقاضی استعلام مدرک دیپلم باید به سامانه تاییدیه تحصیلی مراجعه کنند.

حال برای ورود به سامانه استعلام مدرک دانشگاهی باید نشانی اینترنتی estelam.msrt.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سایت برای شما نمایش داده شود، سپس باید تمامی مشخصات هویتی خواسته شده و شماره تماس همراهی که به نام خودتان می باشد را در قسمت های مشخص شده وارد کرده، تیک مربوط به قسمت “من ربات نیستم” را تایید کنید و گزینه “صدور کد رهگیری” را انتخاب نمایید.

وارد شدن به سامانه estelam.msrt.ir

استعلام مدرک تحصیلی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای گسترش خدمات غیر حضوری، رفاه حال دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی جهت اطلاع از مشخصات مدرک تحصیلی خود اقدام به راه اندازی سامانه استعلام مدرک تحصیلی کرده است. از طریق این سامانه، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی می توانند به راحتی، بدون پیمودن هیچ مسافتی و به صورت کاملا رایگان با درج مشخصات هویتی و شماره تماس همراهی که به نام خودشان می باشد از مشخصات مدرک تحصیلی خود اطلاع یابند.

یکی دیگر از کاربردهای این سامانه مربوط به استعلام مدارک تحصیلی متقاضیان استخدام در شرکت های خصوصی می باشد، با راه اندازی سامانه استعلام مدرک تحصیلی کارفرمایان شرکت های خصوصی که دسترسی به سامانه های دولتی استعلام مدرک تحصیلی ندارند، به راحتی می توانند با دریافت مشخصات هویتی و شماره تماس همراهی که به نام متقاضی می باشد، استعلام مدرک تحصیلی را انجام دهند.

بهتر است بدانیم سامانه استعلام مدرک دانشگاهی مختص دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی ایرانی می باشد و افراد غیر ایرانی که مشغول به تحصیل در دانشگاه های داخلی هستند نمی توانند از امکانات سامانه نام برده استفاده نمایند زیرا درج کدملی در این سامانه ضروری است.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه آزمون دانشگاه فرهنگیان بر روی لینک کلیک کنید.

همچنین لازم به ذکر است استعلام مدرک دیپلم در سامانه استعلام مدرک دانشگاهی وزارت علوم انجام نمی شود، افراد متقاضی استعلام مدرک دیپلم باید به سامانه تاییدیه تحصیلی مراجعه کنند.

برای انجام استعلام و اطلاع از مشخصات مدرک تحصیلی دانشگاهی خود باید ابتدا نشانی اینترنتی estelam.msrt.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سایت برای شما نمایش داده شود، سپس مشخصات هویتی خواسته شده و شماره تماس همراهی که به نام خودتان می باشد را در قسمت های مربوطه درج کرده، تیک مربوط به قسمت “من ربات نیستم” را به تایید برسانید و در نهایت گزینه “صدور کد رهگیری” را انتخاب کنید.

استعلام در سامانه استعلام مدرک تحصیلی

با انجام مرحله قبلی کد تاییدی برای شماره تماس همراهی که ثبت کرده اید ارسال می شود، حال باید کد تایید دریافت شده را در قسمت مربوطه مطابق با تصویر زیر وارد کرده، تیک مربوط به “من ربات نیستم” را تایید و سپس بر روی گزینه “استعلام مدرک تحصیلی” کلیک کنید.

امکانات سامانه استعلام مدرک تحصیلی

در نهایت مطابق با تصویر زیر مشخصات هویتی و مشخصات مدرک تحصیلی شما نمایش داده می شود.

مشاهده مشخصات مدرک تحصیلی

چگونه می توان به سامانه استعلام مدرک تحصیلی وارد شد؟

برای ورود به این سامانه باید نشانی اینترنتی estelam.msrt.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید و برای انجام استعلام مدرک تحصیلی خود طبق مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا برای انجام استعلام در سامانه استعلام مدرک تحصیلی باید هزینه ای پرداخت کنیم؟

خیر، استعلام در سامانه مذکور کاملا رایگان انجام می شود.

آیا تمامی دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی که در دانشگاه های داخلی مشغول به تحصیل هستند می توانند از امکانات سامانه استعلام مدرک تحصیلی استفاده کنند؟

خیر، به دلیل ضروری بودن درج کدملی در این سامانه فقط دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی ایرانی امکان استفاده از خدمات سامانه را دارند.

آیا از طریق ورود به سامانه استعلام مدرک تحصیلی وزارت علوم می توان از معدل مدرک تحصیلی نیز اطلاع پیدا کرد؟

بله، یکی از مشخصاتی که سامانه از طریق استعلام در اختیار شما قرار می دهد، معدل کل دوره تحصیل است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *