سامانه های حقوقی

سامانه ابلاغ

با گسترش خدمات غیر حضوری در اکثر سازمان ها برای جلوگیری از اتلاف وقت، هزینه و سرعت بخشیدن به روند خدمات، دادگستری نیز با راه اندازی سامانه ابلاغ روند اطلاع رسانی را تسریع و بهبود بخشیده است. از طریق این سامانه، تمامی خدماتی که در گذشته به صورت حضوری و توسط مامورین دادگستری به درب منازل، شرکت ها و یا ادارات ارائه می شد در حال حاظر به صورت غیر حضوری و از طریق سایت رسمی و یا اپلیکیشن آن انجام می گردد. به منظور آشنایی بیشتر با این خدمات در ادامه مطلب به بررسی نحوه ورود به سامانه ابلاغ و همچنین مشاهده ابلاغیه می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

معرفی سامانه ابلاغ

معرفی سامانه ابلاغ

همانطور که گفتیم این سامانه مربوط به دادگستری می باشد، حال سوال این است که چه مواردی در این سامانه قابل مشاهده هستند، بهتر است بدانیم روند خدمات دادگستری به این صورت است که بعد از طرح شکایت توسط یک فرد حقیقی یا حقوقی دادگاه برای رسیدگی به موضوع مطرح شده وقت تعیین می کند تا خواهان و خوانده شکایت در موعد مقرر در جلسه دادرسی حضور یافته و موضوع مورد شکایت بررسی شود، بنابراین بعد از طرح شکایت و تعیین وقت باید طرفین یعنی خواهان و خوانده از وقت مشخص شده برای جلسه دادرسی آگاه شوند.

در گذشته و قبل از راه اندازی این سامانه، برگه ای که محتوی آن موضوع شکایت، نام خوانده، خواهان، زمان تشکیل جلسه و شعبه دادگاه بود توسط مامورین دادگستری به طرفین شکایت ابلاغ می شد ولی در حال حاضر ابلاغ توسط سامانه دادگستری یعنی عدل ایران انجام شده و در مرحله اول پیامکی با عنوان اینکه در سامانه ابلاغ یک ابلاغیه برای شما قرار گرفته برای خواهان و خوانده پرونده ارسال می شود.

زمانی که پیامک دریافت گردید طرفین می توانند با مراجعه به این سامانه به آدرس eblagh.adliran.ir و ورود به آن از متن ابلاغیه آگاه شوند. همچنین بهتر است بدانیم از دیگر خدماتی که این سامانه در اختیار مردم قرار می دهد ابلاغ حکم جلسه دادرسی است، یعنی بعد از اینکه جلسه یا جلسات دادرسی تشکیل شد و طرفین از خود دفاع کردند، حکم و رای صادر شده در این سامانه قابل مشاهده می باشد.

برای آشنایی با نحوه دانلود برنامه درگاه ملی قوه قضاییه بر روی لینک کلیک کنید.

لازم به ذکر است که حکم نهایی را می توان با مراجعه به شعبه دادگاه نیز تحویل گرفت. ذکر این نکته ضروری است که برای ورود به این سامانه باید ابتدا در سامانه ثنا که آن هم مربوط به دادگستری است ثبت نام کرده و سپس با دریافت رمز شخصی وارد سامانه ابلاغ شد.

راهنمای ورود به سامانه ابلاغ به صورت تصویری

در ادامه مطلب قصد داریم به صورت تصویری مراحل ورود به این سامانه را توضیح دهیم، همانطور که گفتیم با وارد کردن آدرس اینترنتی eblagh.adliran.ir در مرورگر صفحه اصلی این سامانه بر طبق عکس زیر نمایش داده می شود که ورود به آن نیازمند وارد کردن رمز شخصی است که این رمز نیز بعد از ثبت نام در سامانه ثنا قابل دریافت می باشد، در حال حاضر برای ثبت نام در سامانه ثنا باید به صورت حضوری به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید.

ثبت نام غیر حضوری برای ورود به سامانه ابلاغ

لازم به ذکر است برای برخی از افراد که عکس آنان در ثبت احوال به تایید رسیده امکان طی کردن یکسری از مراحل اولیه ثبت نام در سامانه ثنا به صورت غیر حضوری فراهم شده است ولی در نهایت باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید.

برای شروع ثبت نام غیر حضوری طبق عکس بالا بر روی قسمت علامت گذاری شده کلیک کرده و مراحل نامبرده را طی نمایید.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد نحوه پیگیری پرونده قضایی، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

سپس با وارد کردن کد ملی و تاریخ تولد در محل های مشخص شده طبق عکس زیر فرآیند ثبت نام اولیه سامانه ثنا را تکمیل نمایید.

مراحل اولیه ثبت نام غیر حضوری

افرادی که رمز شخصی دارند باید با وارد کردن کد ملی و رمز شخصی در محل مشخص شده مطابق با تصویر زیر منتظر دریافت رمز یکبار مصرف از طریق پیامک بمانند، سپس رمز یکبار مصرف را در محلی که تعیین می شود درج کنند.

ورود به سامانه ابلاغ

سپس در این مرحله مطابق با تصویر زیر می توانید با کلیک کردن بر قسمت “ابلاغیه های جدید” وارد مرحله بعدی شوید.

دریافت ابلاغیه های جدید

نحوه مشاهده ابلاغیه در سامانه ابلاغ

اگر ابلاغیه جدیدی داشته باشید در قسمت پایینی صفحه درج می شود و با کلیک بر قسمت “مشاهده” در سمت چپ تصویر که با کادر نیز مشخص گردیده، می توانید متن ابلاغیه را مشاهده نمایید.

مشاهده ابلاغیه جدید در سامانه ابلاغ

در صورتی که ابلاغیه جدید ندارید ولی تمایل دارید یکی از ابلاغیه های قبلی و مشاهده شده را بازبینی کنید باید بر روی قسمت ابلاغیه های مشاهده شده مطابق با تصویر زیر کلیک نمایید. همچنین در صورتی که شماره ابلاغیه و یا رمز آن را در اختیار دارید می توانید با کلیک بر قسمت های مربوطه ابلاغیه مورد نظر را مشاهده کنید.

جهت مشاهده ابلاغیه الکترونیکی، بر روی لینک کلیک کنید.

نمایش ابلاغیه قدیمی در سامانه ابلاغ

آیا می توان فقط با وارد کردن کدملی به سامانه ابلاغ وارد شد؟

خیر، برای ورود به این سامانه درج رمز شخصی سامانه ثنا ضروری می باشد.

آیا در سامانه ابلاغ حکم و رای صادر شده جلسات دادرسی نیز قابل دسترسی هستند؟

بله

آیا سامانه ابلاغ هر ابلاغیه را بعد از مشاهده حذف می کند؟

خیر، می توانید ابلاغیه های مشاهده شده را نیز مجددا بررسی نمایید.

آیا دریافت رمز شخص در سامانه ثنا نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات قضایی دارد؟

بله، حتی در صورتی که مراحل اولیه را غیر حضوری طی کنید باید در نهایت به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید.

4.6/5 - (13 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *