سامانه های مالی و سرمایه

آموزش گام به گام ثبت نام سامانه سجام

این روزها افراد زیادی به دنبال اطلاع از روش ثبت نام سامانه سجام هستند تا بتوانند وارد بازار سرمایه و معاملات بورسی شوند. خوشبختانه در حال حاضر با راه‌اندازی سامانه سجام دریافت کد بورسی بسیار آسان شده است؛ اما افرادی هستند که هنوز اطلاعات کاملی در مورد نحوه ثبت نام در سامانه سجام و مدارک لازم برای انجام آن ندارند.

از آنجایی که ثبت نام در سامانه سجام گام اصلی برای ورود به بازار سرمایه می‌باشد، به همین دلیل در این مقاله از سامانه رسمی قصد داریم در مورد ثبت نام سامانه سجام به صورت تصویری و نکات مهم آن صحبت کنیم تا شما بتوانید با نام‌نویسی در این سایت وارد بازار سرمایه و معاملات شوید.

اهمیت ثبت نام در سامانه سجام sejam.ir

سجام مخفف عبارت «سامانه جامع اطلاعات مشتریان» است که ثبت نام در آن، اولین مرحله ورود به بازار سرمایه و دریافت کد بورسی می‌باشد. به دلیل این که در سامانه سجام اطلاعات هویتی افراد به صورت یکپارچه و کشوری دریافت می‌شود، ثبت نام در آن اجباری است. هر چند که شما برای ورود به سامانه سجام باید در آن ثبت نام کنید؛ اما راه‌حل‌های دیگری برای ثبت نام سامانه سجام وجود دارند؛ مثلا اگر شما می‌خواهید وارد یکی از کارگزاری‌های سرمایه‌گذاری شوید می‌توانید به صورت مستقیم ثبت نام سجام خود را در سایت کارگزاری مدنظر انجام دهید.

برای کسب اطلاعات در مورد سامانه صیاد بانک کشاورزی کلیک کنید.

نحوه ثبت نام سامانه سجام به صورت تصویری

در حال حاضر ثبت نام در سامانه سجام برای افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه و معاملات بورسی دارند، امری ضروری است. با ثبت نام در این سامانه اطلاعات افراد برای ثبت نام در سایت کارگزاری های مختلف نیز استفاده می شود، به همین علت بهتر است با مراحل ثبت نام سامانه سجام آشنا شوید.

 • برای شروع مراحل ثبت نام به سایت سجام به آدرس الکترونیکی www.sejam.ir وارد شده و گزینه “ثبت نام در سجام” را انتخاب کنید.
مراحل ثبت نام سامانه سجام

بعد از مطالعه توضیحات ارائه شده برر وی گزینه “متوجه شدم” کلیک نمایید.

نحوه ثبت نام سامانه سجام
 • سپس گزینه “ثبت نام در سجام” را مطابق با تصویر زیر انتخاب کنید.
روش ثبت نام سامانه سجام
 • حال شماره موبایل خود را به همراه عبارت امنیتی در کادر مشخص شده وارد کنید تا کد تایید برای شما ارسال گردد، برای این کار بر روی گزینه “دریافت کد تایید” کلیک کنید.
شیوه ثبت نام سامانه سجام
 • کد تایید دریافت شده را در کادر مشخص شده درج کنید. حال اگر قصد دارید به صورت شخصی ثبت نام کنید، گزینه ثبت نام حقیقی را انتخاب نمایید اما در صورتی که از طرف شرکت یا سازمانی خاص قصد ثبت نام دارید، گزینه حقوقی را انتخاب کنید.
ثبت نام در سامانه سجام

با انجام مراحل قبلی حال باید گزینه “پرداخت” را انتخاب کنید تا وارد صفحه پرداخت هزینه ثبت نام شوید.

پرداخت هزینه ثبت نام در سامانه سجام
 • با ورود به صفحه جدید از شما خواسته می شود مشخصات فردی خود را در قسمت های مربوطه درج کنید.
ثبت اطلاعات در سامانه سجام

سپس باید شرایط و قوانین ثبت نام سامانه سجام را مطالعه کرده و گزینه “ادامه مرحله بعد” را انتخاب کنید.

شرایط ثبت نام سامانه سجام
 • حالا در مرحله جدید اگر شخصا اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنید باید گزینه “اصیل” را انتخاب کنید اما اگر نماینده قانونی فرد ثبت نام کننده باشید، گزینه دوم را انتخاب کنید. در این صورت باید برگه وکالت نامه از سوی دفترخانه رسمی کشور را دریافت و بارگذاری نمایید.
 • بعد از انجام مراحل قبلی وارد صفحه ای خواهید شد که باید اطلاعات ارتباطی خود را در قسمت های مربوطه درج کنید.
مراحل ثبت نام در سامانه سجام

با انجام مراحل قبلی وارد صفحه ای خواهید شد که اعلانی مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود، بنابراین اگر کد سهامداری ندارید باید در همین مرحله بر روی گزینه “متوجه شدم” و سپس گزینه “ادامه گام بعدی” کلیک نمایید.

نحوه ثبت نام در سجام
 • در مرحله بعدی ثبت نام سامانه سجام از شما سوالی در مورد کد سهامداری و سپس سوالاتی اختیاری پرسیده می شوند.
نحوه ثبت اطلاعات در سجام
 • سپس باید مطابق با تصویر زیر درگاه بانکی و حساب پیش فرض خود را انتخاب کنید و بر روی گزینه “ذخیره” کلیک نمایید.
ثبت اطلاعات بانکی در سامانه سجام
 • در این بخش باید شماره حسابی را به کارگزاری معرفی کنید که تمامی مراودات مالی شما با نهادهای بورسی از طریق آن انجام بگیرد. در واقع شما تمام سودهای تقسیمی خود را از طریق این حساب بانکی دریافت خواهید کرد. لذا لازم است کلیه اطلاعات شماره‌ حساب و شماره شبای بانکی، نام شعبه، کد شعبه و غیره را وارد کنید.
 • دقت کنید که این شماره حساب مختص شما باشد و از شماره حساب‌های افراد دیگر خودداری کنید. در غیر این صورت با خطای سامانه سجام روبرو خواهید شد.در نهایت با تکمیل تمامی قسمت های فرم بانکی، گزینه “ادامه گام بعدی” را انتخاب کنید.
ثبت مشخصات حساب بانکی در سجام
 • حالا باید متعهد شوید که تمامی اطلاعات درج شده در سامانه سجام درست هستند و در صورت بروز هرگونه تغییرات آن‌ ها را در اسرع وقت اصلاح خواهید کرد. بعد از تایید و ثبت اطلاعات، همه آن‌ها به صورت یکجا برای شما نمایش داده خواهند شد تا با نهایی کردن آن‌ها ثبت نام اولیه خود را در سامانه سجام تکمیل کنید.
تعهدات ثبت نام در سامانه سجام
 • بعد از تکمیل نهایی اطلاعات، یک کد 10 رقمی به شماره موبایل شما ارسال خواهد شد. حال اگر شما سرمایه‌گذار جدیدی هستید باید این کد 10 رقمی را به کارگزار خود ارائه دهید تا آن‌ها ثبت نام شما را در این کارگزاری نهایی کنند اما در صورتی که از قبل در این کارگزاری در حال معامله و خرید و فروش سهام هستید نیازی به این کار نیست.

برای اطلاع از خدمات سایت بانک آینده بر روی لینک کلیک کنید.

ویرایش اطلاعات ثبت نام سامانه سجام

در برخی مواقع مشاهده شده است افرادی که قصد ثبت نام سامانه سجام را دارند اطلاعات نادرستی را وارد سامانه می‌کنند. لذا اطلاعات هویتی آن‌ها توسط سامانه سجام تایید نمی‌شود و پیامکی نیز مبنی بر عدم تایید اطلاعات توسط سامانه سجام برای آن‌ها ارسال می‌شود. لذا این افراد نمی‌توانند وارد سامانه سجام شوند. در این صورت باید با ورود به سامانه sejam.ir اطلاعات سجامی خود را ویرایش کنند.

کسانی که برای اصلاح اطلاعات سامانه سجام به آن مراجعه می‌کنند نیازی به پرداخت دوباره هزینه ثبت نام ندارند بلکه با هزینه اولیه خود می‌توانند داده‌های ناقص را تکمیل کنند. البته کسانی که در حین ثبت نام در سامانه سجام انجام مراحل آن را ادامه ندادند، حال می‌توانند طبق روش گفته شده در قسمت قبلی همین مقاله برای تکمیل ثبت نام سامانه سجام خود اقدام کنند.

برای اطلاع از خدمات سایت بانک اقتصاد نوین بر روی لینک کلیک کنید.

نکاتی در مورد ثبت نام سامانه سجام

 • برای ورود به سامانه سجام باید شماره موبایلی را وارد کنید که حتما به اسم فرد دارنده کد ملی است. در غیر این صورت اطلاعات آن‌ها ناقص بوده و برای تایید شماره موبایل باید دوباره هزینه پرداخت کنید.
 • امکان ثبت نام دو نفر با یک شماره تلفن در سامانه سجام وجود ندارد.
 • دو نفر نمی‌توانند به صورت هم‌زمان از یک ایمیل برای ثبت نام سامانه سجام استفاده کنند؛ بنابراین شما باید ایمیل جداگانه‌ای را مطرح کنید.
 • به هنگام ثبت نام در سامانه سجام و درج اطلاعات بسیار دقت کنید زیرا مسئولیت مشکلات ناشی از آن بر عهده فرد متقاضی می‌باشد.
 • یکی از راه‌های استعلام سهام‌های قدیمی و پیگیری تعداد سهام‌ها از طریق سامانه سجام است.

برای اطلاع از نحوه ورود به سایت بانک گردشگری بر روی لینک کلیک کنید.

آیا ثبت نام در سامانه سجام اجباری است؟

برای کسانی که قصد ورود به بازار سرمایه‌گذاری دارند اجباری می‌باشد.

برای ثبت نام سامانه سجام به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

شما برای ورود به سامانه سجام باید کلیه اطلاعات هویتی، تماس، شغلی، سکونت و غیره را ارائه دهید.

اگر در حین ثبت نام در سامانه سجام ارتباط ما با سرور قطع شود چکار باید کرد؟

شما می‌توانید در مواقع دیگری اقدام به ثبت نام در سامانه سجام کنید.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *