سامانه های تحصیلی

ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲

ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بنا به دلایل گوناگونی همچون ارتقاء سطح علمی، کسب جایگاه شغلی بهتر و یا سپری کردن اوقات برای بسیاری از افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان افرادی وجود دارند که به دلیل رخ دادن اتفاقاتی ناگهانی از انجام ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد و یا شرکت در جلسه آزمون جا مانده و یا اینکه رتبه خوبی را کسب نمی کنند، از این رو دانشگاه پیام نور چندین سال است برای ادامه تحصیل چنین افرادی در مقطع کارشناسی ارشد طرح ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور را به مرحله اجرا سازی رسانده است.

آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور مجزا از آزمون کارشناسی ارشدی است که سازمان سنجش برگزار می کند ولی مراحل ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش طی می شوند. به دلیل اهمیت ورود به مقطع کارشناسی ارشد برای بسیاری از افراد، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

زمان ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

زمان ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

قبل از بیان جزئیات ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور بهتر است به طور کلی با این نوع از آزمون بیشتر آشنا شوید. دانشگاه پیام نور از طریق برگزاری آزمونی مجزا از آزمون کارشناسی ارشد سازمان سنجش اقدام به پذیرش مجدد دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد ورودی بهمن یا همان نیم سال دوم می کند.

بر اساس این طرح داوطلبان شرکت در آزمون ارشد فراگیر پیام نور باید منابع آموزشی مشخص شده و مربوط به ترم اول کارشناسی ارشد رشته انتخابی را مطالعه کرده تا از این طریق بعد از پذیرش در مقطع ارشد فراگیر پیام نور در نیم سال دوم تحصیلی وارد کلاس های ترم دوم رشته انتخاب شده گردند، یعنی نیازی به گذراندن دروس ترم اول نداشته باشند.

برای اطلاع از خدمات سامانه نماد مدارس بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین مفاد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور از دروس امتحانی کارشناسی ارشدی که توسط سازمان سنجش برگزار می کند متفاوت است. در مورد زمان ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور سال 1402 بهتر است بدانیم در حال حاضر اطلاعیه ای درمورد زمان ثبت نام منتشر نشده است زیرا معمولا ثبت نام این آزمون در اسفند ماه انجام خواهد شد.

اطلاعیه های زمان ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور از طریق سایت دانشگاه پیام نور و همچنین سایت سازمان سنجش منتشر شده و در دسترس عموم مردم قرار می گیرند.

برای اطلاع از امکانات پورتال مدارس سما بر روی لینک کلیک کنید.

شرایط ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

همانطور که گفتیم آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور مجزا از آزمون سازمان سنجش برگزار خواهد شد و مفاد امتحانی این آزمون نیز مطابق با آزمون سازمان سنجش نبوده، بلکه دروس ترم اول رشته های انتخابی مورد سوال و امتحان قرار می گیرند.

بهتر است بدانیم تسهیل شرایط ورود به مقطع کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور به معنای در نظر نگرفتن شرایط کلی دانشگاه های کشور نیست، بلکه برای ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور نیز شرایط عمومی و اختصاصی در نظر گرفته شده اند که تمامی موارد آن ها از طریق دریافت دفترچه این آزمون به هنگام ثبت نام قابل مطالعه می باشند.

برای اطلاع از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

برای آگاهی بخشی بیشتر در این مورد در ادامه مطلب به مهم ترین شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور اشاره می کنیم:

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین مبین اسلام و یا سایر ادیان رسمی نامبرده در قانون اساسی کشور
 • عدم عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن مشکلات و فساد اخلاقی احراز شده
 • برخورداری از شرایط جسمی متناسب با رشته انتخابی

برای اطلاع از نحوه دریافت کد رهگیری از سایت آجا بر روی لینک کلیک کنید.

شرایط اختصاصی

 • فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مورد تایید وزارت علوم امکان ثبت نام در آزمون نامبرده را دارند.
 • دانشجویانی که ترم آخر مقطع کارشناسی را سپری می کنند باید حداکثر تا زمان ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور فارغ التحصیل شوند، در غیر این صورت امکان ثبت نام در آزمون ارشد فراگیر را نخواهند داشت.
 • الزامی برای تطابق رشته تحصیلی کارشناسی با رشته انتخابی آزمون ارشد فراگیر پیام نور وجود ندارد، به جزء درمورد رشته های مهندسی معماری و طراحی شهری.
 • افرادی که رشته غیر مرتبط دیگری نسبت به رشته تحصیلی کارشناسی خود را برای ارشد فراگیر پیام نور انتخاب کرده و پذیرفته می شوند، بر اساس صلاح دید دانشگاه باید حداکثر تا 12 واحد جبرانی درمورد رشته جدید را بگذرانند.
 • بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داوطلبانی که معادل مدرک کارشناسی دارند نیز می توانند در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور شرکت کنند.

برای اطلاع از مراحل ثبت نام آزمون دکتری بر روی لینک کلیک کنید.

 • طلاب حوزه های علمیه که مطابق بر مدارک مدیریت حوزه های علمیه قم، اصفهان و خراسان رضوی، دوره سطح دو خود را با موفقیت گذرانده اند نیز می توانند در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ثبت نام نمایند.
 • دانشجویان ترم آخر کارشناسی که حداکثر تا زمان ثبت نام آزمون ارشد فراگیر پیام نور فارغ التحصیل می شوند باید نسبت به تکمیل فرم ویژه معدل که در دفترچه این آزمون قرار گرفته است اقدام کنند.
 • داوطلبان اتباع که قصد شرکت در آزمون ارشد فراگیر پیام نور دارند باید در زمان ثبت نام بند مربوط به ملیت را متناسب با ملیت خود انتخاب کنند.
 • مطابق با قوانین کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور، دانشجویان این مقطع مشمول معافیت تحصیلی نخواهند شد، بنابراین داوطلبان مرد آزمون مذکور باید از لحاظ وضعیت خدمت نظام وظیفه مجاز به ثبت نام باشند.

برای اطلاع از بخش های سایت تیزهوشان بر روی لینک کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

در قسمت های قبلی همین مقاله در مورد زمان و شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور صحبت کردیم، در ادامه مطلب بهتر است بدانیم ثبت نام در این آزمون نیز مانند تمامی آزمون های دانشگاهی دیگر مستلزم ارائه مدارک هویتی و تحصیلی می باشد. به همین منظور در ادامه مطلب به مدارک مورد نیاز ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور اشاره می کنیم:

 • عکس پرسنلی
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی
 • شماره سریال ثبت نام در آزمون
 • ارائه مدرک کارشناسی و کاردانی برای فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته
 • مدرک کارشناسی برای فارغ التحصیلان کارشناسی پیوسته
 • تاییدیه داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه ایثارگران
 • فرم ویژه معدل برای دانشجویان ترم آخر کارشناسی
 • تاییدیه صادر شده از بهزیستی برای داوطلبان معلول

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه حکم کارگزینی فرهنگیان بر روی لینک کلیک کنید.

هزینه ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

چنانچه تا به حال در یکی از آزمون هایی که از طریق سایت سازمان سنجش ثبت نام می شوند، نام نویسی کرده باشید حتما اطلاع دارید که ثبت نام در این آزمون ها بدون پرداخت هزینه انجام نخواهد شد. در واقع ابتدا هزینه ثبت نام پرداخت شده، شماره سریال یک کارت اعتباری در اختیار متقاضی قرار گرفته و سپس امکان انجام مراحل ثبت نام فراهم خواهد شد.

ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور نیز از این مورد مستثنی نشده و برای انجام مراحل ثبت نام ابتدا باید از طریق سایت سازمان سنجش هزینه ثبت نام به صورت آنلاین پرداخت شود. لازم به ذکر است به احتمال بسیار زیاد هزینه شرکت در آزمون مذکور برای سال بعدی مبلغ 132 هزار تومان خواهد بود.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه تراز بر روی لینک کلیک کنید.

سایت ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

سایت ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

شاید برخی از افراد تصور کنند به دلیل اینکه آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور به صورت مجزا از آزمون ارشد سازمان سنجش برگزار می شود، بنابراین ثبت نام در آن نیز از طریق ورود به سایت دانشگاه پیام نور امکان پذیر است.

در حالی که این تصور اشتباه بوده و تمامی مراحل اعلام زمان ثبت نام، انتشار دفترچه، تکمیل فرم های مربوطه جهت ثبت نام، دریافت کارت ورود به جلسه و در نهایت اعلام نتایج این آزمون از طریق ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org امکان پذیر می باشد.

برای اطلاع از امکانات سامانه پذیرش جامعه الزهرا بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

چنانچه قصد ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور را دارید باید در زمان مقرری که توسط سازمان سنجش اعلام می شود ابتدا جزئیات دفترچه این آزمون را مطالعه کرده و سپس نسبت به ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور اقدام کنید.

بهتر است بدانیم ثبت نام و انتخاب رشته آزمون ارشد فراگیر پیام نور هم زمان باهم انجام می شوند، یعنی در زمان ثبت نام باید کد رشته محل های مورد نظر خود را انتخاب کنید تا شرایط آزمون در همان رشته برای شما فراهم شود. به همین منظور در ادامه مطلب مراحل ثبت نام این آزمون را بیان می کنیم:

 • ورود به بخش “پیام نور” سایت سازمان سنجش از طریق نشانی اینترنتی sanjesh.org
 • انتخاب گزینه ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور
 • پرداخت اینترنتی هزینه ثبت نام آزمون
 • دریافت سریال کارت اعتباری خریداری شده و ورود به سامانه ثبت نام
 • طی کردن مراحل ثبت نام و در نهایت دریافت کد رهگیری

برای اطلاع از خدمات سامانه وادانا دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

دفترچه ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

بهتر است بدانیم قبل از قرار گرفتن لینک ثبت نام آزمون ارشد فراگیر پیام نور، دفترچه این آزمون در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد. دفترچه مذکور تمامی اطلاعات مربوط به تاریخ ثبت نام، دریافت کارت ورود به جلسه، برگزاری آزمون، رشته های در نظر گرفته شده، شرایط اعمال شده، مدارک مورد نیاز و… را در اختیار داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور قرار می دهد.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه نوبت دهی پایگاه سنجش سلامت بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین ضروری است قبل از اقدام به ثبت نام تمامی جزئیات و مفاد اعلام شده در دفترچه را به صورت کامل مطالعه کرده، کد رشته محل های مورد نظر را انتخاب و سپس برای انجام ثبت نام به سایت سازمان سنجش وارد شوید.

چگونه می توان مراحل ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور را انجام داد؟

برای انجام مراحل ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور باید به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کنید.

آیا ثبت نام برای شرکت در آزمون ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور هزینه دارد؟

بله، بدون پرداخت هزینه، انجام ثبت نام امکان پذیر نمی باشد.

آیا منابع آزمون ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام می شوند؟

بله، منابع آزمون مربوط به دروس ترم اول رشته های امتحانی هستند که از قبل اعلام خواهند شد.

آیا فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد می توانند در آزمون ارشد فراگیر پیام نور شرکت کنند؟

بله، این امکان فراهم می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *