سامانه های تحصیلی

ایست خدمت سربازی چیست؟

یکی از شرایط ویژه دوران خدمت وظیفه عمومی، ایست خدمت سربازی است. براساس شرایط و قوانین تعیین شده برای ایست خدمت، سربازانی که در طول دوره خدمت سربازی خود در دانشگاه پذیرفته شده یا اینکه دچار بیماری صعب العلاج شوند، می توانند درخواست ایست خدمت سربازی بدهند. البته صدور این گواهی برای پذیرش در دانشگاه جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر امکان پذیر است و در عین حال افرادی که دچار بیماری صعب العلاج می شوند، ممکن است معافیت دائم بگیرند.

ذکر این نکته ضروری است که برای دریافت معافیت با عنوان ایست خدمت شرایط و قوانین خاصی تعیین شده که سربازان باید از آن شرایط برخوردار باشند، در غیر این صورت مشمول دریافت گواهی ایست خدمت سربازی نخواهند شد. همچنین طی کردن یکسری مراحل به صورت پیوسته و بدون وقفه نیز برای اخذ گواهی ایست خدمت ضروری است. با توجه به اهمیت دریافت معافیت بر مبنای ایست خدمت برای بسیاری از افراد، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف موضوع ایست خدمت سربازی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ایست خدمت سربازی چیست؟

ایست خدمت سربازی چیست

براساس قوانین نظام وظیفه عمومی کشور ما، همه آقایان با رسیدن به سن 18 سالگی، یک سال فرصت دارند تا ثبت نام خود را برای اعزام به خدمت سربازی انجام دهند و یا اینکه معافیت موقت یا دائم بگیرند. نکته مهمی که در مورد انواع معافیت ها وجود دارد، اخذ یکی از انواع آن ها حین خدمت سربازی است. ایست خدمت سربازی نوعی معافیت است که برای تحصیل در دانشگاه به صورت موقت و برای برخی از بیماری های صعب العلاج به صورت دائم صادر می شود.

بر مبنای قوانین و شرایط ایست خدمت، افرادی که حین خدمت وظیفه در مقطع کارشناسی و بالاتر در دانشگاه پذیرفته شوند می توانند تا پایان زمان تحصیل، معافیت تحصیلی موقت دریافت کنند. همچنین افرادی که حین دوران وظیفه عمومی دچار بیماری صعب العلاج شوند نیز امکان اخذ گواهی ایست خدمت سربازی به صورت دائم یا موقت را دارند.

برای اطلاع از خدمات سامانه مشارکتها بر روی لینک کلیک کنید.

مراحل دریافت ایست خدمت سربازی

مراحل دریافت گواهی ایست خدمت سربازی

ایست خدمت نوعی معافیت موقت یا دائم است که برای ادامه تحصیل و یا بیماران صعب العلاج صادر می شود. توجه داشته باشید ایست خدمت در هر یک از مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری صادر خواهد شد، بنابراین دریافت این گواهی برای سه بار امکان پذیر است. البته دریافت ایست خدمت سربازی مستلزم برخورداری متقاضیان از شرایط تعیین شده و طی کردن مراحل مختلفی است. با توجه به اینکه طی کردن همه مراحل برای دریافت ایست خدمت ضروری است، در ادامه مطلب به معرفی آن ها می پردازیم:

  • مراجعه به دانشگاه پذیرفته شده و دریافت فرم درخواست معافیت تحصیلی.
  • تکمیل فرم درخواست معافیت تحصیلی و تحویل آن به حوزه نظام وظیفه عمومی شهر محل سکونت.
  • بررسی شرایط، انجام استعلام و تایید درخواست معافیت تحصیلی توسط حوزه نظام وظیفه عمومی.
  • ارجاع فرد از حوزه نظام وظیفه به یگان خدمتی جهت انجام تسویه حساب.
  • ارجاع مجدد فرد به حوزه نظام وظیفه عمومی و دریافت گواهی ایست خدمت.
  • مراجعه به دانشگاه، ارائه گواهی ایست خدمت و انجام مراحل ثبت نام.

توجه داشته باشید که مراحل گفته شده را باید به صورت پیوسته انجام داده و از ایجاد وقفه خودداری کنید زیرا در نظر گرفتن مهلت ثبت نام در دانشگاه برای انجام این امر ضروری است.

برای اطلاع از امکانات سامانه عقیق بر روی لینک کلیک کنید.

شرایط دریافت ایست خدمت سربازی

شرایط ایست خدمت سربازی

بدون شک همه افراد نمی توانند از ایست خدمت بهرمند شده و گواهی معافیت دریافت کنند. سازمان نظام وظیفه عمومی برای این موضوع شرایط خاصی را تعیین و اعلام کرده تا متقاضیان ابتدا شرایط را بررسی و در صورت برخورداری از آن ها نسبت به انجام مراحلی که بیان کردیم، اقدام کنند. از جمله شرایط دریافت ایست خدمت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم داشتن غیبت سربازی
  • نداشتن سابقه فرار از خدمت
  • پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر
  • امکان پذیر نبودن ادامه تحصیل و خدمت سربازی به صورت هم زمان

بنابراین چنانچه خواهان دریافت گواهی ایست خدمت هستید، ابتدا شرایط بیان شده را در مورد خود بررسی کرده و سپس نسبت به انجام مراحل آن اقدام کنید.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه آموزش مداوم بر روی لینک کلیک کنید.

قوانین ایست خدمت سربازی

در قسمت های قبلی همین مقاله در مورد مفهوم ایست خدمت وظیفه عمومی، توضیحاتی را بیان کردیم، همچنین به شرایط اخذ این گواهی و مراحل آن نیز اشاره کردیم. بهتر است بدانیم تمامی موارد بیان شده جزء قوانین دریافت گواهی ایست خدمت سربازی نیز هستند، یعنی نداشتن سابقه غیبت یا فرار از سربازی و… جزء قوانین اخذ معافیت از طریق ایست خدمت هستند. همچنین لازم به ذکر است که برای صدور گواهی ایست خدمت بر مبنای پذیرش در دانشگاه، مستندات به صورت کتبی ارائه می شوند، ولی برای بیماران صعب العلاج بررسی های لازم به صورت عملی توسط پزشکان معتمد سازمان نظام وظیفه عمومی انجام خواهند شد.

برای اطلاع از نحوه ثبت درخواست در سامانه امریه وزارت علوم بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توانیم از شرایط ایست خدمت مطلع شویم؟

در همین مقاله به شرایط اخذ این گواهی اشاره شده است.

آیا برای مقطع فوق دیپلم هم گواهی ایست خدمت صادر می شود؟

خیر، ایست خدمت مختص مقطع کارشناسی و بالاتر است.

آیا ایست خدمت تحصیلی، دائمی است؟

خیر، مهلت آن تا پایان دوران تحصیل در مقطع پذیرفته شده می باشد.

آیا افرادی که در دوران خدمت سربازی دچار بیماری صعب العلاج می شوند، ایست خدمت دائم می گیرند؟

این موضوع به تشخیص پزشکان معتمد سازمان نظام وظیفه عمومی وابسته است.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *