سامانه های تحصیلی

انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش ۱۴۰۱

شرکت در آزمون های کنکور سراسری تنها دغدغه و موضوع مهم دانش آموزان و داوطلبان ورود به دانشگاه های کشور نیست، بلکه انتخاب رشته نیز تاثیر بسیار مهمی در به نتیجه رسیدن تلاش های داوطلبان دارد. در همین راستا سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش راه اندازی شده تا داوطلبانی که قصد انتخاب رشته و ثبت اولویت های مورد نظر خود در سایت سازمان سنجش را دارند، ابتدا احتمال قبولی خود در رشته یا دانشگاه های مورد نظر را مطابق با قبولی های سال های گذشته مورد سنجش قرار دهند.

متاسفانه کم نیستند تعداد دانش آموزان و داوطلبانی که با کسب رتبه خوب کنکور سراسری به دانشگاه های برتر راه پیدا نکرده اند، زیرا این افراد انتخاب رشته درست و نزدیک به واقعیت رتبه خود نداشته اند.

به این ترتیب داوطلبان کنکور با دیدگاهی بهتر نسبت به رتبه خود انتخاب رشته را انجام خواهند داد. به دلیل اهمیت موضوع انتخاب رشته و به نتیجه رسیدن تلاش های داوطلبان کنکور، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش

ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش

در حال حاضر معیار بسیاری از افراد برای رسیدن به آینده ای روشن و مطلوب تحصیل در رشته های خاص و دانشگاه های برتر کشور می باشد، از این رو رقابت در کنکور سراسری بسیار سخت تر از گذشته شده و مهم تر از کسب آمادگی های علمی و روحی لازم جهت شرکت در جلسه آزمون های کنکور سراسری، موضوع انتخاب رشته صحیح و نزدیک به واقعیت داوطلبان می باشد.

بهتر است بدانیم روند بررسی انتخاب رشته سازمان سنجش به این نحو است که هر یک از اولویت های داوطلب که با رتبه او مطابقت داشته باشد پذیرفته شده و تمامی اولویت های بعدی بی اثر خواهند شد، بنابراین ترتیب اولویت ها باید بر اساس میزان علاقه، توانایی، مهارت، در نظر گرفتن شرایط خانوادگی و… باشد تا به این ترتیب رشته ها و دانشگاه های مطلوب تر در انتهای لیست انتخاب رشته قرار نگیرند.

برای اطلاع از نحوه ورود به پورتال مدارس سما بر روی لینک کلیک کنید.

به دلیل اهمیت این موضوع سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش راه اندازی شده تا داوطلبان کنکور سراسری مطلع شوند که در سال های گذشته با حدود رتبه آنان چه رشته ها و دانشگاه هایی داوطلبان را پذیرش کرده اند. بنابراین انتخاب رشته مجازی نسبت به انتخاب رشته های دیگر به واقعیت نزدیک تر بوده و می تواند داوطلبان را از سردرگمی خارج کند.

برای اطلاع از مراحل ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

لازم به ذکر است لینک ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری بعد از اعلام نتایج اولیه توسط سازمان سنجش در سایت متعلق به این سازمان قرار می گیرد، بنابراین به صورت همیشگی در دسترس نیست. با توجه به توضیحات گفته شده چنانچه قصد ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی و استفاده از امکانات آن را دارید باید مراحل نامبرده در ادامه مطلب را طی کنید:

 • ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org
 • انتخاب گزینه “سراسری” از منو سمت راست صفحه سایت
 • کلیک بر روی گزینه “سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون”
 • خرید شماره سریال اعتباری به منظور پرداخت هزینه انتخاب رشته مجازی
 • انتخاب گزینه مربوط به رشته تحصیلی مانند تجربی، ریاضی، انسانی و…
 • انتخاب روش ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی
 • درج شماره سریال اعتباری خریداری شده
 • ورود به صفحه اصلی سامانه انتخاب رشته مجازی

برای اطلاع از امکانات سایت آجا بر روی لینک کلیک کنید.

با توجه به توضیحات گفته شده، راهنمای تصویری ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی را در ادامه مطلب قرار خواهیم داد:

برای ورود به سامانه مذکور ابتدا باید از طریق نشانی اینترنتی sanjesh.org وارد صفحه اصلی سایت سازمان سنجش شده و از منو سمت راست صفحه بر روی گزینه “سراسری” کلیک نمایید.

ورود به بخش سراسری سایت سازمان سنجش

سپس از میان گزینه های مشاهده شده، گزینه “سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون” را انتخاب کنید.

مراحل انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش

در مرحله جدید بعد از خرید سریال انتخاب رشته باید بر روی گزینه مربوط به رشته تحصیلی خود کلیک نمایید.

بخش های سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش

در نهایت وارد مرحله ای خواهید شد که باید یکی از روش های درج اطلاعات را جهت ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی انتخاب کنید.

روش های ورود به انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش

برای اطلاع از نحوه ثبت نام آزمون دکتری بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه خرید سریال انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش

بعد از ورود به لینک سامانه انتخاب رشته مجازی که در قسمت قبلی همین مقاله توضیح دادیم، گزینه ای برای خرید سریال انتخاب رشته وجود دارد، سوال بسیاری از داوطلبان و متقاضیان ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی این است که سریال انتخاب رشته چیست؟

بهتر است بدانیم انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش رایگان نبوده و هر ساله هزینه ای بابت انجام انتخاب رشته مجازی از داوطلبان گرفته می شود، ولی هزینه پرداخت شده بسیار کم می باشد.

برای اطلاع از بخش های سایت تیزهوشان بر روی لینک کلیک کنید.

افرادی که قصد انجام انتخاب رشته مجازی توسط سازمان سنجش را دارند باید به صورت آنلاین نسبت به خرید شماره سریال اقدام کرده و با ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی، شماره سریال خریداری شده را در قسمت مربوطه درج کنند. با توجه به توضیحات گفته شده برای خرید شماره سریال مذکور باید مراحل نامبرده در ادامه مطلب را طی کنید:

 • ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org
 • انتخاب گزینه “سراسری” از منو سمت راست صفحه سایت
 • کلیک بر روی گزینه “سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون”
 • انتخاب گزینه “خرید کارت اعتباری”
 • ورود به بخش پرداخت آنلاین هزینه کارت اعتباری
 • مشاهده و دریافت شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده

برای اطلاع از خدمات سامانه روشکا بر روی لینک کلیک کنید.

استفاده از نرم افزار انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش

انتخاب رشته کنکور سراسری یکی از موضوعات مهم برای داوطلبان شرکت در آزمون های کنکور سراسری می باشد که در اکثر موارد تبدیل به دغدغه خواهد شد. متاسفانه انتخاب رشته اشتباه سبب تغییر مسیر تحصیل داوطلبان شده و آنان را از رشته و دانشگاه مورد علاقه خود دور می کند.

به همین دلیل تاثیر انتخاب رشته صحیح و نزدیک به واقعیت کمتر از تاثیر کسب یک رتبه خوب نیست، بنابراین داوطلبان کنکور سراسری که بعد از دریافت رتبه خود قصد انجام انتخاب رشته دارند بهتر است به نکات بیان شده در ادامه مطلب توجه کنند:

روند انجام انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش هر ساله شبیه به هم بوده و تغییری در روند آن ایجاد نمی شود، بنابراین داوطلبان و متقاضیان انجام انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری باید مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله برای خرید سریال و انجام انتخاب رشته مجازی اقدام کنند.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه سپند مدارس بر روی لینک کلیک کنید.

سامانه انتخاب رشته مجازی متعلق به سازمان سنجش به داوطلبان کنکور سراسری کمک می کند تا با رشته ها و دانشگاه های نزدیک به رتبه خود آشنا شوند تا از این طریق یک انتخاب رشته نزدیک به واقعیت انجام داده و در عین حال رشته ها و دانشگاه های بهتر را از دست ندهند.

همانطور که گفتیم عملکرد سامانه انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری و ارائه رشته ها و دانشگاه های مطابق با رتبه داوطلبان، بر اساس قبولی های سال های گذشته و کارنامه آنان می باشد، بنابراین این نوع از انتخاب رشته تا حدی به واقعیت نزدیک تر است.

برای اطلاع از امکانات سامانه ساجد دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

بر خلاف دیگر نرم افزارهای موجود برای انتخاب رشته مجازی که رتبه کشوری و منطقه توسط داوطلب به صورت دستی وارد می شود، سامانه سازمان سنجش با دریافت شماره پرونده و داوطلبی افراد به صورت مستقیم از کارنامه آنان استفاده می کند تا از این طریق میزان دقت انتخاب رشته افزایش پیدا کند.

مشاوره استفاده از نرم افزار انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش

سامانه و نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری که متعلق به سازمان سنجش است یکی از نرم افزارهای موجود در کشور می باشد که در راستای انجام انتخاب رشته صحیح و نزدیک به واقعیت به داوطلبان کنکور سراسری کمک می کند.

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه تاییدیه تحصیلی بر روی لینک کلیک کنید.

در قسمت های قبلی همین مقاله نحوه خرید شماره سریال و طی کردن مراحل انجام انتخاب رشته مجازی را توضیح دادیم، حال قصد داریم در ادامه مطلب چند نکته مشاوره ای و مهم را در اختیار شما قرار دهیم:

برای استفاده از خدمات و اطلاعات سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش باید شماره سریال اعتباری خریداری کنید، در غیر این صورت امکان ورود به سامانه مذکور برای شما فراهم نخواهد بود.

بهتر است بدانیم با خرید هر شماره سریال اعتباری، برای تعداد دفعات محدودی اجازه انتخاب رشته مجازی در سامانه سازمان سنجش به داوطلبان داده می شود، بنابراین متقاضیان باید با دقت و بر اساس علایق، توانایی ها و شرایط خانوادگی خود رشته ها و دانشگاه ها را انتخاب کنند.

برای اطلاع از خدمات سامانه بنیاد فرهنگی آزموشی امام صادق بر روی لینک کلیک کنید.

نکته بسیار مهمی که برای انتخاب دانشگاه های غیر بومی یعنی دانشگاه هایی که خارج از شهر محل سکونت داوطلبان قرار گرفته اند وجود دارد، این است که داوطلبانی که قصد انتخاب دانشگاه های غیر بومی دارند ابتدا باید به نحوه تامین هزینه رفت و آمد، تهیه خوابگاه، خوراک، در نظر گرفتن شرایط خانوادگی، توانایی به تنهایی زندگی کردن و… توجه کرده و سپس نسبت به ثبت نهایی انتخاب اولویت های خود در سایت سازمان سنجش اقدام نمایند.

هزینه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش

همانطور که گفتیم انتخاب رشته موضوع بسیار مهمی برای داوطلبان کنکور سراسری می باشد، بنابراین نباید بدون کسب اطلاعات نسبت به ثبت نهایی کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام کنند.

سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش به منظور اطلاع داوطلبان کنکور سراسری از احتمال قبولی آنان در رشته محل های نزدیک به رتبه این افراد راه اندازی شده است.

برای اطلاع از نحوه بارگذاری مستندات در سامانه بزرگداشت مقام معلم بر روی لینک کلیک کنید.

برای استفاده از این سامانه ابتدا باید هزینه آن از طریق خرید یک شماره سریال اعتباری پرداخت شود. بهتر است بدانیم هزینه انجام انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری بسیار اندک می باشد که از طریق سایت سازمان سنجش و به صورت آنلاین پرداخت می شود.

در حال حاضر برای سال 1401 میزان هزینه خرید شماره سریال اعتباری مشخص نشده ولی در سال گذشته این مبلغ 14 هزار تومان بوده است.

چگونه می توان به سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش وارد شد؟

برای ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی متعلق به سازمان سنجش باید از نشانی اینترنتی sanjesh.org استفاده کنید و مطابق با مراحل گفته شده در همین مقاله پیش بروید.

آیا انجام انتخاب رشته کنکور سراسری سازمان سنجش هزینه دارد؟

بله، ولی هزینه ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی متعلق به سازمان سنجش بسیار اندک می باشد.

آیا ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی مستلزم وارد کردن شماره پرونده کنکور سراسری می باشد؟

بله، برای استفاده از سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش باید شماره پرونده و داوطلبی خود را وارد کنید تا سامانه به صورت مستقیم به اطلاعات کارنامه شما دسترسی داشته باشد.

آیا سامانه انتخاب رشته مجازی متعلق به سازمان سنجش برای تمامی رشته های کنکور سراسری، انتخاب رشته انجام می دهد؟

بله، خدمات این سامانه در اختیار تمامی داوطلبان در کلیه رشته های کنکور سراسری قرار می گیرد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *