سامانه های تحصیلی

استعلام معافیت تحصیلی

مشمولان خدمت سربازی که در حال تحصیل هستند، می توانند نسبت به استعلام معافیت تحصیلی با استفاده از روش های مختلف، اقدام کنند. اعزام به خدمت سربازی برای همه آقایان کشورمان که به سن قانونی می رسند، ضروری بوده مگر در صورتی که دارای معافیت باشند. اخذ معافیت نیز مستلزم طی کردن مراحل مختلف و ثبت آن در سامانه سخا نظام وظیفه می باشد. به طور کلی همه مشمولان خدمت سربازی باید در سامانه سخا نظام وظیفه ثبت نام کرده و امورات مربوطه را از طریق این سامانه، به انجام برسانند.

با توجه به اینکه در صورت اتمام تاریخ معافیت تحصیلی و عدم اعزام به خدمت سربازی، غیبت در پرونده مشمولان ثبت می شود، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی روش های مختلف استعلام معافیت تحصیلی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی

براساس قوانین کشورمان، تمامی آقایان با رسیدن به سن 18 سالگی مشمول اعزام به خدمت وظیفه عمومی هستند، البته تا یک سال بعد از این سن می توانند از معافیت تحصیلی مربوط به دوران مدرسه استفاده کنند. پس از آن در صورتی که مشمولان در دانشگاه ثبت نام نکنند، باید امورات مربوط به اعزام خود را انجام دهند زیرا در غیر این صورت غایب محسوب می شوند.

برای اطلاع از تاریخ اعلام نتایج کنکور سراسری بر روی لینک کلیک کنید.

افرادی که در دانشگاه نیز پذیرفته می شوند باید گواهی اشتغال به تحصیل خود را ارائه داده و تا پایان مدت زمان تحصیل در دانشگاه، معافیت تحصیلی خود را تمدید کنند. توجه داشته باشید معافیت تحصیلی نوعی معافیت موقت است، بنابراین افراد باید به تاریخ پایان این گواهی دقت کنند تا در صورت به پایان رسیدن تاریخ آن، دچار غیبت سربازی نشوند.

سوال مهمی که اکثر مشمولان خدمت سربازی می پرسند، این است که چگونه می توانیم با کد ملی استعلام معافیت تحصیلی را انجام دهیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم چنانچه کلمه عبور سامانه سخا نظام وظیفه که در آن ثبت نام کرده اید را فراموش کرده و حال قصد انجام استعلام را دارید، باید از طریق نشانی اینترنتی epolice.ir به صفحه ای مطابق با تصویر زیر وارد شده و بر روی گزینه “درگاه خدمات الکترونیک انتظامی” کلیک نمایید.

نحوه استعلام معافیت تحصیلی

در مرحله بعدی از کادر بالایی صفحه ابتدا گزینه “وظیفه عمومی” و سپس گزینه “خدمات اینترنتی وظیفه عمومی” را انتخاب کنید.

روش استعلام معافیت تحصیلی

سپس مطابق با تصویر زیر بر روی گزینه “فراموشی کلمه عبور” کلیک نمایید.

استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی

در مرحله جدید باید کد ملی و شماره موبایل خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و گزینه “ارسال پیامک” را انتخاب کنید.

روش استعلام وضعیت معافیت تحصیلی با کدملی

با انجام مراحل قبلی یک کلمه عبور جدید برای شما ارسال می شود، سپس می توانید از طریق این رمز و کد ملی خود به سامانه سخا وارد شده و استعلام معافیت تحصیلی را انجام دهید.

برای اطلاع از نحوه ورود به سایت ثبت نام کنکور سراسری بر روی لینک کلیک کنید.

استعلام معافیت تحصیلی به صورت اینترنتی

بهتر است بدانیم تمامی مشمولان خدمت سربازی باید در سامانه سخا نظام وظیفه ثبت نام کرده و کد سخا را دریافت کنند. یکی از امکانات مهم این سامانه، انجام استعلام معافیت تحصیلی است. برای انجام استعلام از طریق سامانه سخا باید مطابق با مراحل گفته شده در قسمت قبلی همین مقاله به صفحه ورود به سامانه سخا مراجعه کرده و بعد از درج کد ملی، کلمه عبور و عبارت امنیتی بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

استعلام معافیت تحصیلی به صورت اینترنتی

با ورود به پنل کاربری خود باید از منو سمت راست صفحه ابتدا گزینه “خدمات سازمان وظیفه عمومی” و سپس گزینه “درخواست معافیت تحصیلی داخلی” را انتخاب کنید.

مراحل استعلام معافیت تحصیلی

در نهایت چنانچه قبلا درخواست معافیت خود را به ثبت رسانده باشید، الان امکان مشاهده وضعیت آن برای شما فراهم می شود.

استعلام وضعیت معافیت تحصیلی

برای اطلاع از خدمات سامانه مشارکتها بر روی لینک کلیک کنید.

استعلام معافیت تحصیلی از پلیس 10+

برخی از افراد بنا به دلایل مختلفی همچون عدم دسترسی به سامانه سخا، قصد انجام استعلام معافیت تحصیلی از طریق مراجعات حضوری را دارند. در حال حاضر این امکان با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس 10+ برای مشمولان خدمت سربازی فراهم است. توجه داشته باشید برای انجام استعلام با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ باید کارت ملی و کد سخا نظام وظیفه خود را نیز به همراه داشته باشید.

برای اطلاع از امکانات سامانه آموزش مداوم بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توانیم استعلام وضعیت معافیت تحصیلی را انجام دهیم؟

برای انجام این کار روش های مختلفی وجود دارد که در همین مقاله به آن ها اشاره شده است.

آیا می توانیم با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ از وضعیت معافیت تحصیلی خود مطلع شویم؟

بله، این امکان فراهم می باشد.

آیا امکان دریافت مجدد رمز عبور سامانه سخا نظام وظیفه وجود دارد؟

بله، بازیابی رمز عبور این سامانه فعال است.

آیا می توانیم با کدملی نسبت به انجام استعلام وضعیت معافیت تحصیلی اقدام کنیم؟

بله، برای انجام این کار باید به دفاتر پلیس 10+ یا سامانه سخا نظام وظیفه مراجعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *