سامانه های مالی و سرمایه

سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد

براساس قوانین جدید چک های صیادی امکان استعلام اینترنتی چک صیاد با استفاده از روش های مختلف فراهم شده است. در حال حاضر هیچ بانکی در کشور چک های قدیمی مختص به خود را صادر نمی کند، بلکه چک های جدید صیادی که توسط بانک مرکزی طراحی شده اند را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. یکی از مواردی که مختص به چک های صیادی بوده و چک های قدیمی این قابلیت را ندارند، استعلام وضعیت چک است.

براساس این قابلیت، امکان استعلام وضعیت خوش حسابی صادر کننده و همچنین وضعیت صدور، دریافت و یا انتقال چک ها به صورت غیر حضوری فراهم شده است. باتوجه به اهمیت قوانین و خدمات مربوط به چک های جدید، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی روش های مختلف استعلام اینترنتی چک های صیادی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

راهنمای اخذ استعلام اینترنتی چک صیاد

چک های صیادی با در نظر گرفتن اهداف مهم و گسترده ای از جمله جلوگیری از رخ دادن تخلفات مالی مربوط به چک، کاهش آمار چک های برگشتی و به طور کلی افزایش اطمینان خاطر در استفاده از چک در معاملات طراحی شده و در اختیار مردم قرار گرفته اند. برای تحقق اهداف چک های صیادی قوانین مختلفی وضع و اجرا شده اند که بدون در نظر گرفتن آن ها چک های صیادی فاقد اعتبار خواهند بود. لازم به ذکر است تمامی اموراتی که برای اعتبار بخشی به چک های صیادی ضروری هستند به صورت اینترنتی قابل انجام می باشند.

براساس قوانین چک های جدید صیادی فرد صادر کننده به هنگام صدور هر فقره چک، فرد دریافت کننده به هنگام دریافت چک و همچنین در زمان انتقال، اطلاعات هر فقره چک صیادی باید در سامانه پیچک بانک مرکزی یا همان سامانه صیاد به ثبت برسند، در غیر این صورت چک فاقد اعتبار بوده و قابلیت نقد شدن ندارد. یکی از خدمات مهمی که در مورد چک های صیادی در اختیار مردم قرار گرفته است امکان استعلام اینترنتی چک صیاد است.

برای اطلاع از خدمات اینترنت بانک گردشگری بر روی لینک کلیک کنید.

فرد صادر کننده یا دریافت کننده می تواند با استفاده از شناسه 16 رقمی صیادی از وضعیت چک یعنی صدور، دریافت، انتقال و همچنین خوش حسابی صادر کننده مطلع شود. این مورد امکانی را فراهم کرده تا دریافت کننده های چک صیادی با اطمینان بیشتری از وضعیت خوش حسابی صادر کننده، چک را دریافت کنند.

همچنین ویژگی استعلام چک های صیادی سبب کاهش آمار چک های برگشتی شده است. در حال حاضر دو روش برای انجام استعلام اینترنتی چک صیاد وجود دارد، در روش اول باید به سایت بانک مرکزی مراجعه کرده و در روش دوم باید یکی از اپلیکیشن های مورد تایید بانک مرکزی که لیست آن ها در سایت شاپرک منتشر شده است را نصب کنید.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه پلکان کارگزاری مفید بر روی لینک کلیک کنید.

سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد

همانطور که در قسمت قبلی همین مقاله توضیح دادیم چک های صیادی قابلیت استعلام وضعیت صدور، دریافت، انتقال و همچنین خوش حسابی صادر کننده را دارند. بانک مرکزی امکانی را فراهم کرده تا مردم بتوانند در کمترین زمان ممکن و به صورت غیر حضوری از طریق سایت این بانک، استعلام اینترنتی چک صیاد را انجام دهند. به همین منظور چنانچه قصد استعلام وضعیت چک صیادی از طریق سایت بانک مرکزی را دارید باید نشانی اینترنتی cbi.ir را در مرورگر درج و جستجو نمایید تا صفحه اصلی سایت برای شما نمایش داده شود، سپس از کادر بالایی صفحه بر روی گزینه “نظام های پرداخت و زیر ساخت” و در نهایت گزینه “استعلام چک” کلیک نمایید.

استعلام اینترنتی چک صیاد از سایت بانک مرکزی

در مرحله جدید باید مطابق با تصویر زیر گزینه “استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی” را انتخاب کنید.

نحوه استعلام اینترنتی چک صیاد از بانک مرکزی

سپس با ورود به مرحله جدید شناسه 16 رقمی صیادی چک مورد نظر را در قسمت مربوطه درج کرده و بر روی گزینه “استعلام چک صیادی” کلیک نمایید.

مراحل استعلام اینترنتی چک صیاد

برای اطلاع از خدمات کارگزاری بانک سپه بر روی لینک کلیک کنید.

استعلام اینترنتی چک صیاد با اپلیکیشن

یکی دیگر از روش های استعلام اینترنتی وضعیت چک صیادی استفاده از اپلیکیشن های مورد تایید بانک مرکزی است. در حال حاضر لیست این اپلیکیشن ها در سایت شاپرک قابل مشاهده می باشد. برای انجام استعلام اینترنتی چک صیاد با اپلیکیشن ابتدا باید یکی از برنامه های آپ، 724، تاپ، سکه و یا ایوا را بر روی گوشی تلفن همراه هوشمند خود نصب کنید. ما در ادامه مطلب نحوه انجام استعلام را از طریق اپلیکیشن آپ توضیح خواهیم داد. برای انجام این کار بعد از نصب اپلیکیشن آپ به بخش “سامانه چک صیادی” مراجعه کرده و بر روی گزینه “استعلام وضعیت چک صیادی” کلیک نمایید.

استعلام اینترنتی چک صیاد با اپلیکیشن

در مرحله جدید شناسه 16 رقمی صیادی چک مورد نظر را در قسمت مربوطه درج کرده و گزینه “استعلام” را انتخاب کنید.

نحوه استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق اپلیکیشن

در نهایت صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود که وضعیت و مشخصات چک در آن درج شده است.

نتیجه استعلام اینترنتی چک صیاد

برای اطلاع از نحوه ورود به سایت کارگزاری بانک صادرات بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان استعلام اینترنتی چک صیاد را انجام داد؟

برای انجام استعلام اینترنتی دو روش وجود دارد که در همین مقاله توضیح داده شده اند.

آیا برای انجام استعلام اینترنتی چک صیاد باید در سایت بانک مرکزی ثبت نام کنیم؟

خیر، نیازی به ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در سایت بانک مرکزی وجود ندارد.

آیا در نتیجه استعلام اینترنتی چک های صیادی، وضعیت خوش حسابی صادر کننده مشخص می شود؟

بله، یکی از اهداف مهم انجام استعلام چک صیادی، اطلاع از وضعیت خوش حسابی صادر کننده است.

چگونه می توان از نام اپلیکیشن های استعلام چک های صیادی مطلع شد؟

لیست نام اپلیکیشن های مورد تایید بانک مرکزی در سایت شاپرک منتشر شده است.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *